Új hozzászólás Aktív témák

  • zhit86

    csendes tag

    Kicsit megpróbáltam utánanézni jobban, de 100%-ra nem tudom megerősíteni így sem:

    1. Nvidia Optimus

    Nvidia dGPU-k kapcsán merül fel. Célja az energiatakarékosság és a GPU teljesítmény közti egyensúlyozás.

    belső kijelző:
    iGPU és dGPU között dinamikusan tud váltani, de a kijelző az iGPU-ra van kötve fizikailag, tehát memóriamásolás is kell (lassú lehet, de elmegy)

    külső kijelző, ha az iGPU-ra van kötve fizikailag:
    ugyanaz igaz rá, mint a belsőre

    külső kijelző, ha a dGPU-ra van kötve fizikailag:
    fixen dGPU-t használ, még low power módban is, tehát kvázi ugyanaz, mintha egy desktop gép dGPU lenne

    Jellemzően pl. a Thunderbolt csatlakozó a iGPU-hoz vezet.
    HDMI, DP, mini-DP típustól függő.

    Elvileg Intel (ezt tudom, volt is ilyenem több) és AMD iGPU-s CPU-val (nincs tapasztalatom, de elvileg igen, erre vonatkozott a kérdésem) is megy az Optimus.

    2. AMD Switchable Graphics

    Az Optimus AMD megfelelője arra az eset, ha a dGPU AMD.
    A CPU lehet AMD vagy Intel.

    3. MUX switch (BIOS-ból állítható)

    Két opció van: vagy az iGPU hajt meg mindent, vagy a dGPU hajt meg mindent (esetleg egy
    harmadik opció is, ami az Nvidia Optimus engedélyezi)

    Hardveres megoldás, kvázi mint anno a sárga kazettás Nintendo klónokhoz adott TV bemenet átkapcsoló cucc, gondolom áramkör szinten átkapcsol.

    Bármilyen kombinációjú gépben lehet, ha a gyártó nem spórolja ki (ASUS most már teszt a legolcsóbb szériákba is, de pl. 1-2 éve még ők sem tettek).

    4. Nvidia Advanced Optimus

    A sima Optimus és a MUX switch kombinációja.

    Kvázi egy MUX switch csak nem kell BIOS-ban fixen beállítani, dinamikus.

    Jó teljesítmény, nincs soha memóriamásolás az iGPU és a dGPU között (vagy max app váltáskor, vagy ritka egyéb esetekben?).

    Elvileg Intel CPU + Nvidia és AMD CPU + Nvidia esetén is megy.

    De én még csak high-end Intel CPU + Nvidia gamer gépek marketing anyagában láttam feltűnni (eddig).

    5. Nvidia Dynamic Boost

    Elvileg Intel CPU + Nvidia dGPU és AMD CPU + Nvidia dGPU esetén is, viszont nem a "mi hajtja a kijelzőt" kérdésre vonatkozik, hanem a TDP-re.

    Amennyiben épp GPU intenzív feladat van, akkor okosan átrendezi a TDP keretet.
    Tehát pl. alapban volt 45 watt CPU és 80 watt dGPU keret, és most nem kell annyira a CPU, de a dGPU épp izzad, akkor 35 watt CPU és 90 watt dGPU keretre átáll egy időre (csak példa, azt nem tudom, hogy fordítva is tud-e a CPU-nak előnyt adni, de gondolom igen).

    6. AMD SmartShift

    Nvidia Dynamic Boost AMD-s megfelelője, viszont csak AMD CPU + AMD dGPU kombinációja engedett.

    Mj.:
    Ahol CPU-t írtam, ott is mindenhol iGPU-s CPU-ra gondoltam (tehát APU).
    Mindez notebookok kapcsán, desktopon sajnos úgy tudom egyik sem működik.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák