Új hozzászólás Aktív témák

  • Radeon.Z

    csendes tag

    válasz CounterBoci #464 üzenetére

    Ejjj..szerintem mi rokonlelkek vagyunk, nekem sincsenek haverok (nem is piálok) család van, éc a CNC alapokat magamtól, illetve a cégnél egy sráctól tanultam 13 éve.(igaz, tanfolyamra is elmentem közben, de csak a papír miatt, mert technológiában már szerintem jó voltam).
    Érdekes dolog ez a forgácsoló alapképzés szükségessége. Én utáltam a szakmát ipariban, alig vártam hogy befejezzem. Végül szakma kiváló tanulója versenyen kaptam meg a bizonyítványom Miskolcon '94-ben. Tudtam esztergálni, de nem szerettem, azóta sem álltam pad mellett.Igazából szerintem nem sok köze vana CNC technikához. Az kialakul a CNC gép mellett, ha naponta van beállás. (nálunk van, 2-3 is). Összehasonlításképp: sima padon nem beszélünk előtolási értékekről, vágósebességről, de talán még fogásmélység is szemre megy. Eleve nem váltólapkával dolgozunk, tehát az is különbözik. Én nem hiányoltam a "pados éveket"

    Most tanulom az EdgeCam tervezést, természetesen magamtól, illetve most kezdtem egy új hajtott szerszámos Mazak Nexus gépen dolgozni a cégnél, már csináltam ügyesen homlokfelületbe helyzetfuratokat, menetet, és egy palástmarást is...megy ez, csak akarni kell. Viszont a rutin az biztos csak évek alatt jön meg, és az önszorgalom sem árt.
    Én pl. alig tudok fejből néhány tűrést, vagy menetemelkedést, magátmérőt, mert nem érdekel, ott a táblázat, megnézem és kész. Viszont esztergán egy rajzról kapásból megtervezem a megmunkálás hogyansmikéntjét, és egyből írom a programot jópár vezérlőre, és szerintem ez számít.
    Olyan hogy CNC király szerintem nincs, mert minden gép más, ki amin hosszú ideje beáll, és dolgozik azon lehet király, de ha rákerül egy más gépre, más profilú gyártásra, ott megint szinte kezdő lesz, igaz hamarabb belejön, mert van rálátása.

    Pl. dolgozom Tornos hosszesztergán is, Fanuc vezérlővel, de egyidőben 2 program fut, egyik az első, másik a hátsó orsóra. Spécin össze kell hangolni a 2 programot, mivel mig a 2-es orsó átveszi a leszúrt anyagot, és továbbmunkálja 2. oldalról, addig az 1-es már kezdi a következő darab 1. oldalát. Mikor először kellett beállnom egy tök egyszerű 10 es csapra, vakartam a afejem bőszen. Érdekes paripa.....

    Fanucnál meg makróprogramozést soha nem csináltam, nem is láttam. Gondolom arra gondoltál...

    Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

Új hozzászólás Aktív témák