Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DreiNN

    tag

    válasz M0RGI #4605 üzenetére

    Magas ISO értéknél is jól teljesítő gépek és állvány eredménye.

    [ Szerkesztve ]

    A PROGRAM az, ami az adatokat hibaüzenetekké konvertálja.

  • Haris1

    tag

    válasz M0RGI #4605 üzenetére

    Üdv vzaza kolléga!
    Most vagy én nem értelek téged, vagy te nem értetted rezar kartács egyértelmű válaszát. Mert ha te "rángatod" a gépedet a képek készítésekor (vagy bármi más mozdítja be csúnyán), arra a legkevésbbé sem lesz gyógyír a fotóbolt, vagy egy drágább gép... :) Szerintem az alábbiakkal nagyjából tisztában vagy, de már úgyis olyan rég jártam erre, had fárasszak így egyben...

    Jelentősen bemozdult, vagy túlságosan alexpós, esetleg kiégetett képeknél semmi sem használ utólag. El kell dönteni, szeretnénk-e adott esetben minőségileg kompromisszumosabb (zajos, ferde), de jó képet készíteni, vagy igenis felkészülten vágunk bele a nehezebb témák megörökítésének, vagy olyasminek amiben még rutintalanok vagyunk. (Utólag pedig lehet és érdemes foglalkozni a képekkel, ha van erre lehetőség, igény és használható alapanyag.)

    Az emberi szem jól alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz, így nem feltétlenül mérvadó, hogy mi valamit "jól" látunk... (Záridő, rekesz, ISO érték, fehéregyensúly vizslatása ezért javallott a fotógépeknél.) Témája is válogatja, milyen kombináció, milyen képet ad végül - amit jó ha próbaképpel nagyjából leellenőrzünk a helyszínen és ennek megfelelően igazítjuk a beállításokat. (Pl. a gép LCD-je világosabbnak mutatja a kész képet és belenagyítás nélkül a bemozdulás sem érhető tetten.) A, S, P (M) módoknál jó tudni, mit mire és mekkora időt kitartva használható...

    Alapvetően, ha jól kiexponált, bemozdulásmentes képet szeretnél ilyen fényviszonyoknál, akkor padra, széles korlátra, babzsákra, állványra... kell tenni a gépet és ISO100-on, "A"("P") módban max. apertúra és időzítővel elsütni. (Mert ugyebár az expógomb lenyomásakor is be lehet mozdítani, jobb ha a gép nincs is kezünk ügyében.)

    Másik lehetőség, hogy vmi oszlopnak, fának, egyébnek támasztjuk, mély levegő benntart, óvatos exponálás. Többször is, hogy 1 tutira jó legyen, főleg ha a gép nem feküdt fel biztosan a segédeszközre.

    Harmadik a kézből való elkövetés. Itt érdemes igazán jól ismerni önmagad és az adott gépet. Magadon stabil beállással, kartartással, levegővételi-technikával és akár célzóvíz mértékletes használatával segíthetsz. Utóbbi különösen jól jön télvíz idején, meg hosszú méla lesben... :) Gépünkben nincs stabi, ami ugye 1-2 fé hátrány általában, tehát a biztos kéz, főleg tele tartományban még inkább számít. Nincs mese, itt meg kell tanulni, le kell ellenőrizni, mit tudunk kitartani. Max. ISO200 és ne legyen élesítés (normal helyett fine beállítás) a gépen, adott esetben expókorrigálást bevetni (expokompenzáció gomb használata!).

    Esetleg hideg időben, ha a szenzort se melegítettük sokperces működéssel és/vagy egy kis utólagos rásegítéssel ISO400 megfelelő képet adhat, de határesetekben ISO800 is bevethető, amennyiben nincs más lehetőség és fontos a pillanat.
    Ha kell, csak zajszűréshez/élesítéshez én Noiseware Pro-t, dinamika tart. növelésére Photomatix Pro-t, bármiféle alap képmanipulálásra XnView (ACDSee, PhotoPaint) progikat használok. Igen hosszú záridős éjszakai fotózásnál, magas ISO-nál akár a HotPixels nevű program is jól jöhet. De mások más bevált szoftvereket haználnak, megelégedésükre. Akár milliós gépekkel is "fotostoppolnak-fércelnek"...

    Elnézést a sok szóért, most akkor pótoltam az elmúlt fél esztendőt... :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák