Új hozzászólás Aktív témák

  • gaborka8x8

    aktív tag

    Most már több, mint egy hete megérkezett a legújabb fejhallgatóm, egy Sennheiser HD-650, és azóta azzal "játszadozom". Próbálgatom, hasonlítgatom a meglévő fejhallgatóimhoz. Nem igazán teszt módszerekkel, azaz rövid A-B tesztekkel, hanem inkább úgy, hogy meghallgatok valami zenét valamelyik fejhallgató - fejhallgató-erősítő párosommal, majd ugyanabba a fejhallgató-erősítőbe bedugva a HD-650-et, újból végighallgatom ugyanazt a zenét. Vagy éppen fordítva, azaz előbb meghallgatom az egész zeneművet a HD-650-esen, majd valamelyik régebbi fejhallgatómon hallgatom végig újból az egészet. Egyelőre egészen jó kis fejhallgatónak találom, de jelen esetben nem erről akarok írni, hanem egy a fejhallgató-erősítőkhöz köthető történetet szeretnék elmesélni, ami valamelyik nap esett meg velem. Úgy döntöttem, a délelőtti pihenőmet Telemann D-dur nyitányának elmélyült meghallgatásának szentelem. Bedugtam a HD-650-est az erősítőbe, elindítottam a zenét, hátradőltem a székben, lehunytam a szemem, és hallgattam a jól ismert muzsikát, de valami pocsékul szólt. Mosottan, fedetten, tompán. Elveszett belőle minden élénkség, minden csillogás. Az egész borzalmasan unalmasnak hatott, noha ez a zene nem ilyen. Nem értettem mi történt, ezért el kezdtem keresni ennek a katasztrofális hangzásnak az okát. És ekkor vettem észre, hogy előző este a fejhallgató-erősítő másik kimenetében benne felejtetem az AKG K701-est, mert hogy az én erősítőimnek is -mint a fejhallgató-erősítők jó részének- két kimenete van. Kihúztam a K701-est, és helyreállt a hangkép. Ez számomra meglepetés volt, mert az olyan Hi-Fi erősítőknél, amiknél van A-B hangsugárzó kimenet, ha két pár hangsugárzót kötünk rá, és A+B állásba kapcsoljuk, nem tapasztaltam ekkora különbséget a csak A, vagy csak B álláshoz képest. Az is igaz, hogy két pár hangsugárzó esetén általában nincs akkora impedanciakülönbség, mint e között a két fejhallgató között. Ezután kipróbáltam a másik fejhallgató-erősítőmmel is ugyanezt, és ott is ezt tapasztaltam, azaz, hogy ha mind a két fejhallgató be volt dugva, akkor jelentősen romlott a minőség. Eddig soha nem hallgattam úgy zenét, hogy két fejhallgató is be lett volna dugva az erősítőbe, és a magam részéről ezután pláne nem fogok, de ennek ellenére kíváncsi lennék rá, hogy ha két ugyanolyan fejhallgató van egyszerre bedugva egy erősítőbe, akkor is ugyanilyen hangminőségromlás következik-e be. Mert ha igen, akkor nem nagyon értem, mi értelme van a két kimenetnek. Ezt ellenben nem volt lehetőségem kipróbálni, mivel nincs két egyforma fejhallgatóm.

    "A zene nem azért van, hogy ne legyen csend! " (Pernye András)

Új hozzászólás Aktív témák