Új hozzászólás Aktív témák

  • crok

    Topikgazda

    válasz BlackJapan #14431 üzenetére

    Pont ezt akartam írni, hogy ne ilyen régieket rakjuk össze mert baromira elavult eszközök + bármikor megállhatnak. Jó, tudom, nem prod, de marhára nem vicces esetleg heteket várni egy lehalás után az újabbra. 871W még okay (még ugye egy AP801 is van benne), de 17xx meg 26xx? Még az 26xxXM-esek csak-csak, ugye eXtended Memory, és ez kemény 32MB RAM-ot jelent ( : De arra még IOS-t is vadászni kell, 12.4 is 8+ éves az utolsó. Megállhat bármikor. C2950 is olyan régi hogy ha bekapcsol már örülni kell (: okay, a spannen-baum elmegy rajta de egyáltalán nem tud port-channel-t, nincs private VLAN. A 3550 ugyan L3 de sokkal jobb egy 3560 mert azért IOS-t is találsz még hozzá és ha EMI-set sikerül kifogni akkor már tud hardverből route-olni (az SMI is L3 képes mert megeszi az IOS routing-al kapcsolatos parancsait de mindent CPU-ból csinál plusz nem igazi L3 switchek, pl. se teljesértékű EIGRP se OSPF nem tud rajta futni csak stub, BGP-t szerintem nem is ismer, statikus utakból is limitált, bár SDM profile-al az is reszelgethető). De egy 3750 már tényleg tud teljes értékű L3 eszköz lenni, minden routing protokoll tud rajta futni (de pl. GRE tunnel-t csak CPU-ból tud az is csinálni).

    Én azt mondom hogy 800-as széria ethernet WAN-al (831, 861, 861W, 881 pl., alapvetően az ISR G1-ek, de persze ha van pénz lóvéra mehetnek a G2-k is) és 18xx ami megszerezhető bevállalható áron (1811, 1812 vagy 1841 vagy esetleg 1861 ha erősebb kell, külön AIM-al szerelve hogy a VPN is mehessen hardverből) vagy persze 2811, 3825, 3845.. de az ritka is meg még drága is egy laborhoz..

    Switch-ek: 2960-ok, 3560-ok de ha jó áron van 3750 az mégjobb de itt ugye az access ASIC-ra és az uplink-re érdemes odafigyelni: POE legyen-e (utána akarsz-e pl. IP telefóniával foglalkozni?), hány "access" port van (8-asat nem vennék, min. 24 vagy 48) + hány uplink port van (pl. abszolúlt workgroup switch-eken nincs külön uplink ASIC így uplink port), SFP-t/GBIC-et (ha régebbi) + patch kábelt adnak-e vele.. (selejtezésnél simán adják), MLS QOS-t tud-e (a 3560 és a 3750 pl. tudja és az architektúrájuk kb. csak a stack ring + fabric meglétében tér el) vagy nincs csak SRR.. Anno összeszedtem hogy ezeknek a WS-.* switcheknek mit jelentenek a betűjelölései, ha kell szivesen megkeresem.

    [Szerk.]: És egy oldalvágó, egy krimpelő, néhányszor 2m UTP kábel, RJ45 dugók.. és ebay-ről egy olcsó, full kínai, ledes kábelteszter.. tudom, full felesleges lesz.. DE: csináljon meg minden CCNA-ra készülő legalább vagy 20 egyenes, 5 kereszt és egy rollover kábelt (OFF)(én még egy RJ45-re kiadott E1 tip-ring kábelt is megcsináltatnék)(/OFF): a saját labod a saját kábeleddel legyen összerakva és próbáld ki az AUX->CON összekötését két eszköznek mert ha nem tudsz kimenni de van kint olyan ember akit lehet instruálni akkor életmentő lehet - pl egy 10+ perce létrejött switchloopot megtalálni úgy, hogy a switchek már elérhetetlenek mert minden link ki van tömve.. de te a routert még eléred távolról.

    IMHO CCNA szintig gyakorlatilag ma már elég a GNS3 is, 7200-asra van 15.2 IOS is asszem, switchnek ott a 3825/3845 + 16 portos switchport STP-t, SVI routing-ot, HSRP-t gyakorolni simán jó - de nyugi, én is a vasat szeretem, van is itthon egy jó kis lab, nem csak Cisco ; )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák