Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Grizzlu

    tag

    válasz Szalmakutya #42261 üzenetére

    Hát az egyengetővel leegyengeted. Addig tologatod rajta a pallód 20 centi széles lapját, míg az sima és egyenes nem lesz. Nekem úgy tanította apám, hogy ilyenkor mindig a homorú oldalát kell egyengetni, úgy a legkevesebb a veszteség. És szükség szerint forgatni kell az anyagot, tehát egyszer egyik, másszor a másik végét tolod rá a gyalura. Ha ezt nem tennéd, az egyik vége nagyon elvékonyodna.

    Mikor ez megvan, akkor a pallód egyengetett lapját az egyengető stelleréhez nyomva legyalulod az élét is. Így lesz egy szép sík és egyenes lapod és éled, és a kettő találkozásánál egy szabályos derékszöged.

    Aztán megy a pallód az egyengetett részével lefelé nézve a vastagolóba, ami meg a felfelé álló, gyalulatlan rész egyenetlenségeit szedi le szépen lépésenként a kellő vastagságra. Ettől vastagoló.

    [ Szerkesztve ]

    MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

  • Soká

    senior tag

    válasz Szalmakutya #42261 üzenetére

    Már kicsit ott sántít a mondandód, hogy a 20cm széles palló nem körfűrésszel van vágva, hanem valamiféle gatterrel, szalagfűrésszel. A körfűrésszel legfeljebb a szélezetlen pallóból készíthetsz szélezettet. De nem ez a lényeg.
    Arra is gondoltam, hogy esetleg nem kevered az egyengető és vastagoló fogalmakat?
    A lényeg: ahhoz, hogy egy pontatlan kínossal pontosan tudj dolgozni, ahhoz létre kell hozni egy bázis felületet, ahonnan aztán a többi felület mérhető lesz. Ez lenne az egyik oldal egyengetése. Vagyis egy sík felület létrehozása. Ebben az értelemben jobb lenne a gépet síkolónak hívni mint egyengetőnek :)
    Ha az egyik oldalad már sík, akkor a vastagolón (ami tk. "vékonyító"...) a bázisoldal segítségével létrehozható az ellenpéldáin is a sík, ami ráadásul párhuzamos a bázisoldallal.
    Az egyengetést általában azon az oldalon érdemes elvégezni amely két ponton fekszik fel, vagyis a palló két végén, azaz a palló homorú oldalán.

  • mdk01

    addikt

    válasz Szalmakutya #42261 üzenetére

    Hobbistaként egy 30cm széles egyengető bőven elég.
    Az egyengetőnél az asztal hossza az egyik legfontosabb. Minél hosszabb anyagot akarsz egyengetni, annál hosszabbnak kell lennie az asztalnak, hogy egy csavarodott deszkának az átlós sarkai feltudjanak feküdni az asztalon. Egy valamire való egyengető asztalának hossza 2m-nél kezdődik.
    Az egyengető lényege, hogy egy girbe-gurba, csavarodott deszkának az egyik lapját SÍKRA tudd egyengetni.
    Ha ez megvan akkor ennek a sík lapnak az egyik merőleges élére lehet egyengeti egy tökéltesen merőleges és egyenes élt. Az egyengető szerepe nagyjából eddig tartott.
    Ezután jön a vastagoló amivel a sík lappal szembeni oldalt lehet párhuzamosra, a kívánt vastagságra vastagolni.Vastagolóból legalább 30-40cm-es kell, akkor sok akadályba nem fogsz ütközni.
    Ezután jön a körfűrész amivel a deszka szélességét lehet kialakítani, vagy felcsíkozni a kívánt szélességre.

Új hozzászólás Aktív témák