Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz taf120 #8358 üzenetére

    Attól függ, milyenre gyártották. Sok Raspberry Pi-s DAC is tud hardveres hangerôszabályzást, és több prémium és néha nemprémium szobai DAC is.

    Matrix Audio X-Sabre Pro-ról tudok nyilatkozni, de több kedvezôbbárú is tudja, hogy például van egy DAC mód és egy PRE mód. Utóbbiban ô amolyan digitális preampként "minôségromlás nélkül" tudja a hangerôt szabályozni még a digitális térben csökkentve a majdani kimenô jelszintet, az analóggá konverzió elôtt, így mikor ebbôl analóg lesz, a távszabályzón beállított értéknek megfelelô jelszint fog megjelenni az analóg kimeneteken.

    [link] -> Specifications

    XLR
    4.5Vrms Fixed at 0 dBFS DAC MODE
    0-4.5Vrms Adjustable at 0 dBFS PRE MODE

    RCA
    2.25Vrms Fixed at 0 dBFS DAC MODE
    0-2.25Vrms Adjustable at 0 dBFS PRE MODE

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz taf120 #8360 üzenetére

    Nézd, ez csak a saját véleményem: nagyon "minuscule" azaz elképesztően pici apróságokon motorozunk ilyenkor, aminek a szobában, mire kijut a térbe a hang, nem sok relevanciája lesz (lerágott csont: szobaakusztika, jel-zaj arány, hangszórók torzítása, stb).

    A másik, hogy bár ezt az oldalt én is ismerem és nézegetem, én "ASR-es" vagyok. Egyrészt "ismerem" őket kicsit "közelebbről", a fórumukról és nem gondolnám, hogy bármilyen chi-fi által lefizetett emberke, aki direkt jó színben tüntet fel kínai eszközöket egy mérésnél (akármilyen trükkel is), pláne nem úgy, hogy a SINAD listájukat (aminek vagy van értelme, vagy nincs, ez most nem lényeg) a Bruno Putzeys (Hypex, Purifi..) féle Mola Mola Tambaqui uralta, meg egy Benchmark, stb. és a frisset megnézve, van az élbolyban Linn is, meg persze a kínaiak. (Mármint amiket nem csak ott gyártanak, hanem tényleg ők tervezték). Nem gondolnám, hogy hajlana bármilyen irányba is, egyik Topping mérésben kiemelte, hogy nem "golden sample"-t kapott, amolyan szuperül viselkedő mintát a gyártótól, hanem a gyártó felajánlotta neki, hogy vegye meg tetszése szerint BÁRMELYIK Topping DAC-ot a piacon, akármelyik online vagy nemonline boltban, térítik neki az egészet, és így tesztelje azt le. Ez elég durván jó hozzáállás szerintem.

    Másik, hogy a világon még mindig sokan élnek abban a prekoncepcióban, hogy kína buta és csak gyárt. Rég nem igaz, Huawei 5G+ fronton komoly lemaradásban az USA és lesz így a jövőben is, ha nem kapnak észbe. Ha tippelnem kéne, hogy 100 év múlva melyik nagyhatalom lesz az "úr a bolygón", én Kínára szavaznék (de ez off itt).. A lényeg: Kína megtanult tervezni, gyártani pedig eddig is tudott. Ezt el kell fogadni.

    A harmadik, hogy az ilyen és a többi nemtudományos, néha pedig tudományos "rágalmakat", a sarat, a "Superbestaudiofriends" dobálja ASR-re mindig, míg az ASR fórumon csönd van őket illetően. Nincs visszaszájkarate, nincs szardobálás vissza, csak teszik csendben a dolgukat, tudva azt, hogy amiket le lehet szerintük normálisan mérni, azt a rendelkezésre álló Audio Precision eszközeikkel meg is mérik - és kész. Ha valaki jobban tudja, csinálja.. nem fogják letámadni teljes fronton és ütni-rúgni-köpködni addig, míg bele nem döglik.

    +1 amit bta is említ, ez a domain név .. :F

    Számomra tudod mit tükröz a superbestaudiofriends (uh elfáradtam) hozzáállása ? Függetlenül attól, hogy jól csinálnak-e ők is méréseket, vagy sem. Ahogy nézem őket, kommentek, review-k, stb, nonstop újra és újra az ASR említve, itt beleáll, ott egy szurka, itt egy darab szart hozzávág megint, amott tőlük idéz screenshot-al... satöbbi. Sokkal inkább gyanús számomra, hogy az ASR jópár méregdrága eszközt nem épp top ligában feltüntetve (és ez nem jelenti azt, hogy nem szól jól), egy kisebb lokálpatrióta társaság összefogott, hogy lejárassák. De ne legyen igazam, csak eléggé ilyen a szaga messziről a szuperbizbasz brigádnak. Az alap hozzáállás bűzlik nekem, amikor egy "válasszunk egy csicsa domaint és járassuk le a szomszédot tesók, mert árt a jó kis zsírvudu biznicünknek, meg ez a kína se gondolja már, hogy bármit is csak úgy lemásol és még jobb is 99 dodóért, mint a mi kétezres kütyünk "... - és lőn.

    Amikor nemhogy szimplán egy egész nemzet, de a világ legerősebb, legnagyobb hatalmának elnöki székébe képes ez a nemzet egy "érdekes figurát" ültetni (és nagyon finoman fogalmaztam), akkor itt már nem lepődök meg semmin. Több fronton bajban az USA, sokkal nagyobban önmagához képest, mint valaha, és ez sokkal jobban visszatükröződik a fejekben is, gurul el a gyógyszer többeknél.

    Hát én így látom. Nem dugom a fejem a homokba, de amit nekem az ASR megmér, az elég egy első szűrőnek, mert mondjuk a piros zónából nem biztos, hogy tényleg választanék szívesen. De itt még nem áll meg a sztori, csak ad egy támpontot, orientálja a fejem, ennyi. És egy töknormális, jó hangvételű, pozitív-tárgyilagos hangvételű fórum van alatta, nem a szardobálás, ha pedig kommentekben valaki beírja, hogy ez meg az téves esetleg, újramérnek és korrigálják a cikket (!!). BEISMERIK a hibát. Ez szintén tök jó jellemre utal - szerintem.. és nekem nagyon pozitív benyomás. Szuperbridág tagja bemehetnének ASR fórumra és udvariasan megírhatnák, hogy mi lenne, ha úgy mérnétek, hogy [...] - és indulhatna egy szakmai vita arról, hogy 1+1 az 2-e vagy sem.

    Továbbra is próbálom a "függetlenek pártját" erősíteni, és nem beállni bármilyen irányba is, de csak olyan színpadon vagyok hajlandó megjelenni és "hifizni", ahol az emberek emberek maradnak (legalább egy alap szinten, néha mindenki kiakadhat, de módszeresen és vakon szapulva a másikat, az gáz).

    Visszatérve a DAC-odhoz, amit linkeltél: ha nem válik be, eladod. Miért lenne "ciki" bármi jól mérődő DAC-ról belátni, hogy "hááát nem így képzeltem a hangját" és továbbadni ? Lehet a szomszédnak meg pont ez kell majd az ő fülére :K ;) Többezer dolláros eszközöket is adnak-vesznek, keringenek kézről kézre audiofil körökben, személyesen, online, ki hogy intézi. Az iszonyú pénzek sem garanciák semmire. Hátakkormeg ? :U Ez normális.

    Ha tetszik, húzd be. Nekem sincs jobb tippem, amikor ránézek egy árcédulára és teszre. És egy ASR még mindig többet mond nekem, mint egy stereophile szokásos szubjektív véleménye, hogy az xy egzotikumdarabon a cselló alsó húrjain lám 2000 dollárnál már hallatszik, milyen sebességgel húzta z személy a vonót és az hogy rezgette be az agyalapi mirigyem mely részét .. hagyjuk már. Úgy vagyok vele: mérést megnézzük, oké, nincs semmi dráma (autószerviz megemeli, alánéz, futómű jó, fékek jók, olaj nem csöpög) -> következő lépés: otthon saját füllel tesztelni (próbakör vétel előtt). Vagy ha kölcsönkaphatod, akár szalonból 1 hétre, akár havertől, úgy. Legrosszabb esetben megveszel valamit X dolcsiért, kicsit buksz rajta + a postát is, na bumm, egy tapasztalattal bentebb vagy.

    0dBFS és alatta: szerintem nagyon implementáció függő, hogy melyik eszköz milyen határokon belül jobb halkan, vagy hangosan (bármit is jelentsen a "jobb"). Erősítők jobban torzítanak nagyobb hangerőn, mérhető (van pár kivétel, ami furán viselkedik, ezért mondom, hogy impl. függő), hangszórók szinte mind jobban torzítanak nagyobb hangerőn, viszont a nagyobb hangerő tovább visz minket el a szoba alapzajától, nő a dinamika tartományunk.

    Tehát ez sem egy olyan triviális kérdés. Részemről torzíthat egy lánc 1 vagy akár összes tagja is egy értelmes (többnyire szubjektív) határon belül jobban, a határhoz közelebb küldve őt, mint halkan, mert halk csendes esti "borozós" szobahangerőn viccesen nincs semmi dinamika az anyagban (ennek oka pedig a szoba alapzaja, amihez minél közelebb esik egy zenében egy csúcsérték, annál szopóbb ágon vagyok, ha pedig beleesik, az információ mint olyan, megszűnt létezni).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    macival mi lett, belerúgott a méhkasba és nem futott el ?

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz fehér_ember #8367 üzenetére

    Én is annak ismertem meg. Akkor valahol máshol húzta meg a cica bajszát.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dorian #8369 üzenetére

    Ezzel egyetértek, de akkor ez lett volna a probléma ? Több ilyet csinált már, végig se olvastam (bár nem sok szólt nekem), vállvonás, séta tovább. Mind1. Legalább berelaxál kicsit és koncentrálhat a zenére, mindannyiunknál jobban. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #8376 üzenetére

    Na, ott már gurult el nekem is a gyógyszerem. Részvétem.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #01758976 #8387 üzenetére

    Érdekes az a Tiszaalpár, én is ismerek ott egy Zoltánt, természetgyógyász..

    Gyönyörû ez a cucc. :K

    AMD +1

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #8397 üzenetére

    Vagy inkább egy lapított ufo-hoz hasonló oválkatyvasz, mindenféle púpokkal és gödrökkel ;) Free air-ben a talaj felett 10 méterrel lebegve talán igaz lenne a gömb, kör alakú valami..

    Szóval ennek is befigyelhet alulra a miniDSP, ha úgy alakul, hogy beszerzel egy párat. :DD

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #01758976 #8401 üzenetére

    Nem biztos, hogy értettelek :D , mindenesetre én fűtök :DDD :K

    Arra próbáltam utalni, hogy ha ezt (vagy bármelyik) ultrahighendnek nevezett - esetünkben kétségkívül gyönyörű - unikumot betolom egy nagyobbacska, családi ház méretű nappaliba, ugyanúgy ugyanazokat a szobaakusztikai köröket be kell járni és ha istennek sem megy a dolog (főleg a mélyekkel ugye), akkor az alját vagy úgy hagyjuk, vagy kiegyengetjük. Fentebbiekbe nem nyúlnék. Egy 3-4 utasnál mondjuk 120-150Hz-ig DSP-znék, fölötte nem. És nem triviális az, hogy aki ultrahighend-ből vásárol, bármit is tesz a helyiséggel, mondjuk egy 200nm-es felhőkarcolói üvegpalota luxuslakással, vagy családi nappalival, stb. Tehát ha a tulaj a bekapcsolásig is eljut, nem pedig csak péniszhosszabbító céllal vásárolta, simán adódhat olyan helyzet, amikor egy ekkora árú rendszer egy ahhoz képest hangyabokányi értékű plussz elektronikával jobban szól, mint natúrban.

    (Gondoltam, kicsit felpörgetem a topic-ot, míg maci pihen). ;]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz funkmester #8399 üzenetére

    A nők nagyon máshogy műxenek.
    Mondjuk amíg a combfix magassarkú témát értik, nincs kifogásom az ellen sem, ha zenére süketek. (Csak ne mosogasson, ne porszívózzon, ne kiabáljon, ne telefonáljon és ne beszéljen közben) :))

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #01758976 #8404 üzenetére

    Úristen, ex feleségem dettó. Fülesemen végig "úúúúúúúh"-zott, nagy őszinte felismerések, meg olyanokat kommentelt csípőből, hogy csak pislogtam, ennek mire van füle vagy agya. Ákosra meg konkrétan megkönnyezett egy számot és közölte, hogy ennek a férfinak annyira gyönyörű hangja van.

    Aztán hazaesek melóból (még covid előtt) és megy a JBL kocka. Nem a henger, az egy fokkal jobb. A kis narancssárga kocka. Dúdolva főz, mosogat, de amikor a bőr kanapéba lehuppanva, lábát feltéve tabletezgetett és háttérzenét tolt, akkoris.

    Teljes érthetetlenség.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #01758976 #8407 üzenetére

    :C :K

    Zu, vagy két hét Maldív (nem egyedül) all inclusive ? ;]

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #8412 üzenetére

    Hááát igen, de vajon vén korodban mire fogsz emlékezni ? Arra az iszonyú király lovagló akcióra egy cölöpökön vízben álló bungalow átlátszó üvegpadlója feletti széken, ami után nekifutottál a kijáratnak (szó szerint) és csukafejest ugrottál az isteni 2 méteres vízbe, vagy a "tegnapi" csúcskábelre ? :D Mit mesélsz majd kisunokának, vagy kamasz fiúnak, ha van ilyen ? Elvoltam a hifivel fiam. Csodás műveket hallgattam egész életemben. Vagy ösztönzöd, hogy menjen, utazzon, lásson világot (és mentse meg az óceánokat és partokat a piszoktól) :D

    Amúgy nincs 3, azaz .. változó. Most elég olcsó. Cimbim járt évente 2x a covid előtt, profi fotósként kis zsetont gyűjteni.

    Azon gondolkodom, hogy akár vizi, akár közvetlen a paron lévő bungalóba kellene levinni a hifit. ;]

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz AMDFan #8411 üzenetére

    Igen. DIY-ban az asztalos a legdrágább. Legalábbis nálam. :D Hiába egy 50-ezres mélyközép, meg egy 100-ezerbe kerülő magas, ha a dobozát normálisra akarom csinálni, bocsánat, csináltatni, az ugyanúgy pörgeti a számlálót. Oké, kis doboz kevésbé, de például ha két monitor kategóriás kétutas dobozt kérnék gyárival minimum identikus minőségben, süllyesztett hangszóróperemek és mondjuk valami fa erezet + zongora lakk kivitel, hopp hopp ... és 2 kis doboz..

    Egyébként én most nagyot készülök pont ezen spórolni, mert ahogy említett hős exem lefestette a fenyő bútorát saját kezűleg 3 rétegben ilyen matt vintage-fehér, ecsetszál-nyomokat kicsit otthagyó festékkel, és amilyen megaállatul néz ki (mint valami zsírúj IKEA cucc), csak pislogtam. Persze a design mindig ízlés és pofon, de meglepődtem, mit alkotott. Én pedig már nagyon régóta vágyom fehér hangfalakra, a lehetőség adott, OBI a szomszédban :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #8433 üzenetére

    Én már nagyon hiányolom a szobahifit, klassz élményt ad a füles is, de ahogy alphamooncam írta, a csontjaim, arcüregeim, testfolyadékaim... ahh... kell.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #8429 üzenetére

    maci. Számítógépek közötti kommunikáció során (maradjunk a mai modern, mindenki által használt hálózatoknál) mindig vannak layerek. Enélkül nem működne az egész. Másodpercenként elképesztően sokszor. [link] Ez az egész a XX. század egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb találmánya.

    Meg nem álmodtam volna, hogy egyszer audio topic-ba OSI modellt kell hoznom. :D De hát én szóltam előre, a Tidal informatika, akárcsak a streaming, fájlok és minden ehhez kapcsolódó, ami modern korunk digije.

    Ami ebből idevágóan érdekes - és kötelező - a másodpercenként irdatlan sokszor megvalósuló adatáramlás nyilak az első ábrán, illetve ha a kétszereplős modellből kilépünk, látjuk, hogy bizonyos rétegek rendszeresen megszakadnak, míg a felettük lévő réteg nem, például a fizikai rétegben nézve kábelek százain megy az adat egy Tidal központig, két pontot tud csak összekötni 1 kábel ugye, míg IP szinten direktben van értelmezve azon a rétegen a kapcsolódás, azaz peer-to-peer.

    Jóábra1 jóábra2 jóábra3 jóábra4 jóábra5

    Szerintem egyikőnk sem akarta ilyennel offolni a topic-ot, de ha streaming-eltek és Tidal-öztök, és érdekel, mi van mögötte, ... Az átalakítás legeslegutolsó pontjáig lehet "dzsunka" minden - vagy ízlés szerintire színezett eszközök garmadája, ha az úgy jobban esik - viszont a DAC-nál rengeteg minden eldől, ahogy átlépünk a világ túlvégéről kapott, addig sértetlen és jól megőrzött információval az azonnal romló és információ-integritást nem garantáló analógba.

    Akinek ez így sok, jusson eszébe újra és újra Petőfi Sándor - Anyám tyúkja. A világ bármely pontjáról, bármely szerveréről olvasva (vagy letöltve) az biza 100% ugyanaz lesz nálunk, mint amit ott letároltak. még egy. Ha nem csak olvasható, és nem csak értelmezhető, de 100% ugyanaz az információ, amit a weboldal készítője az oldalra kitett, az azt jelenti, hogy az OSI modell szereplői teszik a dolgukat és az említett információáramlási nyilak mentén többszázszor-többezerszer történt a modell rétegeiben interakció, ugyanúgy, mint annál, amit most olvasol.

    maci. A digitális világ absztrakt. Még távolról sem hasonlít az analógra. Több fejjel, több aggyal, több rétegben kell gondolkodni és azon értelmezni a látottakat, majd hozzákalkulálni plusszban a rétegek közötti interakciót, hiszen egymással összekapcsolódnak ilyen vagy olyan ponton. Nekük humanoidoknak a legfelső réteg számít, hogy alatta mi megy, a gépek dolga (mondjuk azokat is emberek építik, de az átlagnál okosabb emberek legalább, ezért is annyira jó).

    Egyszerű analógia ;] erre (hehe) az, amikor két merevlemezt raid0-ba teszel és mikor az egyik, mikor a másik ír (és olvas) adatot. Ha az egyik meghal, oda az infó egésze, mert az adat fele itt van, a másik fele meg amott, és nagyon finoman van "szétszórva" a kettő között. Fizikai rétegben a két merevlemez mágnesezettsége tök eltérő, eggyel fentebbi rétegben a két merevlemezen lévő - többnyire azonos méretű - szektorok más bájtokat tartalmaznak, még eggyel fentebbi rétegben nézve a két raid vezérlő (vagy szoftver, ha szoftveres) más blokkokat értelmez a szektorokon, még eggyel fentebb viszont már egyetlen egységes egésznek látszik mindkettő lemez által reprezentált "tömb" (egy egységes nagy játszótér, mintha 1 nagy HDD-d lenne), még fentebbi rétegben ugyanaz a fájlrendszer van ezen az - itt értelmezett - továbbra is már csak 1 logikai eszközön, satöbbi.

    És amikor rámásolsz erre valamit alkalmazás rétegben, egy fájlt, egy könyvtárba, másodpercek törtrésze alatt lefut a rétegekben a műveletek hada. 1 másolás alkalmazás oldalon (végigmegy a csík ugye és mi kivárjuk, ha nagy fájl), több különböző írás fájlrendszer szinten (adat blokkok, fájlrendszer fejlécek), mégtöbb írása lentebbi szinten (raid blokkok) , azalatt szektorok .. és végül elképesztően sok pont átmágneseződése a két diszk szintjén a fejek alatt.

    Rétegek.
    Mindig.
    És azok egymáshoz való viszonya.
    Ez a digitális információtovábbítás és tárolás mai absztraktja.

    Jó a Tidal, kiváló az udp és nem kell a high-end audiofil Ethernet kábel, utazni kell az árából. ;] A rétegek segítségével a digi világ képes garantálni az őbele digitális formában bevitt adat 100%-os integritását. Képes. Nem mindig. Pl. USB Audio-nál ez ki van kapcsolva, de ott direkt, mert [...].

    Ne erre szórd el a maidat.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #8439 üzenetére

    Igazad van, de szerintem ő a gyakorlati megvalósításra gondolt. Egy jó fülessel pillanatok alatt olyan hangnyomás éri a dobhártyádat, ráadásul olyan minőségben, ami szobában kivitelezve már egy társasházban pl. problémás, lehet átkopognának :D (+ a torzítás értékek).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    Az udp-be tett ellenőrzés a datagramok sértetlenségéről árulkodik kliens oldalra érve, de arról nem, hogy mind megérkezik-e oda. Szerver oldalon tehermentesít, fire and forget, nincs minden egyes elküldött csomag után adott ip címtől visszajelzésre várás, hogy "köszi megkaptam", mielőtt kiküldi az újabb csomagot. + broadcast + multicast. (TCP nem tud broadcast-ot, ezért működik a DHCP is udp-n és broadcast címmel, míg fel nem vette az eszköz a tényleges IP címét, DNS-nél pedig csak a kliens-szerver közötti szokásos névfeloldás üzenetek mennek udp-n, DNS zóna transzferek szerverek között már tcp).

    Viszont alkalmazás réteg függő, hiba esetén mit csinálnak: újraküldetik adott megkapott, udp datagramokkal szállított hibás blokkot a szervertől, vagy sem. Ugyanis a hibát lehet észlelni, udp esetén a szerver mit sem tud erről, de nem is kell tudnia, ezt kliens majd alkalmazás rétegben kezelni - ha kezeli. Ugyanis bármilyen jellegű magasabb szintű humán-logika alkalmazás rétegben nyilvánul meg.

    Lásd realtime vid-chat: nem állhat meg a live stream, ha TCP szinten várunk klienstől visszajelzésre, újraküldözgetünk, szétesik a kommunikáció. Inkább kihagyunk képkockát, hangot. Elvész egy vagy több udp datagram - naés. De ez a "naés" ez alkalmazás szinten eldőlő logika és viselkedés, tehát legmagasabb layer-ben. A kommunikáció egy irányú, ha én csak nézem, de nem küldök magamról képet. (Alkalmazás rétegben ezt értelmezzük iránynak).

    Ellentétben egy OpenVPN-el, ami szintén udp-n fut, mégis - természetesen - totál hibátlan a csőben ami történik, ezt viszont nem az udp maga garantálja, hanem itt is az alkalmazás rétegbe tett "hiba esetén újrakérés" lehetősége és ez is csak a tunnel-re vonatkozik, a cső fenntartására. Van egy X timeout beállítva, ha ezt túllépi a sztori és nem sikerül a cső integritását helyreállítani, megszakad a kapcsolat. De efölött az alkalmazás rétegben megintcsak más történik, mert ha az egy videkonferencia, akkor az is szakad, viszont ha streaming (youtube etc.) akkor az az előre feltöltött bufferből túlél annyi másodpercet, míg a VPN fel nem épül újra, de ennek a mechanizmusnak ilyen értelemben semmi de semmi köze UDP-hez, tehát az átvitel integritására sincs kihatással, simán lehet több VPN szakadással is hibamentesen stream-elni a bufferek miatt, bitperfect módon, ugyanúgy, mintha fájlt töltenék le, miközben udp rétegű datagramokkal történik az egész. Tehát a VPN kétirányú kommunikáció úgy, hogy udp viszi a szervertől is az adatot a klienshez és a klienstől is a szerverhez, de a logikai kapcsolat fogadott adat és küldött adat között (és hogy az jó-e nekem) alkalmazás rétegben valósul meg humán logika mentén, nem az egyes lentebbi rétegekben gépi mechanizmus mentén. Esetünkben alkalmazás réteg az OpenVPN szerver és kliens szoftverek. Amelyekkel másik réteget csomagolunk bele, réteg a rétegben, de ne bonyolítsuk. Tehát nem egy rossz vagy hiányzó udp datagramra szól vissza az alkalmazás (hiszen ő nem datagramokat lát), hogy kedves szerver, küldd újra, hanem az alkalmazás szintjén emiatt megjelenő hibára (esetünkben titkosítási szinten blokk hiba, amit nem tud már a hibajavító algoritmusaival korrigálni) és arra kér a VPN szoftver újraküldést, amit lentebbi rétegben figyelve több udp csomag formában küld el a szervernek és a szerver több udp csomag formában válaszol arra, továbbra is úgy, hogy nem elküldött udp-re jön válasz udp, hanem a vezérlő logika alkalmazás rétegbeli).

    És minket embereket ez sem érdekel, semmi sem érdekel onnantól, hogy nem realtime-iságú a dolog. Mi az alkalmazás rétegen keresztül kapcsolódunk az egész adatátvitelhez és ha az ebben a rétegben értelmezett felhasználáshoz az adat integritása 100% biztosítva van, akkor az úgy fasza. És hacsak nem realtime dologról beszélünk, ez mindig faszára van csinálva, máshogy nincs értelme. Se az online banking nem hibázik, se a Tidal, se semmi más, míg a kapcsolat egésze bizonyos időhatárokon belül "hibátlan" számunkra. (Online banking is kiléptet, humán logika mentén, X perc tétlenség után, ahogy Tidal-ről lejátszó szoftver buffere is véges, szintén humán logika mentén megállapítva, mekkora legyen ez az előre betöltős buffer).

    Audio streaming esetén hasonló van, nincs realtime-iság megkövetelve (kivéve Skype stb). így vagy az alkalmazásban implementálnak ellenőrzőket, vagy - még mindig alkalmazás rétegben - a kodekre bízzák: FLAC streaming-et használnak a mai szolgáltatók, ebben vannak ellenőrzők, blokkonként jön a stream-folyam, amit rengeteg udp datagram szállít. Ha egy udp datagram annyit késik, hogy az általa hozott kis adatcsomag hiánya miatt a felette lévő alkalmazásrétegbeli FLAC stream-ben egy teljes blokk hibás lesz, az ellenőrzője lévén felismerve ezt kérhet a szoftver újraküldést a szervertől (blokk újrakérés, nem udp újrakérés!!! tehát alkalmazásrétegben vagyunk), amit megint végeredményben udp hoz el lentebbi rétegben nézve, talán másodjára vagy sokadjára jól és ez így tök oké nekünk, amíg ugye az alkalmazásrétegi buffer bírja és szól a muzsika. Általában igen, különben kurvanagy cicergést vagy "kattanást" hallana az ember gyakran, velem ilyen még nem történt. Még a Trend FM-el sem, ami a Volumio-ról szinte egész nap megy, amikor nem fülesezek, nemhogy egy Tidal-nél. Ha a buffer kiürül és nem áll össze értelmes, ellenőrzés után is konzisztens adatmennyiség, amivel etethető legyen a DAC, leáll a stream, megakad. Olyan nincs, mint analógban, hogy "kicsit jobban zúg, de azért még elmegy", vagy sok lejátszás után kopott a szalag és zajosabb, dinamikátlanabb. Nincsen kicsit jó és majdnem jó. Vagy megy, vagy nem. És FLAC streamingnél öszvérek sincsenek, az ellenőrzők alapján azonnal tudja a szoftver, bibi van-e, és rajta áll innentől, mit kezd vele, ejti, vagy sem. Alkalmazás réteg beli logika. Skype-olni is lehetne a video stream-ben flac codec-el (csak minek) és ha milliszekundumok alatt nemkorrigálható hiba van, ejtené nyilván a hibát.

    Nem mindegy, melyik layer protokollja hogyan viselkedik, de önmagában nem mind felel a teljes átvitel integritásáért, viszont együttesen igen. Ha nem 1 layer-t nézünk, hanem "mint számítógépes hálózati adatátvitelt" a teljes OSI stack-et, akkor természetesen lehet garantált az adatintegritás nem-realtime esetben, akkor is, ha udp datagramok viszik az adatot. Hiszen mint korábban írtam, alkalmazásaink számára készültek ezek a hálózatok, az egyes rétegek csak a közvetlen felettük levő, ottani felhasználási logikának megfelelő réteg szerint vannak használva és tudják azt, amit, ahogy, de (U)egyenként magukban(/U) a teljes összkép átviteléről, ennek képességeiről nem árulkodnak a rétegek. Lásd információáramlás iránya a korábban linkelt képeken.

    Az udp flexibilitást ad, a tcp kötöttebb, de ez csak a hálózati szint. A teljes adattovábbítás minőségéről egyik sem árulkodik önmagában, az integritás megőrzésére szánt TCP faramuci módon egy kompromisszumosabb (pl. mobil internet) kapcsolaton azonnal elesik egy UDP-vel szemben egy Skype alatt - mert más az alkalmazásrétegbeli igény, a felhasználási logika, az analóg emberi agyunknak pedig így is kiváló egy video hívás, ha urambocsá, néha 1-1 képkocka kimarad.

    És fordítva: egyetlen hibakezelési módszer az alkalmazás rétegben tud olyan szintű lenni, hogy garantálja az alkalmazások közötti sértetlen kommunikációt, és ebbe a hibakezelési módszerbe beletartozik egy alkalmazás szinten definiált bármilyen adategység, blokk, újraküldése is, legyen az egy Tidal szerver kiszolgáló daemon backend alkalmazás az adatközpontban és egy Windows 10-es, vagy Volumio-s, vagy polcos asztali kütyüben lévő minihardveren futó akármilyen lejátszó szoftver. Mindenki máshol javít hibát, máshogyan, adott réteg képességei szerint, és ezek összejátéka adja ki azt, hogy optimálisan vigyünk át adatot, sértetlenül, A-ból B-be.

    Az a stream, ami úgy érkezik el hozzánk, hogy hibás néha és újraküldést kér a kliens a szervertől, az újraküldött lesz itt-ott, naés. Udp hozza lentebb, adatblokkok fentebb, naés. Ez nekünk így is kiváló mindaddig, míg a memória buffer ki nem ürül, a felhasználás szempontjából (alk. réteg) hibátlan és ami innen továbbmegy egy DAC fele, bitről bitre egyezni fog annak a fájlnak a tartalmával, amit a saját HDD/SSD-nk helyett a Tidal szervere adott nekünk. Hogy bithelyesen érkezik-e meg a legutolsó ponthoz, a DAC-hoz, az már más kérdés, USB Audio-nál elméletben nem, a gyakorlatban pedig annyira erősen konvergálunk az elmélethez, hogy megkérdőjelezem a vudukábelek szükségességét (más meg nem. Ez a baj az analóggal, hogy bizonyos határokon belüli eltérések nem egyértelműek és már szubjektivitás áldozatai lesznek, ami nem kis mennyiségű snake oil-nak ad teret és azonnal jönnek a hívők és nemhívők, megmosolyogva a másik oldal korlátoltságát, abszolút igazságot nem hozva a sztoriba).

    Fun fact:
    A digitális adattárolás megszületése óta minőségromlás nélkül képesek vagyunk megőrizni bármilyen digitalizált információt az utókornak, örökre.

    A digitálisan tárolt analóg transzferektől kezdve úgy nagyjából minden ... digi cucc ... annak az analóg rendszernek a "karakterét" őrzi meg mindaddig, míg él a fajunk, amivel átemelték digitális dimenzióba és a jelekből adatok lettek. Ez csodálatos dolog szerintem, ha belegondolunk. Rég el fognak porladni fizikailag a mesterszalagok, Elvis-től kezdve az összes, .. az anno átalakításért felelős ADC-k, a mai társadalom, civilizáció, minden...

    Miközben egy űrszondán simán utazik a végtelen semmiben az információ rólunk, akár "CD-n", akár gyémántkristályban vagy addigra ki tudja min, olyan mennyiségű több darabban, ami többszázezer évre garantálja matek és hibajavítások segítségével az információ tisztaságát egyik-másik hordozó sérülése, sugárzás, mikrometeoritok, anyag puszta változása esetén is. Vagy lézeres fény formában, vagy rádióhullámként, űrszonda helyett - ez most is történik. :)

    Csak mivel az egész világunk analóg, a digitálisról is gondoskodni kell, ahogy a fizikai hordozója folyamatosan változik alatta, és amíg az őt hordozó analóg dimenzió folyamatos módosulásai matekkal 100%-ban korrigálhatók, addig az arra tárolt adat nem tekinthető sérültnek, mert értelmezhető és eredetivel 100% identikusra előállítható, másolható stb.

    És bár útközben a fény is szennyeződik, a rádió jel is, mert hát analóg az univerzumunk, ha kellő mennyiségű analóg többszöröse áll elő ezeknek és vannak elküldve egy vagy több pontra, simán lehet olyan szitu a jövőben, hogy mielőtt a Föld felrobbanna egy halálcsillag miatt, az utolsó lázadó gyorsan az emberiség összes információját tartalmazó adatot fellövi több lézeres rendszerről is az űrbe, megvan pár másodperc alatt, több különböző pontra irányítva, majd beugrik az X-Wing-be, hiperűrsebességre ugrik és a túlolalt az unokái egyszercsak a szennyezett lézernyalábokat befogva azt visszadigitalizálják, mindegyik különböző csillagrendszeren, ahova anno céloztam, más és más minták mentén sérült fényem lesz, de ha végül (mint egy torrent darabkái) mindből ki tudok menteni ellenőrzőkkel bizonyítottan jó blokkokat, akkor egy "jóblokkos" végső adatom összeállhat és több millió év múlva hallgatom a huszadik századi Elvis-t. Ha pedig már nincs fülem, mert egy Terminator lettem a technológiai fejlődésnek köszönhetően és elfelejtettem jókat dugni, bekötöm az agyamba a stream-et "wifin" és elcsodálkozok az analóg világ tökéletlenségén.

    Ez azért elég állat, nem ? :))

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    @bkercso: TPA3116D2-kről mit mondasz ? Vállalható ? (semmi audiofüliség). Valami átlag stab+szűrt lineárisról.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #8478 üzenetére

    Köszi !
    Ui.: a Tied túl jó ide ;)

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz fehér_ember #8485 üzenetére

    Köszi. Megnézem a jövőben.
    Amúgy én a hangjáról érdeklődtem, az nem műszaki - legalábbis oda már a szubjektivitás is kell, az pedig ez a topic ;] (bkercso jól le is vette, velősen válaszolt egy szóban, ez nekem elég). ;)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz fehér_ember #8485 üzenetére

    Ja hogy az az. Ok. :D Látom van elég hsz. Mondjuk nemigen megyek már be egyhamar most. Tervezési fázis véget ért nálam pont tegnap este, rengeteg szempont mentén mérlegelve, indul a mandula. Hangszórórendelés, asztalost hívni, stb..

    @Mathiask: padló, mennyezet és fali reflexiók, az THD rendesen. De én inkább a fülünk-agyunk fáziseltérés-érzékenységére gyanakodnék. És ezt a színpad jelenséget süketszobába ülve próbálnám ki, ahol az álpadló alatt is csillapítás van, és körbe mindenhol. Biztosan fura érzet lenne elsőre, de egy sztereó párnak a két térbe vetített nyalábjának a metszete, amibe beülsz lényegében, így lenne "vegytiszta"-közeli, hogy utána érdemben nyilatkozzunk róla. Ez csak szerintem. Nem volt még alkalmam sztereót hallgatni süketszobában. Nem ideális hallgatózás úgy, sőt.. csak a kísérlet végett kipróbálnám egyszer, milyen két nyaláb metszetében ülni, ahol - elvileg - a színpad van. És utána abból mennyit fogok fel, szűknek érzem-e, satöbbi.

    Ha szigorúan nézzük, nem csak a színpad, de szinte minden egyéb paraméter betudható a THD-nek, ami meg a szobának is, nem ? :U

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #8509 üzenetére

    Hegedűk nekem nagyon vékonyak, szeretem, mikor jobban "beleszaladnak" a felső tartományokba és élettelibben húzzák. [link]

    A cselló 15-ben viszont baba :K de úgy összességében fentebb elfogyós a dolog és ettől olyan érzelemmentessé, hideggé válik.

    Minikórus jó. Hoztam egyet én is.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #8529 üzenetére

    Nehogy a Dropbox saját előnézeti lejátszójával próbáljatok rá. Nem a flac-ot hozza előnézetben.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ozzy711 #8535 üzenetére

    Tényleg, valaki bedobhatná már igazán a téglát a tóba és elkezdhetné a hülyeséget ..

    ;]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #07400704 #8572 üzenetére

    Kifejezetten tetszik, szép sárgák és fényesek, megy a "bútorhoz". :DDD

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #07400704 #8584 üzenetére

    Szegény Dyscus meg el lett hajtva a lámpadrótjával. Most meg az a hígend. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #8594 üzenetére

    Olyan, hogy vakteszt, nem létjogosult ezen a fórumon.
    Csak hogy konzekvensek maradjunk.. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Mathiask #8603 üzenetére

    Hi-end gyártók talán. Azaz inkább a lehetséges felhasználást nézik, van, aki a váltót a leendô helyiséghez szabja, de ez ritka. Még a milkós ligában is bôven akad szériagyártású váltószûrô (passzívot sem engednék több milliós szettben, nemhogy egyen-váltót, ami csak úgy bárhova jó).

    Ezért néz ki nagykönyv szerint nem egy high-end hangfal frekimenete süketszoba mérésen elég kompromisszumosan, aztán kiteszik egy rendes nappaliba és "wow".

    A mainstream (többszázezerért is akár) és rengeteg DIY-er pedig süketszobában mért "flat"-re törekszik. Ami valljuk be, szobában letéve ööö... Szóval minimum vagy 150Hz-ig DSP szvsz, ha valaki azt mondja, a teljes rendszeren DSP "száraz".. fentebbi frekik már lehetnek ehetôbbek (nem feltétlen), fôleg ha szûkebbek a nyalábok (MTM elrendezés, ribbonok, AMT-k.. kevesebb reflexió plafonról, padlóról, de ez sem megoldás végleg, max eggyel bentebb az ember, persze kihat színpadra, mindenre.. muszáj mérni).

    Szerk: ok hagyjuk, kibeszéltétek. :K ;)

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz ozzy711 #8621 üzenetére

    Pont ilyeneket láttam a napokban, elkalandoztam kicsit a neten. Néha tök jó régi hifiket nézegetni..

    Ott az Infinity-nél valszeg belefér az állítható L-Pad megoldással a keresztezési freki elmászása. (Hacsak nem külön szûrôáramkör, nagyobb alkatrészköltséggel).

    Érdemes a végsô helyükön meghallgatni és úgy tervezni váltót szvsz (régen nem ezt vallottam). Különben a Jantzen fóliatekercs nem csak drága lesz, de felesleges is.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #8673 üzenetére

    Próbáltam megtörni a csendet..
    Biztosan mindenki zenét hallgat. :U

    Helyes. :K
    :DDD

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #03969024 #8675 üzenetére

    Hát ezen én is sokat törpöltem a minap, de megszületett. Úton van 12 hangszóró a zusából :D Most épp UPS szerint Köln környékén valahol..

    Dyscus kütyüjeire gondolsz, hogy arra mit köss ? (Gyári, vagy az is DIY, valamit alkotni fogsz s.k. ?)

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #07400704 #8678 üzenetére

    6db kétutast. Papíron sztereó, de nem hifi értelemben. 4 hangszóró egy nappali 8-10 sarka közül 4-be, és 2 másik egy hálóba.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #8681 üzenetére

    Aurum Cantus mélyközepek, HiVi planar magasak.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #03969024 #8686 üzenetére

    Hány watt-osak "névlegesen", 8 Ohm-on ?

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #8690 üzenetére

    Ja látom, 35W.

    Hát rengeteg mindent lehetne mondani, de talán ha kevés volt az Elara, akkor a 10C-77-25-KAP is az lesz. Ha kevésen a "kakaót" értjük. 89-90dB körüli állat, mint az Elara.

    10" már csak 3 utasnál szvsz, amúgy 8" max kétutashoz, cone breakup hamar eljön 10" esetén általában. Ha két út, érdemes jó érzékeny magasat nézni, 96+ dB körülit és két mélyközepet lentre, párhuzamosan. (Pl. 2x 16 Ohm mélyközép 1x 8 Ohm magashoz). Így nyersz lentre érzékenységben 6dB-t. És akkor így ládát köré. Az, hogy ez majd a végsô helyén hogyan változik, más dolog, de indulni jó kb.

    Ha 4 Ohm-os leágazása is van a kimenônek, akkor 4 Ohm magas és 2x8Ohm mélyközéppel megy a trükk. (16 Ohm hangszóró ritkább mint 8, de van azért).

    A többirôl, váltó, RLC, Zobel, szimmetrikus vagy töknyolcmilyen stb stb... Ezekrôl nem érdemes így messzirôl ránézve beszélni, dobozban a helyén meg kell mérni a motyót és a hangszóró paramétereivel összevetve az akusztikát lehet közeledni egy végsô passzív váltó recepthez.

    Ha nincs nagy mély igényed, akkor "magasabb" fs mellett nyerhetô sensitivity hangszóró választáskor, érdemes lehet, fôleg, ha 1 marad.

    Sok sikert, sok örömöt :K

    Film+ A mélység titka (Abyss) épp indul !!!!

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #8696 üzenetére

    "Mások terve" csak kiinduló általában, az okos építô tudja, hogy nincs két egyforma setup. Hacsak nem egyeznek a szobáik, fülük, satöbbi.

    Egy szintig ugyanazok a "sablonok mentén" legyártott DIY dolgok, mint a gyári hangfalak, amit a polcról leemelsz a boltban. A DIY-ban viszont megvan az a lehetôség, hogy ha az építô tájékozott, eszközei megvannak, akkor meglépheti azt, amit egy nagy márka csak extraként tesz meg Neked, azaz odamegy Hozzád az embere és belövik Neked a saját otthonodban a cuccot. Ezt a plussz extra, nagyon nem elhanyagolható szolgáltatást DIY-ban default kapod (jó esetben), gyárinál pedig ha egyáltalán igénybe tudod venni, súlyos pénzekért csak. Vagy extraként, vagy a dobozok árába beépítve, de kifizeted. (Ok. DIY-ban is van ennek ára. Mérhetetlen idô, tanulás). Vagy szólsz valakinek, aki szakértô, és segít Neked, de akkor bele is nyúltok a gyári dobozokba, lásd passzív váltó, ami pont olyan mondjuk, hogy már egy tankönyvi mintaszûrônek is jó ha megfelel, és akkor az is még elég messze az igazságtól, egyszóval azonnal nyitjátok a hátsó panelt és indul a buhera, hát akkor meg mirôl is beszélgetünk..

    Egy Wilson Alexandria XLF meg úgy jön ki, hogy a gyártó megkeres idôpontegyeztetés végett, majd házhoz kiszáll és behangolja tokkal vonóval az egészet. Szerintem csak így van értelme. De kicsiben is. Kicsiben viszont ki adja ezt meg Neked, mint nem építônek ?

    Szvsz még a passzív váltózás is súlyos kompromisszum egy aktívval szemben, mégis nagyon sokan élnek vele mai napig. (Hálistennek jobb helyeken bi- és tri-amping lehetôsége megvan).

    ---------------------------------------------
    Szerintem ahogy elindulni látszik a beszélgetés, kicsit megint "gyári vs. DIY" szagú dolog irányába, nem arról szól, hogy egyik vagy másik oldal vakon és akkor az ember arra esküszik, a másik felett pedig pálcát tör, hanem hogy kinek mire van lehetôsége, "adottsága", ideje, kedve, mersze :) Mind kell hozzá..

    Pénzben, fejben.

    Az út ugyanoda vezet, csak eltérô. Ez meg teljesen oké szerintem, az élet változatos. Fontosabb ennél a közösség, a zene szeretete, a minôségre való törekvés puszta ténye és a tapasztalatok megosztása, hogy elmondhatod a másiknak, hogy jártál. Akár jól, akár nem. Van DIY-ban is ezer buktató, meg gyári motyók is némelyik "uhh" .. :N , hát ez ilyen.

    A jó közösséget én ma már sokkal többre értékelem a hifizés emberi aspektusát is belevéve a képletbe, mint valaha. Sajnálom azokat, akik elégedetten a rendszerükkel élve némaságba burkolóznak, mert "jobb így mindenkinek". Én szeretek beszélgetni. Megosztani. Szósölködni. Áthívni, mosolyogni, dumálni, fülelni, sör, bor szolídan (vagy tihanyi kézmûves levendula szörp) :D Persze a kezdô szöcske (és a makacs szöcske is) szereti a másikat gyôzködni, de talán ahogy csiszolódnak a felek egymáshoz, ez is alábbhagy végül és átalakul.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák