Hirdetés

Mozgásban a jövő

Page 1

Waggle. A szépen, fokozatosan bővülő videójátékos szókincs egyik legújabb darabja, amely lényegében a Wii megjelenésével párhuzamosan követelt magának helyet: ha valaki esetleg nem ismerné - kis hazánkban végülis nem is nevezhető elterjedtnek, angol nyelvű gaming médiát pedig nem mindenki olvas: a Nintendo konzoljának irányítási metódusát jelöli a kifejezés. Manapság pedig azt kell mondani, hogy a waggle nem csak a legújabb, hanem egyben az egyik legaktuálisabb fonémalánca a mindennapi játékos beszédnek.

Newton illusztráció

Ha rövidek akarunk lenni, akkor természetesen a Wii gigantikus és váratlan piaci sikeréhez vezethetjük vissza mindezt, ennek következményei pedig úgy tűnik, hogy mostanra olyannyira erőssé váltak, hogy a másik két is konzolgyártó is beadni látszik a derekát. Próbálkoztak árcsökkentéssel, próbálkoztak exkluzívokkal, és próbálkoztak még ezer más dologgal, de néhány rövidke sikert eltekintve egész egyszerűen sem a PlayStation 3-nak, sem az Xbox 360-nak nem sikerült a Nintendo konzolja felett teljesítenie - sőt, még a lépést sem igazán tudják tartani vele. Eljött hát az idő a végső opcióra, a B (?) jelzésű tervre, a gondosan leragasztott boríték felnyitására, a piros telefonkagyló felemelésére - eljött a Waggle ideje.

Pontosabban jelen pillanatban eljönni látszik, hiszen hivatalos információk hiányában, megbízható és kevésbé megbízható forrásokból érkező híresztelésekre támaszkodva kissé a sötétben tapogatózunk, de nagyon úgy néz ki, hogy mind a Microsoft, mind a Sony elő fug rukkolni a maga mozgásérzékelős kontrollerével - nem, nem SIXAXIS 2-vel, igazival, olyan Wiimote jellegűvel. Ha elcsábítani nem tudjuk az erre hajlamos, és nem mellesleg gigantikus és eddig nem becélzott közönséget - hiszen pontosan ez az oka a Nintendo elmúlt évekbeli sikereinek -, akkor inkább mi is megkínáljuk őket valamivel - mondhatja a kezében High Definition táblákat lóbáló két konzolgyártó. Nagyon fontos kérdés azonban, hogy miként is akarják ezt véghez vinni, mind közül a legfontosabb.

És nem, nem arra gondolok, hogy milyenek lesznek azok az irányítók, vagy hogy mik lesznek a pontos specifikációik, ez csupán másodlagos: a lényeg az, hogy mennyire helyezik majd őket stratégiájuk középpontjának közelébe. Mert hogy a kulcs pontosan ez volna, a Wii sem csak azért lett ilyen sikeres, mert előrukkolt a mozgásérzékeléssel, hanem mert erre épített fel mindent: a waggle nem csupán egy funkció, a waggle egyenlő magával a Wii-vel.

Egy korábbi PS2 irányító

Ez okozza minden bizonnyal a legnagyobb fejtörést is a két platformholder számára, hiszen potenciál, és (szigorúan relatív) gyenge eladások ide vagy oda, az eddig felépített imázst azért mégsem éri meg elhagyni, de két teljesen különböző kontrollert sem csomagolhatnak a gép mellé, így valami alternatív és innovatív megoldás után kell nézniük. Ez pedig per pillanat - persze továbbra is csak félinformációkra és pletykákra támaszkodva - talán a Sony-nak sikerülhet jobban. Az Xbox 360 féle Newton egy egyszerű Wiimote másolatnak tűnik, egy egyszerű bónusz perifériának, aminek esélye sincs felváltania a fehér (avagy fekete) wireless kontrollert a konzol dobozában. A Sony alapvetően DualShock kialakítású, ám két részre szedhető, és így két mozgásérzékelős egységgel operáló irányítójában azonban van ráció ebből a kritikus szempontból is, hiszen a jelenlegi funkciókat megtartva kínálná a sokra tartott waggle élményt - ráadásul egy kissé más formában is egyben. Tökéletes és lelkiismeretfurdalás nélkül bevethető alternatíva lenne tehát.

Végül, de nem utolsó sorban borzasztóan fontos lesz, hogy mi az a játék, ami esetlegesen a dobozba kerülhet az irányító mellé: mindenképpen egy innovatív ötlet kell, ám semmiképp sem szabad a Wii Sports PlayStation 3 és Xbox 360 változatával előrukkolni. Sőt, még az sem biztos, hogy komolyabb mértékben el kell térnie attól, amit az egyes platformok képviselnek: simán lehetne mondjuk ez egy egyszerűbb FPS, erős multiplayer és online komponenssel, ami teljesen könnyedén csábíthatná játékosok százezreit.

Minden esetre a találgatások terén sem szabad túlságosan elvetni a sulykot: nincs már sok hátra, egy napnyi távolságban az idei E3, ott talán okosabbak leszünk.

Hirdetés