Új hozzászólás Aktív témák

  • j.bravo

    addikt

    Ha már úgyis felmerült a nyikony vázhoz való vaku kérdése...

    [Sztori]: (elolvasása fakultatív, de ha hozzászóltok, örülni fogok)
    Szóval volt ez a fotósbörze nemrég, ahogy nemsokára lesz is újra. Az egyik asztalon volt kint egy SB-24, SB-40, vagy SB-80 (DX), már nem emlékszem pontosan (tudom hogy nem mindegy, de a tényleges kérdésem szempontjából mégis kevésbé fontos). Megkérdeztem az illetőt, hogy mennyiért adja. Mondta hogy 48k forint.
    Halkan elmormogtam az orrom alatt, hogy akkor jobban járok ha gyűjtök még egy kicsit és veszek egy sb-600-at, merthogy a régi speedlight-okkal semmilyen TTL nem fog menni a D50-nel, csak manuálisan vagy esetleg Auto módban használható.
    Mire ő erre lecsapott, és elkezdett osztani, hogy minek nekem az iTTL, merthogy egy kalap biomassza, és különben is csak manuális módban lehet normális vakus képeket csinálni, az összes féle TTL-t meg az auto módot is csak úgyis megzavarja a változó környezeti fény (hülye fejemmel kikotyogtam hogy például táncversenyt fotóznék ha úgy adódik).
    Mindezt persze úgy hogy nagyon az világlott ki belőle hogy engem le-, illetve hülyének néz. Udvariasan felvilágosítottam hogy nincsenek kétségeim afelől hogy régebb óta és eredményesebben fotózik mint én, mindazonáltal pillanatnyilag én vagyok a reménybeli vásárló, és segítés helyett kioktat és lehülyéz, akkor biztos nem fogok tőle venni semmit. Persze ő erre mondta hogy nem úgy akarta, de azért megkérdezte hogy van-e nekem műtermem, mert hogy neki van. Mondom jó neki, de térjünk vissza a tárgyra.
    Erre megismétli hogy ha változik a megvilágítás, vagy akár ha csak más színű témára mérek fényt, akkor az akármelyik TTL-es és vakufénymérős elektronika is 100-ból 90-szer hibázni fog, és jobban járok ha manuálisan csinálok mindent.
    Mondom oké, de mi van ha erre nincs időm? Mert ha beállítom mondjuk a teljes teljesítmény felére a vakut, és a távolság függvényében a blendén próbálok állítani (gyorsabb mint a vaku teljesítményt odébbtenni), akkor ugyanúgy, ha éppen változik a megvilágítás (mondjuk az egyik reflektort éppen ráirányítják a párra, vagy elveszik róluk), akkor ugyanúgy helytelen eredményt kapok, nem?
    Aszongya nem, ez mind nem számít.
    [/Sztori]

    Szóval, nem elsősorban azt akarom kérdezni, hogy ki a hülye ;] hanem inkább hogy mi az igazság?

    A lényeg, azaz a kérdések:
    1.) tapasztalataitok szerint az iTTL mennyire megbízható, illetve mennyire hagyja magát félrevezetni? Az iTTL-es vakus expozíciók mekkora része megy emiatt a kukába? (ha a fotós béna, vagy rosszul komponál, azt most hagyjuk).

    2.) mennyire igaz az, hogy ha egy jól megvilágított sportcsarnokban (de lehetne szoba is, végülis) a felkapcsolt lámpák mellett megfelelő vakuteljesítmény és a váz összes beállítása ugyanolyan helyesen exponált képet adna akkor is, ha hirtelen lekapcsolná valaki a párezer wattnyi lámpát?

    (Igen, szeretnék vakut venni, és igen, az sb-600 vagy sb-800 tetszene, de ha a csókának esetleg, mégis igaza van az iTTL hasznával kapcsolatban, akkor lehet hogy jobban tenném ha költséghatékonyabb megoldást keresnék...? :F )



    [Szerkesztve]

    Whatever.

Új hozzászólás Aktív témák