Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz SystemRoot #3846 üzenetére

    Örülök,hogy válaszoltál, és így van módom reagálni részletesebben.
    A megtért, hívő emberek kisebbsége nem egy elit kérdése.... Anno Izrael (kicsi dugó nép a nagyok között mint pld Egyiptom, Asszíria, Babilon, Perzsia, Nagy Sándor birodalma, Róma stb...). Kísértése volt, mert azt hitte, hogy a két szép szeméért lett Isten népe, pedig vsz a kicsinysége, gyengesége, hétköznapisága stb és egyéb pozitív tulajdonságok miatt lett kiválasztott, hogy Isten mutassa, hogy nem az erő, a hatalom, a lovak, harci szekerek száma számít nála....
    Én sem a bölcsességemért, a hitem nagyságáért, a szépségemért vagyok hívő, hanem azért, mert Isten rám talált... és ez nem dicsekedni való dolog, a közösségem nem elitista klub. Tőlem jobbra egy volt alkoholista, balra egy börtönviselt volt hajléktalan ül általában a templomban... én pedig egy majdnem megöngyilkolt ember vagyok.... nem így képzelem egy elit klub tagságát.

    De térjünk vissza... Tehát anno kisebbségként indult... Majd a kisebbség kisebbségeként folytatta, mert a zsidó népből lettek a keresztények kirekesztve... és innen indult minden. Akkor, ha kereszténynek vallotta valaki magát, komoly veszélybe kerülhetett, itt nem voltak érdekből, politikai döntésből megkereszteltek. Aztán jött egy reálpolitikus, és politikai potenciált látott a kereszténységben, és jól összekavart mindent. Érdemes volt kereszténynek hazudni magát az embernek, mert zsíros állami hivatalt tölthetett be... politikai megfontolásból pogány népcsoportokat kergettek át a folyókon, és ezzel úgy vették, hogy meg vannak keresztelve, miközben egy szót sem tudtak semmiről... majd üldözték pld Koppány követőit, mert a geopolitika megkövetelte a római hitet, jöttek a máglyák stb...
    Elég zavaros lett a kép. Aki kereszténynek vallja magát vajon keresztény? Egyáltalán nem biztos...
    Aztán erre rárakódnak a kulturális hagyományok... a keresztény húsvét a pogány locsolással és pogány tojás jelképpel keveredve kialakított egy olyan mitológiai katyvaszt, amibe belefért a halottlátó, javasasszony, szellemidéző stb... hogy ennek már semmi köze nincs Jézushoz... miközben ott az anyakönyvben, hogy római katolikus, református stb...
    És elérkeztünk a huszadik század végéhez... gondolhatná az ember, hogy itt a tuti, most aztán csak az a keresztény, aki annak vallja magát... pedig nem. Mert ha megkérdeznél 100 magát kereszténynek vallót, nem tudná belőle kb 80, hogy pontosan miért is, 95 pedig nem ismerné Jézus legfontosabb gondolatait sem...
    És lássuk be anélkül, hogy Jézus legfontosabb gondolataiból valaki egyet sem tudna még tartalom szerint sem idézni, nehezen lehet elhinni, hogy tisztába van azzal, hogy miben hisz... és önmagában még a tudás is kevés....
    Én kérdezgettem már embereket, akik bőszen mondogatták, hogy akkor lenne normális világ, ha betartanánk a tízparancsolatot (milyen keresztényi gondolat), hogy vajon tudna-e ötöt a tízből idézni... és szerintem te is sejted a választ....Hogy lehet hívőnek tekinteni valakit, ha nem tudja, hogy miben hisz? Te nem tekintesz valakit rokonodnak, ha csupán csak annak vallja magát, mert kell hozzá valami több is, pld a közös rokoni kapcsolatok ismerete.... vagy valami kézzelfogható dolog...
    Én pld vallhatom magam csirkének, de ettől még nem leszek csirke...
    Ha pld valaki templomba jár, még nem biztos, hogy hívő (mint hogyha valaki garázsba jár naponta még nem biztos, hogy autó)... beszélgetni kellene vele, hogy miben is hisz, és kérdezni, hogy mit ismer erről... és sokszor még ez sem 100%.

    És végezetül négy bibliai példát hozok fel annak igazolására, hogy mit tekint a Biblia hitnek, és hogy mit nem... és ha a Biblia Istenében való hitről beszélünk, akkor fogadjuk el a Biblia gondolatait erről.
    Jézus példázatot mondott Isten országáról és egy királyi menyegzőhöz hasonlította egy példázatban, majd ezt a megjegyzést fűzte a történethez:
    Mt. 22,14
    "Mert sokan vannak az elhívottak, de kevesen a választottak.”" Ez elég egyértelműen jelzi, hogy nem többség..... Most nem szeretnék más aspektusokat is elővenni a példázat kapcsán, csupán azt, hogy a realitásokat is megláttatja Jézus... kevesen vannak a választottak.

    Egy másik bibliai részben Ézsaiás próféta arról beszél Isten nevében, hogy:
    Ézs. 29,13
    "Így szól az Úr: Mivel ez a nép csak szájával közeledik hozzám, és ajkával dicsőít engem, de szíve távol van tőlem, istenfélelme pedig csupán betanult emberi parancsolat, "

    Szerintem ez magáért beszél... Létezik csak szóban megvallott hit, és ez nem igazi hit, mert a szív (itt a szív nem érzelmet jelöl, hanem az egész emberi valót) távol marad... Tehát kevés önmagában a megvallott hit, kell a szív szerinti hit is.... nem én mondom, a Biblia magyarázza...

    Harmadik történetem egy Jézus és egy Nikodémus nevű, tiszteletre méltó vallási vezető között zajlott...
    Jn. 3,1-10
    "Volt a farizeusok között egy Nikodémus nevű ember, a zsidók egyik vezető embere.
    Ő egy éjjel elment Jézushoz, és így szólt hozzá: „Mester, tudjuk, hogy Istentől jöttél tanítóul, mert senki sem képes megtenni azokat a jeleket, amelyeket te teszel, hacsak nincs vele az Isten.”
    Jézus így válaszolt: „Bizony, bizony, mondom néked: ha valaki nem születik újonnan, nem láthatja meg az Isten országát.” [ Jn 3,31; 1Pt 1,23; 1Jn 3,9]
    Nikodémus ezt kérdezte tőle: „Hogyan születhetik az ember, amikor vén? Bemehet anyja méhébe és megszülethetik ismét?”
    Jézus így felelt: „Bizony, bizony, mondom néked, ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába. [Ez 36,25-27; Ef 5,26; Tit 3,5]
    Ami testtől született, test az, és ami Lélektől született, lélek az.
    Ne csodálkozz, hogy ezt mondtam neked: Újonnan kell születnetek.
    A szél arra fúj, amerre akar; hallod a zúgását, de nem tudod, honnan jön, és hova megy: így van mindenki, aki a Lélektől született.”
    Nikodémus megkérdezte tőle: „Hogyan történhet meg mindez?”
    Jézus így válaszolt: „Te Izráel tanítója vagy, és ezt nem tudod?"

    Nikodémus farizeus, vallási vezető, Izráel tanítója, és nem tudta, hogy mit jelent újjászületni.... és hogy hisz Istenben és elhiszi, hogy Jézus "mester és, hogy Istentől jött", az is kevés, kell a Lélek általi újjászületés.
    Tehát kevés még önmagában az ismeret is a Biblia szerint és kevés, hogy elhiszi, hogy van Isten.

    És végül nem idézem, csak megemlítem a tékozló fiú történetét (Lukács 15.), ahol a kisebbik fiú otthagyja apját, eltékozolja vagyonát, majd hazatér, hátha nem tagadja ki apja... (hú, ez eléggé rossz rövidítés volt)
    De a lényeg, hogy a példázatban Isten az apa, és az ember a fiú. A fiú, mikor morfondírozik, hogy hazatérjen nem azon gondolkozik, hogy van-e apja, és hogy él-e még... Az a kérdés, hogy visszafogadja-e....
    Nem az indítja haza őt, nem az változtatja meg az élete folyását, hogy van apja, hanem az, hogy elhiszi, hogy van értelme hazatérni... Nos ez a hit, elhiszem, hogy mehetek Istenhez... ezt élem meg minden nap, és nem ismerek olyan keresztényt, aki nem ezt éli meg, pedig ismerek keresztényeket hazánk minden tájáról térben és időben szétszórva, ismerek külföldi keresztényeket térben és időben szétszórva.... és ebben eléggé egységesek vagyunk :)

    Ezek után alkothatsz véleményt a bibliai hit meghatározásáról... mert leírtam egy és mást a teljesség igénye nélkül...... addig, amíg csak minősítesz ismeret nélkül... nos magadat járatod le....

    És még egyszer leírom ez nem az én szelekcióm, hanem a Biblia írja és a bibliai hitről...

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák