Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    Bár nem használok almás cuccokat (sok egyéb mellett a masszív vendor lock-in miatt) de egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy "illegális monopóliumot" tartanak fenn. Szerintem "legális" monopóliumot tartanak, ahogy a Microsoft, Facebook és a többiek is.

    Maguk fejlesztettek olyan termékeket, amivel megteremtették hozzá a piacot is sok időt, pénzt, kockázatot stb. belerakva, majd miután ők ezt megtették megjelenik a "hiénák hada" akik követelik a részüket belőle. Tudom, ez nagyon lesarkított de nagyjából így látom. Mint felhasználó nem örülök ezeknek a monopóliumoknak (nyilván), de valahol megértem.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Gábor001 #9 üzenetére

    Igen, erről beszéltem én is, amit most leírtál az a saját ökoszisztéma, amit felépítettek. Dönthetsz úgy, hogy nem kérsz belőle, ez esetben van több más gyártó, akinek választhatod a termékpalettáját. Ha mégis iphone mellett döntesz, akkor meg az azzal jár, hogy csak az ő kütyüikkel fogod tudni használni. Akárcsak mondjuk a nyomtatónál a patron vagy a toner. Én is szeretném a HP nyomtatót Canon tonerrel használni, de.... :)

    "ez nem csak "hiénák hada", hanem így egy teljes ökoszisztémán belül nincs lehetősége a konkurenseknek belépni a piacra, vagy legalábbis mérhetetlenül drága."

    Pont ez a lényege a saját ökoszisztémának, hogy azon belül ne engedje a konkurenciát. Nyilván nem azért építette fel (rakott bele időt, pénzt, energiát, fejlesztést stb.), hogy utána beengedje a többit, akik majd learatják. Erre írtam a "hiénák hadát", ami talán erős kifejezés, de szerintem leírja a lényegét.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Gábor001 #11 üzenetére

    "Azért, mert most HP nyomtatód van, a következő nyugodtan lehet Canon, de ez nem így van a szoftveres ökoszisztémáknál. "

    De, ott is pont így van, csak kényelmetlen átállni. Bármikor dönthetsz úgy, hogy átállsz Android-ra, senki nem kötelez rá, hogy te Apple termékeket használj. Mikor megveszed a sok kütyüdet hozzá akkor ezt a döntést te előre meghozod. Ha ez zavar téged, akkor ne vedd meg, ne költs csilliókat a kiegészítőkre, ne költözz be ebbe a zárt ökoszisztémába és kész.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Reggie0 #25 üzenetére

    Érzésem szerint itt azért kettőn áll a vásár, mert ilyen feltételek mellett a 3rdparty gyártó is dönthet úgy, hogy nem fejleszt Apple ökoszisztémához lévén, hogy eleve hátrányban van az Apple saját termékeivel szemben. Igazából senki sincs arra kényszerítve, hogy belépjen erre a "magán játszótérre".

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Reggie0 #32 üzenetére

    "Szoval ez nem ugy mukodik, hogy az apple majd azt csinal amit akar, kotelezettsegei is vannak."

    Ezt szerintem mindenki érti, csak ez akkor állná meg jól a helyét, ha arról lenne szó, hogy van egy mindenkitől független "piac", amire ugyanúgy belépett az Apple mint a többiek, majd leuralta és kiszorította volna a többieket. Itt viszont ezt a "piacot" maga az Apple hozta létre és tartja fenn. Csak analógiaként, az a különbség mint a közterület meg a magánterület között. Az Apple ökoszisztéma egy "magánterület" (még akkor is, ha nincs köré kerítés húzva), ahol igazából ő diktálja a szabályokat.

    Bele lehet trollkodni jogilag nyilván, ahogy az említett MS IE kérdésben is láttuk, de ez - szerintem - baromira nem "verseny" így ebben a formában. Most egy nagyon hülye példával szemléltetve ez olyan volt, mintha köteleznék a Ford-ot, hogy ne adhassa el az autóit a saját maga által gyártott kormánykerékkel, hanem kormánykerék nélkül gyártsa és amikor valaki akar venni egy Ford autót, akkor kérdezze meg a kereskedő, hogy melyik gyártó kormánykerekét szerelje fel rá. Mert ugye biztosítani kell az egyenlő versenyfeltételeket az összes kormánykerékgyártó számára. Szerintem ez nonszensz.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Foglalt név #55 üzenetére

    "A magánterületeden ugyanúgy érvényesek az ország szabályai."

    Ez azért szalmabáb, mert én sem állítottam az ellenkezőjét.

    "Képzeld, kb. mindegy hogy milyen bringát veszel, tudsz rajta cserélni kormányt."

    Már amennyiben nincs gyárilag ráhegesztve. Mert a kerékpárgyártó dönthet úgy nyugodtan, hogy ráhegeszti vagy olyan kormánnyal gyártja, ami semmivel nem kompatibilis méretben vagy felfogatásban. De arra nem kötelezheti a törvény a gyártót, hogy csak kormány nélkül gyárthat kerékpárt és kötelező felajánlani kerékpár vásárláskor a vevőnek a konkurencia által gyártott kormányokat, hogy majd válasszon belőle melyik kerüljön rá. Az, hogy tudsz rajta cserélni kormányt az egy opció, amire vagy lehetőséget ad a gyártó vagy sem. Az én analógiám csak erről szólt.

    Értem én, hogy lehet rá törvényt gyártani ha elég nagy a lobbi, de erre írtam, hogy ez igazából trollkodás szerintem és nincs semmi köze a valódi piaci versenyhez. (Viccesnek találom amúgy, hogy sokan úgy hivatkoznak a törvényekre, mintha azok valami mindentől független, a jóistentől kinyilatkoztatott alapigazságok lennének, holott nem elhanyagolható részük nem más mint valakinek az egyéni érdekeit szolgáló, kilobbizott önkényes beavatkozások a folyamatokba.)

    Az Apple esetére visszatérve itt arról van szó, hogy maga a "piac" is az Apple saját terméke, nem pedig valamilyen tőlük független "közlegelő".

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Foglalt név #60 üzenetére

    "ő diktálja a szabályokat" ezt ki írta, ha nem te :F"

    A "szabályokat" és nem a "törvényeket" hozza. Ahogyan mondjuk egy áruház, vidámpark, szálloda stb. területén belül is a tulajdonos határozza meg a szabályokat, úgy ez bármely saját infrastruktúrára igaz.

    "A Fordba régebben egy csomó kormányt lehetett rakni utólag."

    Igen, utólag lehetett úgy, hogy leszerelted a gyárit és barkácsoltál oda valamit, de nem kötelezte rá törvény a Ford-ot, hogy kormány nélkül adja el az autókat, hogy a vevő szabadon választhasson hozzá kormánykereket és a konkurencia jobban labdába rúghasson, nem úgy mint az MS példában a böngészőválasztásnál. Én csak erről beszéltem. Ha az MS-t vagy az Apple-t lehet ilyesmire kötelezni törvényileg, akkor bármelyik termék bármelyik gyártóját is lehet hasonlóra, ami pont olyan abszurditásokhoz vezet, mint amiket a lehegesztett bringakormányos meg a Ford-os analógiával próbáltam szemléltetni.

    Ha még így sem világos, akkor itt egyfajta kettős mércéről beszélek, hogy bizonyos politikai vagy lobbi okokból kipécézett cégekre önkényesen hozunk ilyen-olyan szabályokat, amikkel lényegében kívülről belenyúlunk az ún. "szent versenybe", ami nem baj, csak akkor ezt ne nevezzük versenynek. Megint csak (rossz) hasonlat a szemléltetéshez, ha egy futóversenyen valaki sokkal gyorsabb mint a többi, akkor mondjuk neki előírjuk, hogy kössön fel egy 5Kg-os súlyt a lábára, hogy a többieknek is legyen esélye. Lehet ilyet csinálni, csak akkor ez még verseny?

    "A leheggesztett kerékpárkormány is hasonló nyakatekertség, amivel azt póbálod bizonygatni hogy milyen jó, hogy kibabrálnak veled."

    Már megint ez a szalmabáb. Egy szóval sem mondtam, hogy "jó nekem ha kibabrálnak velem". Sőt, lehet nem olvastad, de azzal kezdtem én is, hogy: "Mint felhasználó nem örülök ezeknek a monopóliumoknak (nyilván), de valahol megértem."

    Nem mondtam egy szóval sem, hogy én örülök ezeknek vagy nekem, mint fogyasztónak ez jó lenne, csupán próbálom objektíven szemlélni a dolgot és nem a saját érdekemhez hajlítani az igazságot. Te arról írsz végig, hogy neked mi a jó, amit értek, de ez egy szubjektív nézőpont, én egyáltalán nem erről beszéltem.

    "Amikor volt piaci verseny abban a formában amire te gondolsz, akkor egy-egy cég országokat igázott le, nem hinném hogy ez a követendő példa pár száz évvel később."

    Ezzel egyetértek teljesen, sőt én eleve egy életképtelen, igazságtalan és fenntarthatatlan gazdasági berendezkedésnek tartom a kapitalizmust és egy ordas hazugságnak a piaci verseny fogalmát.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Reggie0 #67 üzenetére

    "Attol meg, hogy ok hoztak letre a versenykorlatozashoz nincs joguk. Ket lehetoseg van: vagy csinaljanak olyan rendszert, ahol nincs verseny(azaz programozzanak le mindent maguk, vagy rendeljek meg kulso beszallitotol) vagy tartsak be a versenyzessel kapcsolatos szabalyokat, ami rajuk is ervenyes."

    Nem értek egyet veled ebben a "versenykorlátozásban", mert eleve értelmetlen egyenlő versenyről beszélni akkor, amikor a saját maga által gyártott ökoszisztémához készít további kiegészítőt, ami szintén a saját ökoszisztémájának a része (akárcsak a fülhallgató meg még ezer más). Nyilvánvaló, hogy akármilyen törvényeket csinálunk rá akkor is behozhatatlan lépéselőnyben lesz minden más gyártóval szemben, hiszen a saját zárt rendszerét csak ő ismeri, tehát ő mindig is jobban működő eszközt fog tudni gyártani, mint bárki más ergo sosem lesz egyenlő ez a "verseny".

    Lehet jogászkodni meg az Apple is utána eljátszathatja különböző látszatlépésekkel, hogy megfelel ezeknek a törvényeknek, de ez semmit nem fog változtatni érdemben az alaphelyzeten. A jog ebben az esetben semmi más csak álságos látszatmegoldás, mert ez nem egy valódi piac és logikailag is lehetetlen egyenlő versenyt teremteni rajta. Leírhatod törvényekben, attól még nem válik valósággá (kb. mintha azt írnád elő törvényben, hogy holnaptól legyen zöld a Hold). Ez az egész szerintem csak megint a másik lehúzásáról szól, amikor a jogot arra használják, hogy megfejjenek valakit, akinek sok van a zsebében.

    "Amugy leuralast es kiszoritast is csinald, lasd okosora."

    Én úgy tudom - de lehet tévedek -, hogy az Apple csak a saját rendszeréhez gyártja az okosóráját, tehát azt mással nem is igen tudod használni. Tehát az ő okosórájuk igazából baromira nem egy általános okosóra piacon versenyez, mint a többiek hanem csak egy kiegészítője a saját terméküknek.

    Az okosóra piac-ban - úgy általánosan - pedig az összes gyártó összes telefonja versenyez, ebben a ligában eleve nem is indul az Apple így értelemszerűen ki sem tudja szorítani őket onnan.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Diopapa #79 üzenetére

    A Samsung Galaxy Watch is tud EKG-t rögzíteni, ha jól emlékszem, az esetleg nem lehet opció? Vagy nincs dedikáltan ilyen viselhető orvosi eszköz? Jobbulást kívánok az ismerősödnek!

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz PTM #86 üzenetére

    "Rákeresve az meg csak Samsung telefonnal működik. :)"

    :DDD :DDD :DDD

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    Nocsak, nocsak, a sok becsületes versenyben elnyomott konkurens is pont ugyanazt a gyakorlatot folytatja mint az általuk ezért támadott gonosz Apple? Vadász, vadász... :DDD

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Diopapa #92 üzenetére

    "Ugye az megvan, hogy ez nem legitimálja az Apple viselt dolgait? Sőt, még súlyosabb, mivel úgy néz ki, elindítottak egy rendkívül káros trendet."

    Az, hogy legitimálja vagy sem, azt majd végül is eldönti a bíróság, addig csak maximum erkölcsi szempontból lehet megítélni. Nem tudom ők indították-e el ezt a gyakorlatot, szerintem ez már előttük is létezett csak mivel ők nagy reflektorfényben vannak így ez is nagyobb hangsúlyt kapott. Önmagában nem tudom az Apple-t elítélni azért, hogy kapzsi, erkölcstelen és önző, hiszen az összes többi üzleti vállalkozás pont ugyanilyen. :)

    Felőlem amúgy beszánthatják a teljes Apple-t az ökoszisztémájukkal egyetemben, nekem nem fog hiányozni, sosem használtam a termékeiket.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák