Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    válasz ffodi #21871 üzenetére

    "AMD-bácsi nem szeret ilyen jellegű technikai adatlapokat megosztani"
    Igen, én is keresgéltem, hogy mik a pontos alapfeszek, engedélyezett működési specifikációk, de semmit nem lehetett találni, elég bosszantó volt. Nem szeretem csak úgy vakon elhinni, hogy ahogy kiveszem a dobozból, az jó, és csak használjam. :((

    "high-current load" vs. "low-current load"
    Igen, ez is egy érdekes kérdés. Ugyanis nem mindegy, hogy az egész csipre nézed, vagy a magokra. Ugyanis az éppen terhelt magra odakened az 1,4V-ot Prime95 alatt (egy magon is működik ;] ) akkor azon a magon pokoli áramerősségek fognak menni, amit nem fog szeretni, míg az egész csipre nézve egészen "low current" lesz a szituáció. Ugyanakkor, ha egy magon megy csak nagy áramerősség, akkor a terhelésváltáskor fellépő feszültség túllövés jóval kisebb lesz, ami viszont a csip túlélésének kedvez. Illetve, egy magon prime-olva ahogy mondod, jó esetben nem lesz túlzottan magas a hőmérséklet, ami ismét a túlélést segíti.

    A PB(O)-s észrevételed én csak annyival egészíteném ki, hogy én a sima, gyári PB alatt is brutálisan túlzónak találom a feszültségeket, egy vicc, hogy bőven 1,4V fölé lövi a feszt, miközben kézzel fixen beállítva alig több, mint 1,2V elég neki. De nálam még a Prime95 alatt is 1,3V-ot nyomott magába, 4Ghz-hez [link] , PBO, AUTO OC és minden más nélkül is, csak a gyári PB volt, gyári 3200Mhz ram beállítással. :Y
    Ráadásul, ha megemeled a limiteket, máris nem lesz az egész garantáltan biztonságos, ugyanis a gyári feszek csak akkor biztonságosak, ha a gyári limiteken belül marad a működés. (Áramerősségek, tranziens jelenségek!) Tehát az AUTO OC és PBO melletti paramétereket nem javaslom, hogy biztonságosnak vedd, az AMD sem veszi annak, jó okkal! [link] [link]

    Amúgy ahogy írod, ezt én is megfigyeltem, hogy néha látszólag teljesen indokolatlanul nálam is visszavette magát 4-4,1Ghz környékére, ami indokolatlanul kevés részterhelésen, míg prime alatt az 1,3V és 4Ghz meg indokolatlanul sok. Szép munka. :DDD

    "A tuning/OC világában eltöltött évtizedek alatt még sosem találkoztam (számomra) optimálisan működő automata OC-val"
    Amúgy itt megjegyezném (bár biztos nem fog jót tenni a népszerűségemnek a topikban), hogy a "kék szomszéd" pl. kávétavas rendszere szerintem klasszisokkal jobban és kiszámíthatóbban működik. Van egy 15W-os TDP-jű i5-8250U procim, a nyélgázon 35W-ot is megevő prociból olyan gyönyörűen hozza ki a maximumot 15W-ból, az órajelek és feszültségek okos szabályozásával hogy öröm nézni. Ugyanezt tudja pl. a i9-9900 vagy i9-9900K is (meg az összes többi is), csak a sors fintora, hogy ott alig használja valaki, sok tulaj nem is tudja, hogy van ilyen lehetőség, vagy hogyan kéne beállítani ezeket, mivel ott remekül működik a manuális módszer is többnyire. Gyakorlatilag ott a gyári max turbó, ami közel maximumra tudja hajtani a CPU-t, legalábbis a nagyobb modelleknél, kb. csak beállítod, mit bír a hűtőd és a VRM, és a proci kihozza belőle a maximumot, ráadásul ott ez nem is számít tuningnak, a gyártók is szabadon konfigurálhatják. Ráadásul ott az offsettől sem pánikol be a CPU és esik össze a tempó.

    Egyébként én is éppen erre jutottam a két hétben - mióta megvan - mint te is, manuál fix feszes OC, okosan beállítva. :K Neked mondjuk nem semmi munka lehetett ilyen szép precízen belőni azt a sok magot. :Y Én mondjuk lehet beáldoztam volna magonként egy ~50Mhz-et leheletnyivel alacsonyabb feszekért (mégis 16 mag, és relatív erős tranziensek, ha mind terhelve van), de tudom, hogy én vagyok mindig túl óvatos. :B

    Nálam így néz ki az előtte/utána tempó: [link] . Gyári 3200Mhz ram, PB, majd a fix feszes 4,2Ghz, 3600Mhz ramokkal. Ami érdekes, a GPU pontszámaim is nőttek. :C

    És szintén érdekes, hogy csak a fixfeszes OC-val érte el a grafikus pont a 10 éves X5660 Xeonom szintjét:

    (#21897) hackeeeee: Itt valamelyik eredmény/beállítás szvsz nem stimmel. +200Mhz órajel (+5%) nem hozhat a konyhára +16% CPU tempót. :N

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák