Aktív témák

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #348 üzenetére

    Na, minden megy, de a cégnél a domainnév vége nem hu, úgyhogy bannel...:( Sorry.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #351 üzenetére

    Fentebb írtad, hogyha elrontom a kernelt, akkor semmi gond, vissza a másik kernel, de mi van, ha nekem nincs másik kernelem?

    A köv. dolog, ami majd megoldásra vár az az X.

    3. Láttad, hogy bejön a www.gento.hu??? (igaz más van rajta, de az csak a server.. az oldal még nincs kész, de már megvan a domain...)
    Azért, mert akikkel beszéltem, ők csinálják, csak szükségük lenne még emberekre a csapatba és mondtam, hogy Te bőszen fordítgattál... Nincs kedved? Ha kell elküldöm az email címedet a rendszergazdának, a rendszergazdáét meg Neked.

    Írj! :)

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #352 üzenetére

    Az eddigiek alapján nem hiszem, hogy túlzottan elronthatnád életed első kerneljét. :) A küldött .config-ban csak a proci típusát (AthlonXP esetén AthlonXP>gcc31 kell) és az alaplapi chipsetet kell átállítani.

    Az X nem nehéz, telepíted, majd kell egy XConfig. Ehhez csak a videokártyád típusa, a monitor képességei (vízszintes, függ. frekvenciák) és az egered típusa kell.

    Most már láttam...:) OK, az itt megadott címem elküldheted, aztán meglátjuk, mivel járulhatok hozzá a világ fejlődéséhez. :D

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #353 üzenetére

    A monitornál sohasem tudom a vizszintes és füg. frekvenciáját... Azt honnan tudhatnám meg? A monito Philips 107E, de majd megnézem a philips honlapján... :)

    Te programozol?

    Nem kérdezek többet feleslegesen, asszem (remélem) ennyivel már elboldogulok... Majd írok, ha feltelepítettem!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #354 üzenetére

    A monitort nézd meg a weblapján, ott tutira le van írva. Kell a horizontal sync, vertial sync és a vertical refresh értéke. Ezek alapján az X automatikusan a lehető legnagyobb képfrissítést próbálja meg elérni a beállított felbontásban.

    Programozni sajnos nem tudok. Unalmas. :)

    No, hajrá! Szurkolok!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #355 üzenetére

    Üdv!

    Feltelepítettem ééés sikerült!
    Azaz majdnem. A kernel működik, a grub működik, feltelepítettem az X-et, a fluxbox-ot, a vi-t, a vim-et, a links-et, az alsa-t, bár az alsa-tools (vagy utils, azt nem tudom) nem fordult le, valami hibaüzenettel, de szerintem rosszul töltötte le.

    Eddig voltak, amik sikerültek.

    És amik nem:
    - Szerintem a kernel nem lett jól lefordítva. Kiírta kernelfordításnál a végén, hogy a modules make_modules nem tudta lefordítani. Ettől függetlenül a gép működik, betűk jók, de pl. USB pen drive-ot nem tudok használni, nincsenek /dev/sda -im, pedig állítólag így kel bemountolni a Pen drive-ot. Nem működik az eth0, bedig emerge nforce-net-et felinstalláltam, a másikat (az audiót, azt nem tudtam még csak letölteni sem. Amikor beírtam, hogy emerge -f nforce, akkor utánna kiírta az audiósra, hogy masked (vagy masket, nem emlékszem))
    - Az X-et nem tudom konfigurálni... azaz ahogy beállítottam és stratx -> megjelenik a kép, de nincs egér, nincs billentyűzet és lefagy. Nemmi ctr+alt+bckspace, meg alt+F2... Semmi.
    - Ha USB -re dugom át az egeret, meg a billentyűzetet, akkor meg az indulásnál ir ki egy pár figyelmeztetést, és bár tovább megy és használható is a bill., elég lassan tölti be a kernelt.
    - Indulásnál kiírja, a chipset az alaplapomnak nvidia nforce2, de drivert nem talál hozzá.
    - Nem tudom miért, de ha meg úgy van benne a gépben a bill. és az egér, hogy egér USB, bill PS/2, akkor meg néha visszaveszi újraindításnál a proci órajelét 1700+ -ról 1100+ -ra!, de mivel itt olvastam, hogy néhány alaplapnál az XP alapból csinálja, ezért én a rossz beállításaimnak tudom be., miszerint pl. a modulokat ezek szerint nem fordította bele???. Gondolom ezért nincsenek /dev/sda-t, hiszen a kernelnél ezek csak modulba voltak beállítva, meg asszem a bill. meg egér USB támogatása is.

    Az egerem Logitech MX500, a bill. Logitech Internet Navigator SE.

    Gondolom ebből az lesz, hogy újra kell fordítani a kernelt, de ha még a fordítás ment is, az újrafordítás nem hiszem, mert nem tudom, hogy pl. a kernelforréást, vagy ilyesmit kell-e valahova másolkni, stb., valamint akkor hova ,másoljam a bzImage-t. És újra mondom! Még mindig FOGALMAM SINCS, hogy hogyan kell külső modulokat beleforgatni a kernelbe! (pl. az alaplapi dolgokat, meg pl. az alsa-t).

    Szóval akkor mit töröljek, mit töltsek, és hogy fordítsak?

    Mellékesen: A modulok lefordításánál hibaüzenetet (amit bemásolhatnék) nem írt ki, csak azt, hogy Can't ... Tehát, hogy nem tudom lefordítani, vagy végrehajtani a modules make_modulest, vagy mit... Az utolsót.

    De legalább van egy foltozható gentoo-m!!! :)
    Kösz a segítséget!

  • Genialis

    aktív tag

    OFF
    Bazze ennyi idióta pingvint egy kupacban... :D
    ON

    in4m8ion 1ts 2 B 3

  • samson

    tag

    válasz buddha #356 üzenetére

    >>de pl. USB pen drive-ot nem tudok használni, nincsenek /dev/sda -im, pedig állítólag így kel bemountolni a Pen drive-ot.

    usb-storage scsi_mod usbcore

    ezek a modulok kellenek

    nincsenek /dev/sda* eszkozfile-jaid?
    hozd letre oket (mknod)


    ps
    (milyen gany rendszer az, ahol nincsnek scsi eszkozfile-ok?)

  • samson

    tag

    válasz buddha #356 üzenetére

    >>Az X-et nem tudom konfigurálni... azaz ahogy beállítottam és stratx -> megjelenik a kép, de nincs egér, nincs billentyűzet és lefagy. Nemmi ctr+alt+bckspace, meg alt+F2... Semmi.

    ha van egy masik geped, amirol be tudsz jelentkezni erre, akkor:

    lathatod, hogy a gep nem fagyott le.
    ha megolod az X-et, az tobbnyire nem segit.

    de!

    chvt

    s ujra hasznalhatod a gepedet.

  • buddha

    tag

    válasz buddha #356 üzenetére

    THX! Az eddigi segítséget,

    de csak azt akarom mondani, hogy ma nem megyek be a suliba, úgyhogy ha valaki tudná a megoldást ezekre, akkor ha tudja, akkor részletesen fejtse ki, megt majd csak este 6 után tudom megnézni, napközben nem. Ezért ha kérdeztek is csak akkor tudok válaszolni!

    Köszönöm!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #356 üzenetére

    Szerintem az lehet a baj, amit a kernelfordítás végén kiírt. Amit írtál, az alapján rosszul adtad meg a kernel fordításának parancsait.

    (make clean - nem kötelező, minden előző fordítást, konfigot kitöröl, így tiszta lappal indítasz)
    make dep - elkészíti, mit kell a kernelbe és mit modulba tenni
    make bzImage - elkészíti magát a kernelt
    make modules - elkészíti a modulokat
    make modules_install - az előre definiált helyre telepíti a modulokat

    Ebből a make a parancs, a többi a paramétere. Emiatt meg lehet egy sorban is adni mindet:

    ''make clean dep bzImage modules modules_install'', így kevesebbet kell gépelni, de ha valahol hiba van, nehéz rájönni, melyik fázisban történt.

    Szerintem rosszul adtad meg az utolsó paraméter, emiatt nem települtek a moduljaid! Ezért aztán az USB-modulokat igénylő PenDrive sem megy, sem a modulba fordított hálókártyád.

    Egyszerűen menj vissza a kernel könyvtárába, és add ki a ''make modules modules_install'' parancsot! (A biztonság kedvéért elkészíted a modulokat, hátha hiányzik egy-kettő, és telepíted őket.)

    Masked: a Gentoo kétféle csomagot ismer: stabil és nem stabil. A stabil ebuildjében a KEYWORDS=''x86'', a nem stabil ebuildjében a KEYWORDS=''~x86'' szerepel. A ~ jelzi, hogy nem stabil valami. Alapban az ilyet nem telepíti fel, csak ha 1) a make.conf-ba beírod, hogy ACCEPT_KEYWORDS=''~x86'' (fogadd el a ~-os, vagyis béta csomagokat is), illetve ha az emerge parancs előtt kiadod ugyanezt: ACCEPT_KEYWORDS=''~x86'' emerge csomag.

    Az ilyen csomagok ugyan béták, de a Windowstól eltérő módon ezek is használhatók. Az egyik gépemen csak ilyen csomagok vannak, hiba nélkül működik.

    Ezen kívül azonban van még egy teszt-ágy. Van egy hely, ahol jelzik a fejlesztők, hogy béta a program, de annyira, hogy nem fordul le, vagy szétver valamit, stb. Magyarán: maszkolják (kizárják a többi közül) az adott csomagokat. Ennek ebuildjében is az ~x86 jel van, de egy mask állományban még külön is le van tiltva.

    Az ilyen csomagokat úgy tudod telepíteni, hogy a teljes ebuild nevét megadod. (Egyébként olyan csomag nincs is, hogy nforce. Csak nforce-audio és nforce-net van!) Ezt úgy csináld, hogy belépsz abba a könyvtárba, ahol van az ebuild (pl. /usr/portage/media/sound/nforce-audio), és ebben a könyvtárban emergéled:
    emerge nforce-audio-1.0.0256.ebuild
    Azonban megnéztem, az nforce-audio és nforce-net nincs maszkolva, csak béta. Simán telepíthető!

    Az alaplapi chipset driver a kernelbe van fordítva. A kernel konfig részénél az ATA/IDE/MFM/RLL support résznél az IDE, ATA and ATAPI Block devices menüben tudod bekapcsolni. Neked az [AMD and nVidia IDE support kell, ez az AMD chipsetjeit és az nforce1/2 chipseteket kezeli - de csak az IDE-t! Ezért kell még az nforce-audio ill. nforce-net csomagot feltenni, ha hangot/hálót is akarsz az nforce chipsetből.

    A teljes kernelt remélhetőleg nem kell újrafordítanod, a problémáid szerintem csak amiatt vannak, hogy a hardveredből szinte most semmit sem lát a kernel, mert nincsenek moduljaid.

    A kernelforrás ott jó, ahol van. A kernelfordítás menete: a fenti parancsok, majd elkészül a kerneled az /usr/src/xxx könyvtárban valahol. Ez a valahol az arch/i386/boot könyvtár. Itt van az elkészült bzImage. Ezt kell bemásolnod a mountolt /boot partícióra (cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage /boot/bzImage-gaming-r3 (jó, ha olyan nevet adsz a kernelnek, hogy később azonosítani tudd, melyik verzió is volt ez). De másolás előtt csatold a bootot!!! ( mount /boot) Ezután a /boot/grub könyvtárban kell a grub.conf-ba beírnod az új kernelnek egy sort, hogy bootolni tudd, pl.:

    default 0
    timeout 10
    title=Gentoo kernel for games
    root (hd0,0)
    kernel /boot/bzImage-gaming-r3 root=/dev/hda3


    Persze a saját lemezadataidat add meg.

    A külső modulokat nem kell kézzel forgatnod a kernelbe! Már meg is csináltad: az emerge alsa-driver parancs lefordította az aktuális kerneled számára az ALSA-modulokat és telepítette a megfelelő helyre. Emiatt azonban fontos, hogy a /usr/src-ben arra a kernelforrásra, amit használsz (pl. most a gaming-sources-t), hozd létre a már többször említett szimbolikus mutatót (/usr/src/linux), mert a legtöbb különálló kernelmodul azt a kernelforrást veszi alapnak (tehát amit használsz), amire a /usr/src/linux mutató mutat! Ha ez nem arra a kernelre mutat, amit használsz, rosszul fordítja le a modulokat, ráadásul rossz helyre is pakolja, ezért rebootnál nem lesznek meg a modulok!

    Az alaplapi dolgokat nem tudod kívülről beforgatni, az a kernelben van. Általában a kernelben minden megvan, ami hálózathoz, IDE-hez és SCSI-hez kell, vagyis hogy elinduljon a rendszer. A többi egy része is, ami meg nem, a fent említett módon telepíthető.

    (Kell digikamera? emerge gphoto2, emerge sane-backends. Ez elkészíti, ami kell!)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #352 üzenetére

    www.gentoo.hu-val mi a helyzet?

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz samson #358 üzenetére

    Egyáltalán nem gány. DevFS-t használ, vagyis addig nem jön létre eszközfile, amíg nincs olyan eszközöd. Ez kétféleképpen jöhet létre: úgy bootolsz, hogy pl. SCSI van a gépben, vagy betöltöd a megfelelő modult. Ekkor automatikusan elkészül a megfelelő /dev bejegyzés is, szépen, eszközökre lebontva. (Pl. az SCSI-eszközök a /dev/scsi könyvtárba.)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    Ahoj Mindenki!

    Nagyon eltűntetek! Buddha: sikerült végre felrakni? Mi a helyzet a magyar Gentoo-oldallal? (Ne izélj, ha már itt felspannoltál rá, tájékoztass! :) :D)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #364 üzenetére

    Üdv!

    Otthon most már nem lenne szerencsés tovább terhelni a telefont, hát nem is teszem! Viszont a kernel nem jött össze, pedig nagyon próbálom. Most suliban vagyok. A modulok sem fordulnak le és emiatt nem jó a telepítés sem. Amint elnéztem a könyvtárstruktúrával vannak a gondok, mert nem talál bizonyos file-okat, de a könyvtárok megvannak. Akkor mondjuk nem is a könyvtárakkal van a gond, hanem a fileokkal. Még próbálgatom, de már sokat próbáltam. kb. 6 szor fordítottam és indítottam kernelt tegnap. Nem jó. Van amikor le sem fordult a kernel (ez akkor volt, amikor gondoltam, nem tudja telepíteni a modulokat, hát nem fordítottam semmit modulba... ), akkor kivettem ami nem volt jó a configba, majd ment. De a kernelben így is vannak amik nem működnek... Nagyon is! USB, SCSI, ilyesmik semmi! az nforce audio-t nem is babráltam, mert le kéne tölteni, de nem szeretnék net-et terhelni...

    Viszont felvételizek programozásból és azt hittem addigra összeizzadom a gentoo-t. Nem nagyon sikerült... Szóval valószínű visszarakom az XP-t és majd felvételi után bajlódom csak vele, mert szorít az idő...

    A cím most nincs nálam, majd elküldöm valamikor...(nem sokára!), de az IRC-n, ha tudsz, akkor személyesen is tudsz velük beszélni!

    Na! Kb. ennyi. Lenne még kitartásom, de a felvételi miatt nem szeretnék kockáztatni és a telefonszámla miatt a családi békét sem szeretném fenyegetni...

    Sajnálom, hogy nem jött össze a Gentoo... Biztos velem volt a gond, valamit elbaltáztam. Azért közkívánatra még egy eröltetett mosolyt elnyomok: :) .

    Sziasztok!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #365 üzenetére

    :) Te kis szülők öröme! :D :D :D

    Hm. Érdekes hiba. Fel van téve a linux-headers? (Hülye kérdés, tudtommal alapban felrakja...) A másik lehetőség esetleg az, hogy több kernelforrásod is fel van rakva (pl. gentoo-sources és gaming-sources), és a /usr/src/linux szimbolikus link a másik kernelforrásra mutat,. mint amibe beléptél, és kiadtad a ''make dep bzImage...'' parancsot. Emiatt adódhatnak az említett hibák, mert bizonyos állományok a make dep parancs kiadása után jönnek létre.

    Vagy lehet, hogy rossz kernelverziót akar felrakni? Mert a 2.5-ös sorozatú kernellel voltak ilyen gondjaim, hogy nem minden akart lefordulni, de nem hinném, hogy Nálad ez a gond.

    Sok sikert a felvételidhez! Komolyan!!! És ne búsulj, nem hinném, hogy elbaltáztad, talán csak valami csomag nincs még fent.

    Esetleg még egy ötlet: miután felrakosgattad a csomagokat (kernelfordítás előtt), add ki az ''env-update'' parancsot! Lépj ki majd vissza! Talán nem ismert fel valami keresési útvonalat, ezért nem találja az állományokat.

    No, még egyszer sok sikert mindkét dologhoz!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    Hi,

    Na az én gépemen (otthon) már egy jó ideje Gentoo van a debian helyett ;)

    Problémáim viszont még vannak :((

    Azt már sikerült elérnem, hogy local portage tree-t hozzak létre, csak azt nem értem, hogy olyankor mi van, ha kiadok egy 'emerge sync' parancsot, ezzel ugye frissítve az igazi portage tree-t, majd ezután 'emerge -uD world' akkor mivel van újabb az adott csomagból, ezerrel elkezdi fordítani az új e-build alapján, ami nem jó, hiszen én a local portage tree-be beletettem egy módosított, de régebbi e-build-et.
    Szal én azt szeretném, hogy vagy egyáltalán ne frissítse azokat a csomagokat amik a local portage tree-ben vannak, illetve szóljon hogy van újabb, de ne telepítse automatikusan egy 'emerge -uD world' kiadásakor.

    jó bonyolult mondat lett, azért remélem érthető ;)


    A másik bánatom is csomagkezeléssel kapcsolatos:

    Van néhány csomag, amiből határozottan nem szeretném, hogy a legújabb legyen fent.
    pl. apache, cdrtools, stb Korábban mondtad, hogy van egy file: /var/cache/edb/world
    és ebbe lehet fixálni egy csomag verziószámát. Na ez nagyon jó lenne, csak nem működik :O
    És sehol nem találtam leírást, ahol erre példát mutatnának...

    zrubi.hu

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #366 üzenetére

    Hmmm.

    Biztosan nem vagyok normális, de mégegyszer nekiugrok az elejétől!!! Ha a szüleim kinyírnak, előtte megmondom nekik, hogy Titeket is hívjanak meg a temetésemre!!! :)

    Köszönöm a jókívánságokat!

    Mivel írtam, hogy mi kell, most már csak abban segítsetek kérlek, hogy hogyan nyúzzam linux alatt a C-t??? Mint írtam, akár életbevágóan is fontos lehet!!!
    (Bővebben ez alatt azt értem, hogy hogyan lehetne a vi-n, vagy vim alatt megírrt forráskódomat lefordítani és elindítani??? :) Mellesleg a többi dolog a forráskódnál ugyan az? Pl.: include <conio.h>, stb...)

    THX! :)

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #367 üzenetére

    Na, majdnem válaszoltam: ugyanazt, mint ami Neked nem ment. :( :((

    Hm. Kipróbáltam. Tényleg nem működík úgy, ahogy kellene. Otthon próbálgatok még, kedden meglátjuk, mire jutottam. :)
    A két problémára egyéként ugyanaz lenne a megoldás (a world file szerkesztése), de valami miért nem érdekli.
    Hm, lehet, hogy esetleg a Portage-t frissíteni kell? Ha mást nem, a cache-t. Nem tudom, ez mivel érhető el (emerge sync?, az túl durva).
    Na, kedden bővebben.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #368 üzenetére

    Várj! Előbb a letöltött forrásokat mentsd el CD-re (vagy egy üres partícióra)! Akkor nem lesz olyan nagy a telefonszámla...:)

    A C-hez elég sok fejlesztőkörnyezet létezik. KDE alá tudok párat, gondolom, kifejezetten Gnome-os is van. Nézd meg a dev-... könyvtárakat, nem használok ilyeneket, úgyhogy neveket nem ismerek. (Na jó, Kdevelop és KDEstudio...:) ) De a description-ben benne van, melyik mire jó.

    Ha mindenképpen vi alatt akarsz írni, akkor:

    gcc -o név.o név.c (ahol név.c a programod neve). De a gcc-nek rengeteg konfigopciója van, érdemes lehet egy GUI-s eszközzel csinálni.

    A C szintaktikája ugyanaz, de vigyázz, ha MS C-ben dolgoztál eddig, változhatnak egyes dolgok (AZ ugyanis kissé érdekesen definiálja a szbványos C dolgokat).

    P.S.: ha nem laksz Pesttől túl messze, elmegyek a temetésedre...:) :D :D :D

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #367 üzenetére

    Hm, kipróbáltam. Működik. emerge sync után szerkesztettem a world file-t, beírtam az egyik csomagnak egy kisebb verziót, és emerge -uD world után downgrade-elni akarta. Otthon is egész jól ment... Nem tudom, mi lehet az oka... Szerintem próbálgasd, egyszer tutira összejön.
    (Nálam először azért volt rossz, mert emerge -U-t adtam ki, ami soha nem downgrade-el.)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #371 üzenetére

    Mutatnál egy példa bejegyzést?

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #372 üzenetére

    /var/cache/edb/world:

    =app-arch/rpm-4.0.4-r5

    De ez csak akkor működik, ha a world file-t akarod változtatni, tehát ''emerge ..... world'' parancs esetén. Én most ezt beállítottam, és az ''emerge -puD world'' parancs hatására le akarja szedni a 4.2_pre069-es rpm-et, hogy felrakja a 4.0.4-r5-öt.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • maniac

    senior tag

    Hello! Csak 1 kérdés: Mire jó ez a gentoo linux? Mivel tud(hat) többet mint a Debian Linux?

    Udv,
    Maniac
    A Magyar Debian Linux Hívők Egyesületéből :DD

  • Sipi

    addikt

    válasz maniac #374 üzenetére

    Szinte teljesen forráskódból telepít mindent, és az így telepítendő csomagokat teljesen a saját rendszeredre (processzor) optimalizálhatod. Emiatt jóval gyorsabb, mint egy bináris, előre elkészített csomagokkal dolgozó rendszer.

    Nagyon áttekinthető a struktúrája, könnyű megtanulni. (Vagy 4-5 file van, amit turkálni érdemes). Áttekinthető a rendszere (nem olyan, mint a RedHat, ami ömlesztve tárolja a bineket és libeket).

    Ha kell, fordításnál megadható, hogy bináris csomagot is készítsen, így a következő telepítésnél nem kötelező végigvárni a fordítás helyenként igen hosszú folyamatát, felteheted a kész csomagot is.

    Nagyon sok fejlett dolog van benne (különböző dolgokra optimalizált kernelek, biztonsági foltok, stb.).

    Üdv,
    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #375 üzenetére

    Üdv!

    Na! Mégegyszer megpróbáltam! (na jó, nem is egyszer :) )
    A lényeg:
    Nem sikerült! A gond: sok fordításnál, a make-s résznél kiírja, hogy ''nothig to be done for 'VALAMI'''.
    Ilyet ír ki pl. kernel fordításnál is (, de előbb is , majd mindjárt írom, hogy ez miért rossz!) és a gond az, hogy bár olyannál is kiírja, amit nem kértem (pl. quota), de olyannál is, amit igen! Szóval nem fordítja bele. Valamint amit az előbb írtam, az meg az a baj, hogy nem minden könyvtárat talál meg és nem minden header fájlt. Ez amiatt gond, mert akkor megin jön a ''nothig to be done for 'VALAMI'''. Nos amennyiszer tudtam, próbálgattam más CFLAGS-el, végül eljutottam a freehackers-től a make.conf-ban ajánlott alapig. Így is fogom hagyni. Tehát ezzel nem lehet gond. Komolyan próbálgatnám, de a tel. számla, a lekérdezésem szerint most tart a 30.000 Ft-nál :((( , ugyhogy nincs több otthoni net! :(((
    Amire tippelek, hogy esetleg az USE-knél, mivel nekem nem kellenek a gnome és a KDE, ezért kivettem a qt, mqg gtk, gtk2, meg minden gnome-os és KDE-s cuccot és azt hallottam, hogy ebben vannak valami9 programkönyvtárak, vagy mi a szöszök, amik talán kellhetnek. Tehát ezekkel lehet gond? Mármint, hogy nincsenek tisztán beállítva???

    Most hétvégén talán el tudom vinni a barátomhoz a gépet, ahol ADSL van és akkor talán le tudok szedni szinte mindent a hda4 particiora, amiböl bemásolom a distfiles-ba és akkor már nem kell majd otthon letölteni. Szoval meg tudja valakimondani, hogy mi kell MINDENKÉPPEN egy működő rendszer USE-jébe?

    MÁS: mivel alkalmam lenne több dolgot is letölteni, mit tudtok ajánlani, mi kell mindenképpen a rendszerbe? Azaz milyen programok? Eddig tuti a vi, a vim, a mplayer, a fluxbox, az anjuta. ÉS mi legyen még?

    Bocs, hogy ilyen ülyeségeket írok, tudom, hogy már írtátok, csak egy kicsit kétségbe vagyok esve... :( Úgyhogy légyszi amit írtam, azt vegyétek figyelmen kívül! :) Bocs!

    DE!

    Akkor most másban kérném a segítséget!

    HDD:
    hda1 boot
    hda2 swap
    hda3 root
    hda4 tar //itt tárolom az adatokat
    Az egyszerűség kedvéért legyen mindegyik végtelen nagyságú!

    Telepítést elkezdem, alap beállításokkal stage1 -> bootstrap -> emerge -f sync -> emerge -f {az összes amit a telepíő ír} -> emerge -f {az összes, ami nekem kell, mplayer, stb. stb. stb.} TEHÁT most hogyan mentsem le a hda3 tartalmát a hda4 -re, úgy, hogy ha otthon elkezdem telepíteni CD-röl, akkor csak beállítom a dolgokat, chroot, majd hda4 -> hda3. Vagy ha nem sikerül a telepítés, akkor hda4 -> hda3 és ujra... ne kelljen mindig net... Utánna már kibirjuk az emerge -U (vagy mi) world...

    Köszönöm a segítségeket! :( :) :((( :0

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #376 üzenetére

    Előszónak: fölösleges mindig elölről kezdened. Ha pl. a kernelfordíthoz elértél, a rendszered addig már teljesen kész van, elég onnan folytatnod a telepítési folyamatot. (A partícióid készen vannak, gcc és glibc kész, ezek forrásai a vinyódon, stb.)

    A nothing to do nem biztos, hogy érdekes, akkor írja, ha pl. egy rakat doksi van abban a könyvtárban, amin nincs mit fordítani.

    A CFLAGS mindegy, ha ''túlhúzod'' vele a rendszert, szimplán leáll fordítás közben, általában SIG11-es hibával.

    A telefont azért nem értem teljesen, mert ha egyszer telepítettél egy csomagot, a distfile-ja már a vinyón van, nem kell letölteni. Max. a Portage tree frissítése igényel Internet-kapcsolatot. Ráadásul, mint említettem, tök fölösleges mindig teljesen elölről kezdeni a telepítést, mert ahol abbahagyod, akár hiba miatt, onnan bármikor folytathatod (sőt, akár vissza is léphetsz pár lépést). (A folyamatok a telepítési guide-ban leírtak lennének.)

    A USE nem ronthatja el, mert abban az ''élvezeti'' csomagok vannak...:)
    Azt, hogy mi lehet éppen a USE-ban, a /usr/portage/profiles/use.desc állományban megtalálhatod, leírással együtt. Elvileg nem kötelező beletenni semmit. Ha olvasgatod, elég könnyen megtudhatod, mire lesz szükséged (elég beszédesek a USE flagek, ráadásul le is írja, mi mire való).

    Ajjajj, a végén láttam valami csúnyát. Írod:
    Telepítést elkezdem, alap beállításokkal stage1 -> bootstrap -> emerge -f sync -> emerge -f {az összes amit a telepíő ír} -> emerge -f {az összes, ami nekem kell, mplayer, stb. stb. stb.}

    Az emerge -f sync nem biztos, hogy teljesen jó! Ha így adtad ki, szerintem ezért hibás a rendszer! Az emerge sync parancs szinkronizálja a portage fát az aktuális tartalommal, ehhez nem kell a -f kapcsoló!

    Az utolsó kérdést nem igazán értem... A hda3 meg fog semmisülni? Mert ha van a telepítés során egy pont, ami még tuti, hogy jó volt, akkor a következőtől mindig lehet folytatni! Persze, ekkor ki kell hagyni a partíciók elkészítését, formázását, mert az már megvan, elég chroot-olni a már kész partíciók alkotta környezetbe, csatolni a megfelelő rendszereket, és pl. ha a bootstrap már megvolt, elég a következő lépés!

    P.S.: merre laksz?

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #377 üzenetére

    Üdv!

    ''emerge -f sync'' : ezt csak elírtam. Bocs!

    ''Ráadásul, mint említettem, tök fölösleges mindig teljesen elölről kezdeni a telepítést, mert ahol abbahagyod, akár hiba miatt, onnan bármikor folytathatod '' : Na jó, eddig nem tudtam hogyan kell, de komolyan mondom, többet fejlődtem linux kapcsán ebben a kis időben, mint eddig. Most már tudom. csak nem akarom (ez még Win-es rögeszmém...), hogy szemetes maradjon a hda3. Ezért minden újraindításnál leformatálom...

    ''merre laksz'' : Baracska

    p.s.: megtaláltak a gentoo.hu-sok? Hol tart a fejlesztés?

  • buddha

    tag

    válasz buddha #378 üzenetére

    Esetleg, ha gondolod, fent vagyok ey kicsit a www.chat.hu -n <buddha> néven, ha tudsz, lépj be és kattints rám a felhasználók listája résznél. :)

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #378 üzenetére

    ''csak nem akarom (ez még Win-es rögeszmém...), hogy szemetes maradjon a hda3. Ezért minden újraindításnál leformatálom...''

    Ez megmagyarázza a telefonszámlát...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #373 üzenetére

    Na találtam jobb megoldát, mert ez nekem nem működött, és ha működne, akkor sem a kívánt eredményt hozza...

    A megoldás, hogy a portage.mask fájlba tettem a kiszemelt csomagokat amiket nem akartam újabbra frissíteni. Így azokat a csomagokat semmi esetben sem frissíti. :D

    És ez volt a célom ;)

    Ezzel csak egy gond van, hogy minden emerge sync felülírja ezt a fájlt ezért egy, a gentoo-s forumból talált szkripttel, minden emerge sync után hozzáírom a saját csomagjaimat...

    És most nagyon happy vagyok :DD

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #381 üzenetére

    Hogy miért nem megy?!?

    De a Te megoldásod brutális!!! :) (Arra vigyázz, hogy ha nem ''emerge -U''-t, hanem csak ''emerge -u''-t adsz ki, az ilyen totálisan maszkolt programokat lehet, hogy kiirtja...

    De tetszik a megoldás!!!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • WN31RD

    addikt

    válasz zrubi #381 üzenetére

    Én úgy oldottam meg a problémát, hogy a portage-overlay könyvtár mellé még létrehoztam egy portage-removed nevű könyvtárat is. Ebbe mozgattam át a nem kívánatos csomagverziókat. Persze egy emerge sync után újra ki kell törölni mindent a portage tree-ből, de szerintem ez egyszerűbb, mint a mask file-t piszkálni.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • Sipi

    addikt

    válasz WN31RD #383 üzenetére

    Egyszerűbb, de ezzel a portage tree szerkezetét sérted meg nagyon durván. Amit kiszedsz belőle, másnak esetleg függősége lehet, és ilyenkor a depclean, stb. hibával leállhat.

    A maszkolással nem avatkozol a rendszer belvilágába, mert pont erre találták ki: ami nem kell valami miatt, ide kerül. Igaz, hogy a Gentoo fejlesztőinek van, de attól még ''mezei user'' is használhatja. :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • WN31RD

    addikt

    válasz Sipi #384 üzenetére

    ''Egyszerűbb, de ezzel a portage tree szerkezetét sérted meg nagyon durván.''
    Igaz. Ki is próbálom mindjárt a másik módszert. :)

    ''az ilyen totálisan maszkolt programokat lehet, hogy kiirtja...''
    Nem írta, hogy totálisan maszkolta őket (vagy csak én értettem félre?).
    Megnézem, hogyha csak bizonyos verziókat maszkolok, az működik-e rendesen.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • Sipi

    addikt

    válasz WN31RD #385 üzenetére

    Totális maszk: amikor a maszkfile-ba írod. Ez felülbírálja az ebuldeket is.
    Az enyhébb az, amikor az ebuildben az ACCEPT_KEYWORDS-öt írod át, az ''x86'' helyett ''~x86''-ra.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • WN31RD

    addikt

    válasz WN31RD #385 üzenetére

    És működik! :D
    Remek, el is tüntetem a portage-removed-ot, helyette lesz egy packages.mask.extra, amit minden emerge (r)sync után hozzáfűzök a packages.mask-hoz.

    Az emerge -u sem ront el semmit, mivel csak bizonyos verziószám fölött maszkolok (pl. >media-sound/lame-3.92), tehát ez a módszer tökéletes. :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Sipi #386 üzenetére

    Oké... azt értettem féle, hogy én a ''totális maszkolás'' alatt egy csomag minden verziójának a maszkolását értettem a packages.mask-ben.

    Ha csak bizonyos verziókat maszkolok (mint ahogyan az előző hozzászólásom példájában írtam), akkor ennek van valami veszélye? Kipróbáltam, az ''emerge -u'' megy jól, de hátha elfeledkeztem valamiről...

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • Sipi

    addikt

    válasz WN31RD #388 üzenetére

    Veszélye minden maszkolásnak van. Ugyanis ha amit maszkolsz, kell egy másik csomaghoz, azt nem tudja telepíteni, mert kizártad. Ha pedig már telepítve van egy ilyen csomag, és kizárod alóla a szükséges csomagot...

    ...nos, ezt nem próbáltam még! :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #382 üzenetére

    Pont az a lényeg, hogy fel se tegye. Modok konkrét példát, hogy érthető legyen:

    a make.conf-ban ez van:
    ACCEPT_KEYWORDS=''~x86''

    Így aztán mindenből a legfrissebbet akarja feltenni, ami jó is, csak néhány csomag esetén kell a régebbi mint pl: apache, cdrtools

    Ezt csak úgy tudtam elérni, hogy a packages.mask fájlban megadtam, hogy az 1.3 nál újjabbat ne tegyen fel.

    Így semmilyen upgrade esetén nem akarja frissíteni az apache-ot, és ez így is jó... (nekem)

    Csak ugye minden sync után ezt meg kell tenni, de erre találtam egy kis scriptet, és ezzel syc-elek, és ez automatikusan beteszi az én dolgaimat is a packages.mask fájlba.

    zrubi.hu

  • WN31RD

    addikt

    válasz zrubi #390 üzenetére

    Talán hülye kérdés, de érdekelne...
    Mely verziókhoz és miért ragaszkodsz az apache és a cdrtools esetében?

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #390 üzenetére

    Aha. Értem, és tök jó!

    Az apacha-nál talán az játszhatott bele a rossz működésbe, hogy a make.conf-ban az apache2 USE változó szerepelt, emiatt kényszeresen a 2-es sorozatú apache-ra akar upgrade-elni?

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz WN31RD #391 üzenetére

    Az apache esetében azért, mert szerencsétlen módon egy szálban van az 1.3.x és a 2.0.x -es vonal, pedig ez eléggé nagy lépés, hogy szimlpa upgrade legyen.

    És én még maradnék az 1.3-as vonalon...

    Mivel minden webes dolog függ az apache-tól ezért az ilyen csomagoknál, hogy php, phpmyaídmin, stb mindig apache-ot is akart frissíteni. Meg van ilyen USE flag is hogy 'apache2' és ez is bekavart egyszer (a php esetében).
    Szóval nem kell nekem még a 2.0-ás apache.


    A cdrtools-ból pedig 2.01_alphaxx verziót akar felrakni, és ez valamiért nem tetszett nekem. Asszem ebben már a 2.5 kernelhez készült IDE cdírási mód is benne van, vagy ilyesmi...

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #393 üzenetére

    A Gentoo-ban vannak ún. SLOT-ok. Pl. pont az Apache esetében az apache1-es széria a SLOT1-be, az Apache2-es széria a SLOT2-be tartozik. Installnál emiatt nem írják felül egymást, külön van a konfigjuk is. Egyszerre fent lehet mindkettő.
    (Bár nem próbáltam...:) )

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #394 üzenetére

    Hát ezek a SLOT-ok nem tudom hogy működnek, de az apache esetében azt tapasztaltam, hogy ha fent van az 1.3-as és kiadsz egy emerge -up world parancsot, akkor rögtön 2.0-ra akarja cserélni...

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #395 üzenetére

    Nem lehet, hogy amiatt, hogy a make.conf-ban benne volt az apache2?

    Bár nem próbáltam, de szerintem ez úgy működik, hogy upgrade-eli, de nem szedi le a másikat sem, mivel más SLOT-ban van, tehát lényegében más csomagnak számít.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #396 üzenetére

    ''Nem lehet, hogy amiatt, hogy a make.conf-ban benne volt az apache2?''
    Nem, nem volt bennt, direkt kivadásztam :)

    Nem is akarta leszedni, csak pl a php-t nehéz volt (nem lehetett) rábeszélni, hogy apache 1.3-ra forduljon, ha fent volt az apache 2.0.
    + minden csomagnak a legfrissebb apache-ra volt szüksége :(

    zrubi.hu

  • proximus

    senior tag

    Jónapot elvtársak! :DDD
    Tudom, egy jó időre lepattantam, de hát az eper meg a (hamarosan bekövetkező) málnaszedés... :)
    Régebben kérdeztem én egy olyat hogy ki tudja hogy hogy lehetne aktiválni a CPU Linux általi HLT -parancsos hűtését, (mert alapból nem müxik), de nem talált megoldásra. :(
    Gondoltam utánanézek doksikban, de eddig semmi; ha be lehet ezt valahogy kapcsolni azt valszeg a grub.conf -ban kell megtenni, na de mi a param.? (esetleg hlt=on? :) ) Tudnátok dobni valami jó kernel paraméteres doksi linket? :)

  • buddha

    tag

    Sziasztok!

    Minden drága gentoo-s figyelmébe: www.linuxmail.org !
    my mail is: (csak kérésre! :)) )

    De tényleg jó! A fórumja is!

    Mellesleg: Tsá zrubi és proximo és balint (sipi-vel ma már beszéltem!)

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #399 üzenetére

    Üdv! :)
    ''www.linuxmail.org'' Ez mi is akarna lenni pontosan?
    Jó igen megnézhetném, de te már ugyis ''vágod'' hogy mi ez nemde? :)

Aktív témák