Aktív témák

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #150 üzenetére

    Jajja, akkor sürgősen kreálj egyet! Csak egy szimbolikus link a grub.confra (ln üs grub.conf menu.lst). Elvileg nem biztos, hogy kell, de valamilyen grub-verzióhoz szükség van rá.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #151 üzenetére

    Mennyünk biztosra :)


    ''''''default 0
    timeout 30
    splashimage (hd0,2)/boot/grub/splash.xpm.gz

    title Gentoo Linux
    root (hd0,2)
    kernel (hd0,2)/boot/bzImage root=/dev/hda4
    vga = ask

    title Mandrake Linux
    root (hd0,5)
    kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz-2.4.19-16mdk root=/dev/hda6

    title Windows ME
    root (hd0,0)
    chainloader (hd0,0)+1''''''

    Akkor hová is?

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #152 üzenetére


    default 0
    timeout 30
    splashimage=(hd0,2)/boot/grub/splash.xpm.gz

    title=Gentoo Linux
    root (hd0,2)
    kernel (hd0,2)/boot/bzImage root=/dev/hda4 vga=ask

    title Mandrake Linux
    root (hd0,5)
    kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz-2.4.19-16mdk root=/dev/hda6

    title Windows ME
    root (hd0,0)
    chainloader (hd0,0)+1


    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #152 üzenetére

    Vagyis a vga=ask a kernel sorába jön, nem új sorba, utána!

    Emmán tuti biztos, ugye? :D :))

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #154 üzenetére

    Öööö izé na hát végülis :DDD
    Francba, pedig csak a Mandrake menu.lst -jéba kellett volna bele nézni, de most már eső után köpönyeg :D
    Jól látom hogy neked sincs engedélyezve a fb. support a kerneledbe, csak a vga mód? :)

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #139 üzenetére

    Áááá! Ennek örülök! :-)

    Azt szeretném kérdezni, hogy ki lakik Fehérvár környékén? az esetleges support miatt :). Valahogy biztosabb lennék ha olyan is lenne esetleg mellettem, aki már telepített gentoo-t..., persze mindenkinek el kell kezdeni valahol. Van egy ismerősöm, Ő már 5-6 éve Linux-ol, régebben (4-5 évig) RedHat -al, most meg debianozik. Ő azt mondta, hogy esetleg tud segíteni...
    Csak az a baj, hogy ez a segítség dolog nem feltétlenül megoldható, mert olvasataim szerint, a gentoo-t, nem hogy egy nap, de egy hét vége alatt sem lehet felrakni... :-)

    Majd írok... Kinyomtatom ezt a topicot, meg szedek le magyar nyelvű telepítési útmutatót, csak az a baj, hogy nekem valahogy CD-n kellene megszerezni a gentoo-t, mert a gépemen nincs net, a telepítő info, meg ha jól emlékszem, csak úgy írja le...

    ps: Gondolom láttátok már ezt a hírt, de azért bemásolom(a linux.hu-ról), ezzel kapcsolatban úgy éreztem, hogy ez már nagyon kellett. Asszem az UHU mellett ezt fogom még valahogy támogatni...

    -----------
    Gentoo Games, Inc. Máj. 18, 11:22:41
    Gabó küldte be a hírt: ''Örömmel jelenthetem be, hogy a mai napon megalakult a Gentoo Games, Inc., a Gentoo csapatának játékfejlesztéssel foglalkozó vadonatúj részlege. A társaság célja, hogy kimozdítsák a Linuxot az állóvízből, és megmutasság a nagy világnak, milyen lehetőségekkel bír a pingvin a játékfejlesztés terén is.
    Állításuk igazolására el is készítették a népszerű, az amerikai hadsereg által készített America's Army játék teljes verziójának linuxos portját, amelyet egy önmagáról bootolható Gentoo Live CD-n letölthetővé is tettek a nagyérdemű számára. A játék futtatásához NVIDIA vagy ATI (legalább Radeon 8500) chipkészletű videókártyára van szükség.

    http://gentoogames.supercomputerinc.com/aa-20030513.iso''


    takacs
    -----------

    psps: Azt szeretném még megkérdezni, hogy fentebb írtatok valami patch-ről, ami inkább támogatja az otthoni felhasználókat, mint a serveres munkaállomást, vagy valami ilyesmi... Azt én is fel tudom rakni?

    És még valami. Ha CD-ről akarom telepíteni, akkor hogy töltessem majd le valakivel? Tehát miket töltessek le? Van egyáltalán működő magyar mirror? (valahol már mintha olvastam volna róla, csak mindíg kihullik a fejemből) Vannak CD image fájlok? Azt a patchet honnan tudom?

    Köszönöm a figyelmet!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #155 üzenetére

    Jól látod. Egy Ati-s kártyás gépen beletettem az egyik kernelbe, de nem olyan nagy szám. Kiesik a szemem tőle...:) Egyébként jól lehet vele vadítani a haverokat. :D

    Arra is jó, hogy nem kell X-et indítani video-lejátszáshoz.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    Üdv!
    Azt szeretném még mondani az előző hozzászólásomhoz, hogy én valahogy szeretném fordítani, nem csak simán felrakni, mert hallottam, hogy úgy is lehet, de én fordítani szeretném... (el tudjátok képzelni, ahogy ülök az asztalnál a kinyomtatott forráskóddal és fordítom??? :) )

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #156 üzenetére

    Budapesti vagyok. :(
    Ne aggódj. A Gentoo webhelyéről töltsd le a user doksikat, mentsd ki pl. egy floppy-ra. Install közben is olvasgathatod. Vagy nyomtasd ki, úgy egyszerűbb, kipipálhatod, melyik részek voltak már meg. Az installt ugyanis szinte bármikor abbahagyhatod, és kb. ugyanonnan folytathatod - ezért nem árt, ha tudod, hol hagytad abba.

    Magyar nyelvű szerintem nincs. De akkor most nekiesek, és lefordítom az install guide-ot. Ha nem tudsz angolul, addig még várj, míg jelzem, hogy kész. Esetleg mailben elküldöm.

    Gentoo-hoz mindenképpen kell valamennyi net. Én analóg modemmel, a FreeStart ingyenes szolgáltatásával tettem fel. 4-5 k/sec sebesség, ami a kisebb csomagokhoz tökéletes.

    A http://linux.enexis.hu/ címen meg is rendelhetsz Linux-CD-ket, nagyon alacsony áron. Így nem kell letöltened.

    Ha letöltöd, javaslom a gentoo-3stages-x86-1.4_rc4.iso-t. Ebben mindhárom stage benne van, válogathatsz, hogy gyorsan, teljes optimalizálás nélkül teszed fel, vagy legelölről, jó hosszan (megéri!!!).

    Ezen kívül a snapshots könyvtárból közvetlenül telepítés előtt szedd le a portage legfrissebb változatát! Döntsd el, miket szeretnél feltenni, és annak a distfile-jait is töltsd le! (Pl. KDE-hez a KDE oldaláról az összeset, stb.) Ezt rendszer nélkül nehéz összeszedni, de elég, ha először csak felrakod az alapot, beállítod, optimalizálva újrafordítgatod. Utána már a létező portage fából ki tudod hámozni, milyen csomagokat és honnan lehet letölteni.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #159 üzenetére

    Huh! Akkor ez most lehet, hogy hosszú lesz, de belerakom:

    1. Partícionálás
    Gentoo Linuxot akármilyen filerendszerre telepíthetünk, amit kernelünk támogat. Személy szerint ext3-at válaszottam. (/dev/hdd2 re)
    Először is hozzunk létre egy swap partíciót, illetve az is tökéletesen megteszi, ha mindkét rendszerünk ugyanazt a swap partícót használja. Én a külön partíciót válaszottam (/dev/hdd3)

    #mkswap /dev/hdd3


    Ezután létrehoztam a root (/) filerendszeremet.

    #mke2fs -j /dev/hdd2

    2. Mountolás
    #mkdir /mnt/gentoo
    #mount /dev/hdd2 /mnt/gentoo

    3. Stage kitömörítése
    A letöltött stage filet tömörítsük ki az újdonsült root filerendszerünkre.

    #cd /mnt/gentoo
    #tar -xjvpf /home/thuglife/stage1-x86-1.4_beta.tbz2
    #mount -o bind /proc/ /mnt/gentoo/proc

    Ezután chroot-tal ''lépjünk'' be a Gentoo Linuxba. Előtte ne felejtsük átmásolni az /etc/resolv.conf fileunkat.

    #cp /etc/resolv.conf /mnt/gentoo/etc
    #chroot /mnt/gentoo /bin/bash
    #env-update
    #source /etc/profile

    Ezek után már ''bent'' is vagyunk.

    4. Rsync
    Ezeket után töltsük le a Portage-t. Ez kb. 10 MB
    #emerge rsync

    5. Stage1 - Stage2
    Ha stage3 tarballt használtál stage1 helyett, akkor az 5. és a 6. pontot hagyd ki! De mivel mi itt stage1-et használtunk ezért jobb, ha te is ezt teszed. Mivel mostmár van egy működő másolat a Portage tree-ről, azok akik stage1 tarballt használtak, nekiállhatnak a ''bootstrap''-elésnek. Először is szerkesszük át az /etc/make.conf filet. Ebben a fileban megadhatod a USE flageket amiket majd a fordító (gcc) fog használni. A fileban találsz példákat, de a mellékelt screenshoton az én beállításaimat láthatod.

    #nano -w /etc/make.conf

    Ezután lépjünk bele a Portage tree könyvtárába, és hajtsuk végre a bootstrap-et.

    #cd /usr/portage
    #scripts/bootstrap.sh

    A bootstrap időtartama a gépedtől függ. Egy 900 MHz-es AMD-én kb. 1 óra. A bootstrap lefordít pár alap dolgot: binutils, gcc, gettext, glibc. A bootstrap után stage2 stádiumban leszel.

    6. Stage2 - Stage3
    Itt az idő, hogy feltelepítsük az alap rendszert.

    #export CONFIG_PROTECT=''''
    #emerge --pretend system (ez nem kötelező! A telepítendő csomagok listája)
    #emerge system

    export CONFIG_PROTECT azért szükséges, hogy a régi config fileok felül legyenek írva. (Fontos!!!!)

    7. Időzóna
    Ezen a ponton már stage3 rendszered van, ami készen áll a végleges konfigurációra.

    #ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Budapest /etc/localtime

    8. Kernel és System Logger
    Töltsünk le egy kernel forráskódot az emerge segítségével.

    gentoo-sources : Gentoo által patchelt kernel-forrás -ac alappal. És XFS supportal.
    vanilla-sources : Ugyanaz a kernel-forrás, mint amit az ftp.kernel.org-ról tölthetsz le. A stabil verzió. (én ezt válaszottam)

    #emerge vanilla-sources

    Ezután forgassunk kernelt.
    FONTOS!!!!!!! DEVFS Support KELL a kernelbe mivel Gentoo devfs párti, és boot-nál szólni fog, ha hiányzik a devfs támogatás!!!

    #cd /usr/src/linux
    #make menuconfig
    #make dep && make clean bzImage modules modules_install
    #cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage /boot/vmlinuz-vanilla-sources-2.4.19

    A make install kihagyására azért van szükség, mert Gentoo nem Lilo-val települ, hanem GRUB-bal.
    vmlinuz-vanilla-source-2.4.19 ez akármi lehet, ezt a nevet csak én válaszottam.
    Ezután telepítsünk fel egy kernel loggert és egy system loggert illetve, ha akarunk egy cront is.

    #emerge sysklogd
    #rc-update add sysklogd default

    És ha cront is szeretnénk akkor:

    #emerge dcron
    #rc-update add dcron default

    9. További csomagok telepítése
    Például ha ReiserFS-t használunk, akkor szükségünk lesz a reiserfsprogs-ra, vagy ha XFS-t akkor az xfsprogs-ra.
    Telepítsük fel ezeket ha szükség van rájuk.

    #emerge reiserfsprogs

    vagy
    #emerge xfsprogs

    10. /etc/fstab | passwd | grub
    Most editáljuk az /etc/fstab filet.
    #nano -w /etc/fstab

    Remélem ehhez nem kell magyarázat. Átírjuk, hogy mi hol található, és hogy milyen típusú fs. Első sor a boot partíció. De mivel ilyet mi nem csináltunk, ezért én ezt a sort kommenteltem. (#)
    Ezután állítsuk be a root jelszót.
    #passwd

    Majd hozzuk létre az /etc/hostname filet.
    #touch /etc/hostname
    #nano -w /etc/hostname

    Ide a hostnevet írjuk be, nekem például : Gentux
    Szerkesszük az /etc/hosts filet is.
    #nano -w /etc/hosts

    Az alap file így néz ki:
    127.0.0.1 localhost

    Ezt egészítsük ki így:
    127.0.0.1 localhost Gentux

    Persze a Gentux helyére a saját hostnevedet írd.
    Ha szükséges boot-kor modulokat betöltened, például hálókártya modult, akkor azt az /etc/modules.autoload-ban teheted meg.
    A hálózatot az /etc/conf.d/net-ben állithatod ( ip cím stb.)
    #nano -w /etc/conf.d/net
    #rc-update add net.eth0 default

    Ha ADSL-ed van akkor:
    #emerge rp-pppoe

    Keymap:
    #nano -w /etc/rc.conf

    Ebben a fileban beállíthatod a KEYMAP-odat. Ha ezt nem teszed meg, akkor angol lesz. US-t írd át HU-ra. :)

    Hdparm:

    Ha DMA-t szeretnél használni, akkor azt állitsd be a /etc/conf.d/local.star fileban
    #nano -w /etc/conf.d/local.start

    Nekem így néz ki:
    hdparm -d 1 /dev/hda
    hdparm -d 1 /dev/hdb

    Grub:

    Add ki a parancsot:
    #grub

    vagy ha nincs floppy a gépedben akkor:
    #grub --no-floppy

    Legnehezebb dolog Grub-ban a partíciók és a merevlemezek megnevezése. Pár példa:
    /dev/hda1 = (hd0,0)
    /dev/hdb3 = (hd1,2)
    /dev/hdd7 = (hd3,6)

    Miután bent vagyunk a grub shell-ben, állítsuk be.
    grub> root (hd3,1)
    grub> setup (hd0)
    grub> quit

    Nekem a root partícó a hd3,1 mivel /dev/hdd2. És hd0 pedig azt jelenti, hogy a hda MBR-jébe telepítődjön.
    Hozzuk létre a grub menu.lst filet, és szerkesszük azt.

    #touch /boot/grub/menu.lst
    #nano -w /boot/grub/menu.lst

    Példa a confighoz:
    default 0
    timeout 30
    splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz

    title=My example Gentoo Linux
    root (hd3,1)
    kernel /boot/kernel-vanilla-source-2.4.19 root=/dev/hdd2

    title=Windows 98
    root (hd0,0)
    chainloader +1

    11. Telepítés befejezése
    KÉÉÉÉÉÉÉÉÉSZ!!!!!!!!

    exit
    cd /
    umount /mnt/gentoo/proc
    umount /mnt/gentoo/
    reboot

    További információ és segítség:
    http://www.gentoo.org/
    irc.openprojects.net #gentoo.hu

    Illusztráció: after_resync, bent, bootstrap, filesystem, make.conf, portage, proc, resolv, rsync, stage1

    Én erre gondoltam.

    És Te esetleg tudnál segíteni, ha kell? Mert én Pest és Fehérvár között lakom pont félúton (Pestől kb. 40Km), csak én Fehérvárra járok suliba. ISDN elérésünk van, de ahhoz le kell vinni a gépet a szobámból egy másik szobába... De ezt csak addig, amíg megy a telepítés...

    Ezt pedig úgy ahogy van, nem értem... :) :
    ''Ezen kívül a snapshots könyvtárból közvetlenül telepítés előtt szedd le a portage legfrissebb változatát! Döntsd el, miket szeretnél feltenni, és annak a distfile-jait is töltsd le! (Pl. KDE-hez a KDE oldaláról az összeset, stb.) Ezt rendszer nélkül nehéz összeszedni, de elég, ha először csak felrakod az alapot, beállítod, optimalizálva újrafordítgatod. Utána már a létező portage fából ki tudod hámozni, milyen csomagokat és honnan lehet letölteni.''

    Azért kösz a segítséget! ;-)

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #160 üzenetére

    Uh, nem tudom, honnan van ez a hosszú szöveg, de én már vagy egy órája szarakodok itt az install lefordításával...:) Akkor mindjárt kidobom a kukába.

    Amit a végén nem értesz: a Portage tree-t kétféleképpen frissítheted fel. Az alapvető az, hogy a működő rendszeredben kiadod az ''emerge sync'' parancsot. Ehhez azonban kell működő hálózat! Ha neked éppen ilyen nem lesz a telepítendő gépen, az aktuális portage-ot betömörítve is le tudod tölteni pl. a http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/snapshots/ címről. Ezt csak ki kell tömöríteni a /usr/portage könyvtárban (de lehet, hogy csak a /usr-ben...:) ).

    De ha ISDN-ed van, felejtsd el, amit írtam! Pikk-pakk le fog jönni minden! Javaslom, hogy mindig, amikor fel akarsz rakni csomagokat az emerge parancssal, először úgy add ki, hogy pl. ''emerge -f ...'', mert ekkor csak letölti a hozzá való csomagokat a netről. Utána telepítheted. Így nem kell hosszú órákig a neten lógnod.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    Ez most lehet, hogy nagyon láma lesz, de a programozás tanárom(Ő a rendszergazdánk) felajánlotta, hogy letölti nekem a gentoo-t, csak adjam meg neki, hogy honnan...
    Ha azt mondom neki, hogy az egész disztro könyvtárat (ajaj, ez biztos hülyeség volt...) Azaz inkább nincs valahol CD-kre szétszedve a forráskók??? Amiről fordíthatok (tehát nem telepítek, fordítok...)? És ráadásul a legfrissebb???
    Mert csak meg kéne írnom neki és leszedné... De mit írjak neki? :)

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #162 üzenetére

    Bocs, eddig fordítottam az install doksit. Kész van, ha valakinek kell, szóljon, elküldöm. Nem túl magyaros, de legalább hosszú... :)

    No, a problémádra: a Gentoo-t mindenképpen forrásokból kell telepítened. Vannak ún. GRP-kiadások, melyeken előfordított csomagok vannak, de az első frissítés után úgyis le kell töltened a már elavult csomagok helyett felteendő újabbak forrásait. Legegyszerűbb pl. a 3stages-x86-... ISO-t letöltetned vele (kétszázvalahány mega). Ezzel az alaprendszert fel tudod rakni. Utána azonban mindenképpen kellenek a további csomagok forrásai.

    Az egyik gépen készítettem egy file-t, amiben a kde-hez szükséges összes csomag forrásának neve és elérhetősége van. (Egy sor egy file, de egy sorban több bejegyzés is van, mind egy-egy tükörszerver neve.) Ha kell, elküldhetem emilben. Ebből kimazsolázhatod, mit honnan kell kézzel letöltened (bár ha van egy gép, amin van wget, azt hiszem, az megbirkózik vele). Vigyázz, ez olyan gépről van, amelyik a nem stabilnak jelzett csomagokat is használja, tehát mindenből a legfrisebb, de nem biztos, hogy legstabilabb verzió van fent! Bár nekem gond nélkül megy már egy jó ideje.

    Ebben az alaprendszer, pár multimédiás csomag, xfree, kde van benne.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #164 üzenetére

    Na akkor én meg egy kis ''érdekességet'' fogok bejelenteni. :)
    Nvidia karesz --> kilépés pl. a gnome -ból (a GDM -be) --> X mindig újraindul (Nvidia logó:) ) <-- így kell ennek lennie?

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #165 üzenetére

    Úgy tudom, igen. A GDM/KDM/XDM bejelentkezés-kezelők úgy vettem észre, teljesen újra szokták indítani az X-et. (Gondolom, hogy ne maradjon bent szemét.) Ez nem probléma, mivel az X betöltődése után már minden a memóriában van, a további bejelentkezések lényegében egyáltalán nem olvasnak a vinyóról.

    Ha meg a logo zavar, kapcsold ki. :) :) A /etc/X11/XF86Config-ban a ''Device'' résznél add meg, hogy Option ''Logo'' ''0''.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz proximus #165 üzenetére

    Sőt, ezt a viselkedést a gdm-ből is lehet állítani. Mármint, hogy újrainduljon-e az X vagy sem, de nem vágom fejből, majd otthon megnézem...

    zrubi.hu

  • Polesz

    addikt

    Bocs, hogy ebbe a fórumba kérdezek bele, de kb 1 hónapja le volt írva, hogyan kell digitális fényképezőt linux alatt mountolni. Ha valaki emlékszik a linkjére vagy tudja merre van kérem dobjon meg vele. Előre is kösz és bocs az offért.

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • zrubi

    senior tag

    válasz Polesz #168 üzenetére

    Ez fényképezőtől függ...

    De ha szerencséd van, akkor:
    kernelbe kelle a megfelelő USB támogatás + USB storage
    és ha minden jól megy rádugod a kamerát akkor usbview-ben látszik, felismeri, ezután scsi meghasjtóként lehet mountolni a memóriáját.

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #167 üzenetére

    Az xdm leírásában (a gdm és a kdm is erre épül) azt olvastam, hogy az X szervert mindenképpen reseteli, és beállítható, hogy újraindítsa-e a teljes sessiont.

    Ez alapján az X mindig újraindul.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz zrubi #167 üzenetére

    Na meg is van a megoldás: /etc/X11/gdm/gdm.conf --> ''AlwaysRestartServer=true'' ''true'' --> ''false'' :)
    Bírom ezt a ''mindenre van megoldás'' jelleget a Gentoo -nál :))
    Tegnap pl egy vmware -t sikerült ''belőnnöm'' :)

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #171 üzenetére

    A fenébe, lehet, hogy kdm helyett gdm-et kell használnom? Kíváncsi vagyok ez a megoldás mennyire nem indítja újra az X-et?

    A vmware-re mit sikerült izzítanod? Hogy megy?

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #164 üzenetére

    :) (majd mindjárt mondom miért mosolygok...)
    Engem érdekelne a doksi. Nagyon köszönöm a bizalmadat és érdekellne az a linkgyűjtemény. A helyzet az, hogy ha leírnám, hogy mire használnám és később lehetőség szerint mit használhatnék és hogyan, akkor úgy össze tudjátok írni, hogy miket használjak (töltsek le, mármint programokat), meg drivereket, amikor nekifogok a telepítésnek (nem lesz gyenge, de bátraké a cseresznye).

    Tehát a gép (persze már kismilliószór leírtam):
    - DX01BD04 Chieftech ház
    - u. ilyen márkájú 360W táp
    - Epox 8rda+ alaplap (nforce2 chipset)
    - Matrox G400-as DH-es 32MB-os 4xAGP-s vid. kártya (nagyon örülök neki, a szemem fénye)...
    Egyébként a matrox honlapján láttam egy csomó programot, ami valami támogatás hozzá, de fel van ott sorolva mindenféle BeOS, meg ilyenek, nem tudom, hogy melyiket kell letölteni... Valami openGl is van... de nem tudom
    - Seagate Barracuda IV 7200.7 80 GB vinyó
    - 2*256 Kington HiperX PC2700 DDR mem
    - Toshiba DVD
    - Samsung FDD
    - USB Pen Drive

    Kb. ennyi

    Milyen OP rendszert szeretnék rajta futtatni? CSAK UHU-t (inkább szövegszerkesztés, filmnézés, blablabla., de ezeket gentoo alatt is meg szeretném csinálni, csak gondolom nem lesz nekem egyszerű...), meg gentoo-t fordítgatni, programozni, stb. UHU alatt KDE, meg Gnome, gentoo alatt meg Fluxbox, vagy BlackBox, vagy ilyen ragadozóbb WManagereket (meg kell tanulni ezeket is).
    Ezekre milyen programokat töltsek le?:
    - filmézés úgy, hogy akár a Vid kártya másik kimenetét átalakítom kábellel TV-outra és tévére kivetítve
    - programozás (csak nem tudom milyen já fejlesztői környezet van...)
    - zenehallgatás (mp3 + ogg, stb.)
    - szövegszerkesztés
    - táblázatkezelés
    - adatbáziskezelés
    - határidőnapló, vagy ilyen jó kis naptárféle
    - képfeldolgozó program(na azért nem profi)
    - szerintem ennyi elég is... ha ezeket felrakom valahogy, akkor addigra tudok annyit, hogy a többit meg tudam keresni + fölrakni
    - Tömörítőprogramok!!!
    Ami lehet hogy kell:
    - internetelérés (tárcsázás)
    - böngészés
    - IRC (Bitchx)
    - mail (PINE-t szeretnék használni valószínűleg...)
    - ftp., stb. Tömörítőprogramok!!!
    És mindezt úgy szeretném, hogy legyen Grafikus és karakteres alternatíva is mindkettőre (pl. zenehallgatás)

    Na most azt nem tudom, hogy mindezt hogy csináljam, azaz hogy particionáljam a vinyót? Hallottam, hogy stabilabb a pendszer, hogyha a gyökérben lévő főbb könyvtárak külön partícióra kerülnek (pl.: /boot, /root, stb). Ez nem is lenne rossz, mivel akkor esetleg az UHU-val lehetnének közös könyvtáraik, amikben csak az egyiket kéne állítbatni... (pl. ha újrafordítom a kernelt). Tehát, akkor most felrakjham az UHU-t? El fogja rontani a rendszert, ha rakom fel a gentoo-t? És akkor most hogy particionáljam? Minek mennyit hagyjak? (ez fontos kérdés lenne, mert az UHU CD már megvan és akkor azt elkezdeném telepíteni), tehát erről tudna nekem adni valaki tanácsot?

    Sipi: Te Debrecenbe jársz egyetemre? Ha igen, akkor mire? Az egész egyetemen linux van, azaz nem lenne baj, ha egy ott tanulónak csak linux lenne a gépén? Nem kapnak olyat, ami pl. WinXX specifikus programozás?

    Előre is köszönöm!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #172 üzenetére

    Kipróbáltam, úgy hogy biztos hogy nem indul újra; most már nem ''Nvidia logózik'' :DDD A vmware-re mit? Hát pl. már Win. 98, ME, XP megfordult rajta:) ,de az XP a leg óvatosabb.:DDD Szegény vinyó ''szétdolgozza'' magát. :((

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Uh, látom, imádod a billentyűzetedet...:D :D

    Megpróbálok szép sorjában válaszolni. Bár még nagyon reggel van számomra, nehezen fogom fel a dolgokat.

    Tegnap mintha az emilcímedre átküldtem volna egy kde file-t, amiben a linkek vannak. Nem kaptad meg? Ugyanis nagyon nagy, ide nem tudom bemásolni.
    Ha jó a reglapodon megadott emilcím, küldöm a doksit is.

    A Matroxhoz az alábbi driver-szerűségeket találtam a Gentoo-ban: a media-video/mtxdrivers, ami a leírás szerint Parhelia-driver, a Matroxtól, a másik a media-video/matroxset, ez valami Matrox-Utility, nem tudom, mi, és a media-video/mgavideo, ami Video ki/bemeneti driver Marvel G200/400-hoz.

    Az X saját, beépített drivere a leírás szerint tartalmaz teljes 2D gyorsítást, többfejes módot - bár ehhez bűvészkedni kell egy kicsit, XVideo kiterjesztést támogat (video-lejátszáshoz jól jön). Emellé rakhatod fel a fent említett cuccokat, plusz támogatásért.

    Ha videolejátszáshoz az MPlayert használod, minderre nem is lesz szükség, mert ez beépítve tartalmaz meghajtót Matroxhoz, a minél jobb lejátszás érdekében.
    A Matrox honlapján két cuccot tölthetsz le: valami PowerDesket és a drivert. A PowerDeskkel lehet állítgatni a kártyát, de túl régi X-hez való, úgysem tudod majd használni.

    Film: MPlayer. Olvasni kell a doksiját (magyar!), mert rengeteg mindent tud, és be kell lőni, míg a rendszereden a maximumot hozza.
    Programozás: attól függ, miben akarsz. A dev-util alatt sok programozási nyelvhez találsz rengeteg - akár GUI-s - környezetet. Pl. KDE alá a kdevelop, ami C-hez, C++-hoz van.
    Zenére: xmms (X Multimedia System), tök úgy tud kinézni, mint a WinAmp.
    Szövegszerkesztés: AbiWord, KOffice, Gnome alatti cuccok (csak a Gnome-ot nem ismerem), OpenOffice - app-office alatt vannak.
    Táblázatkezelés: ugyanezek.
    Adatbáziskezelés: ezen mit értesz? Adatbázisból van Oracle, MySQL, PostgreSQL, FireBird, SQLite, stb, ezekhez meg egy csomó kezelőfelület. A dev-db alatt vannak.
    Határidőnapló: ha KDE-t használsz, abban van ilyen komponens is. Vagy a Gnome alatti Evolution, ami olyan, mint az MS Outlook. (Gnome-os programot akkor is használhatsz, ha pl. KDE-t akarsz feltenni, ekkor a Gnome-os könyvtárak ugyan fent lesznek a gépeden, de legfeljebb nem indítasz Gnome ablakkezelőt.)
    Képfeldolgozó: nagyon profi a Gimp. KDE-ben van pár beépített, meg a media-gfx alatt egy rakás egyéb.
    Tömörítő: szinte az összes Windows alatti formátum megy, de Unix alatt úgyis a tar+gzip vagy tar+bzip2 páros használatos, többre nem lesz szükséged. KDE alatt ismerek olyan programot, ami egyben kezeli a többféle tömörített formátumot.
    Internetelérés tárcsázással: alap Gentoo tartalmazza. A /etc/init.d könyvtárban vannak az indítószkriptek - ami ehhez kell, a net.ppp0 nevű. A ''/etc/init.d/net.ppp0 start'' parancs indítja, ugyanez stoppal leállítja. Vagy KDE alatt a beépített tárcsázójával is mehetsz.
    Böngészők: Opera, Konqueror (KDE), Mozilla, Galeon (Gnome), Lynx (karakteres). A net-www alatt van még egy tonna.
    IRC: a net-irc alatt kukkolj, én nem használok ilyet, de van belőle egy tonna.
    Mail: szintúgy, csak net-mail alatt. Pine van, KDE/Gnome alatt beépített saját van, meg még sok szuper. A Gnome alatti az Evolution, ami határidőnapló, stb. egyszerre.
    FTP: A net-ftp alatt. Szintúgy dögivel.
    Grafikus és szöveges alternatíva mindenre van.

    Partíciók: az install doksi javaslata egész jó. Kell egy kb. 10 megás /boot partíció, lehetőleg a lemez elejére. Ez lehetőleg ext2 filerendszerű legyen, így kevesebb a baj. Ezt megosztva használhatod az UHU-val, de csak akkor ott is Grub rendszertöltőt használj. Kell egy sawp partíció, pl. 256 mega. És kell egy a /root partíciónak, ez jó nagy legyen... (5 giga azért bőven elég, ebbe már full grafikus cucc belefér.)

    Arra kell vigyázni, hogy a letöltött források sok helyet foglalnak, és a fordítás ideiglenes állományai is. Az első alapban a /usr/portage/distfiles, a második alapban a /var/tmp/portage könyvtár. Ezeket azonban a /etc/make.conf-ban át is lehet állítani, pl. egy, az UHU által is használt részre. Célszerű lehet a /var-nak egy másik partíciót létrehozni, 4-5 gigát, de nem kötelező. Elég, ha egyben hagyod a teljes filerendszert. Úgysem szervert építesz, annak kellene leginkább a több partíció. (Külön a /tmp, külön a /var, külön a /usr...)
    Egyetlen Linux telepítés sem ront el semmit, csak ha direkt rátelepíted egy létező rendszerre. A Gentoo meg végkép nem, mert maga a telepítés úgy megy, hogy egy futó rendszerben (ami lehet a Gentoo CD-ről indított telepítő, vagy egy másik futó Linux, pl. az UHU is) elindítasz egy újabb rendszert, ami csak az általad megadott partíciókat fogja látni. Linux a Linuxban.

    Debrecenbe jártam egyetemre, de az már régen volt...:) Fizika-informatika szakos voltam. Tudtommal sehol sincs Linux (hivatalosan), Winxx specifikus programozás sem igen létezik (legalábbis az én időmben még nem volt). Az infrastruktúra lassan épül ki, de nincs megszervezve, óriási a fejetlenség. Ha esetleg egy ottani dolgozó olvassa ezt, ne sértődjön meg: informatikusként ott dolgoztam pár évig....:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Ja, miért mosolyogsz? Nem mondtad meg. Csak nem tanítványom voltál a Debreceni Egyetemen? :D :D :D

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #174 üzenetére

    Na, úgy felhergeltetek, hogy én is megnéztem: KDM alatt is van egy ilyen opció. De tökéletesen ugyanaz az eredmény, bárhogy is állítgatom. Igaz, a logo nekem ki van kapcsolva, de az újraindulási idő mindkét esetben kb. ugyanannyi, a képernyő ugyanúgy elsötétül, stb.

    VmWare: ja, mivel az XP-nek minimum 256 mega kell. És akkor még a Linuxnak sem ártana valamennyi. :)
    Ezek az új vmware-ek mennyie gyorsak? Még 1-2 éve csináltam utoljára ilyet, azóta viszont rengeteget fejlődött a technikája.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Ja, bocs, kihagytam, hogy ezek a net-www és egyéb könyvtárak hol vannak: a /usr/portage alatt vannak, szépen elrendezve. Ezekbe belépve, az ebuild végű állományokat megkukkolhatod, a Description sor tartalmaz egy rövid leírást, mi is az adott program. Vagy: ha kb. tudod, mit keresel, az ''emerge search xxx'' paranccsal megkeresheted az adott csomagot (vagy csomagokat, mert nem kell teljes nevet beírni, intelligensen keres), és kiírja a leírásukat is.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • gromble_ziz

    aktív tag

    Sipi
    Debian-ban is otthon vagy?
    Én inkább Debian-nal szeretnék kezdeni, de kellene egy mentor, egy guru ...
    Lehet téged rendszeresen nyaggatni icq-n??? :D

    Akár lehet ez a Gentoo, bár még semmit nem hallottam róla ...

    Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

  • Sipi

    addikt

    válasz gromble_ziz #179 üzenetére

    Debianhoz lényegében semmit sem értek. Nem emlékszem a nevére, de van itt valaki, aki viszont abban guru.

    Egyébként ha már Debiannal akarsz kezdeni, ennyi erővel Gentoo-val is kezdhetsz. Még talán könnyebb is lesz.

    ICQ-n nyaggathatsz, de nem szoktam fent lenni. :) Ha ICQ-zni akarsz, szólj előtte rám!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • gromble_ziz

    aktív tag

    thx Sipi

    honnan lehet lekapni ezt a Gentoo-t???

    Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Mail ment az install doksival és a csomaglistával.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #177 üzenetére

    ''Ezek az új vmware-ek mennyie gyorsak?'' <-- Hát XP -vel nem az igazi, de 98 vagy ME szerintem nagyon okés, pláne ha neked nem egy Quantum lct10 10GB(256 Kb cache:( 5400? rpm) vinyód van, hanem mondjuk egy Seagate Barracuda IV.(De jó is lenne egy ilyen vinyó:O ), meg nem 256, hanem vagy 512 Mb RAM. :)

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #180 üzenetére

    Szerintem Zrubi lesz az a nagy Debianos csávó. :) :DDD

  • zrubi

    senior tag

    válasz proximus #185 üzenetére

    Na itt az a ''Debianaos csávó'' :DD

    Ja én tényleg elég régóta debianon nyomulok...
    De most már otthon egyre inkább Gentoo :)
    A melóhelyen eg debian hegyek :D

    Engem lehet kérdezni, de csak itt a fotumon tudom ígérni a válszokat, mert IRC/ICQ-n nem vagyok, a leveleimet meg örülök, ha egyáltalán elolvasni van időm... válaszolni csak ritkán :(

    Vagy akár lehet nyitni ''Debian'' topicot is :))

    zrubi.hu

  • Polesz

    addikt

    A Slackware-t rajtam kivül senki sem tolja? :)

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • Sipi

    addikt

    válasz Polesz #187 üzenetére

    Abból '97-98 tájékán elég volt az 50 darab floppy-ról telepíthető verzió...:D :D :D

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #175 üzenetére

    Üdv!
    Most nem sokat tudok írni, de köszönöm a segítséget, úgy vélem, hogy ezzel a tudásbázissal már nekiugrok... Majd sikítok, ha gond lesz!
    Még írok!
    Tisztelettel! :)

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #189 üzenetére

    Ollé! Csak nehogy melléess...:D :D :D :))

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #188 üzenetére

    Kb. Mennyi helyet foglal a gentoo telepítője? (amit letöltsek...)

    Akkor először telepítsem az UHU-t, aztán a gentoo-t, vagy elöször a gentoot és utánna az UHU-t?

  • buddha

    tag

    válasz Sipi #190 üzenetére

    Egyébként csak a DE-re szeretnék menni PTM(Programtervező Matematikus) szakra és láttam a mail címedben a KLTE.hu-t.. Ebből gondoltam, hogy esetleg ott tanulsz, vagy valami ilyesmi... :)

  • zrubi

    senior tag

    válasz Polesz #187 üzenetére

    Olyat még csak nem is láttam közelről...
    Annyit tudok róla, hogy tar.gz-ből dolgozik a csomagkezelője...

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #192 üzenetére

    A PTM már egész jó szak. De vigyél magaddal saját gépet...:)

    http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/releases/1.4_rc4/x86/x86/livecd/

    Itt a 3stages nevű ISO mindhárom stage-et tartalmazza, ha gyorsan szeretnéd felrakni (és minimális testreszabással). A basic csak a stage1-et tartalmazza.

    De a 3stages ISO-ból is tudsz stage1-es telepítést, nem kötelező a rajta lévő stage3-at használni. Csak esetleg jól jöhet.

    Egyébként tapasztalatom szerint mindenképpen érdemes stage1-es installt csinálni, mert ha a glibct és a gcct fordítod le optimalizáltan, a rendszered általános teljesítménye nagyon megnő. (A glibct minden program használja, a gcc-vel pedig sokkal gyorsabban fog fordítani.)

    Telepítésnél nagyon fontos, hogy mielőtt a bootstrap-folyamatot elkezdenéd,
    állítsd be a USE és CFLAGS értékét! Ezekkel tudod leginkább testreszabni a rendszert. A USE adja meg, milyen csomagok kellenek, milyen támogatással, a CFLAGS pedig a fordítási optimalizációt. Az elérhető USE változókat - miután lefutott az ''emerge sync'' parancs - a /usr/portage/profiles/use.desc állomány tartalmazza. Érdemes most beállítani, mert ha pl. sosem akarsz gnome-ot használni, már itt kikapcsolhatod a támogatását, és ekkor azok a programok, melyeknek van gnome-os felülete is, nem fordulnak gnome-felülettel. (Hű, kb. ilyen magyaros az installdoksi is..::) )

    Az én USE-om:
    USE=''-3dfx -3dnow aalib acl acpi -afs alsa apache2 apm arts atlas avi berkdb -bonobo -canna cdr -cjk crypt cups curl -debug dga directfb -doc -dvb dvd -emacs encode -esd ethereal -evo fbcon firebird flash freetds -freewnn -gb gd gdbm ggi gif
    -gnome gphoto2 gpm -gps gtk gtk2 -gtkhtml guile -icc -icc-pgo imap imlib innodb ipv6 java jikes jpeg junit kde -kerberos ladcca lcms ldap -leim libg++ libgda libwww -lirc maildir -matrox mbox mikmod mmx motif mozilla mpeg mpi -mule mysql nas ncurses -nhc98 nls nocardbus oav oci8 odbc oggvorbis opengl -oss pam -pcmcia pda pdflib perl plotutils png pnp postgres prebuilt python qt quicktime readline ruby samba sasl scanner sdl -selinux slang slp snmp socks5 spell sse ssl -static svga tcltk tcpd tetex tiff truetype usb -voodoo3 -wavelan wmf X Xaw3d xface xinerama xml xml2 xmms xv zeo zlib''

    Itt pl. láthatod, hogy a bonobo, canna, cjk, gnome használatát nem kérem, ellenben kde és qt kell.

    A CFLAGS-hez nézd meg ezeket a címeket:
    http://www.freehackers.org/gentoo/gccflags/flag_gcc3.html itt a biztonságos optimalizációs beállítások vannak
    http://www.freehackers.org/gentoo/gccflags/flag_gcc3opt.html itt pedig a maximum elérhető, amivel még működő rendszert kapsz.
    Itt processzorokra lebontva megvan, mihez mit érdemes beállítani. A -ffast-math beállítást egyes programok utálják, pl. ha jól emlékszem, a postgresql, de fordításkor úgyis kiírja, hogy kapcsold ki.

    Az én gagyibb gépem CFLAGS-e:
    CFLAGS=''-march=pentium2 -O3 -pipe -fomit-frame-pointer -fforce-addr
    -ffast-math -falign-functions=4''


    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Polesz

    addikt

    válasz zrubi #193 üzenetére

    *.tgz :)

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #191 üzenetére

    Ja, végül csak a kérdésedre nem válaszoltam. :)

    A 3stages ISO 214 mega, a basic 67 mega. Az pedig mindegy, hogy melyiket telepíted először. Bár javaslom az UHU-t, mert ha fennvan, utána már a futó UHU alól is tudod telepíteni a Gentoo-t. Meg ezt könnyebben tudod testreszabni - az UHU-nál nem tudom, hogyan lehet majd állítgatni a rendszerbetöltőjét.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • battery

    csendes tag

    Udv!

    Nekem annyi kerdesem lenne, hogy ha valami Windows verzio mellett szeretnek Gentoot hasznalni (Win98, WinMe, vagy WinXP, meg nem tudom pontosan...), akkor melyiket telepitsem eloszor?

    Megoldhato, hogy legyen kozosen hasznalt particio (pl. vannak doksik, amiket jo lenne mind Gentoo, mind Win alatt elerni)? Ha igen, hogyan?

    Thanx.

    -- 42 --

  • Sipi

    addikt

    válasz battery #197 üzenetére

    MINDIG a Windows-t telepítsd utoljára! Ugyanis kérdés nélkül felülírja a rendszerbetöltőt a sajátjával, és ha nincs bootfloppy-d, nehézkesen tudod újra bebootolni a másik rendszert.

    A Gentoo (is) kezel mindenféle Winsows-os partíciót. A FATxxx-et írja/olvassa, az NTFS-t olvassa, illetve valamennyire írja is, de a leírások ezt nem ajánlják, mert elveszhet az egész partíció.

    A /etc/fstab file írja le, milyen partíciókat hova akarsz csatlakoztatni. Egy példa:

    /dev/hda1 /boot ext2 noauto,noatime 1 2 - a bootpartícióm
    /dev/hda3 / reiserfs noauto,noatime 0 0 - a rootpartícióm (minden ezen van)
    /dev/hda2 none swap sw 0 0 - a cserepartícióm
    /dev/cdroms/cdrom0 /mnt/cdrom iso9660 noauto,ro 0 0 - cdrom

    //cdburn/cd /mnt/cd smbfs noauto,username=xxx 0 0
    Ez a lényeges. A cdburn Windows-os gépen megosztott cd mappát itt csatolom be a Linuxos gép /mnt/cd mappájába. Ehhez a samba csomagot kell telepíteni, és a kernelbe az smbfs filerendszer támogatást tenni (elég modulba tenni). noauto, vagys induláskor nem csatolja be automatikusan (mert nem biztos, hogy be van kapcsolva a cdíró), username=xxx pedig megad egy felhasználói nevet, amivel csatlakozni próbál. Ehhez majd kér egy jelszót is.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz battery #197 üzenetére

    Először a win-t telepítsd!

    A linux tudja írni/olvasni a fat32-es partíciókat, tehát az lehet a közös.

    Szabályok:
    - A win-t nem lehet csak az első partícióra telepíteni.
    (telepítés után át lehet rakni, de macerás bootolni)
    - Az utólagos win telepítés hazavágja a boot managgeredet. (ezt persze egy bootlemez segítségével gyorsan lehet orvosolni...)

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #198 üzenetére

    ''MINDIG a Windows-t telepítsd utoljára!''

    Ezt biztos csak elírtad... ;)

    zrubi.hu

Aktív témák