Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
awexco
őstag
válasz Petykemano #8747 üzenetére
ha a xilinxet kivonjuk az eredményekböl akkor azért amd is beleált a földbe ...
I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77
-
Petykemano
veterán
Állítólag a MSFT partnerségbe lépett / segít / rendelt semi custom AI chip tervezést az AMD-től/vel
[link]Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
félisten
válasz Petykemano #8752 üzenetére
Többen megcáfoltak már, hogy valami félreértés van a dolog mögött.( Állítólag arra utaltak, hogy saját fejlesztésű.) [link]
meglátjuk mi az igazság.[ Szerkesztve ]
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
félisten
válasz Busterftw #8754 üzenetére
[link]
Bloomberg updated the articleFrank Shaw, a Microsoft spokesman, denied that AMD is part of Athena. “AMD is a great partner,” he said. “However, they are not involved in Athena.”
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
Petykemano
veterán
Kijött egy új video MLiD-től.
Új info az eddigiek felett talán nem is jelent meg az architektúráról.
Az került megerősítésre, hogy az IPC növekedést elsősorban nem cache méretek növelésével érik el, hanem architekturális változtatásokkal. Ennek megfelelően csak az L1$ mérete változik. Feltehetőleg szélesedik az architektúra. Ez alapján talán nem a valóságtól elrugaszkodott a következő szerepleosztást felfételezni, hogy minek miben van szerepe, mire van nagyobb hatással:L1$ => az architektúra szélességével függ leginkább össze - az Instruction Level parallelism (ILP)-re lehet hatással, pontosabban egy szélessebb architektúra kiszolgálásához értelemszerűen nagyobb cache szükséges. Azonos architektúra szélességet feltételezve a mérete sokkal kevésbé lehet hatással az IPC-re, mint a késleltetés.
L2$ => Feltételezve azt, hogy egy meghatározott architektúra szélesség esetén egy programszál meghatározó adataianak fontos része az L1$-ben, meghatározó része pedig a már 1MB-os L2$-ben elfér, az L2$ további növelése csak a - az SMT miatt - a multithreading teljesíményre lehet hatással.
Azonban az architektúra szélesedése nyomást gyakorolhat az L2$-re is. Szélesedő architektúra mellett változatlan L2$ méret esetleg csökkentheti a - az SMT-vel nyújtott - multithreading teljesítménytL3$ => ez már egyértelműen a magok között megosztható adatokról szól. Bizonyos méret felett már szinte semmilyen hatást nem tud gyakorolni a ST teljesítményre (különösen nem victim viselkedésű cache esetén) És össze nem függő MT programszálak esetén is valószínűleg kicsi a jelentősége. Értelemszerűen összefüggő, adatokat egymás között megosztó, közösen használó programszálak esetén is érvényes a csökkenő határhatékonyság elve.
Mindezzel együtt számomra a legmeglepőbb mégis az, hogy nem szerepelt a roadmap-en az elkövetkező szerverplatform-X esetén a 3D stackelt L3$ rétegek számának emelése.
(Egyébként az is érdekes, hogy lehet, hogy a Zen5c szerver N3-on előbb fog debütálni, mint a Zen5 szerver N4-en.)
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
NYTimes: "U.S. Focuses on Invigorating ‘Chiplets’ to Stay Cutting-Edge in TechChiplets, a way to design chips for higher performance, has become a key prong of U.S. industrial policy. But pushing for more of this activity domestically is challenging."
paywall nélkül --> https://archive.md/pUgCO#selection-249.0-253.172"Sam Naffziger, an AMD senior vice president, said it wasn’t a slam-dunk for the company to bet its chip business for server computers on chiplets. Packaging complexities were a major hurdle, he said, which were eventually overcome with help from an undisclosed partner.
But chiplets have paid off for AMD. The company has sold more than 12 million chips based on the idea since 2017, according to Mercury Research, and has become a major player in microprocessors that power the web.....
Intel has been developing similar technology, as well as enhancing less-expensive conventional plastic substrates in an approach favored by some such as the Silicon Valley start-up Eliyan. Intel has also been developing new packaging prototypes under a Pentagon program and hopes to win CHIPs Act support for a new pilot packaging plant.
"Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
( Mercury Research - 2023Q1 )
"AMD and Intel CPU Market Share Report: Recovery on the Horizon (Updated)"
https://www.tomshardware.com/news/amd-and-intel-cpu-market-share-report-recovery-looms-on-the-horizonDesktop PC Market Share Q1 2023: AMD vs Intel :
AMD: 19.2% ( +0.6 Q / +0.9 Y )
"AMD gained a small amount of desktop client CPU share; both Intel and AMD experienced declines in shipments, but AMD's declines were slightly smaller than Intel's resulting in a small share gain," said McCarron.Notebook / Mobile Unit Market Share Q1 2023: AMD vs Intel
AMD: 16.2% ( -0.2 Q / -6.3 Y )Server Unit Market Share Q1 2023: AMD vs Intel
AMD: 18% ( +0.4 Q / +6.3 Y )Overall x86 Market Share Q1 2023: With IoT and Semi-Custom, AMD vs Intel
AMD Overall x86 : 34.6% ( +3.3 Q / +6.9 Y)
Arm vs x86 Consumer Market Share Q1 2023
- Arm Unit Share : 14.8%Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
az AVX-512 következménye .. ( Z1 APU )
"Asus Ally Emulates PS3, Nintendo Switch, Xbox 360 with Ease"
Who says you can’t fit an Xbox 360 in your pocket?
https://www.tomshardware.com/news/asus-rog-ally-emulation-performancevideo:
The ASUS ROG Ally Can Emulate It All! Past The Edge Of What Other Handhelds Can Do
https://www.youtube.com/watch?v=vTwyjArlsaI&t=5s
"The ASUS ROG Ally Is The Best Emulation Handheld we’ve ever seen! It Can Run the PS3 Version Of God Of War 3 at 60FPS using RPCS3, Emulate Nintendo Switch, PS2,PSP,3DS,Will U, Gamecube, Xbox, Xbox 360 and More!
The Z1 Extreme Rdna3 APU has taken handheld to the next level for sure."Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
Elemzés/Piac: ( Ian Cutress; Anton Shilov ; .. )
Experts Weigh Impact of Intel-Arm Collaboration ( 2023-05-15 )
https://www.eetimes.com/experts-weigh-impact-of-intel-arm-collaboration/
Egyenlőre egyesek nagyon optimisták az Intel GAA 18A irányába
"“I would expect Intel’s GAA to be higher-performance than other foundry options—in part because of the adoption of PowerVia [and also differences in transistor implementation],"Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
Megjelent egy video az Ampere One-ról, amin egy lapkát mutogattak [link]
1 központi Compute Die - 192 maggal, N5-ön
2db IO Die.Mivel a szerverpiacon a 4GHz feletti frekvencia, amit az asztali cpuk elérnek, gxakorlatilag nem létezik, így a ST teljesítmény, a fogyasztás és a magszám elég versenyképes lehet.
Talán kicsit kezd szorítani az idő a zen4c kihozatalára.(És hogy idén év végén mozgolódni kezdjenek a zen5-tel)
Az idő talán ott is kezd szorítani, hogy már ez is chiplet. Persze nem pont olyan, mint az AMD megoldása, ami első ránézésre lényeges előnyben van a skálázhatóság tekintetében, de az chipletezés lassan előnyből iparági standarddé olvad.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Alogonomus
őstag
válasz Petykemano #8761 üzenetére
Azt azért fontos hozzátenni, hogy az Ampere One ARM magokkal és így ARM utasításkészlettel érkezik, míg az AMD és Intel érintett termékei x86 utasításkészttel rendelkeznek.
Az AMD is nagyjából 4 generáción keresztül ostromolta a szerverpiacot egyértelműen jobb termékekkel, mire végül komoly tényezővé vált, pedig az AMD terméke ugyanúgy x86 alapú volt, mint az Intel terméke, és legfeljebb csak kis változtatásokat kellett eszközölni a szoftverek területén, hogy azok optimálisan működjenek az AMD termékein. Az ARM utasításkészlethez igazodás érdekében alighanem határozottan mélyebb rétegektől kiindulva kellene újraírni a szoftvereket, így az ARM alapú termékek nem jelenthetnek komoly konkurenciát az évtizedek óta kialakult x86-os "nagygépes" területen, mert túl sokba kerülne újraalkotni a szoftvereket az ARM utasításkészlet lehetőségei mentén. -
S_x96x_S
addikt
válasz Alogonomus #8762 üzenetére
> , így az ARM alapú termékek nem jelenthetnek komoly konkurenciát az évtizedek óta
> kialakult x86-os "nagygépes" területen,
> mert túl sokba kerülne újraalkotni a szoftvereket
> az ARM utasításkészlet lehetőségei menténA véleményem szerint a dolgok más irányba haladnak.
A cloud-alapú megoldásokhoz jelenleg a gyengébb ARM magok is megfelelő teljesítményt nyújtanak, és ha kijönnek az erősebb ARM magok, akkor még nagyobb lesz az AMD számára az ARM felőli nyomás.
Ez a tendencia már hosszú ideje folyamatban van:
- A GCC/Clang/LLVM programozási környezetek már most is jól támogatják az ARM architektúrát.
- Az amerikai fejlesztők többsége az Apple M1 és M2 chipjeivel felszerelt gépeken dolgozik, és sok alkalmazás kap extra ARM optimalizációt. Az ARM alapú Windows operációs rendszer pedig csak most kezd teret nyerni.
- Jelenleg az ARM szerverek a piac 6.8%-át birtokolják, de a várakozások szerint ez az arány az év végére 8%-ra fog növekedni.Az AMD piaci részesedése ezzel szemben várhatóan 20%-ra fog emelkedni. Az ARM felemelkedése, különösen a cloud szegmensben, egyre komolyabb versenyt jelent az AMD számára.
Nem kell pánikolni, de nem árt figyelni ..
Mottó: "A verseny jó!"
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #8763 üzenetére
Az új feltörekvő szektorokban egyértelműen kevésbé hátrányos helyzetből indulnak az ARM rendszerek, mert azokban a szektorokban még nincsenek meg az évtizedek alatt adott feladatkörben elterjedt és összecsiszolódott x86-os szoftverkörnyezetek.
Az ARM alapú Windows pedig egy jó példa olyan szektorra, ahol az x86 már "bebetonozta" magát, és nem is nagyon tud komoly teret nyerni az ARM alapú Windows, pedig a MS is tolja a szekerét, a különböző ARM architektúrát használó gyártók is népszerűsítik, de nem tud komoly pozíciót szerezni. Amit pedig szerez, azt is a tabletek teljesítménykategóriájában éri el elsődleges operációs rendszerként, vagy az Apple gépeken másodlagos operációs rendszerként.
-
Petykemano
veterán
válasz Alogonomus #8762 üzenetére
Érdekes. Én épp fordítva látom.
Én nem tartom magam Arm drukkernek. Szerintem az ARM energiahatékonyságbeli előnye nem magától értetődő. Nem mondom, hogy negligálható, de szerintem tervezési okokra visszavezethető: úgy vélem, hogy az a megközelítés, amit az AMD és az Intel használ a 5-6GHz-ek elérése érdekében mind a lapkaméretre, mind pedig a 3-4Ghz-es amúgy hatékony sávbeli fogyasztásra is negatív hatással lehet.
Az bizonyos, hogy ARM alapon is lehet versenyképes processzort tervezni. Talán kijelenthető, hogy az épp vezető (Intel vagy AMD) X86 megoldáshoz képest teljesítményben általában egy generációnyira le van maradva, ugyanakkor - fentieknek megfelelően - általában nincs lemaradva gyártástechnológiában, részben ennélfogva kisebb lapkából készül és nagyonis versenyképes fogyasztással. Nyers számok alapján a bemutatott termékek számomra versenyképesnek tűnnek.
Ahogy mondod, az AMD 4 generáció óta ostromolja, küszködik a szerverpiacon való nagyob piaci részesedés elérésével. Eközben többször is volt már több szempontból jobb, de legalábbis nagyon versenyképes és kompatiblis termékük, mint a piacvezető Intelnek és idénre jósolják azt, hogy elérheti a 20%-os piaci részesedést . Mindeközben az ARM az események (az Intellelassulása) farvizén evezve olyan termékekkel, amelyekért az AMD-t kiröhögte és lesajnálta (volna) a közönség (sok, de gyengébb mag, energiahatékonyabb socket), mondhatnám különösebb megerőltetés, küszködés nélkül, szélárnyékban értek el az AMD-éhez képest 2/5-ös részesedést, miközben a megoldás használatához ahogy mondtad is, túl kell lépni a kompatibilitási kérdéseken is.
Ebben természetesen nyilván benne vannak nem csak az Ampere termékei, hanem az Amazon Gravitonm, Nvidia és esetleg más in-house fejlesztések is.
Nem állítom, hogy a kompatibilitási kérdés ne okozhatna valahol egy üvegplafont az ARM terjedésének. Elképzelhető, hogy van egy bizonyos százalék, ameddig tartanak a vállalkozókedvű, agilis cégek, és a nagy tömeg, amelyik még ma is intelt vesz, egyszerűen annyira mamut, hogy csak rendkívül nehezen állna át.
De az, hogy ennyire észrevétlenül növekszik engem nem annyira magabiztosággal (x86-biztossággal) tölt el, hanem inkább aggaszt.
Különösen akkor van ok (az x86-osoknak) aggódni, ha igaz az, hogy minden fejlesztő olyan szerveres környezetet preferál, amin fejleszt és ha a fejlesztők körében terjed az Apple M1-M2. Többek között ezért is fontos, hogy ne totojázzon az AMD a Zen5-tel. Ugyanis az Apple hamarosan előállhat az N3-on készülő új megoldásával M3-mal és a pletykák szerint az Apple is készül szerverlapkákkal, amit lehet, hogy eleinte belső használatra készítenek, de ha a cloud az új nagy piac, akkor miért ne haraphatnának bele a szerver/cloud piacba saját gyártású hardverrel, hovatovább szerverrel (hardver+szoftver)?
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
válasz Alogonomus #8764 üzenetére
> arm ...x86
vanak ám extrémebb vélemények is.
És a 27%-hoz képest már az 50% -is optimizmus .."Ark Invest believes that will change over the next 10 years, because ARM CPUs are becoming faster and cheaper. To that end, Ark estimates that ARM and RISC-V will hold 71% market share by 2030, while x86 chips will drop to 27%."
majd meglátjuk
.. egyenlőre minden végkifejlet lehetséges.[ Szerkesztve ]
Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
"According to several sources, Intel could buy Ampere Computing. At the moment, however, the price of the young company seems to be too high."
[link]Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
jön a kibelezett ( ~ leegyszerűsített ) X86 ISA
X86-S ISA External Architectural Specification
Envisioning a Simplified Intel Architecture
https://www.intel.com/content/www/us/en/developer/articles/technical/envisioning-future-simplified-architecture.html"This whitepaper details the architectural enhancements and modifications that Intel is currently investigating for a 64-bit mode-only architecture referred to as x86S (for simplification). Intel is publishing this paper to solicit feedback from the ecosystem while exploring the benefits of extending the ISA transition to a 64-bit mode-only solution. "
"""
What Would Be the Benefits of a 64-bit Mode-Only Architecture?
A 64-bit mode-only architecture removes some older appendages of the architecture, reducing the overall complexity of the software and hardware architecture. By exploring a 64-bit mode-only architecture, other changes that are aligned with modern software deployment could be made. These changes include:
- Using the simplified segmentation model of 64-bit for segmentation support for 32-bit applications, matching what modern operating systems already use.
- Removing ring 1 and 2 (which are unused by modern software) and obsolete segmentation features like gates.
- Removing 16-bit addressing support.
- Eliminating support for ring 3 I/O port accesses.
- Eliminating string port I/O, which supported an obsolete CPU-driven I/O model.
- Limiting local interrupt controller (APIC) use to X2APIC and remove legacy 8259 support.
"""Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
>> "Ark Invest believes that will
>Juj, csak nem szemelyesen Fa Katika?
Azért nem kell mindent "magyarosítani" vagy "honosítani" ( ~ Verne Gyula szindróma )
de ha mégis, akkor a "Z_A_P" -t hogyan lehetne magyarítani? "R_O_B_B" ??
Catherine D. Wood
https://ark-funds.com/about/ "As Chief Investment Officer (“CIO”) and Portfolio Manager, Cathie led the development of ARK’s philosophy and investment approach and has ultimate responsibility for investment decisions."
Van egy jelentős különbség egy fórumhuszár és egy befektetési alap között.
Az utóbbi saját és a befektetők pénzét is kockára teszi, vagyis saját bőrére megy - ez a "skin-in-the-game" koncepció. Tehát, ha a befektetés nem hozza a várt eredményt, ő is veszteséget szenved.Viszont itt a fórumban a vélemények és a tévedések nem járnak olyan nagy következményekkel.
Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
válasz Petykemano #8761 üzenetére
Érdekes elemzés az AmpereOne A192-ről [link]
Kritizálja a teljesítmény mutatókat
Pl hogy a core/rack, amiben 3x értéket mutatnak fel, semmit nem mond a tejesítményről.
És a stable diffusiom teszt konfigurációja is sajátos.[ Szerkesztve ]
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
versenytárs: új Arm magok.
Arm Unveils 2023 Mobile CPU Core Designs: Cortex-X4, A720, and A520 - the Armv9.2 Family
https://www.anandtech.com/print/18871/arm-unveils-armv92-mobile-architecture-cortex-x4-a720-and-a520-64bit-exclusive
"Cortex-X4: IPC Uplift, Scalable up to 14-Cores, Up to 32 MB L3 Cache"
" the Cortex-X4 will deliver a 15% IPC uplift at iso-frequency and iso-bandwidth versus the Cortex-X3 used in last year's flagship Android SoCs. There are a number of factors at play here in delivering that total performance improvement, including front-end optimizations and improvements, as well as a larger L2 per core cache of 2 MB and a larger L1D-TLB, which is a cache designed for recently accessed page transitions."Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
AdoredTV-nek volt a napokban egy videója a a Mi300-ról, pontosabban azok variánsairól.
Természetesen csak erős idegzetűek nézzék meg. Akik képtelenek feldolgozni egy még meg nem jelent termékről szóló műsorban található pontatlanságokat, az inkább tartózkódjon ettől és várja meg a hivatalos termékbejelentéstA köztudatban eddig 1-2 Mi300 variánsról tudtunk.
- volt egy, ami 6db GPU és 3db CPU chipletet tartalmaz
- ez alapján feltételezhető volt, hogy létezhet olyan verzió is, amiben nincs CPU, csak 8db GPU chiplet.Nem meglepő módon AdoredTV videójában felvillant az a lehetőség is, hogy 9db CPU chiplet és 2db GPU kerüljön összetokozásra.
De miért ne lehetne 12db CPU chiplet összetokozva - GPU nélkül? Tulajdonképpen a megrendelő eldöntheti, hogy milyen célre milyen kombinációt szeretne összerakatni.Mindenesetre az elég kemény lenne.
V-cache a CPU chipleten, alatta a bázis lapkákon található infinity cache, amit miért ne használhatna a CPU is (L4$?), és ezt veszi körül a HBM3.Ez persze nyilván nem jelentene minden szoftver számára azonnal gyorsulást, de komoly kihívója lehet a HBM-mel szerelt Sapphire Rapids-nak és a Fugakunak vagy hozzá hasonlóknak.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
S_x96x_S
addikt
válasz Petykemano #8773 üzenetére
> Mi300
izgi ...
abban reménykedek, hogy lesz Threadripperes verziója is az MI300A -nak. :-)friss tippelés mi várható:
https://www.theregister.com/2023/06/01/amd_june_event_preview/"Curiously, it appears AMD may not be using the same chiplet architecture found in last year's Epyc 4 Genoa series. The MI300A renderings appear to show two core-complex dies (CCDs) – what AMD calls its CPU chiplets. Judging from the picture, which could be obfuscated or just wrong, AMD may actually use two 16-core CCDs, like the ones we expect to find on Bergamo – more on that later – rather than two 12-core CCDs. Dual 16-core CCDs would be too many cores, but it's not uncommon for AMD to disable cores on its CCDs, bringing the working number down from 32 to 24."
"The MI300A is shaping up to be a proper APU with direct die-to-die communications and a shared pool of memory. Grace-Hopper differs in that it glues together a 72-core Arm-compatible CPU processor with a 96GB H100 GPU using Nvidia's NVLink-C2C interconnect."
Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
( konkurencia .. )
érdekesség:
a jövőben (2024 Q4) várható Intel proci TSMC 3nm -en;
Az Intel 8+32 ( Lion Cove + Skymont ) ellen - vajon a Zen5 + ZEN5c X.db mag elég lesz?
így darabszámra az AMD-nek 3 db chiplet-et kellene betokozni az AM5-be,
1db ZEN5 ( 8 core ? )
2db ZEN5c ( 16 core ? )Mottó: "A verseny jó!"
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #8775 üzenetére
Lényeges és jogos felvetésként elhangzik a videóban, hogy már most is meghálálják a 8 "nagy" magot az alkalmazások, az Arrow Lake pedig még csúszás nélkül is bő 1,5 év múlva fog csak megjelenni, amikor a 8 mag egy i9-es szinten nem fog jól kinézni. Ráadásul 1,5 év múlva az Intel is már a Celestial grafikával számol, de Nvidia oldalán is a Blackwell, AMD oldalán pedig az RDNA 4 lehet az aktuális generáció, amik nyilván tovább fokozzák majd a feldolgozást igénylő adatmennyiséget.
Szóval csúszások nélküli 2024 év végi megjelenéskor is minimum kicentizett lesz már az a 8 mag egy csúcsot célzó gépben.A másik pedig, hogy állítása szerint az Arrow Lake továbbra is monolitikus marad, és a TSMC 3 nm-én készül méretes chipként, ami így extrém drága lesz az állítólag 6 nm-es I/O chipet és 4 nm-es CCD chipeket bevető Zen 5-höz viszonyítva.
Egyértelműen nagyot kell villantania az Intelnek az Arrow Lake processzorokkal. Főleg azok után, hogy állítólag a Meteor Lake asztali gépekbe nem is érkezik, vagyis a Zen 4 bő 1,5 évig kihívó nélkül marad.
-
Busterftw
nagyúr
válasz Alogonomus #8776 üzenetére
A logikád ott bukik, hogy nem 8 mag lesz benne, hanem 8+32.
Már Alder Lake óta sem csak a P magokat használják a játékok. Az elején kellett a E magokat tiltani pár játék esetében, de azokat a gondokat már megoldották scheduler vagy játék oldalról.Van is erről valamilyen teszt 50+ játékkal, ahol többségében az E magokkal több FPS-t kapsz vs csak P magok.
[ Szerkesztve ]
-
S_x96x_S
addikt
válasz Alogonomus #8776 üzenetére
A koronát szeretné újra megszerezni az Intel!
- Vagyis a "költség" itt nem annyira számít;
- és az ide elköltött többlet összeg a marketing hatékonyságát is megnöveli.
- És ahol számít majd az ár, ott majd az Intel 20A -al gyártott termékek lesznek terítve.vagyis jó stratégiának tűnik az Intel terve.
Az Intelnek valamit fel kell mutatnia,
hogy visszaszerezze az ügyfelek és a befektetők bizalmát.HA
- A sliden látható +30-40% ST ( a raptor-hoz képes ) - meglesz
- valamint az extrém 40 magos MT - is sikerül. ( a 3nm ideális a kis magoknak )
AKKOR
- az amd -nek nem lesz könnyű választ adnia.
- nem épthet arra, hogy az Intel majd megcsúszik a határidőkkel.míg az ST -re: a ZEN5 + 3DVcache ~ talán kiegyenlíti a versenyt.
de az extrém nagy MT -re mi lesz az AMD válasza?Talán lesz egy mini Threadripper ( ZEN5-el) ; de az se elég a desktop korona megtartásához. Ahhoz az AM5-be kellene egy ütős proci.
más:
Azt lehet tudni, hogy lesz-e AVX-512 + AMX az új intel hibrid desktop procikban?[ Szerkesztve ]
Mottó: "A verseny jó!"
-
Petykemano
veterán
válasz Busterftw #8777 üzenetére
Szerintem az AMD tervei ebből a szempontból jobb helyzetbe hozzák néhány éves távlatban.
a P és E magok együttes használatában kulcstényező, hogy milyen cache köti össze őket. Jelenleg az AMD-nél a chipleteket nem köti össze semmi, memórián keresztül tudnak adatot cserélni. Az Intelnél az E és P magok osztoznak a L3$ ring buszán, de kétlem, hogy ezt 8 cluster esetén is még megtehetik, viszont a Meteor lake elvileg egy nagy cache bázislapkával készül. Gondolom az szolgál majd adatmegosztási célokat. Ez amúgy jól hangzik.
Viszont az AMD-nél elvileg az a terv, hogy a létra topológiával megoldják, hogy 16 P mag kerüljön egy lapkára.Pontosítok: Ha ez így lesz, hogy létra topológiával 16 P mag is kerül egy chipletre (L3$ kiemelve, default 3D stacked) akkor az kedvezőbb helyzetbe hozza szerintem az AMD-t, mintha 8 magos maradna a chiplet 8 / 16 magos P/E chipleteket valami cache bázislapka (L4$) kötné össze. Mindazonáltal az is hasznos lenne, a kettő nem feltétlenül zárja ki egymást.
Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
Busterftw
nagyúr
válasz Petykemano #8779 üzenetére
Szerintem marketing szempontból is erősebb a 16 "nagy mag", kérdés ennek a valóságban mekkora jelentősége lesz.
Ha jól emlékszem az AMD is említett hybrid designt a jövőben, lehet az Intel jó lóra tett. -
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #8777 üzenetére
Pont azt mutatta több teszt, hogy a kis magok letiltásával az Alder Lake általában jobban teljesített. A kis és nagy magok együttes használatakor a nagy magoknak valószínűleg a lassabb kis magokra kell időnként várniuk.
Szóval a 8+32 valójában legfeljebb addig előnyös, amíg az adott program egyáltalán nem használ "kis" magokat, vagy ahogy a Cinebench esetén történik, hogy egyáltalán nem osztoznak közös adaton a különböző magok. -
félisten
válasz S_x96x_S #8778 üzenetére
Nagyon egyetértek ezzel. Világosan látszik merre lépnek és AMD nek ( szerintem) vegyítenie kellene az architektúrát vagy hibrid dizájnra lépni a 3DVcache elengedésével, vagy a sokmagú hibrid dizájnhoz átterveznie azt.. de ez könnyen az egekbe lőheti az árakat és bonyolultabbá teheti a gyártást.
Úgy néz ki két stratégia fog versenyezni a piacon.
Intel a multicore és nVidia az MCM dizájnál már felvázolta, hogy fontos egy koherens hipersebességű busz ami egybeköti a különböző magokat és részegységeket és akár több sebességű memóriát és csatornát tud egyszerre kezelni egy tokozáson belül- azaz lehetnének extrém gyors magok HBM memória mellé ültetve és több mag mehetne normál memória adatcserélésen át. A CXL egyébként érdekes lehet majd itt, szerintem megnő a szerepe hamarosan, pár éven belül.[ Szerkesztve ]
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #8778 üzenetére
Pár százaléknyi haszonkulcs beáldozása még beleférhet, ha azzal a "koronát" visszaszerzi az Intel. Ezt láthattuk az Alder Lake esetén is.
A 3 nm-en gyártott monolitikus gigachip esetén viszont biztosan jelentős haszonról kellene lemondani az Intelnek ahhoz, hogy reális opció legyen a Zen 5 ellenében. Még csak nem is annyira a 8+32-es i9 esetén lenen ez gond, hanem a 8+16-os és 6+8-as mainstream termékek esetén. A videóban példaként felhozott $1200-os előállítási költséget mondjuk túlzásnak érzem, de biztosan sokkal magasabb lesz az Arrow Lake gyártási költsége, mint a Zen 5 gyártási költsége. Ráadásul megint ott lesz, ami az Alder Lake elterjedését is akadályozta, vagyis hogy az Arrow Lake "alá" kell majd egy új LGA-1851-es alaplap, míg a Zen 5 "alá" jó lesz az AM5 alaplap.A monolitikus kialakítás miatt eleve drágán gyártható Arrow Lake így aligha hozza majd helyzetbe az Intelt.
-
Petykemano
veterán
válasz S_x96x_S #8778 üzenetére
> de az extrém nagy MT -re mi lesz az AMD válasza?
Ez költői kérdés, ugye?
Természetesen a ZenXc magok jelentik a választ.Az Arrow Lake-et MLiD 2024Q4-re tette.
Azt tudni véljük, hogy a Zen5 2024Q1-ben is kiadásra kerülhet. Ha valóban csupán egy új core design N4-en, akkor ennek nem hiszem, hogy különösebb akadálya lenne.
2024Q4-re simán megjelenhet desktopon egy 8P + 16E magos Zen5+Zen5c változat.
Ha ez esetleg nem elég, akkor az a kérdés merül föl, hogy vajon a Zen5-re vagy Zen5c chipletre helyezzék-e fel a v-cache-t, amit az dönt el, hogy a Zen5c kap-e TSV-t és/vagy hogy a Zen5c design a magasabb sűrűség miatt nagyobb frekvencia/feszültség regressziót szenved-e el, mint amennyit az eddigi tapasztalatok szerint a V-cache használata megkövetel. Ha ugyanúgy 500-700Mhz-ről kell csak lemondani, akkor elég egyértelmű.Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..
-
senior tag
TSMC N3 Nodes Show SRAM Scaling is Hitting the Wall
"Regardless of N3's logic density improvements compared to the "last-generation" N5, the SRAM density is almost identical. Initially, TSMC claimed N3B SRAM density was 1.2x over the N5 process. However, recent information shows that the actual SRAM density is merely a 5% difference." [link]Путин, иди нахуй!
-
Busterftw
nagyúr
válasz Alogonomus #8781 üzenetére
Mikor? Most nem tudom hogy rtx 3000/4000 vagy Alder Lake topikba tettem múltkor a tesztet de ott egyértelműen előnyt mutatott az E-Corek bekapcsolása.
Épp azért jött elő, mert vannak akik egy ideig letiltott E-magokkal játszottak _bizonyos_ játékokat, de ez a bottleneck többségében már megszűnt.
A tesztben sokkal jobb volt a teljesítmény átlagban bekapcsolt E-magokkal.
A jövőben ez pedig javulni fog, hiszen a hybrid CPU-k maradnak. -
Busterftw
nagyúr
válasz Petykemano #8784 üzenetére
Másik kérdés, hogy az IPC/MT növekedés mennyi lesz a Raptor Lake refresh-hez (ha lesz) képest.
Bár ugye a sima RP-hez képest a refresh valószínűleg nem lesz egy eget rengető ugrás. -
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #8786 üzenetére
Itt inkább hátránynak tűnt a bekapcsolt E-mag. Itt is minimum vegyes a kép, és ez már eléggé friss teszt.
A törölt Meteor Lake következtében pont inkább az azonos magokat használó Zen 4 és a valószínűleg még Arrow Lake előtt érkező Zen 5 fogja meghatározni a piacot a következő bő 1,5 évben, és azok nem hibrid kialakításúak.
[ Szerkesztve ]
-
Busterftw
nagyúr
válasz Alogonomus #8788 üzenetére
Amm, a Meteor Lake még ha mobilban is de szintén hibrid.
Q1-ben AMD Desktop PC market share 19.2% volt, notebook 16.2% .
Ha csak Raptor Lake refresh jön Inteltől, valószínűleg ugyanúgy több kerül belőle a piacra (Alder/Raptor/Raptor Refreshből), ilyen viszonyok mellett nem tiszta hogy fogja a ZEN4/ZEN5 meghatározni a piacot a következő 1,5 évben.Emellett ott az ARM térnyerése, a Microsoft erre is készíti a Windowst/schedulert ezerrel, sőt a hírek szerint saját chippel, de másoktól is várható Windows on ARM cucc.
-
S_x96x_S
addikt
válasz Petykemano #8784 üzenetére
> 2024Q4-re simán megjelenhet desktopon egy 8P + 16E magos Zen5+Zen5c változat.
Ezzel egyetértek,
de azon spekulálok, hogy szerintem ez nem biztos, hogy elég lesz.
bár a Zen5c valószínűleg nem lesz lebutitva 1 szálra,.
de a sok lúd disznót győz .. ( mivel a másik oldalon: 8+32 )a korai tesztek alapján durván +15% Cinebench R23 MT várhatunk a zen5-től ( a zen4-hez képest ) és itt még az esetleges extra 3D-Vcache hozzáadása se segít, mert érzéketlen rá.
vagyis Cinebench R23 MT -ben
a papírforma alapján az Intelnek - van esélye +25% teljesítménnyel nyerni.viszont megvan az a remény,
hogy a Cinebench új verziója már támogatni fogja az AVX-512 -őt.Még lehet reménykedni a 3 chipletes AM5 -ben is (1x8 Zen5 + 2x 16 zen5c -vel) ami már 40 mag. De ehhez annyira át kellene tervezni az I/O die-t, hogy extrém kicsi esélyt adok rá, hogyha eddig nem kezdték el.
A pozitiv olvasata az egésznek: Lesz egy kis verseny és a verseny jó!
Mindenesetre kíváncsi leszek az AMD válaszára.Mottó: "A verseny jó!"
-
S_x96x_S
addikt
válasz Alogonomus #8783 üzenetére
> A 3 nm-en gyártott monolitikus gigachip esetén viszont biztosan jelentős haszonról
> kellene lemondani az Intelnek ahhoz, hogy reális opció legyen a Zen 5 ellenében.fontos a költség ..
de szerintem ez önmagában nem kizáró ok.
lehet, hogy a monolitikus résznél csak a cpu-s részre gondoltak és nem a teljes chipre.
de amúgy még az nVidia is monolitikus design-al hasít a GPU piacon és jól megvan.ezen kivül már eleve a költségeket és a várható árat is előre megtervezik a TSMC-s kontrakt árak alapján. Ha az Intel magas volument tud biztosítani, akkor ez kevésbé lesz gond, hasonlóan mint az Nvidiánál.
És mivel a notebook piacon az Intel dominál - a 3nm-es 8+32 -es CPU
a 16 colos notebook workstation-be ideális lesz.
És egy mobil RTX 4080 / RTX 4090 mellett nem fogják nézni, hogy az intel +50% -al árazza a prociját.
Ha valakinek a legjobb kell, akkor megfizeti a prémium árat.
( és most az AI developereknek kell az erős mobil vas és meg is tudják fizetni )
Amúgy is a TSMC csökkenti a 3nm-es árait, úghogy nehéz megbecsülni a jövőt.
( ... TSMC Might Cut 3nm Prices to Lure AMD, Nvidia )Mottó: "A verseny jó!"
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #8791 üzenetére
Az Nvidia a megszerzett mindshare kapcsán az AMD lehetőségeinél jelentősen drágábban adhatja ugyanazt a teljesítményt. Az Intel viszont már elhasználta a pozitív mindshare jelentős részét az elmúlt évek problémás termékei kapcsán, és ahogy fogalmaztál is, már csak a korona visszaszerezése lehet a célja.
[ Szerkesztve ]
-
Busterftw
nagyúr
válasz Alogonomus #8793 üzenetére
Én pont fordítva látom, elemzők szerint most jön a fordulópont,
az Alder Lake kezdte meg a gödörből való kimászást, azóta az userek és a piac is jól reagált, AMD desktop market share növekedése azóta lelassult, laptopnál volt higy Intel tudott nőni is.A 14nm+++++ reszelgetésen az emberek és a piac már túl van.
A napokban nőtt a részvény árfolyama is az elvileg jobb Q2 és az AI miatt.
Ha a következő gyártástechnológiák is bejönnek akkor nagy esély am egy 180 fokos fordulatra. -
S_x96x_S
addikt
2 hír.
1.)
egy érdekes bug; avagy nem árt évente újrainditani a gépeket.
"AMD's EPYC Rome Chips Crash After 1,044 Days of Uptime"
https://www.tomshardware.com/news/amds-epyc-rome-chips-could-hang-after-1044-days-of-uptime
2.) "AMD Talks Hybrid Ryzen CPU Concepts, Avoiding Intel's AVX-512 Problem"
https://www.tomshardware.com/news/amd-talks-hybrid-ryzen-cpu-concepts-avoiding-intels-avx-512-problemha felületesen értelmezem,
akkor a ZEN5 -öt egyáltalán nem fogják a ZEN4C -vel összepárosítani,
- pedig régebben voltak ilyen pletykák is
- és mert az zen5-ben vannak újabb avx-512 -es utasítások, ami a zen4-ben nincs meg.Mottó: "A verseny jó!"
-
Busterftw
nagyúr
Most erre mit mondjak, az AMD a hardverek eladásából él.
Azzal nincs kisegítve, ha papíron bejelenti a next gen uber Ryzent, a boltokba meg nem kerül belőle.Már több éve van pénz lóvéra, foglaljanak le több wafert, már azt se mondhatják, hogy hiány van. Még mondtak is vissza tavaly, miért nem csoportosították át?
Lásd a Phoenix esete. CES-en villogtak vele, márciusban jönnek a laptopok, de 4. hónapja késik. Ez 4 hónap eladatlan CPU.
-
HSM
félisten
Új hozzászólás Aktív témák
- Mac Mini M1 8GB 512GB SSD + INGYEN KISZÁLLÍTÁS
- HP EliteBook 845 G8 Tartós Fémházas Laptop 14" -60% Ryzen 5 Pro 5650U 6mag 16/512 FHD IPS Matt LTE
- HP EliteBook 845 G7 Fémházas Laptop 14" -45%Ryzen 5 PRO 4650U 16/512 FHD IPS SURE VIEW
- HP Elitebook 840 G8 i5 1145G7 / 32GB / 512GB / hibátlan!
- Nethome Plus, klíma wifi modul
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest