Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok.. de jó, hogy van egy ilyen topic :)

    Totál kezdő vagyok az Arduino világban. Kaptam egy DFRobot kitet ajándékba, 'Raspberry Pi meet Arduino' [link] . Ez két kütyüből áll, 1x Pi4/4GB + 1x a már említett fantázianévre hallgató board, ami egy Leonardo (ATmega32u4) + Pi-re szerelés képessége, 1-2 extra, ahogy látom.

    Az ajándékozó szerint ez szuper kis kit, mert analóg 5V (vagy 3.3?) portokkal ruházza fel a Pi-t és védi is azt.

    Több kérdést hoztam, hátha tudtok segíteni

    1)
    Ezt hogyan kell rátenni a Pi4-re ? Értem ezt a felülről nézett elmozdulásra: a Pi4-re tett Arduino board 1:1 és lehetőleg pontosan kell, hogy fedje a Pi-t, vagy vannak olyan felállások, amikor eltolva is lehet rajta ? Bocs, ha nagyon primitív, hülye kérdés. DFRobot-on nem látok rajzot erről.

    Mérete ugyanakkora, mint a Pi-nek, és ha hajszálpontos takarással teszem a Pi tüskesorára az Arduino annál jóval rövidebb rácuppanóját, akkor az Arduino oldalon 6 lyukba nem megy Pi tüske, a maradék 20-ba igen, és így tűnik nekem úgy, hogy szépen a Pi-n ül. Ez normális ? (Hogy 6 lyukba nem megy Pi tüske Arduino oldalon).

    Hát .. nem vagyok egy villamosmérnök, azt hiszem :D

    Viszont annyit már az IDE-vel sikerült elérnem az Examples-ből, hogy a Blink-et rátettem és a 13-as digital pin-re tett LED-et megvillogtattam. Woo-hoo :D Most van egy villogó LED-es ketyerém :D

    Nagyon tetszik ez az egész, bele kell mélyednem...

    2)
    Miféle ökoszisztéma vagy alternatív gyártó vagy nem tudom hogy nevezik ezeket a nem-eredeti Arduino-s gyártókat .. szóval mi ez a DFRobot ? Jó dolgokat csinálnak, én úgy látom, erre az Arduino board-ra is rámegy még egy Xbee kommunikációs rádiós kütymüty is (egyelőre nem lesz rá szükségem).

    3)
    Melyik Pi-vel kompatibilis vajon visszafele még ? 3B pl. ? A Pi4 feje elég forró tud lenni, de ha rajta egy Arduino, a hűtés komplikált, lehet másra használnám ezt a komolyabbnak mondható Pi4-et és egy hűvösebb Pi-t tennék az Arduino alá (ráadásul használtan vehetem).

    4) A legtöbb helyen python-t látok emlegetve ebben az egész kütyüs világban, kivéve persze az IDE-t, de úgy általában tutorial-ok és sokminden ezt emlegette. Node.JS-el esélyem sincs értelmes dolgokra, vagy nagyon jobb kézzel akarok bal fület vakarni ? Most tartok ott, hogy elkezdenék tanulni egy korszerű backend nyelvet mélyebben, ez a kettő a legesélyesebb.. döntenem kellene..

    5) az Arduino-s modulon a pinout alapján van egymás alatt 3 tüskesor vízszintesen: fekete, piros és zöld. Gondolom fekete a GND, piros a POWER és zöld a digi jel ? Na és mi akkor a zöld tüskesor alatti zöld "befogadó"-sor ? :F
    :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12822 üzenetére

    Nagyon hasznos input-ok, köszi a részletes hsz-t :) :R
    Beszéltem egy ilyenekkel kütyüző villamosmérnökkel is, tőle megtudtam a maradékot: úgy dughatom a Pi-re, hogy felülnézetből pontosan fedik egymást, így 6 láb kimarad a rácuppanó soron és csak a maradék megy rá a Pi tüskékre (abból sem mindre), de így jó lesz.

    Még nem pukkant el egyik sem, és nem is mutatja elkülönítve sem hibának jelét, úgyhogy bízom benne, minden OK :) (Az Arduino GPIO-ra menő sora 2x13-as, azaz 26 tűre ül rá, a Pi GPIO 40 tűs, gyakorlatilag bárhogy elcsúsztatva rá tudnám tolni az Arduino-t). Tápot az Arduino viszont nem a Pi-ről vesz, hanem a hozzá adott USB átkötő kábelen keresztül, tehát Pi4 egyik USB portjára rádugom, majd a micro-USB végét az Arduino shield-re és akkor indul be.

    De nekem ez így teljesen jó próbálgatni, a vége úgyis az lesz, hogy tüskén keresztül tápolom meg a Pi-t is és az Arduino-t is, egy külön kis trafóról + utána stabilizált DC-ről.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12824 üzenetére

    Szerintem sincs értelme, de az Arduino csak akkor mutat életjelet és ON státuszt, ha USB töltőre, gépre, powerbank-re dugom, vagy magára a Pi USB-jére.

    Illetve van tüske az Arduino lapon GND, GND, 3V3, 5V, át tudom kötni a Pi-ről, de én is csodálkoztam először, hogy ha simán rádugom a Pi-re (függőlegesen jó fedésben egymással), akkor nem kap a Pi-re cuppanókon keresztül tápot tőle.

    Az alján csak egy kis elem van, van az Arduino-n egy RTC, így ha a Pi-re van mindig dugva, az nem felejti el a pontos időt és dátumot.

    Ha [link] ezt megnézem, a függőleges sort nézve a felső 6 Pi tüske szabadon marad, amikor az Arduino-t rádugom. Csak az ez alatt lévő további 26 tüskét használja (13-13). Tehát GPIO4-nél kezd és GPIO6-al bezárólag áll meg, így max egyetlen 3.3v tápra van lehetősége és nem használja, vagy csak továbbadja szimplán.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok !

    Ügyeskedek a Leonardo klónommal.

    Van egy 8 relés board-om, kaptam. Megtaláltam neten, ő az: [link]

    A kérdés, hogy illik egyszerre mind a 8 relét "HIGH" állapotba húzni az Arduino-ról ? A relé board a tápját (GND, VCC) vagy az Arduino-ról veszi, ekkor gondolom, limitált az áramfelvétel némileg (vagy nem kell törődni vele?), én most azért külön tápról tápoltam a relé sort és az Arduino csak a jeleket adta a 8 "IN" tüskének. Vagyis 1 vezérlőjelet osztottam szét mind a 8 relének, kattognak egyszerre, csodás élmény. :D

    Szóval bírná magáról az Arduino-ról is a tápolást mind a 8, egyszerre kattogva ? (Ugye ekkor terheli meg behúzásnál a tápot a legjobban, ha mind egyszerre kattan).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12861 üzenetére

    Köszönöm a hasznos tippet. :R A külső tápról ment a relé board is és az Arduino is (egy kis usb-s kapcsolóüzemű, olyan telótöltő féle univerzális konnektorba dugós táp, 5V/2.5A).

    ------------------------------------------------------------------------
    Kaptam ajándékba egy fura kütyüt is, egy ráépített Wifi modulos ESP-s eszköz. Van egy halvány megérzésem, hogy ők többet tudnak valamivel, mint a Leonardo-klónom, de főleg miben egyébként ? Csak WiFi képességben, vagy van még egyéb is ? Olvasgatom itt-ott, hogy sokan "ESP-znek". Ez egy nagyonpici eszköz, az alján az áll, hogy GeekCreit ESP-F DEVKIT V4 és www.doit.am (Do-It márka). A WiFi modulja 802.11 b/g/n-es. Felülről hajszálpontosan ez, alul viszont az enyém V4-es feliratos.

    Az Arduino IDE-vel először hozzá sem tudtam szagolni, error itt-ott, majd Google ismét segített és fel kellett az IDE-t Preferences alatt egy link beadásával okosítanom arra, hogy letöltse az ESP-s kontrollerekhez tartozó ööö nemistudommit, szoftvercsomagokat, lib-eket (?). Utána már ment minden, annyi iránymutatást kaptam, hogy Board-ok között Generic ESP8266-ot válasszak, programozónak pedig AVRISP mkII-t. Így már hajlandó volt a menüben frissen megjelent minta kódokból az ESP-s Blink belemenni és nem sokkal később már villogott is a LED-em rajta. És azóta is.

    Körbenéztem a menüben még, mit tud ez a kis csoda, hát látok WiFi-s menüpontokban HTTP Server és hasonló nagyobb kaliberűnek tűnő dolgokat is, ... ahogy elnéztem, a WiFi-mre fel tudnám tenni a kütyüt, tök jó lenne egy node.JS-es vagy python-os backendből, pl. a Pi-mről szólítgatni.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12863 üzenetére

    Hát nagyon köszi :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #12868 üzenetére

    :R Kimerítô. Úgy érzem, van mit tanulnom, .. ahh.. van bent csomó szabim.. :U :D

    6db különálló eszközt szeretnék monitorozni, mindegyikben 1 mikrokontroller és a mérési adatokat szeretném logolni velük, vagy helyben (Micro SD), vagy egy Pi-re beküldve. Lesz vele meló. :)

    Olyan modult ismertek, ami kicsit powerline-os módon 230V kábelre a jelet rátéve kommunikál egy másikkal ? Nem kell nagy sebesség. Akkor ugyanazon a kismegszakító utáni áramkörön lévô eszközöket tudnám egy központival ugyanígy monitorozni, wifi használat nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #12885 üzenetére

    Talán vmi [link] hasonló ? :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12887 üzenetére

    Utóbbi nyert. Társasban lakunk (még), a sajátomon kívül 23 (!!!) wifi ssid-t látok. Ki tudja.. lehet este úgy alszunk, hogy a fejemnél a téglafal túloldalán 30 centivel arrébb egy wifi eszköz okádja magából a jelet, míg én az igazak álmát alszom.

    Beteg :( Nem vagyok se paranoid, se hipochonder, de ez nagyon gáz sztem.

    Ui.: A link zseni. :R :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12887 üzenetére

    Optikán is gondolkodtam, standard olcsó mezei optikai kábelen átvinni azt a keveset az eszközök között (Toslink). :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12893 üzenetére

    Miért, ez sok 3m szerelt kábelért ? :) [link] Kábelvilágnál épphogy egy ezres felett. Max 5m-t kell áthidalni "extrém" esetben, de az esetek 99%-ában 2m inkább. Szerintem tök jó megoldás lehet.

    De elgondolkodom a többin is :)

    Infra nem, lehet többszörösen is akadályoztatva a két fél közötti fizikai tér. De elteszem, egy másik (fejben lévô) projektemhez szuper ötlet, hogy ne wifizzek. Apropó infra átvitel: mennyire kényes az esôre ? Lehet esetleg fókuszáltan a ház sarkából a tetô eresz alattról a kert túlvégébe.. áhh.. vmi pici energiás lézer inkább, nem ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #12894 üzenetére

    Közben gugliztam egyet és jó lesz a lézer a veteményeshez, számtalan ilyen projekt és kütyü van, egyik fórumozó szintén ugyanerre használja. :D Hát köszi mindent, nem fárasztalak Titeket tovább, inkább tanulok ;) :R és ismerkedek még az alapokkal. (Nagyon jó ez az egész, marha izgi) :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12896 üzenetére

    :R Bluetooth mennyire "vedheto", stabil, jo ? Napok ota piszkalja az agyam egy kis BLE eszköz, de..

    Na kozben meg is valaszoltam magam [link]

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dew28 #12900 üzenetére

    Háh, ez mekkora jóóó :) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz atesss #12939 üzenetére

    Van egy pici wifis EPS8266-om és innen tudtam meg én is, hogy az Arduino IDE-be bevették őket is, Preferences alatt kell Board Manager URL-ek közé (ha 1 vagy több már van ott) betenni a listába: https://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

    Majd a Boards Manager-ből a listából az esp8266 szekcióra menni (nálam spec legalul van) és Install.

    Ezután a Board-ra menve már listáz egy raklap ESP-s kütyüt az IDE, én a sajátomhoz azt a tippet kaptam, hogy Generic ESP 8266-ot válasszak a listából és AVRISP mkII programozót. Tökéletes.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Urak !

    ESP8266 és ESP32 között mi a különbség nagyvonalakban ? :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12948 üzenetére

    Ha jobban értenék ezekhez, segítenék szívesen, de én csak ismerkedek most...

    Tegnap pl. azzal szórakoztam, hogy a kis kütyüt totál töröltem.. Arduino IDE-ben "Erase Flash" menüpont alatt "Only Sketch" és "Sketch + WiFi Settings" helyett "All Flash Contents"-t kapott, aminek hatására életképtelenné vált, nagynehezen 2-3 óra alatt újra helyrerántottam valahogy a dolgokat :D és végül eljutottam oda, hogy feltettem a WiFi-mre és egy kis mini webszerver-féleség segítségével böngészőből tudok GPIO-t HIGH-LOW között állítgatni, beépített LED-el szórakoztam... :D

    Marha jó :K

    :K Az összefoglalót nagyon támogatom, nagyon kellene.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12948 üzenetére

    Egyébként hajszálpontosan ez van nekem, fotó alapján az utolsó tizedmilliméterig stimm.
    Az alján viszont ESP-F DEVKIT V4 áll (ugyanúgy DOIT-es).

    Az IDE alatti programozás során konzolban ezt látom:
    Serial port /dev/ttyUSB0
    Connecting....
    Chip is ESP8266EX
    Features: WiFi
    Crystal is 26MHz
    MAC: bc:dd:c2:23:34:52
    Uploading stub...
    Running stub...
    Stub running...
    Configuring flash size...
    Auto-detected Flash size: 4MB

    Ha igaz az ESP8266EX, akkor eme wiki oldalai szerint erre is rámegy a FreeRTOS és még pár egyéb firmware is, jól fogalmazok ? (Bocs, ha hülye alap kérdés). :B

    Például ezt a listát elnézve most állt össze, mit is csinálhattam tegnap, szerintem belenyomtam az Arduino Core-t, mert most az Arduino IDE alatti mintaprogramokkal ismerkedek, tanulgatok és minden műx szépen, nem Lua-ban írok, nem Lisp nyelven, se semmi egyéb, hanem a C++ egy heréltjét látom ha minden igaz, az Arduino-k default nyelvét, amit a három Leonardo-m is használ.

    És ha tovább bámulom üveges szemekkel :D a listát, kezdek rájönni, hogy WOW.. gyakorlatilag egy csomó programozási nyelven és/vagy fejlesztőkörnyezetben tudom programozni a kütyüt, attól függően, hogy mi fekszik nekem, például ha korábban már Node.JS-el elkezdtem ismerkedni, akkor a Javascript alapúakat is kipróbálhatom rajta (pl. az Espruino). Vagy BASIC-ezni is tudnék vele, meg Visual Basic-et (óóó istenem, üssetek, de ezeket ki fogom próbálni) :D Jól látom mindezt ? (Korrigáljatok nyugodtan). :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12962 üzenetére

    Ezzel lehet szerintetek kezdeni valamit ?

    Windows-ra elég húzós összehozni vele bármit, Pi-re meg nonstop forgatni egy update után az új kernelhez a drivert source-ból fejfájós kicsit (bár a pimoroni féle DKMS driver is adott, de ...) ... V2-es amúgy (a jobbik).

    Szóval befognám egy mikrokontroller mellé mondjuk és örökre jó ott annak - ez a nagy ötlet.

    Pi-hez van egy kész image hozzá Robopeak-től, Raspbian wheezy (nem mai) :) , tökéletes vele.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12964 üzenetére

    1. Security. :U En peldaul azt is ellenzem, amikor egy marek IoT eszkoz ip cimet kap, szerintem szep es jo dolog TCP/IP stack-et bevinni a mikrokontrollerek vilagaba, csak amikor a tenyleges implementaciokat latom, az gyakran fejfogos. Megvan errol a velemenye a szakmanak is, jol kell csinalni (vedeni oket), hogy hosszutavon OK legyen minden. A Pi az mas dolog, a Pi az mar komplett szamitogepnek tekintheto, persze egy marhara izolalt kornyezetben o is elvan a tegnapelotti Linuxxal orok idokre, hacsak tele nem szemeteli magat a sajat logjaival :D (de ez kezelheto egyszeruen), de ha mondjuk a Pi egy kozpontibb elem mar, nem trivialis, hogy minden esetben biztosan jo-e es okos dolog-e egy 10 evvel korabbi Linuxot futtatni rajta csak egy kijelzo miatt. Ezeken sokaig lehet meg lamentalni, nem flame nyitas a celom, csak network security-hez kozel allokent azert neha felvonom a szemoldokom ezen-azon.

    2. Fogalmam sincs.

    3. Te nyertel, mid van cserebe ? :D ;)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12965 üzenetére

    Hibatlan :C

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hcl #12968 üzenetére

    Az tok oke, ha mondjuk egy zart lancra kerulnek a kis eszkozok. A kerti locsolotol kezdve a kazanon at a redonyig minden pittyputty. Egy kulon 2.4G-s n-es router szor nekik egy WPA2-es wifit es MAC cim ellenorzes mellett engedni fel oket a wifi halora, whitelist alapjan. Moge semmi net, vagy csak kulon tuzfal, komolyabb fajta megoldas + halozati szegmentacio, ha feltetlen kell a net barmi miatt is, de szerencsesebb, ha nincs neten (akinek melyebb halozatos ismeretei vannak, az altalaban tudja, mit csinal, ott oke a dolog).

    Ezeknek a kis eszkozoknek pici a teljesitmenye CPU oldalon. Ha felcsattannak egy wifire vagy mobilnetre es ip-t kapnak, 2 masodperc romma DoS-olni oket, meghackelni, tulterhelni, vagy a halozatba bejon vki, esetleg a gyerek virusos szamitogepe elkezd megbolydulni es kesz is a kis IoT-s botnet azonnal.

    IPv6 eseten plane vigyazni kell, ott is vedeni kell oket, vagy zart halozatra tenni.

    Ezert szokas pl. mobil netre meno IoT-s eszkozoket is kulon APN-re tenni (kap az ugyfel az adott SIM kartyakhoz egy kulon apn-t), mert ugy egy halozatban latjak egymast, a publikus netet viszont nem (hacsak nem ugy keri az ember, de ott a szolgaltato komolyabb rendszert tud beiktatni az IoT-s eszkozok halozatanak vedelmere, hogy oda csak az menjen be, ill. onnan ki, aminek nagyon muszaj).

    Van is egy mem errol, mikor nagyot robbant az IoT par eve, terjedt a neten.. hogy az IoT nem mas, mint egy rakas vedelem nelkuli szamitogep. Szamtalan cikk van google alatt is ezzel kapcsolatban, szoval aki erosen, jol tud tuzfalazni, az kosse olyan halora oket, ahol vedve vannak, aki kevesbe erez ilyen affinitast magaban, annak inkabb azt mondanam, izolalja kulon wifi routerre oket, ne arra tegye, amirol a csalad es barmi egyeb eszkoze (telefonok, hifi eszkoz stb) netezik, hanem egy internet nelkulire + a MAC cim szurest allitsa be a routeren a wifi oldalra es akkor nyugodtabban aludhat. Igazabol ennyi. :K De ezt meg lehetne sokaig, melyen ragozni... (Lehet egyszer kulon topicban erdemes lenne).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hcl #12971 üzenetére

    Ahogy mondod. Amugy azert kell a szolgaltatohoz belatnia, mert szamolnak azzal, hogy privat belso halozaton lesz a kazan, amit kivulrol nem tud vezerelni a gyarto, mert nem tudja az ip-jet sem, ellenben ha a kazan elektronikaja, vezerloje a gyarto fix cimere van bekotve, az belulrol ahogy bekapcsolod, azonnal kilat, elkuldi az egyedi azonositojat a gyarto szerverenek es meg is valosithato igy mar azonnal egy ketiranyu kommunikacio, amin keresztul a gyarto barmelyiknek lekuldhet barmit, legyen az uj firmware, vagy akarmilyen parancs, vagy logoltatasa az esemenyeknek, info gyujtes, statisztika, barmi. Ha kelloen sok ember vesz az o ilyen okos kazanjabol vilagszerte, idovel kialakithat egy hoterkepet vagy szamtalan egyeb grafikont arrol, hogy mondjuk a bolygo mely teruleten mennyit szokott menni a kazan, hany fokra futi a vizet, termosztatnak hany fok a beallitasa, napszak, bla bla, es levonhat belole olyan kovetkezteteseket, hogy mondjuk Nemetorszag deli regiojaban, Munchen kornyeken kevesebbet futenek, mint Hamburgban, vagy hogy a nemet lakossag szobai beallitott atlaghomerseklet preferenciaja 18-19 fok, mig a magyaroke 21 mondjuk, es akkor ilyenekre meg szamtalan egyeb analitikat es uzleti intelligenciat tud fejleszteni, abbol pedig ilyen vagy olyan modon plussz penzhez jutni, pl. fejleszt vmi egyebet az adatok ismereteben, termekpalettat bovit, vagy szoftvert finomit, satobbi.. hatar a csillagos eg. Es mindennek legeslegalapvetobb epitokove az, hogy az egesz futesrendszernek van n+1 szenzora, amit egy kis okos eszkoz lat es a gyartonak jelent. Azt szoktak mondani, nem, vagy ha igen, akkor a felhasznalo engedelyet keri hozza, kijelzon vagy neten bekerve tole egy OK-t (GDPR) de ne legyunk naivak: amit lehet latni, azt latnak is, legalabbis en szkeptikus vagyok. Nincs ezzel amugy gond, plane, mig egyiranyu a kommunikacio, de ezt ki garantalja ? Belenez a backend kodba a gyartonal + az eszkoz kodjaba egy fuggetlen akarmi szervezet, aki hitelesiti azt valami menten ? :N

    (Ezert vagyok masszivan Open Source hivo amugy, ahol lehetosege van barkinek a nyilt forraskod validalasara).

    A technologiai fejlodessel es kenyelmi funkciokkal a serulekenysegeknek valo kitettseg is no. Mindig az a kerdes, a valo eletben mit hoz ez az embernek. Nagyszuleim leeltek egesz eletet remote controlled kazan nelkul. A tapasztott kemence eleg analog es gyonyoruen szolgal ma is. Apam, anyam is elvan nelkule. En is, 41 evesen meg 1x sem kellett. Ugyanakkor kandallon gondolkodva mar lesz eszkozom arra, hogy futes szezonban a tavozo hot felhasznaljam a kurtobe epitett vizkorrel, keringeto szivattyu beinditassal (en a vizes padlofutes hive vagyok, pont emiatt, de ha nem lenne kandallo, elektromosoznek). Szoval fancy, nice to have, DE.... (es akkor ott a "de"). Nem savazas, ne ertsd felre ;) mert biztosan tisztesseges implementacio van mogotte :K , de ez most kazantol eltekintve barmire ervenyes, ami online es "okos" cucc. Es ha ezek nem tarthatok frissen es a kodjuk naprakeszen, hogy nemileg vedjek magukat kulonfele modszerekkel, akkor be kell tenni oket logikailag egy olyan homokozoba, jatszoterre, ami keritessel korbe van veve, a gyerekek nem szaladnak ki az utcara es a cukros bacsi se jut be, es garantalni illik azt, hogy valami vagy valakik rendszeresen megnezik a kerites allapotat, hogy nincs-e rajta lyuk, serules, stb.

    Amugy en is gondolkodom tavolrol eleresen az egesz otthoni kocerajnak, ami netre kitett routerre kapcsolodast feltetelez, de ezt tudom addig komplikalni (annyira nem is amugy), hogy ember be nem jon ra kivulrol rajtam kivul.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12973 üzenetére

    Reszemrol oke, csak nem akartam Nektek itt nagyon felrevinni a temat, ha mar Arduino topic. :B De egyebkent egyetertek, az IoT biztonsagi minimum meggondolandoirol erdemes irni par sort es akkor jo lesz az implementacio. (Lehetoleg publikus ipv4/ipv6 cimmel, csak ugy a netre ne tegyen ki senki se egy kis eszkozt, ami mondjuk a garazskaput vezerli).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hcl #12974 üzenetére

    Igy van. Lehet a vezerlok eletciklusa is 10+ ev, nem hiszem, hogy a kovetkezo 10 evben a privat halozatos ipv4 cimek kikopnanak :N , es igazabol mivel annyira ultraminimalis az a kis kod, ami van ezekben, csak arra kell ugyelni, hogy mire csatlakozzanak, a vedelmuket pedig mar komolyabb OS-u gepekre bizni, Pi vagy mini ITX PC, Router oprendszerek, sajat Linuxos megoldasok, Zorp, stb. n+1 opcio van izles szerint.. (ha mar feltetlen net kell mogejuk). De az eszkozok maguk feltetelezhetoen 10+ ev mulva is azt teszik majd, amit ma, oket halistennek pont az egyszeruseguk miatt nem kell frissitgetni. Azaz ez sem egeszen igaz, vannak termeszetesen Arduino-tol kezdve mindben serulekenysegek, de hogy kell-e ezekkel foglalkozni, ha izolaltan vannak, mas kerdes. En azert nem tennem, mert proci ero hianyaban ugysem tudjak hatekonyan vedeni magukat, ezt combosabb kulso eszkozzel kell megoldani. A nyugodtabb alvas erdekeben ha van kodhiba, amire frissitest ad ki egy fejleszto, azt jo beletenni, de kb. ennyi.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #12984 üzenetére

    Bar nekem ingyen az SMS, ha majd kesobb nem lenne az, kiszamoltam: ha reggel kimegyek a kapun, nem kell SMS-el nyitnom azt az autonak. Ha napkozben hazaesek, csak a kapu elott parkolok le, nem allok meg be, szinten nem kell SMS. Csak az esti beallashoz kell SMS. Ez napi 1 SMS, az havi 30 atlagban kb. es egy 100 SMS-t tartalmazo extra csomag mar elhanyagolhato, vagy van, ahol egyenesen a meglevo akarmilyen percdijas csomag resze x db SMS. Tehat meg boven tobbre is kepes vagyok aproert. Szoval szerintem ettol nem kell tartani, hogy penzbe kerul, persze, de nem a vilagvege.. es a vilag legtutibb dolga, na ha azt dekodolja valaki "ropteben", szamithat egy cyber Nobel dijra. :D ;)

    Ott egyetlen esely van betoresre: a kici kinai a telodon kemkedik es olvassa az elkuldott sms-eidet, valami backdoor-on keresztul. Ami mokolt firmware-nel megeshet, gyarinal kevesbe (abbol botrany lenne). Bar kepesek mar barmit allitani a hirek + nyilvan ha Snowdent kerdezzuk, akkor mind megbukik.. :D de legyunk realisak, egy bolti Samsung okostelo es egy barmilyen marka + xda developer-es firmware, haaaaat.. :U

    Mobilon biztonsagosan IoT-zni amugy jobb egy fokkal, mint konzumer wifin: a szolgaltatotol lehet kerni egyedi speci apn-t, amit a SIM kartyakhoz rendelnek hozza, amiket az eszkozbe teszel. Igy felkapcsolodnak mobilnetre egy privat halozatba, ami a szolgaltato szerverein levo tuzfal es halozat beallitasoktol fugg, hogy kiengedi oket a netre (es hova), vagy nem. De nem kell kiengedni, mert mondjuk egy SIM kartyas mobilnetes kis eszkoz meg Nalad van a muszerfal tetejen vagy ahol akarod, es a kapu elott megnyomva, o is leven ugyanezen az apn-en, szepen vegytiszta tcp/ip-n megkuldi a jelet a kapunal levo masiknak, hogy nyissa. Oszt nyitja. Oszt ip is, vedett is, feltorhetetlen is, jo is. Mindaddig, mig van jo tererod/lefedettseged :D :D ;)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #12992 üzenetére

    Azt hittem, valami egyéb mókolást ért SMS-hez kötve, amit nem érez biztosnak a kolléga. De a totálbiztonsághoz elég annyi is, hogy az SMS küldő fél számát ellenőrizze az ember és kész is, azt hamisítani csak a szolgáltató rendszereibe betörve lehetne, ennek esélye pedig valljuk be, erősen konvergál a nullához. :)

    VPN csak akkor jobb, amíg él a kütyü. Ha wifin lóg, a kis otthoni MediaMarkt-os vagy szolgáltatós router-t pikkpakk megnyomja egy komolyabb próbálkozó és már bent is van a belső hálón, ott meg azonnal kiüti bármelyik kütyüt. Ha az eszköz nyitja a VPN csatornát egy X szerverre, amin a kontroll van, az úgy jó lehet valamire, de továbbra is csak úgy, hogy a helyi hálón nem bombázza őt szénné egy zombi szomszédja :D még a kapcsolatfelépítés előtt, amint felrántja a tcp/ip stack-et és dhcp-től ip-t kér (vagy magának ad statikusat).

    Ezért írtam, hogy mobilnet + privát APN mindent ver, de ezt csak üzleti csomagban lehet cégként a szolgáltatóknál kérni, magánban nem. Ekkor nincs vacakolás se SMS szám ellenőrzéssel, se SMS feldolgozással, meg úgy semmivel sem: MSISDN alapján felregisztrál a SIM a szolgáltató hálójára, default apn-ként megkapja az őrá bekonfigolt privátot (így a nagy netet már nem is láthatja, kivéve ha ilyennek kérték meg, de nem szokás) és bekerül egy privát hálóba, ahol csak a többi ugyanilyen apn-ű eszköz látható, senki más. Ez a tuti. Netre meg kiláthatnak a szolgáltatónál elhelyezett/bérelt/szolgáltatásként kért proxy-n keresztül ha akarnak, de ez ritka. Azaz ma a cloud-al már annyira nem, de ennyire előre még nem haladt a magyar ájtí. :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #12993 üzenetére

    A MAC címes témát meg nem értettem teljesen, a MAC az Layer2-es dolog, egy eszköz MAC-jét a switch tudja, más nem, a többiek csak akkor, ha HUB van switch helyett, ami ma már ritka (de előferdül), a wifi router-ek mind switch-ek. Persze lehet VPN-ről beszélni, L2TP és hasonlók, amik Layer2-t csomagolnak be, de alapvetően nálam a MAC ellenőrzés wifis eszköz esetén kb. az, hogy mindenki tiltva a routerben az AP-re kapcsolódáshoz, tehát whitelist van, azaz akinek a MAC címe erre felkerül, ő felmehet a wifire, a többi nem. Ahhoz, hogy hatékonyan lehessen MAC-et hazudni a router fele, tudni kellene a törendő kütyü MAC címét, ha pedig ez ismeretlen, akkor egy kicsit széles a spektrum ahhoz, hogy most brute force módon mindegyiket végigpróbálgassa ki tudja milyen tempóval a létező összes kombinációval, még úgy is, ha az első pár karaktert betippeli (a gyártót), mert mondjuk tudja vagy sejti.. Szóval ez is elég komoly akadály tud lenni. Minden megkerülhető, a kérdés sosem az, hogy mennyire ultrabiztos a megoldás, hanem hogy mennyire bonyi nekiesnie a támadónak a műveletnek.. ad-e valami értéket, hogy szenvedjen vele.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz stopperos #12995 üzenetére

    Na, ezt azért kipróbálhatnánk, mert ha ez ennyire egyszerű, hogy átverekeded Magad WPA2-től kezdve mindenen, már rommá lenne törve a fél világ, hmm ? :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz vargalex #13000 üzenetére

    Sosem az az 1 dolog a lényeg, amiről szó van, hogy törhető-e vagy sem, látható-e vagy sem, hanem ezek kombinációja. Teljesen természetes dolog kellene, hogy legyen, hogy egy wifi router-t úgy setup-olunk fel, hogy csak a bele konfigolt MAC című eszközöket engedje fel, ez Pistikét távol tartja, miközben természetesen a WPA2 is aktiválva van, ami meg Jurijt és Szergejt is. És még AP isolation-el, meg routing-ban is lehet tovább cifrázni. Tökéletes védelem wifi-n nincs, az sosem lesz egy zárt lánccal egyenértékű (ezért is jó a wifi szegmenst a vezetékestől külön választani L2-ben, az eddig tárgyalt ARP poisoning így a wifi buborékon belül marad). De azt belátjuk, hogy Pistikéből rengeteg van, így MAC cím látás ide vagy oda, az első szűrő, amolyan nagyobb lyukú szita, megfogja a kosz 99%-át és már csak a maradék 1%-al kell mondjuk a további lépcsőkben foglalkozni, ha paranoidok vagyunk (hűtő és kávéfőző IoT esetében nem vagyok az, fűtés szó-szó, ott már inkább).

    Sosem egy dolog jelent abszolút biztonságot (ha lehet ilyenről beszélni). Egy kezdő szöcske nem fog neki MAC-eket nézegetni, egy zombi eszköz talán (ugye a kártékony kód írójának leleményességétől függ annak hatékonysága), egy okosabb ember igen. És minél több lépcsőn kell keresztülmennie, hogy eljusson céljához, annál jobb a védőnek, annál inkább fogy az akarat, a gőz a támadóból, míg végül ha az ember jól csinál mindent, megakad egy olyan ponton, ahonnan már nagyon nagy az esélye annak, hogy ott megállni kényszerül és kész. Persze ha tartós kárt nem is, bénulást így is okozhat, attól függően, milyen mélyre ment. Lényegében - elméletben - minden törhető, gyakorlatban ennek vannak lépcsői és fokozatai, melyek különböző mennyiségű erőfeszítésbe kerülnek, kezdve Pistike hobbista "törjünk valamit" kedvétől odáig, hogy kvantum számítógép sem fejti meg 10 perc alatt a sztorit, ez a vonalzó másik vége.

    Ha most körbenézek a telómon (társasház, földszint), perpill. 14 (!) SSID-t is szóró AP-t látok magam körül. A rájuk kötött okos eszközökkel és kliensekkel együtt ez nem túl megnyugtató, és bár - feltételezhetően - mindegyik Pistike, mi van, ha csak 1 közülük nem az. :U Arról nem is beszélek, hogy éjszaka a fejem mögött a téglafal túloldalán vajon a szomszéd ágya van-e a fejrésszel szintén, vagy egy router, mert neki az a nappalija és egész idő alatt kapom a rádiót agyba.

    Ezt túlbeszéltük (szegény Arduino topic). :D Mindent kell alkalmazni egy időben, ami kezünkben van. Ezért mondtam, hogy a wifihez képest a mobil netes SIM kártyás IoT ad nem kevés plussz biztonságot, de kitettséget is egyben. A biztonság az tiszta, a kitettség viszont azért, mert ha a mobilszolgáltató megmakkan, pl. kitör egy háború vagy a politika úgy dönt és bumm, akkor a kerti öntöző, locsoló és a többi, mondjuk alapvető élelmiszer-ellátásomat biztosító kis eszköz hirtelen elveszti a kapcsolatot a külvilággal és magára marad, meg a gyári is leáll. Az ő pici kódjában nem sok logika marad, bár ez is implementáció függő, de a bonyi dolgok általában külső agyba mennek, Pi, egyéb. Nem mintha egy háború vagy bármi hasonló esetén marhára érdekelne, mi megy, az ember fut inkább, de ez más téma.

    Ha most lenne egy 1-2 hektár területem, egy tanyám, ahol ilyenekkel foglalkoznék (ez a célom hamarosan), elagyalnék azon, wifi-re tenném-e az eszközöket, vagy mobilos netre. Valszeg az önállóság és függetlenség paraméterek mentén wifire szavaznék, pláne, ha a fizikai közelségbe kerülés esélye konvergál a nullához, akár még antennával is, mert olyan a terep. De ha mondjuk egy sűrűn lakott belvárosi kecóban kellene agyon IoT-zni mindent, a beléptetésen kívül szerintem mindent mobilnetes kütyükre bíznék wifi helyett, mert összehasonlíthatatlanul biztonságosabbak a kommunikáció alsóbb rétegei. Az más, hogy pont a kávéfőzőnek adni emelt biztonságot abszurd, de ha mondjuk egy műhelyről, kisebb telephelyről, gyárról, fontosabb dologról van szó, ahol azért még lehet bőven sniffelni wifit, jobb egy mobilszolgáltatóval menni.

    Szerintem aki eddig wifire tette az eszközeit, most nagyon kezd elbizonytalanodni, ügyelt-e vajon mindenre kellőképpen és legalább a minimumot meglépte-e ezen a biztonsági teendők skálán. :D Értelmezhető adat tekintetében a nagy átlagnak azért a WPA2 elég nagy lépcsőugrásnyi biztonsági szintet nyújt már a békés alváshoz. Egy darabig még. (Na itt lehet gond a korábban feszegetett 10+ éves életciklus).

    Szerk.: tökre egyetértek Veletek, ezt inkább csak úgy a nagy plénumnak leírtam..

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hcl #13002 üzenetére

    Én házi IoT-n belül még a BT-t tartom használhatónak, azon túl már csak az egyedi rádiómodulos megoldás van... BT is olyan, hogy nyilván könnyen törhető, de senki nem foglalkozik vele.

    A rádió hátránya és néha előnye, hogy árnyékolható, korábbi munkahelyemmel (szintén mobilszolgáltató) mikor voltunk ügyfélnél egy csillagrombolós megoldásra, azért döntöttek végül agyonkábelezés helyett rádió mellett, mert egyébként is nemhogy egyszeresen, de többszörösen árnyékolt volt az alkalmazott célterület körül az épület, szóval irdatlan fém csarnok és azon belül "fém dobozok" (komplett helyiségek) gépeknek, csöveknek, stb, szóval működött és security is megbékélt. Mint egy faraday kalitka a faraday kalitkában és a legközelebbi kártyás beléptető biztonsági ajtó is totál hatókörön kívül esett a közvetlen közelében is, nemhogy utcáról valaki többszáz méteren kerítésen kívülről be-sniff-eljen :DDD :N

    Ráadásul használni is egyszerű, Arduino BT elég könnyen ment, és sima Softwareserial viszi... Amit most csinálok havernak Android+Arduino projektet, abból mondjuk 2 nap volt az Arduino, hónapos szívás az Android része

    Otthon ahogy írod, én sem foglalkoznék hobbi projektben vele. Most nagyobbnak mondható hifit építek (azaz 1 kicsit és 1 marha nagyot) és rájöttem, hogy nem tudom az egyes erősítő házakba tett eszközöket BLE-n összekötni, mert fém mind. Marad a fizikai kábeles megolás, lesz a preamp mint "központi eszköz" és az kommunikál az összes többi eszközbe tett kütyüvel, összesen 6 végfok monoblokkal. Legfrissebb agymenésem szerint sima mono jack kábeleken, de akár RCA is jó, de lehet a fémes átvitelt kerülendő toslink-ezek olcsó SPDIF optikai kábelekkel a Media Markt-ból apróért, passz. Ez még forr. De rádió meghótt, hacsak ki nem vezetem mindnek az antennát a seggénél, vagy ilyesmi. Még erősen design fázis. (Vettem egy marék DFRobot Beetle-t, a BLE mentes legapróbbat. Beszarás. ). ;] :DDD

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz vargalex #13005 üzenetére

    Lehet. Ezt sosem tudom meg, felesleges-e. :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz hcl #13008 üzenetére

    A fémgőzölt üveget nem szeretjük rádiós átvitelben. Szivatott minket is anno, mobilszolgáltatóként, mikor ügyfél jelzett, hogy épületen belül alig van térereje, néha le is szakad a hálóról. Kellett némi törpölés a rádiósokkal, nézve az állomásainkat, szektorantennákat, mi szór oda, milyen jelszint a környéken, stb. mire kimondtuk, hogy lehetetlen, amit állít, hacsak nem árnyékolt épület. Kiment a helyszínelő csapat, ó je.

    Az, hogy az ügyfél ne ríjjon, az nagyon lehetetlen elvárás. :( Van egy infrastruktúrája, ami adott 10 vagy több éve, csövek, gépek, kompresszorok, szivattyúk, futószalag, bármi amit el tud az ember képzelni és ezt nem akarja többszáz millióért megújítani "okos" verzióra (de ami ugyanazt tudja), hanem inkább megoldást keres a meglévő felokosítására. Ilyenkor jól jön minden rádiós eszköz, főleg, ahol mozog is a dolog, vagy nincs adatkábelezésre lehetőség, stb. És az ügyfél mindig jobban tudja :((( :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #12964 üzenetére

    Magam sem tudom, mit bénáztam két hete, mikor egy fél napot elcsesztem erre, de most kb. 5 perc alatt lefordult a Ryzen konfigomon 5.6-os kernelen a driver és gyönyörűen műx :D Volt ugyan két warning, de meglett a kernel driver és jó is.

    Csak tudnám, mire használjak egy 320x240-es touchscreen-t. Volumio-t nem teszek rá, túl kicsi felbontás. Valami készülék vezérlést lehetne.. de mivel alkotok rá képet, gombokat, stb.. mert ugye touch-os..

    Egyelőre annyi van, hogy cat /proc/fb -re az jön ki, hogy van egy 1-es azonosítójú új framebuffer eszközöm is. Taps. :D
    0 EFI VGA
    1 rpusbdisp-fb

    Próbálkoznék még egy ilyen weather station ESP-s projektből, mivel itt az ESP az asztalomon, kreálni valamit, pontosan ehhez a display-hez írja az instrukciókat, de a wiring nem stimmel :N Ezen a kijelzőn hátul a micro USB port mellett csak 7 forrasztási pont van (és egy extra csatlakozó 7 tüskéje, ami ugyanez a 7 lesz sztem), illetve a szalagkábele ahogy áttör a nyákon egy résen és csatlakozik a vezérlőjéhez, de ez meg vagy ránézésre 100+ körüli kontakt, szóval az itt említett DISP oszlopos csatlakozók nincsenek meg. De még nézelődök.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #13035 üzenetére

    18650 mennyire elterjedt ? Ezt csak azért kérdezem, mert tennék ki eszközt anyám kertjében a fára, egy kisméretű szolár töltővel, madáretetőnek álcázva :)

    Fotós múltam miatt eddig AA Eneloop-on agyaltam, de most nézem ezt a 18650-et, olvasok egy cikket, van itt mindenféle-fajta. Mi ezekben a pláne, a feszültségük, a kapacitásuk, a merülés alatti feszültségesés, vagy egyéb trükk ? (És a protected modelleket ajánlja a cikk, gondolom jobb, ha én is annál maradok, ha már feltétlen e mellett döntök.. de 3-4 AA sem gond).

    Arra van infótok, hogy érdemes-e Li-Ion vagy Li-Po-t NiMh helyett ? Annyit tudni vélek ezekről, hogy NiMh karbantartás igényesebb, full töltés után illik lemeríteni, vagy minimum közelébe vinni és onnan újratölteni, míg a két lítiumos fajta elmegy "bufferként" is, azaz a töltésszint "tetején" merítgetni és rátöltögetni is lehet, áramleadó képessége kisebb (de itt nem számít), és gondozásmentesebb.

    Jó lenne tudnom, mivel tudnék egy Pi + Arduino hat kombót megtápolni, hogy napközben szolárról menve, a gyengébb órákban és este akkuról életben maradjon a motyó. Mármint a "mivel"-t így fajtára, típusra értem, hogy Ti mivel dolgoznátok. :R

    Havonta 1x látnám és a 7/24 működés elvárt.

    Szerk.: ja igen, NiMh nulla fok körül megáll. :D Egy hegyi éjjeli automata fotózáskor volt alkalmam megtapasztalni, tökre elfeledkezve erről... :W

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #13030 üzenetére

    Minden dobozba szeretnék egy kijelzőt, de nem ilyet és nem touch-osat, hanem csak informatívat, azaz "output only" :) Kis koromfekete hátterű, fehér betűs I2C-s OLED-ek a befutók most.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13041 üzenetére

    Nagyon jó :C Irigylem, hogy Ti már itt tartotok tudásban... de pár év alatt én is talán belerázódok a mélyébe.

    A kis kijelzőt lehet be tudom majd fogni valami státusz kijelzőnek + a rá rajzolt gombot nyomkodni, menürendszert kezelni, ilyesmikre tök jó lehet. Még kell néznem hozzá valami kész dolgot, vagy SDK-t, ez fejvakarós sztorinak tűnik.

    Az igazi "kijelző" számomra az lesz, amikor 7" környékén egy natív HD képességűt befogok, tényleg Volumio-ra, mert az lenne az igazi anyámnak és apámnak. (Mindkettő "zenész") :) Hiába érhető el bármiről a lejátszó felülete, a dedikált eszköz feelingje azért még mindig fontos, nekik pláne, de nekem is, web tech ide vagy oda.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #13042 üzenetére

    Köszi, ma is okosabb lettem valamivel :D :R :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13074 üzenetére

    -------
    (semmi, megvan). :D

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13097 üzenetére

    De sok debreceni van itt.. ;) :K

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok, van vagy 30 Numitron IV-9-es csövem (aki nem ismerné: klasszik 7 szegmenses kijelző + tizedesvessző mint nyolcadik, ha lehet annak nevezni).

    Kellhet nekem két ilyen csőhöz (egy eszközbe téve) valamiféle driver IC, vagy elég Arduino-ról közvetlen hajtani ? (Igaz, akkor sok portot elfogyaszt, konkrétan 16-ot + az áramfelvétel kérdése, bár 20mA-re van írva gyárilag, egyébként csökkenteném, halványan szeretem a fényüket, finoman).
    [link]
    :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13136 üzenetére

    Minden szegmens egy kis pici izzószál, ami a ráadott feszültségre felizzik a vákuumot tartalmazó csőben. 3.15V környéke a névleges fesz, de széles tartományt elbír, én múltkor direktben villogtattam meg 5V-ról egy kimenetről, meg dimmelgettem is, minden ilyesmire képes.

    Egy soros 100 Ohm-os ellenállás elég 5V esetén, hogy névlegesre hozzuk le a feszt, tartós használathoz.

    Két Leonardo-m és egy ESP8266-om van. A port sokszorozót megnézem. Köszi a tippeket. :R

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #13143 üzenetére

    De ilyenek is vannak.. (köv. projektem jelöltje).
    Meg ilyen is :D (A skála másik vége, de le a kalappal, állat egérmozi) :D

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13145 üzenetére

    5V-ról 3,15V-ra 1,85V feszültségesés szükséges. (Ennyi esik az ellenálláson.) 20mA árammal számolva R=U/I = 1850mV/20mA = 91 ohm, ami kb. 100 a gyakorlatban.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13147 üzenetére

    Az ohm törvény mindig egy adott eszközön mérhető feszültség és a rajta átfolyó áram között létesít kapcsolatot. Ha az ellenálláson 20mA áram hatására 1,85V-nak kell megjelenni (ennyit akarjuk, h ejtsen a feszen), úgy az ellenállás értéke: 1850mV/20mA=91 ohm.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Janos250 #13148 üzenetére

    Ezt hetvegen meg megragom :) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Aryes #13153 üzenetére

    Igen, bocs, dolgozom. Kollégának köszönöm.. :)

    Elég gyorsan felizzanak, nem úgy persze, mint egy LED, hogy pakk, és azonnal szinte púpon, de hangerô kijelzésre használható, pl. 00-99 skála mentén, vagy több csôvel bármire igazából. Másodpercmutatót nem tennék rá, a nagyonsok ki-be kapcsolást tény, hogy nem szeretik, de így is tudnak tisztességes üzemidôt.

    :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz repvez #13230 üzenetére

    Háh, állat projekt :) Én léghajón agyalok :D ;]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák