Hirdetés
- Voin - Jövő hónapban érkezik a belső nézetes hack&slash korai kiadása
- SPRAWL - Konzolokra is megjelent a retró FPS
- Path of Exile II - A készítők egyórányi stream adásban mutatták meg a játékot
- Akciófigyelő 2024: PlayStation Black Friday leárazások
- S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chornobyl - Máris túl az 1 millión
- Call of Duty: Black Ops 6
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- PlayStation 5
- Red Dead Redemption 2 (PC)
- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- Assetto Corsa Competizione
- Call of Duty: Modern Warfare III (2023)
- EA Sports WRC '23
- S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chornobyl - Máris túl az 1 millión
-
GAMEPOD.hu
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
Cyrin
addikt
válasz ubyegon2 #35600 üzenetére
Így van, xubuntuval sose voltam kibékülve, számomra még a Lubuntu is sokkal jobb volt. Munkahelyen meg kb fele időt Linux Lite-ot (XFCE) használtam, aztán Mint XFCE-t. Most a tárgyalóba vettem nekik egy kis Brix gépet a nagy monitor alá, és arra is Mint XFCE ment. Az említett MS rajongó kollégám ezután azt kérte, hogy az otthoni laptopjára is rakjak inkább linuxot...
-
nagyúr
Van még jó pár jó XFCE-s disztró, csak azokat nem ismerem és például az MX-nek is vannak elég ravasz dolgai particionálás/telepítés során, amihez nem árt tudni, mit is akar éppen a rendszer!?
Az említett MS rajongó kollégám ezután azt kérte, hogy az otthoni laptopjára is rakjak inkább linuxot..
Ez olyan, hogy amikor meglátják, nem is értik először, hogy mit látnak....ez lenne a Linux, kérdezik! Hát én nem is gondoltam ezt, juuuj ez tetszik! Mer'ugye mi tudjuk, hogy rengeteg home user Windowsos azért nem használ desktop Linuxot, mert nem látta még, ha meg hallott róla, akkor csak rosszat. Persze akik ezt mondják, azok is csak hallották még nagyon régen, hogy a Linux...huhúúú az ördöngtől való.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Dhampir
félisten
válasz ubyegon2 #35602 üzenetére
Akad sokféle "egzotikusnak" tűnő hardver konfiguráció is, amin olyanokat produkál a Linux, hogy az egyszerű, gördülékeny működésre vágyó felhasználó kiszédeleg a gép elől és inkább ken magának egy májkrémes kenyeret, vagy ha vegán, akkor valamilyen növényi zsiradékot tunkol.
-
Frawly
veterán
válasz zeus_2k14 #35587 üzenetére
Ubuntun egyáltalán nem nehéz progikat telepíteni. A Word doksikat megnyitja a LibreOffice, bár a formázás nem mindig 100%-osan olyan, mint MS Office alatt. Vírustól nem kell tartani Linux alatt.
De a Photoshop alapján azt mondanám, hogy Win10-nél maradj. Az egy Win only műfaj. Hiába írod, hogy „full hétköznapi” dolgok, a photoshopozás még csak félig sem hétköznapi.
Persze kipróbálhatod az Ubuntut és a Mintet is. Azon az i3-as gépen azért normálisan elmegy akármilyen disztró, nem csak a Mate-es és Xfce-s. De a Photoshop az bukó rajta. Nem tudom, hogy a GIMP meg a Darktable megfelel-e helyette, ha igen, akkor adhatsz esélyt a Linuxnak.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Dhampir #35603 üzenetére
sokféle "egzotikusnak" tűnő hardver konfiguráció
Naná, vannak ilyenek, de mindenre meg lehet találni a megfelelő megoldást, ha más nem kernel opciók alkalmazásával. Nekem a Toshiba Satellite L305-nél nem akarta használni csak az egyik processzor magot a rendszer, beletelt kis időbe, mire megtaláltam a processor.nocst=1 opciót a boot configba.
(#35604) Frawly
Lehet, hogy kicsit alálőttem, 4GB-nél még valóban jól fut minden DE, de már lassan itt a határ, ami régen 2GB volt.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
nagyúr
válasz peterattila #35609 üzenetére
Akkor nem is a PPA oldotta meg(jó ideje nem is használják, mivel elég friss a default xorg), hanem a
amdgpu.dc=0
Itt csak 4.17-es kerneltől tapasztalták azt a bugot, hogy az amdgpu.dc=1 opció összeakad a Xorg kompozitorral. Szerencsésen rátaláltál a megoldásra, elképzelhető, hogy kompozitor váltással megszűnt volna ugyanúgy a probléma, de ha így jó, akkor így jó.Jó, hogy leírtad, mert akár másnál is előjöhet még ez a probléma!
Ha jól sejtem, azzal a kikapcsolt opcióval az AMDGPU helyett a radeon drivert használja a rendszered.
Persze csak tippelgetek....
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #35605 üzenetére
Egyetértek. Manapság már a 4 GB RAM is olyan minimum, mint anno a 2GB. Nem is a disztróknak kell több, a legcsicsásabb DE sem fogyaszt 1 GB RAM-nál többet (inkább kevesebb ez), hanem ha megnyit rajta egy böngészőt pár füllel, meg még fut a háttérben ez meg az, könnyen a Swap-hegyek hőfödte lankáira látogatunk el a történetben. Maga az egész IT és web lett bloat.
-
-
peterattila
aktív tag
Előre is elnézést kérek, de hátha tudtok segíteni. Windows 10 pro alatt hogyan tudom kezelni az NFS megosztásokat? Asus routeren lóg egy hdd, azon van megosztás, szeretném írni-olvasni windows 10 alól. Ebben tudtommal már nincs benne a Unix alrendszer.
-
Sonja
nagyúr
válasz peterattila #35616 üzenetére
A Pro-ban is benne van a 10.0.14393 verziótól kezdve. Beállítani pedig így tudod!
Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!
-
zeus_2k14
senior tag
Sziasztok
Na úgy néz ki, hogy végül felrakom az Ubuntut. Annyi , hogy rakok mellé Windows 10-et is, csak is a PS miatt. Igaz a PS-en nem csinálok nagy dolgokat, annyi hogy képeket vágok, szerkesztek Word , illetve PDF dokumentumokhoz. Vajon Gimp is olyan király?
Szóval holnap vagy holnap után felkerül az Ubuntu . Milyet ajánlotok végül amúgy?
-
-
Frawly
veterán
válasz zeus_2k14 #35619 üzenetére
Felesleges akkor Win10, képeket vágni tudsz Linuxon is, ott van rá a Gimp, Darktable (ez nem is a Photoshoppal, hanem a Lightroom-mal versenyez), esetleg egyszerűbb képszerkesztéshez az XnView is használható. Ahhoz nem kell Windowst meg drága Photoshopot megvenni, lewarezolni.
A Gimpet, XnView-t meg tudod nézni Windowson is, mivel van windowosos verziójuk. Ebből fogod látni, hogy hogy működnek, mit tudnak, neked elég-e.
De csak azért ne ragaszkodj a Photoshophoz, mert egyszerűen azt szoktam meg, meg ahhoz találtál valami tutorialt.
(#35621) tomtyi: egyetértek, a GIMP jó „durva” restaurációhoz is.
[ Szerkesztve ]
-
válasz #40553216 #35621 üzenetére
Amennyire tudom, a shopban sokkal könnyebben használható, kifinomultabb eszközök vannak (videókban látom néha, használni nem szoktam). Meg rengeteg kiegészítő, amikkel utólag lehet fényeket rajzolgatni, stb... Én is Gimp-et használok, de egy-egy csillagos képre előtér maszkolása sem mindig egyszerű.
Retust meg írtam, amikor háttércsere, lekapunk a képről dolgokat, odapakolunk valamit úgy, hogy természetesnek hasson, stb.
Mutogatni való hater díszpinty
-
Frawly
veterán
Nem használható könnyeben a PS. Az eszközök sem kifinomultabbak semmivel. Annyi, hogy az emberek többsége a PS-ot szokta meg. Ugyanez pepitában, mikor mondják, hogy a Windows könnyebb kezelni, mint a Linuxot. Egyáltalán nem, csak a Windows már mindenki megszokta a hülyeségeivel együtt, agyon van dokumentálva. Igazából a GIMP meg a Linux nem rosszabb, nem kezelhető nehezebben, csak más.
A PS egyetlen előnye, hogy ahhoz vannak spéci pluginek, ha valakinek egy-egy olyan konkrét kiegészítő kell, ami nincs GIMP-re, akkor igen, a PS megkerülhetetlen.
De pl. retusálásra nem is a Photoshop és a GIMP való, hanem a Lightroom, Darktable.
-
#79715584
törölt tag
Sziasztok,
pár éve használtam utoljára Ubuntu alapú disztrót, azóta változ(hat)ott pár dolog. (Most Win 10-et használok egyébként.)
A minimál telepítés pontosan mi lenne? Ez esetben csak felhasználói szoftverek maradnak ki, vagy többről van szó?
A HiDPI támogatás fejlődött valamit? Tudom, hogy van már egy ideje Linuxokban is, de akkoriban különbözött a Windows-étól, legalábbis nálam nem volt valami frankó.
Kernelt illetően melyik most a legutolsó stabil, amit ajánlott és a legtöbben használjátok?
Köszönöm.[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz #79715584 #35625 üzenetére
A minimál telepítésből szinte minden kimarad, csak egy alaprendszer kerül fel konzollal (parancssorféle), nem csak hogy progik nem kerülnek telepítésre, de még grafikus felület sem. A leírásodból ítélve neked ezt a változatot nem ajánlom még. Azoknak szánják, akik mindenből sajátot raknak fel a default csomagokat helyett, mert tudják, hogy mire van szükségük.
Ha jó HDPI support kell, próbáld ki a legutolsó Ubuntut, 19.04, ha gond lenne a futásával, akkor 18.04 LTS-t bepróbálhatod. A HDPI támogatása még mindig nem valami frankó a legtöbb grafikus felületen, bár már egyre több minden támogatja, de csak alapszinten. A legjobb a HDPI support a Gnome-felületen, a „sima” Ubuntu ezt használja.
De valahol a géptől is függ, nem írtad, hogy milyen gép. Főleg a RAM és a GPU nem mindegy, de a proci sem, meg a hardverelemek (pl. Wi-Fi kártya).
-
#79715584
törölt tag
válasz Frawly #35626 üzenetére
Utánanézek majd ennek a minimál telepítésnek alaposabban, de nem biztos, hogy kipróbálom...
Igen, emlékeim szerint a "sima" Ubuntun jó volt a HDPI, mert live-ként próbáltam, de az LTS Minten tuti, hogy nem olyan.Ja, egy HP lapopról van szó:
cpu: i3-5020u
ram: 4 gb
gpu: intel hd 5500 + amd r7 m360
wlan: realtek rtl8723be[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Frawly #35626 üzenetére
Nem ismered ezt az új választható Minimál telepítés opciót, amit említesz, az a mini.iso. Amire a kérdező gondolt, annál a Normál telepítés helyett válaszható opciónál kimaradnak az irodai szoftverek, játékok, médialejátszók, de normál grafikus asztali felületes disztró ez is, webböngésző és alapvető segédprogramok vannak a minimal-ban.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #35628 üzenetére
Ja, mea culpa. Nem tudtam, hogy azóta a Minimál telepítés ezt jelenti. Mi még anno a mini.iso-t meg a netinstallt értettük alatta, amit egyébként meg is éri szerintem használni, csak a kollégának nem ajánlom.
(#35627) BizB: a proci, 4 GB RAM elég, az Intel/AMD GPU-val sem lesz gond. Ami necces lehet, az a Realtek Wi-Fi működésre bírásra, bár lehet menni fog az is. Illetve HP notikon az UEFI boottal lehet gond, vagyis az Ubuntu/Mint vonal nem mindig szereti ezen a téren a HP-t. De ki kell próbálni, előre csak jósolgatni lehet.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz #79715584 #35631 üzenetére
Valóban, ez még a fix scaling volt, amit írsz, hogy csak egész szám többszörösére tudta csökkenteni, levenni a DPI-t. De azóta a Gnome pl. tud fractional DPI scalinget, így nem vagy olyan durva beosztáshoz kötve, mint a dupla, négyszeres, feles, negyedes, normál.
Nem kell off-ba tenni, ez a téma itt ON, az Ubuntut érinti, erről szól a topik.
(#35629) ubyegon2: a Cinmanó sajnos csak fix scalinget tud. Mondjuk ez nekünk, régebbi üzleti notit használóknak nem hátrány, mert nem használunk akkora felbontássűrűséget vagy felbontást, de aki igen, annak ez nagy issue.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Frawly #35630 üzenetére
Tudom, sokan összekeverték egy darabig, mikor a 18.04-ben megjelent ez az új opció, azért is vauztam bele, mert egyből átjött, hogy a klasszikus mini-iso-ra gondoltál.
(#35631) BizB
Sajna a Rendszerbeállításoknál ez a 3 opció van, többnyire elegendő szokott lenni.
(#35632) Frawly
Kapitány is valami nagyfelbontású pici képernyőn szenvedett, de nála jó lett valamelyik opció állításával a tablet megjelenítése.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #79715584 #35634 üzenetére
Egyáltalán nem biztos, mindhárom DE totál eltérő dolgokkal operál megjelenítés dolgaiban, ill a Mate, XFCE használ többféle kompozitort, azt látod nem tudom, azokban mennyire állítható az említett érték. Cinnamonnál gyakorlatilag a user nem találkozik külön a kompozitorral, valahogy az be van építve a DE/WM-be.
Compiz az a kompozitor az említett két felületnél, ami elég sok beállítási lehetőséget nyújt.
(bocsi a szakmaiatlan megfogalmazásért)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz Frawly #35624 üzenetére
Nemtom, nekem a content-aware fill meg ilyesmi, nagy könnyebbség lenne Gimp alatt. Illeve ja, megszokás nagy úr, azt tudom, a példádból is A PS plugineket is rengetegen használják, az is előnye.
De mondjuk nekem nem is nagyon lenne szükségem ezekre, tök elvagyok Gimp+RT kombóval.Viszont nálam a retus az, amikor változtatsz a képtartalmon, a RAW->JPG az simán kidolgozás, elvileg ott a képtartalom nem változik (ok, a Lightroomban van ecset, de az pl. nem hiányzik).
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
Frawly
veterán
Nekem sem hiányzik a PS, de még a Lightroom sem. GIMP alatt is meg tudtam eddig mindent csinálni, vannak hozzá jó netes tutorialok és videók. Néha kicsit valóban nagyobb türelmet igényel, de megszokható. Igaz nekem csak egyszerű vágás kell, meg „nem durva” retus.
De pl. az MS Office sem hiányzott egy kicsit sem, pedig 2014 óta nem használom.
-
válasz Frawly #35637 üzenetére
Na ez az... amilyen képeket látok másoktól, ahhoz jobb a PS. Már ha szereted átrajzolni a képeidet. Én meg fotózok, nem grafikus vagyok
MS Office sem hiányzik - melóban is Libre van, aminek megvan a baja, de általában elvagyok vele. Van az a szint, amikor a MS feature-khez kell a MS Office, de ott már az élettől is elmenne a kedvem, nem a Libre lenne a korlát.
Mutogatni való hater díszpinty
-
#40553216
törölt tag
content-aware fill meg ilyesmi, nagy könnyebbség lenne Gimp alatt
„GIMP has had a "Content Aware Fill" for years before Adobe tried it in Photoshop. Using Resynthesizer and the Heal Selection script to remove objects from your images, and to rebuild textures!” -
Frawly
veterán
Na, de miért akarnád a Gimp-et Photoshopnak az álcázni? Ezt már sok windowsos usernél sem értettem, hogy Linuxra váltanak, de az első, hogy teszik is fel a windowsos Luna, stb. témát, meg a vírusirtót meg a tűzfal GUI-t. El kéne fogadni, hogy a Gimp meg a Linux másmilyen, úgy kéne megtanulni használni, ahogy natív formájukban érkeznek. Egyszerűen felesleges plusz munka, meg téves berögződés mindent windowsosítani, adobe-síteni.
Münchenben is azért bukott a projekt, mert kvázi Windowsként használták a Linuxot. Aztán rájöttek, hogy Windowsként a Windowst jobban megéri használni. Micsoda konklúzió!
De épp így windowsos beidegződésnek tartom az LTS kiadásokat is.
[ Szerkesztve ]
-
-
peterattila
aktív tag
Hétvégén tervezek váltani Xubuntu-ról Linuxmint 19.1-re. A gépben három hdd van, kizárólag ext4 fs-en, összesen 4 tb adat. Kell-e esetleg meglepire számítanom? A formázást a mostani rendszeren végeztem anno, jogok gondolom mennek a levesbe. Ezt hogyan tegyem újra "magamévá"? Elég egy chown a gyökérmappákra?
-
válasz peterattila #35644 üzenetére
A chown magában nem jó, chown -R az, ami az alkönyvtárakat is megcsinálja.
A /-re azért ne add ki, csak az adat mount point-raMutogatni való hater díszpinty
-
Frawly
veterán
válasz peterattila #35644 üzenetére
Melyik Linux Mintre akarsz váltani? Azt értem, hogy 19.1-esre, de Cinnamon vagy más kiadásra?
A frissen formázott háttértárral meg azt kell csinálni, amit a kolléga írt felettem:
sudo chown felhasználóneved /csatolási/pont/ -R[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz peterattila #35648 üzenetére
Ja, oké, csak azt hittem először, hogy Mint Xfce-re váltasz, de gondoltam rákérdezek.
-
nagyúr
válasz peterattila #35644 üzenetére
A formázást a mostani rendszeren végeztem anno, jogok gondolom mennek a levesbe.
Mire gondolsz ez alatt? Ha több meghajtód van, akkor a csatolási beállításokat célszerű átmenteni, én legalábbis azokat szoktam. Ha torrent kliensed van, annak az elérési útját be kell állítani újra majd.
másold ki az FSTAB fájlt, gondolom vannak benne csatolási bejegyzések és azokat az új FSTAB-ba bemásolod majd.
sudo chown felhasználóneved /csatolási/pont/ -R
Ezt még soha nem alkalmaztam.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Internet Rádió építése (hardver), és programozása
- Call of Duty: Black Ops 6
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
- Felhőből hozza a Windows élményt a Microsoft új PC-je
- Video konvertálás
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- PlayStation 5
- Nők, nőügyek (18+)
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest