Új hozzászólás Aktív témák

  • zhit86

    csendes tag

    Az "új mobil AMD Zen 4-re" link rossz, a "CES 2023: alul-felül frissül az asztali Ryzen 7000-es sorozat" cikkre visz, a "CES 2023: Zen 4 magokat, RDNA 3 IGP-t és AI gyorsítót gyúrt össze az AMD" helyett (gondolom ezt akartátok, mert ebben vannak említve az új AMD mobil chipek).

    [ Szerkesztve ]

  • Skyline15

    tag

    "Kicsit kilóg a sorból viszont a TUF Gaming A16 Advantage Edition, mely teljes egészében az AMD-re épít, tehát a mobil Zen 4-et (csúcsmodellként a Ryzen 9 7940HS-t) az új RDNA 3 családdal kombinálja. Ez utóbbi esetében az RX 7700M XT-t ígérik, 8 GB memóriával és 120 wattos TGP-vel."

    7700M XT-s GPU is lesz, vagy elírás volt? Amennyiben az első, úgy annak a paramétereiről (órajel, memóriasávszél, stb) lehet tudni valamit?

    [ Szerkesztve ]

    "- Nagyapa, Te hős voltál a háborúban?. - Nem de örülök hogy hősökkel szolgálhattam."

  • Ixion77

    őstag

    Aggodalommal tölt el hogy az F15/F17 PR-jából hiányzik hogy "végre normális kijelzőt raktunk bele, nem olyat ami az RGB színtérnek is csak a 63%-ét tudja"

    Az A16 Advantage-nél a 100% DCI-P3 színtér 240Hz frissítéssel QHD felbontásban sokkal ígéretesebb. Főleg ha az árat sikerül kordában tartani.

    Szerencsére az elmúlt 1-2 évben elkezdett jelentősen javulni a kijelzők átlagos minősége a laptokban, úgyhogy bizakodó vagyok. Úgy tűnik, a Covid lezárásos laptopvásárlási őrületben sikerült megszabadulniuk a gyártóknak az elavult hulladékok jelentős részétől.

    [ Szerkesztve ]

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • BoB

    veterán

    A full AMD-s jöhet, a többi kuka. :K

    You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

  • zhit86

    csendes tag

    válasz BoB #4 üzenetére

    Egyébként az AMD CPU (iGPU-val) + Geforce kombó notebookok mennyire életképesek mostanában?

    Tud rendesen váltogatni a rendszer a két GPU között?

    Értem, hogy most már szinte minden gépben van MUX switch is, be lehet rögzíteni, hogy csak a dedikált GPU-t használja, de lévén, hogy a AMD iGPU-k is egész erősek, kár lenne őket nélkülözni teljesen. Szóval hogy megy ez? Ez a 680m/780m integrált GPU bevethető érdemben a dedikált mellett? Külső / belső kijelzővel is?

  • Ixion77

    őstag

    válasz zhit86 #5 üzenetére

    Ha jól értelmezem ezek az Inteles gépek támogatják a GeForce Advanced Optimus technológiát, tehát teljesen automatikusan, a háttérben váltanak a GPU-k közt.

    AMD oldalon meg a SmartShift teszi ugyanezt, talán még jobban.

    Ezek nagyon lényeges újításoknak tűnnek gaming laptop vonalon. Szerintem ezek a TUF-ok sokkal potensebbeknek tűnnek, mint a széria korábbi darabjai, meglepőnek is találom hogy ilyen kevés hozzászólás van. Persze puding próbája az evés, nagyon kíváncsi leszek mit mutatnak majd a tesztek. Jelenleg megtippelni sem tudom hogy az AMD+AMD vagy az Intel+NVidia lesz a jobb vétel.

    Örömmel vettem észre tegnap éjjel azt is, hogy az RX7700S és az RTX 4060 is támogatja már az AV1 encoding gyorsítást is.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • zhit86

    csendes tag

    Kicsit megpróbáltam utánanézni jobban, de 100%-ra nem tudom megerősíteni így sem:

    1. Nvidia Optimus

    Nvidia dGPU-k kapcsán merül fel. Célja az energiatakarékosság és a GPU teljesítmény közti egyensúlyozás.

    belső kijelző:
    iGPU és dGPU között dinamikusan tud váltani, de a kijelző az iGPU-ra van kötve fizikailag, tehát memóriamásolás is kell (lassú lehet, de elmegy)

    külső kijelző, ha az iGPU-ra van kötve fizikailag:
    ugyanaz igaz rá, mint a belsőre

    külső kijelző, ha a dGPU-ra van kötve fizikailag:
    fixen dGPU-t használ, még low power módban is, tehát kvázi ugyanaz, mintha egy desktop gép dGPU lenne

    Jellemzően pl. a Thunderbolt csatlakozó a iGPU-hoz vezet.
    HDMI, DP, mini-DP típustól függő.

    Elvileg Intel (ezt tudom, volt is ilyenem több) és AMD iGPU-s CPU-val (nincs tapasztalatom, de elvileg igen, erre vonatkozott a kérdésem) is megy az Optimus.

    2. AMD Switchable Graphics

    Az Optimus AMD megfelelője arra az eset, ha a dGPU AMD.
    A CPU lehet AMD vagy Intel.

    3. MUX switch (BIOS-ból állítható)

    Két opció van: vagy az iGPU hajt meg mindent, vagy a dGPU hajt meg mindent (esetleg egy
    harmadik opció is, ami az Nvidia Optimus engedélyezi)

    Hardveres megoldás, kvázi mint anno a sárga kazettás Nintendo klónokhoz adott TV bemenet átkapcsoló cucc, gondolom áramkör szinten átkapcsol.

    Bármilyen kombinációjú gépben lehet, ha a gyártó nem spórolja ki (ASUS most már teszt a legolcsóbb szériákba is, de pl. 1-2 éve még ők sem tettek).

    4. Nvidia Advanced Optimus

    A sima Optimus és a MUX switch kombinációja.

    Kvázi egy MUX switch csak nem kell BIOS-ban fixen beállítani, dinamikus.

    Jó teljesítmény, nincs soha memóriamásolás az iGPU és a dGPU között (vagy max app váltáskor, vagy ritka egyéb esetekben?).

    Elvileg Intel CPU + Nvidia és AMD CPU + Nvidia esetén is megy.

    De én még csak high-end Intel CPU + Nvidia gamer gépek marketing anyagában láttam feltűnni (eddig).

    5. Nvidia Dynamic Boost

    Elvileg Intel CPU + Nvidia dGPU és AMD CPU + Nvidia dGPU esetén is, viszont nem a "mi hajtja a kijelzőt" kérdésre vonatkozik, hanem a TDP-re.

    Amennyiben épp GPU intenzív feladat van, akkor okosan átrendezi a TDP keretet.
    Tehát pl. alapban volt 45 watt CPU és 80 watt dGPU keret, és most nem kell annyira a CPU, de a dGPU épp izzad, akkor 35 watt CPU és 90 watt dGPU keretre átáll egy időre (csak példa, azt nem tudom, hogy fordítva is tud-e a CPU-nak előnyt adni, de gondolom igen).

    6. AMD SmartShift

    Nvidia Dynamic Boost AMD-s megfelelője, viszont csak AMD CPU + AMD dGPU kombinációja engedett.

    Mj.:
    Ahol CPU-t írtam, ott is mindenhol iGPU-s CPU-ra gondoltam (tehát APU).
    Mindez notebookok kapcsán, desktopon sajnos úgy tudom egyik sem működik.

    [ Szerkesztve ]

  • Ixion77

    őstag

    válasz zhit86 #7 üzenetére

    AMD-nél még van olyan technológia is, amely lehetővé teszi, hogy az iGPU és a dGPU egyaránt dolgozzon a grafikus teljesítmény (játék FPS) maximálizálása érdekében. A mostani új Phoenix APU-k már akár 12 RDNA3 CU-t is tartalmaznak (7840HS, 7940HS), így jelentős lehet az iGPU által adott többlet.

    Az nekem is nagyon lényeges, hogy melyik az ami külső kijelzővel is működik, mivel többnyire úgy használom a gépet. Ha a Nvidia Advanced Optimus külső kijelzővel is működik, akkor megérkezése a közép- és alsó kategóriába számomra előre vetítheti hogy először lesz gaming laptopom. (Eddig "fából vaskarika" megoldásnak találtam őket.)

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz Ixion77 #8 üzenetére

    Most találtam rá erre: "The display will not switch to discrete GPU if there are any external monitors connected to the system"
    Ha jól értem, az egész Advanced Optimus megy a kukába ha van külső kijelző kötve a gépre.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • nyunyu

    félisten

    válasz Ixion77 #8 üzenetére

    Az nekem is nagyon lényeges, hogy melyik az ami külső kijelzővel is működik, mivel többnyire úgy használom a gépet.

    Win10 20H2 óta mindegy hova van dugva a kijelző, mivel PCI-E buszon átküldi a dVGA által renderelt képet a kijelzőket meghajtó GPUnak, annak már csak annyi a dolga vele, hogy felskálázza a monitor natív felbontására.

    Ez még asztali gépen is működik, akár úgy is, hogy az alaplapra van kötve a monitor, de a dVGA számol.
    (Nálam pl. 1050Ti-n megy a desktop, de a játékokat a videó kimenet nélküli Tesla M40 számolja.)

    De ennél a megoldásnál egyszerre csak az egyik GPU számol, nem kombinálódik a teljesítményük.

    [ Szerkesztve ]

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • Ixion77

    őstag

    válasz nyunyu #10 üzenetére

    Csak így minden képkocka, át kell másolódjon az iGPU memóriájába, és utána kerülhet megjelenítésre. Pont ez okozza a teljesítményveszteséget, amit a Mux megszűntetni hivatott.

    Próbálom még kideríteni hogy az AMD új megoldásai jobbak-e ilyen téren, de egyelőre nem jártam sikerrel.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • HartgeH3-2.8

    addikt

    Nagyon komoly, Zen4 és UpTo Ryzen 9, és Rebecca szerint bankot sem kell robbantani ;]
    A 6 heatpipe megoldás is tetszik, de nekem sehogy nem jött ki a hat, viszont jóval hatékonyabbnak tűnik már maga a kialakítása is.

    Érdekes az AMD megoldása, a MUX lényege pont ez volt.. :U
    Azért egy mekafull AMD spec az adná . A Zen4 miatt irigy leszek.

    zhit86
    Köszi az összefoglalót, így sokkal érthetőbb :R

    Az OFF topikban OFF, az ON by LaciCRM

  • Ixion77

    őstag

    válasz HartgeH3-2.8 #12 üzenetére

    Három kiszerelés lesz:
    FA617XT – AMD Ryzen 9 7940HS + Radeon RX 7700S 120W + QHD
    FA617XS – AMD Ryzen 9 7940HS + Radeon RX 7600S 95W + FHD
    FA617NS – AMD Ryzen 7 7735HS + Radeon RX 7600S 95W + FHD

    Mivel én ragaszkodok a QHD kijelzőhöz, ezért sajnos csak a legmagasabb felszereltség jön szóba, hiába választanék szívem szerint 7840HS + 7600S kombót.

    Árat viszont csak a legalsó felszereltség alapmodelljéről tudunk: £1,199 Tehát nálunk kb. 580eFt lesz a 7735HS 7600S FHD NoOS 8GB 512GB modell.
    Nagy kérdés, hogy az erősebb modellekkel mennyire ugrik meg az ár. Kb. áprilisban majd talán már tudni fogjuk.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • CARNIVAL

    csendes tag

    válasz zhit86 #5 üzenetére

    Az hogy mennyire tud váltogatni, az szoftver/hozzáértés kérdése, indie játékoknál jobban előfordulhatnak kisebb-nagyobb problémák.

    Viszont semmi előnyöd nem származik abból hogy dGPU+iGPU-t akarsz használni egyszerre egy gamer laptopnál, pont az a lényege a mux switchnek hogy ki lehessen kapcsolni az optimust, ami lehetővé teszi azt, hogy a dGPU egyedül dolgozzon. Ami azt jelenti, hogy kisebb lesz a latency és több fps is lesz a játékokban. iGPU filmezéshez, netezéshez érdemes csak használni.

    [ Szerkesztve ]

  • zhit86

    csendes tag

    válasz CARNIVAL #14 üzenetére

    Nem mindenki csak gaming célra vesz gamer notebook-ot. Én munkahelyen is láttam ilyen gépeket pl. fejlesztőknek is. Viszonylag erős, aránylag bővíthető, aránylag nem drága gépek. Többnyire otthon vagy irodában használják őket, de azért néha megesik, hogy hordozni is kell. Tehát időként a fogyasztás is számíthat (akkus idő stb.).

    A másik meg, hogy azért pl. egy 6800H Ryzen-ben az integrált 680m maga is egy 3-4 TFLOPS teljesítményű hardver. Nem is olyan rég ez még egy high-end GPU lett volna, vagy kicsit még jobban visszamenve (kb. 1999-2000) meg egy világrekorder szuperszámítógép. Valahol elszomorít az, ha ez csak "potyára" van a gépben... főleg, hogy az IT hulladék a fél bolygót betemeti már.

    De akár fordított irányba is lehet probléma. Nekem volt egy olyan 11-es szériás Inteles gépem, ahol minden külső monitor csatlakozás (HDMI és Thunderbolt/DP) az iGPU-ra volt kötve és nem volt mux switch sem. Egy (de pláne két) 4k monitor esetén már a filmezés/netezés sem ment... mondjuk 100%-ra nem tudom megmondani, hogy driver problémák miatt volt döcögés, vagy tényleg az iGPU ennyit bírt csak.

    Összességében a lényeg az, hogy korántsem mindegy, hogy az iGPU + dGPU páros hogyan van megoldva akár hardveres (mux stb.), akár szoftveres szempontból. Főleg a kispénzű magyarnak nem mindegy, aki a neki horribilis 300-400-500 ezer Forintos árért legalább azt várja, hogy ami a gépben van az működik használhatóan.

Új hozzászólás Aktív témák