Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • masterful87

    senior tag

    Egy Nikon D5100-hoz kellene nekem távkioldó!
    Jobban preferálom a vezeték nélküli megoldásokat, ahogy néztem a Nikon ML-L3 és az ennek megfelelő Meike klón pontosan ugyanazt tudja: félig lenyomva exponál, tovább nyomva kattint?!
    De mi a helyzet amikor bulb üzemmódban szeretnék fotózni? (2 napja vagyok DSLR tulaj) Olyankor a kis ujjamat végig rajta kell tartanom a gombon, amíg jónak látom? Vagy az ML-L3-mal hogyan lehet bulb módban fotózni?
    Ahogy nézegettem a lehetőségeket, volt olyan ami reteszelhető volt! Ez azt jelenti, hogy amíg reteszelve van, az egy olyan hosszú expozíció gomb lenyomásnak számít? Erre van szükség bulb módban, így működne?

    Remélem érthető ez a katyvasz itt fent, ha mégse, akkor szívesen csavarom tovább a dolgot! :D

  • masterful87

    senior tag

    Csak nem bírok magammal, ezért felteszem még a többi kérdésemet is:

    1 - A D5100-on ugye Mini-HDMI van, alias Type-C? Ehhez nekem vennem kell egy HDMI-Type-C kábelt, ha látni akarok valamit a tévén?! És számít-e, hogy 1.3-as vagy 1.4-es? A gép tudtommal max 1080@60i-t tud felvenni, ezért elég lenne az 1.3-as?

    2 - Ez milyen csatlakozójú USB-port? Mert a wiki oldalán van micro, mini, A és B, meg írja, hogy van ez a 8 pines, de ez igazából nem is USB? (non-USB) Ha jól sejtem, akkor ez egy igen közkedvelt port, mert a 9 évvel ezelőtti Konica Z20-amon is pont ilyen volt! Sőt, a családban fellelhető Sony DSC-H90-n is ilyen casti van! Ha jól sejtem, akkor ez egy ilyen öszvér port, adatfolyam, és A/V egy csatiban?

    3 - A gépvásárlás elég drága dolog, és naivan gondoltam, hogy van itthon memória kártya dögivel... 3 darab 8GB-os microt találtam, de mind ilyen 5 megával írható, olvasni persze 10-zel is lehet. Addig amíg nem szerzek be kellően tempós kártyákat, minimum UHS-1-est, vagy valami extrábbat, addig milyen hátrányt fognak jelenteni ezek a lassúcska kártyák? Sorozatnál gondolom, hogy vége lenne, ezért azt nem is fogom erőltetni! Na de a legjobb minőségű videója az vajon milyen írási tempót követel? Nem fog szaggatni a felvétel emiatt? Igazából azt se értem, hogy ha átlag 33 mega a RAW+JPEG páros, akkor hogyan tudja elfogadható időn belül a kártyára varázsolni 5 mega/s tempó mellett? Talán ügyesen pufferel?

    Köszönöm, hogy elolvastátok! :)

  • masterful87

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy alapvető fotós kérdést szeretnék tisztázni, amiről nekem volt egy elképzelésem, de tegnap az egyik haverom kijavított, hogy az nem úgy van!

    Szóval adott egy Nikon D5100, és a kérdés, hogy melyik objektívvel látnék messzebb? A sima DX-re való 55-300-zal, vagy a tudtommal tükrösökre való G-s, 70-300-zal?
    Én úgy tudtam, hogy a gyújtótávolságokat úgy lehet összehasonlítani, ha mindent felszorzunk nagy filmes méretre, ezért a D5100-hoz adott 18-105-es objektívem 27-157mm-nek felel meg, és az 55-300-at is meg kéne szorozni 1,5-tel?!
    Ezzel szemben nekem azt mondta, hogy ami a DX-hez való, azt nem kell szorozgatni, az valóban annyi mm, ami rá van írva! De ha vennék egy G-s obit, akkor nyernék plusz távolságot, mert a 70-300-at már tényleg meg kell szorozni 1,5-tel!
    Tehát a DX-nek maradna 300mm a távja, de a G-s az 450mm-re módosulna, tehát kisebb lenne a látószögem, jobban belenagyíthatnék a képbe?!

    Én abból is gondoltam, hogy a DX-et fel kell szorozni, mert a kis kompaktokat is fel szokták szorozni, így kapunk pl. a Canon SX50 HS esetében 24–1200 mm gyújtótávolságot, az obin szereplő 4.3-215mm-rel szemben?!

    Tehát ha összeakarjuk hasonlítani a gyújtótávolságokat, akkor meg kell nézni az obik ekvivalens mm-ét?
    Ez DX esetében 1,5-ös szorzó, míg full framenél 1 a szorzó, tehát maradnak a mm ott ahol, vannak?

    Előre is bocsánat, ha valami nagy hülyeséget írtam le! :R

  • masterful87

    senior tag

    válasz Zozzant #19003 üzenetére

    Tehát ha a D5100-ra felpattintom akár a DX 55-300-at, akár a G-s 70-300-at, az objektív végállásán ugyanakkora kivágást ad, olyat, mintha egy FF gépre 450mm-es obit tennék?

    És a 300mm az objektív tulajdonsága, hogy ez mekkora képkivágást ad, az határozza meg, hogy milyen szenzor van mögötte?

    És ha fogok egy Sony Cyber-shot DSC-W150-t a maga ekvivalens 30-150mm-es értékével, akkor az én D5100+18-105mm kombóm egy picivel "messzebb lát", jobban nagyít, nagylátószögben pedig több minden fér a képre, szobában könnyebb fotózni, nem kell olyan sokat hátra lépni egy csoportképnél? (azért ez a szájbarágós magyarázat, mert nekem csak így megy, magamból indulok ki, így tudom elmondani mire gondolok, szakszavakkal nem tudnám pontosan kifejezni magam! :) )

    Még egyszerűbb példa:
    D5100+55-300
    D700+70-300
    A D5100 nagyobb kivágást ad, jobban rátudok nagyítani a kismadárra az erdő közepén, a madár nagyobb lesz a képemen??

    (#19006) csacsi77
    Igazad van, láttam, hogy valami nem stimmel a G betűvel, de a haverom így mondta, hogy az FF obik azok G-sek, ezért mondtam, de hiba volt, elég lett volna FF obit írni! :)

    [ Szerkesztve ]

  • masterful87

    senior tag

    válasz csacsi77 #19006 üzenetére

    Most olvastam vissza, hogy mekkora sületlenséget írtam:
    "Szóval adott egy Nikon D5100, és a kérdés, hogy melyik objektívvel látnék messzebb? A sima DX-re való 55-300-zal, vagy a tudtommal tükrösökre való G-s, 70-300-zal?"
    Kimaradt, hogy FF tükrösökre való a G-s, és nem is tudtommal, hanem a haverom mondta.

    Az volt a téma, hogy teléhez mit kéne venni, mire ő előállt azzal, ha FF obit veszek, akkor gyújtótávolságot nyerek, mert azt fel kell szorozni 1,5-tel, míg ha sima DX obit veszek, akkor az marad annyi mm, amennyi.

    Ahogy pedig írtad a ekvivalens értékeket, azokat én is pontosan így gondoltam, csak azzal nem számoltam, hogy melyik mennyit számít, nekem csak egy picit több felfelé, meg egy picit kevesebb lefelé! De értem miért fontos a nagylátó, emlékszem pár éve micsoda nagy durranás volt, ahogy egyre kisebb mm-rel jelentek meg a gépek, régen még a 30mm volt az alap, ma meg már talán a 24mm. :)

    Akkor azt hiszem értek mindent, köszönöm a segítségeteket! :R

  • masterful87

    senior tag

    Azt hiszem ebbe a topikba illik leginkább a kérdésem:
    Lehetséges, hogy egy Canon SX50 ekv. 1200mm-es zoomját még képstabi nélkül is könnyebb kitartani, mint egy D5100-on lévő képstabi nélküli ekv. 300mm-t? Kellett a családba egy nagyobb zoomos gép, és ezt megfizethető áron csak az apró szenzorú kompaktok tudják. (~100e)
    Nem értem, hogy befolyásolja a szenzor mérete a kép bemozdulását nagy zoomnál? Ismerem a reciprok szabályt is, de ez szenzor függő lenne?

Új hozzászólás Aktív témák