Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    Sziasztok!

    Lenne jó pár kérdésem, remélem tudtok segíteni:

    1. Könyv szerinti értéket szeretnék meghatározni egy adott részvényre. A kérdésem az lenne, hogy mikor yahoo finance-on a key statistics menüponton belül azt látom, hogy "Enterprise value", akkor az az-e, és akkor a "Market cap" értékhez viszonyítva el tudom dönteni, hogy alul vagy felülértékelt-e a részvény?
    A "Price/Book" biztosan nem jó érték, mert osztalékfizetés hiányában ennek nincsen értéke.
    Lehet, hogy az "Enterprise Value/EBITDA" az, amit én keresek? Marketcap-ot osztva enterprise value-val, majdnem ugyanazt az értéket kapom, hogy hány százalékkal kisebb/nagyobb a marketcap az e.v.-hoz képest.

    2. Szerintetek a külföldi bankoknak mikortól lesz kedvező a piaci környezet? Mik befolyásolják ezt? A Banco Santander, a Deutsche Bank, az RBS és a Credit Suisse is annyira alacsony értékeken forog, hogy beszálláson agyalok.
    A Brexit miatt is alacsonyak, az alacsony kamatkörnyezet miatt is, és van/volt hitelük, amit le kellett írniuk veszteségként. Tehát nekem ebből az jön le, hogy sem a nagyon alacsony, sem a negatív kamatkörnyezet nem kedvez nekik, pedig az én logikám azt diktálná, hogy bombázhatnák a népet egy tonna hitellel, és ha egyszer felugrik az infláció, aminek következtében megnövelik az alapkamatokat, akkor majd a hitelek kamatai is megváltozhatnak, és így még többet nyerhetnek a bankok. A nagyon magas kamatok esetén viszont nem vennének fel hiteleket a népek, és akkor az megint rossz lenne nekik.
    Tehát én így gondolom, de hol a hiba? Nem kéne most jól állniuk a bankoknak? Ennyire nagy para nekik a brexit? Ennyire brutális veszteségeket szenvedtek a válságot követő nem fizetésekkel, hogy még 8 évvel később is ennyire vacakul állnak? Mi jelezheti előre, hogy most már jobb helyzetbe kerülnek?

    3. Mekkora haszon mellett érdemes kilépni egy adott részvényből? Jelenleg 2,9szeres árfolyamon mozog ahhoz képest, ahogy beszálltam, és ha az "Enterprise Value/EBITDA" alapján nézem, akkor még most is csak 75%-on forognak a papírjaik, a pozitív jövőkép alapján pedig szerintem még 5,5-11-szeres értéken is foroghatnak akár (ahhoz képest, ahogy beszálltam). Nem titkoltan a banki részvényekkel is egy ilyet szeretnék megjátszani, csak hát ott 4 bank is van, és szeretnék jól választani, ill. azok még tutira osztalékot is fizetnének nekem a jövőben, így 1 évnél tovább is tartanám őket.

    4. Jelzáloghitelkötvényekkel milyen formában tudok egyáltalán találkozni? Ha egyszer ismét hitelezési válságosdi lesz, akkor ezeknek az értéke elvileg megnövekedhet. Dél-Amerikában a magas dollárárfolyam miatt nincs véletlen svájci frankos szitu?

    5. Ha nagy baj lenne, pl. Kína miatt, akkor az arany felértékelődik, de ugye nem az arany árfolyamát érdemes kijátszani, hanem azokét, akik azt termelik. (ugyanez olaj esetén is szerintem)
    Mely országban elég stabil a környezet ahhoz, hogy érdemes lenne aranybányák részvényeit vásárolni? Tudnátok pár példát mondani?

    6.Ha részvényekkel kapcsolatosan szeretnék munkát vállalni a jövőben, akkor egy alkalmazott közgáz diploma mellé milyen szakmai képzettség ajánlatos? Számvitelem nem volt és nem is lesz, ez így kb. elvágna egy csomó helytől, mert mindenhol számviteli kérdésekkel bombáznak, de engem ez nem érdekel, mert mióta SAP-ban könyveltem diákmelóban, azóta extrém feleslegesnek tartom, ha a szoftverbe beütve az értékeket megkapom amit akarok, és már így is a számlák 40+% automatikusan könyvelődött le...
    Kiszámoló blogon pénzügyi képzésekről olvastam, van pár érdekes, de elég borsos az áruk, ill. az összesnél úgy éreztem, hogy ezek a képzések azoknak vannak, akik már egy ilyen munkahelyen dolgoznak, és a munkáltató küldi el őket ide továbbképzésre ---> minek fizessem ki én most saját zsebből előre a 470ezres féléves díjakat? ---> vajon akkor mi az a minimum, amivel felvesznek egy ilyen munkahelyre, ahonnan elküldenek a továbbképzésre?

    7. Nagyon távlati célom befektetési alap vezetése lenne. Ez hogyan működik? Milyen képzettséggel kell hozzá rendelkeznem? Olvasgattam már a témában, de valaki okosabb összefoglalhatná nekem.

    Remélem azért pár kérdésre választ tudtok adni :DDD
    Köszönöm előre is.

  • BeZol

    őstag

    válasz Dzoli #7402 üzenetére

    Tegnap pont azt számolgattam, hogy ha oanda számlámon dax-ot shortoltam volna még szerda este zárás előtt 1mFt-tal, akkor reggel nyitásra 46,5mFt-ot nyerhettem volna. Viszont a fordított is megtörténhetett volna, hogy ekkora minuszt kapok, és most fizethetnék be 45,5mFt-ot, ergo anyagi csőd. Gondolom hasonlóak történtek itt is.

  • BeZol

    őstag

    válasz tlac #7425 üzenetére

    Óvatosan a szűk stoppokkal, szűk csúszóstoppokkal.
    Arányaiban sokat elvisz ilyenkor a spread is a nyereségből, ill. ha veszteség lesz, akkor sokat dob hozzá.
    Hírek alatt még jó kis tüskék is lesznek, és hiába jó az irány meg minden, ha kistoppolódsz.

    Én irattam anno 3 robotot is, de most nem írom ide be, mert talán régen részletesen leírtam mindent róla a kis blogomban :D Nem ma írtam azt se, és kedvem sincs most visszaolvasni, de szerintem ott részletesen írtam róla h mi az, ami jó a teszt alapján, és hogy mi történik a valóságban, és idén júniusban írtam egy összefoglalót is az egész tapasztalatról, és hogy hogyan lehet a teszteket úgy backtestelni, hogy a valóságot mutassa, hiszen a metatrader4 csak "szimulál", ott nincsenek tüskék!

    A nyelvezet miatt előre is bocsi, de alapvetően csak magamnak irogálom. Itt elérhetitek a kis blogomat: [link]

  • BeZol

    őstag

    válasz tlac #7427 üzenetére

    Én voltam anno 2010ben tőzsdetanfolyamon. Ott megkaptuk a "nem-veszít-logikás" robotot, ami természetesen csak egyszer veszít, de akkor mindent :D Szerencsére én időben kapcsoltam, bár amíg ment, havi 10-15%-okat hozott, de ha 2-3 hónappal tovább futtatom, akkor oda minden pénzem.

    A lényeg, hogy ez is boilinger szalag és adx jelzés alapján köt. Lefele megy az árfolyam, akkor vesz, felfele megy, akkor elad, és szépen gyűlnek a kötésszámok, a célárat pedig átlagolja, így a végén ugyan lesz olyan kötés, ami veszteséges, de az össz-eredmény az pozitív lesz. Persze ha nagyon elmegy az árfolyam, akkor vége van, mert nincs benne STOP.

    A megoldásom: visszatesztelem demón eurusd-re, nézem mit mutat 20-40 pontos célár helyett 120as érték mellett (leggyagyibb minőségű teszt is jó hozzá!) 1perces, 5perces és 15perces időtávon.
    Ha összegyűlt sok kötés (1percesen 80-100 is összejön néha, 5 percesen 30-40, 15percesen csoda ha 10), és az árfolyam számomra legalább olyan kedvező, mint a legkedvezőbb gépi kötés lett volna, akkor beszállok vmekkora összeggel, és nézek hozzá egy nevesebb szinthez tartozó stoppot. Természetesen csak akkor szállok be, mikor mindhárom idősík egy irányba kötne.
    Most lett 3gb-os laptop mellé egy rendesen 16gb ramos asztali gépem, úgyhogy jövő héten izzítom rá a chartokra a gépet, és eurusd mellett másra is tesztelem majd vissza, vagy csapatom demoban.
    Hát ezzel a metódussal talán 2 havonta lesz 1db kötés, de 120 pontnál jóval magasabb célár miatt szépen tejel majd reményeim szerint.

    Van régről egy elégetett számlám. Ott all-in-nel lehetett kötni, mert annyira kevés összeg volt rajta, így viszont instant +50%-ot nyertem a számlán. Hát ilyet tuti nem csinálnék rendes összeggel, de ez így az elméleti maximum környéke 1:50 tőkeáttét mellett (itt stoppal sem szórakoztam, a drawdown pedig pont nem stoppolta ki a pozit). Szerintem vállalható kockázatkezeléssel 2 havonta 5%-okat lehetne nyerni, tehát akár évi 40% is lehet a vége.

    Még egyetemre járok, és most minden diákmelós pénzemet gépre költöttem, de talán össze tudok kaparni 100ezer Ft-ot még, de ott nem sokat ér az a 40%... Majd diploma után 1,5 év múlva változik a történet, addigra kiforrja magát ez a stratégia is. A skalpolós dolgok nekem nem váltak be, és rövid távon sok zavar van. 5ből 4szer jól láttam az irányt egyéni stratégiával gondolkodva, de a rövid távú ellenmozgások mindig megszivattak. Szóval nekem már csak a hosszútáv maradt nagy célárakkal.

  • BeZol

    őstag

    Nyitottam januárban KBC Equitas-os számlát, mert a kiszamolo.hu szerint az jobb választás ha keveset kötök, mint talán az erste bróker? A lényeg, hogy be kellett menni miatt egy közeli k&h fiókba is, hogy megkapja a digipass-os készüléket, amivel be tudok lépni az webbrókerbe.
    3 nap volt, mire az összeg amit utaltam megjelent a számlán.
    Beléptem a pozícióba, és fél évig nem nyúltam hozzá.
    Most 3 hete jött az, hogy akkor a pénzt teljesen kiveszem és gépet veszek belőle.
    Na most figyeljetek:
    Lezárni a pozit úgy lehet, hogy ellene eladok ugyanannyit. Máshol bezárásra kattintok és kész, nem az h ellenpozícióval kell szórakozni, de nem gáz, csak szokatlan nekem.
    Jó, lezáródik a pozíció, de nem engedi az összes usa dollárt visszaváltani (természetesen odafele és visszafele is van váltási díj, rendes havidíja is van a számlának, és a pozició ki és belépésért is levonnak). Na mondom fura, de mind1. Utalnám vissza az összes Forintomat, de 500Ft mindenképp marad, mondom oké, pont ennyi a havi költség, biztos ezért. Kiírja a rendszer, hogy fizikailag még nem jött vissza a pénz, ezért ők ezt most alapkamat +6%-ért kihitelezik nekem ha annyira kell most, egyébként várjak 3 munkanapot. Köszi, még jó h már pont a 3. munkanapra kellett a zseton, újabb lehúzás.
    Ezek után megyek be a helyi k&h fiókba, mindenki hülye hozzá hogyan kell ilyen számlát megszüntetni, ők csak a nyitáshoz értenek. Nagy nehezen ügyfélszolgálatot felhívva kiderült, hogy egy nyomtatványt ki kell tölteni és le kell adni a digipasst. Erre a nő mondja, hogy de ne küldjem még vissza, mert ők így nem tudják bezárni a számlát, hogy van rajta 12 USD (mikor átváltottam a forintomat dollárra az amcsi részvény miatt, akkor nem kötöttem be mindent, de ez így befektetendő deviza és csak akkor válthatom vissza, ha már egyszer befektettem... agyrém!). Ezért a durván 3600 Ft-ból be kellett lépnem egy pozícióba (-2usd), ami 3 nap után teljesült. Ekkor eladni a pozíciót (ismét -2usd), ami újabb 3 munkanap után teljesült, majd visszaváltani az összes USD-t HUF-ra, ezért is kellett 1 munkanap, mert a délután 17óra már sok volt ezek szerint. Közben mikor bekötődött a pozíció, ott az árfolyamváltozás miatt megint vmi hitelt vett fel automatán a rendszer 0.36usd miatt, vmi ilyesmi.
    A lényeg, hogy durván 3 hét kellett ahhoz, hogy bezárhassam ezt a számlát, amivel simán átcsúszhattam volna egy újabb hónapba, ami megint újabb -500Ft havidíj... A lényeg, hogy 3 hét után júl. 29-én végre vissza tudtam utalni a maradékot a kezdeti 3600 Ft-ból 1500at (köszönjük szépen!), és gyors el is mentem a k&h-ba leadni a digipasst és postázták is a kbc-nek.
    Most jött e-mail, hogy egyenlegem -1,26USD. (hogy a rákba, ha pont 0-ra vittem le?)
    Írtam nekik, hogy ez most ugye ennyi kínlódás után nem komoly és zárják végre azt a számlát mert nem fogok utólag még befizetni. Szerencsére jött a válasz h intézik és be lesz zárva. Hurrá! :K

    A lényeg, hogy nem tudom más részvényekkel foglalkozó brókereknél ez hogyan működik, de rendesen leskalpoltak na.
    7 hónap alatt levontak 7x500 Ft-ot. A nagy összegű devizaváltásnál is vontak le szerintem 2000-2500 Ft-ot (oda és vissza is!, de azért erre most nem esküdnék meg), hiszen amerikai részvényt csak amerikai dollárért vehetek... A pozícióba lépésért levontak itt 7 dollárt odafele, majd 7et visszafele is. Akkor jött még ez a kényszerhitelezéses baromság is, ami fene tudja mennyi volt, és a végén a -2, -2 usd, szóval a költségek így 7 hónap alatt összesen kb. 3500+2500+2500+2100+2100+600+600=13.900Ft.
    Ez egy 272ezer Ft-os felutalt összegre nézve 5,11%. Állampapírra kapok szerencsésebb esetben ennyit 1 év után, itt meg közel fél év alatt levettek ennyit, és akkor a pozícióm még meg se moccant jó vagy rossz irányba. Brutális költségek ezek ha kis összeggel akar valaki érvényesülni, hiszen sokan már éves hozam esetén örülnek az 5%-nak.

    Én szerencsére ezek után is plusszban végeztem, de ez undorító, hogy mennyi költséget számoltak fel és mennyire macera volt megszüntetni ezt a számlát.

    Én nem ismerem a plus500-at, de nyitottam már forex számlát ciprusi brókernél, és ugyan csak 200 euro volt rajta, amit levittem 20 eurora..., de mikor jött a svájci jegybankos szitu, akkor szerintem csődbemehettek, mert nevet váltottak, és ezt a maradék 20 euro-mat már nem tudtam elérni! Ellenbe még 2010ben nyitottam Oanda-nál számlát, és ott is van egy közel nullázot számlám kemény 6 angol fonttal, de a mai napig működik! (nemrég +50%-os hozamot toltam rá, lett 9 fontom :D)

    Amit mondani akartam az egésszel az az lenne, hogy ciprusi brókert soha, költségeket pedig alaposan átolvasni, mert van, ahol számlazárásért is költséget számítanak fel! Érdemes a neten utánaolvasni, hogy mi a legjobb bróker forex-ezésre, és a mi a legjobb bróker részvénykereskedésre. Legközelebb ha lesz megtakarításom, akkor alaposan átnézem a részvényekkel foglalkozó brókereket, mert nem akarom elhinni, hogy ez ilyen költséges mulatság a forex-hez képest.

  • BeZol

    őstag

    válasz tomrRRR #7511 üzenetére

    Vett 15-én 300db-ot 800-ért -> 240.000 USD
    Fél és eladja a 300db-ot 790-ért -> kap 237.000 USD-t, tehát most -3ezer USD bukóban áll
    Dec 24-én újra megveszi a fenyőfákat, de már csak 750 USD-be kerül darabja -> 300x750= 225.000 USD-t fizet

    Tehát a végén 240ezer helyett 225-ezerért vette meg a fákat, de mivel egyszer közben eladta őket, ott bukott 3ezret, ezért nem 15ezer dollárt nyert az ügyleten, hanem csak 12ezer dollárt.

    Persze a jövőt nem tudni előre, de jól spekulált h csökkenni fog az ára, ergo úgymond spórolt magának 12ezer dollárt (bár hülye volt h megvette egyszer 15-én). Ez tuti nem arbitrázs, mert az félreárazásból adódó dolog, hogy x helyen pontosan ugyanakkor y összegbe kerül valami, míg 1 sarokkal odébb teljesen ugyanaz a termék y összegnél olcsóbb. Na ilyet a tőzsdén ma már nem lehet. Tehát fedezeti ügylet lesz ez akkor.

  • BeZol

    őstag

    Úgy néz ki idén is felteszem a tőzsdére a kis megtakarításomat (nagyon max. 400ezer Ft-ot a diákmelóból), viszont még nem tudtam eldönteni, hogy pontosan mibe fektetnék, ezért pár tippet adhatnátok.

    Tavaly 300ezer Ft-ot ulaltam kbc euqitas-os számlára, ebből bekötöttem 272ezer Ft-ot 1.81dolláron AMD részvényre. Kereken fél évvel később kivettem az egészet 5.04 dolláron (és vettem belőle egy komplett új gépet muhaha, de kár h nem hagytam bent tovább :)) ), viszont azt számoltam, hogy a leges legvégén "csak" 726ezer Ft-om lett, amiből majd még adóznom kell 15%-ot, tehát kb. 60ezer majd még lemegy, marad durván 660ezer Ft. A fő problémám egyébként az, hogy szimplán az árfolyamnyereségből lett a 272ezerből 757ezer Ft, mégis minden havi díjat, kötési díjat, átváltási és utalási költséget leszedve lett úgy 726ezer Ft az egészből, hogy a 757ezerhez még hozzá kell adni a 300-272ezer=28ezer Ft-ot, amit nem kötöttem be, tehát igazából a 300ezer Ft-ból a végén 785ezer Ft lett volna, DE a költségek lenyestek majdnem 60ezer Ft-ot 6 hónap alatt, és majd még adózni is kell ennyit. Az adózás nem kerülhető ki, de ezek a fix költségek tuti h csökkenthetők. Azért durva, hogy 300ezer Ft-ból fél év alatt a pénzt visszautalva és számlát megszüntetve lenyestek 60ezer Ft költséget, mi lett volna ha ellenem megy az árfolyam!? (eddig egyébként kb. 30ezer Ft-ra saccoltam a költséget, lehet rosszul számoltam régen?)
    A lényeg, hogy fél év alatt 10-20%-os tőkére vetített költség abszurd, márpedig nekem ez jött ki --> igen, tudom, nagyobb tőkével kell játszani, és akkor ezek a fix díjak nem ilyen magasak, igaz bizonyos szinttől arányossá válik.

    Tehát nagyon jó buli volt részvényt vásárolni, de magasak a költségek.
    A következőt keresem:
    Van olyan bróker, ahol ezek a költségek a béka segge alatt vannak? (nem akarok ETF-et)
    Van olyan bróker, ahol 1:2-1:4 tőkeáttét kérhető?
    Van olyan bróker, ahol forexezni is lehet? (ezesetben 1:50 tőkeáttét kell, a napi kamat jóváírást v. levonást pedig vagy napi szinten írják a számlára -> mint Oanda-nál, ez elég szimpi nekem)

    Ha valaki tud a fentieknek megfelelő brókert, az írjon, mert még nem google-ztam rá, előbb inkább itt kérdek körbe, mert egyelőre nem sietős a dolog, még pár dolgot pénzzé kell tenni előtte ;]

    Nem akarok napi szinten kereskedni, tehát ilyen fél éves - éves időtávban kötnék 1-et, csak még nem tudom, hogy milyen részvény vagy milyen devizapár legyen, ezért lenne jó egy olyan bróker, ahol van mindkettő jó olcsón, és tőkeáttétet is adnak a fentebb írtak alapján.

    Eddigi meglátásaim 3-4 hónap után 10-30% közötti hozamot hoztak volna, kérdés, hogy pl. 1:2 tőkeáttét a részvényeknél mennyire zabálja le a hozamot ennyi idő alatt a napi költségekkel. Tehát nagyon lesarkítva melyik bróker a legolcsóbb ritkán kereskedők számára úgy, hogy még forex-re is van lehetőség (USD/PLN short-on morfondírozok, mert olcsóbb mint az EUR/USD long, közben pedig kb. ugyanaz)?

  • BeZol

    őstag

    Sajnos már 28 leszek ;] Nem jött be az első körös műszaki pálya.

    Tudom, diverzifikálni kéne, de kis pénznél ez egyenlő az ETF-ezéssel.

    Hát 10ezer dollárom nem lesz egyhamar, tekintve a dollár mostani árfolyamát pedig 1000%, hogy nem nyitnék dollár alapú számlát, csakis Euro alapút.

    Foglalkozgattam a fundamentumokkal is már, de szerintem csak megerősítésnek jó egy-egy döntéshez. Az alapelvem az olcsón venni drágán eladni. Ha jön egy hír hogy xy cégnek most problémája van, akkor garantált az árfolyamesés -> olcsón be lehet szállni ha nem brutálisan rossz az a hír és megéri a kockázatot, és ha elült a sokkhatás, visszatérünk a normál árfolyamhoz, sőt, lehet a sokk hatására ésszerrűbb gazdálkodást kezd el folytatni a cég, és még több profitot fog termelni, ami szintén árfolyamerősítő hatású (azért a lejtmenet vmikor megáll, és ott érdemes beszállni).
    Mindig vannak aktuális trendek, ezeket kell meglovagolni. Alacsony kamatkörnyezet? Irány a részvények, de bankokat ne. Növekvő infláció -> irány a bankok részvényei. Szimpatikus egy cég? Olcsó is? Megveszem!
    Ez így persze erősen sarkított, de 2-4 havonta mindig van legalább 1 budget vétel, ha pedig rosszul döntöttem, akkor várok, és jó hosszú távú befektetés lesz belőle.
    Sokat technikai kereskedtem, meg forex robotoztam, de egyik sem jött be igazán, csak is a hosszú távú egyéni elképzelések.

    Az elképzeléseim javarészt egyéni véleményt tükröznek. Az EUR/USD szitut a következőképpen látom:
    - itt a trumpocska, ha beizzítja az amcsi infrastruktúra reformját, akkor az kormányzati költekezés -> usd gyengül
    - ha kínával szórakázik valamit, akkor is lesz valami (hirtelen nem tudom ez milyen hatással lenne, de vhol már olvastam, viszont mivel még nem aktuális a beruházás, nem jártam komolyabban utána)
    - a FED szépen növelgeti a kamatokat, ha begyorsul az infláció, akkor mégjobban -> usd erősítő (ugye felmerül h inflációs tevékenységek ezt pont kiütik-e, de szerintem kezdetben tutira nem, ergo 1 éven belül jöhet erősödés rendesen)
    - viszont lehet h a piac ezt már pont h be is árazta
    - az EU-ban nyomatják az eszközvásárlási programot, és a kamatok is alacsonyabbak, emiatt folyamatos gyengülésre van ítélve az Euro
    - tudtommal ősszel leállhat ez a program (amit lehet fél évvel korábban már szépen el kezdenek árazni!), és a kamatokat is el kezdik majd szépen emelgetni -> megszűnik az euro gyengítése és még kamat is megy rá jobban (tehát ez dupla tuti dolog)

    Durván ezek jutottak most eszembe, és ezeket mérlegelve fogom meghozni azt a döntést, hogy vajon meddig mehet az árfolyam. Most 1-1,15 közötti sávban mozgott sokáig, a történések után 1,15-1,3 közötti sávra várom, a kérdés az csupán, hol lesz az alja? Megy 1 alá? Esetleg 0,90-95 vagy lejjebb?
    1,04-es árfolyamon számolgattam pár hete, hogy 1:50 tőkeáttét mellett ha 0,9-re teszem a stoppot úgy, hogy ott közel minden pénzt elbukok, akkor ha 1,3-hoz elér az árfolyam, akkor pedig 2,5-szeres pénzem lenne, tehát egy dupla vagy semminél jobb, DE ez lehet 1-2 év is mire végbemegy, viszont már nem érzem úgy, hogy nagyon lenne lejjebb, viszont az 1:50 tőkeáttétnek ára van, és nem emlékszem pontosan milyen értékek jöttek ki mekkora összeg mellett, de ha EURUSD-n kötöm, akkor jóval több megy el, mint usdhuf-on, míg usdpln-en mégkevesebb, a jobb alapkamatok miatt.
    Igen, van benne országkockázat, de sem a lengyelek, sem a magyarok nem függnek az USD-től, az Euro évek óta fix szinteken mozog, és ha ránézek a lengyel vagy a magyar párra usd ellen, akkor tök egyformák, és ez az árfolyam bizony az eurusd árfolyam alapján fog a jövőben megváltozni! Tehát ha eurusd-n azt mondtam volna, hogy nem megy 1-ről 0,9 alá, akkor 10%-os árfolyamról van szó, ez magyar forint esetén annyit jelentene, hogy most teszem azt 300forint 1 dollár, és remélem, hogy nem megy 330 forint fölé, ellenben 240 alá várom. Na tök ugyanezt tenném meg a lengyel fizetőeszközzel, mert ott magasabb az alapkamat, és 1 év alatt itt lesz a legkisebb a költségem.
    Ez szerintem teljesen józan gondokodás, nincs is benne semmi extrém kockázat pl. egy USD/TRY short-hoz képest, mert ott aztán tök labilis a rendszer, a többi nem európai országok helyzetéről pedig tényleg nem tudok semmit, azokat meg azért nem kötném be.

    Ha részvény mellett döntök, akkor az buy & hold lesz, de max bankos papirokat vennék most, de inkább kivárnék egy jó vételt, és jobban körbejárnám az adott témakört. Könyveket ajánlhatsz nyugodtan, most lesz szabadidőm :U

    ETF-et azért sem akarok, mert szerintem kezd jó nagy bubi lenni amiatt, hogy minden pénz a részvényekbe áramlik, kb. semmi másnak nincsen értelme, talán ingatlanpiacra áramlik még át valami, de ez lehet h csak országspecifikus. Az ETF-ek meg aztán jó kis indexkövetők, és én itt 2 éven belül jó nagy zutyit várok, sok növekedést én már nem érzek, és ha jön a zutty, akkor biztos lesz olyan részvény, ami ebből profitál, és én azt akarom majd akkor tulajdonolni.

    Állampapírt sem szabad venni, mert ami most jönne a mostani jó alacsony inflációhoz hozzácsapva, az kb. 0 hozam lesz abban az évben, amikor megugrik az infláció, és csak a rákövetkezőben fog korrigálva megjelenni. Akkor igazán jó buli, ha csökkenő inflációs kilátások vannak, most viszont már nem, meg úgy amúgy sem, csak ha lenne 1milliárd Ft-om, akkor az infláción felüli részből eléldegélnék.
    Kérdés, milyen életszínvonalat akarok majd fenntartani, de hosszabb távon az lenne a cél, hogy nagyobb kockázatokat vállalva feltornásznám magamat 1mrd Ft-ig, aztán vagy beraknám az egészet egy fix tartós céghez ami osztalékot is fizet, vagy tojnék az egészre már és menne állampapírba, mert az az ici-pici kamat is elég lenne az éves betevőnek.

    Hát ezek a terveim, ezek a nézeteim, és úgy érzem, hogy hosszú távon gondolkodva (fél év+) a józan paraszti ész diktálta meglátások mindig győzedelmeskednek, csak tisztán kell látni a dolgokat. Azt is megkockáztatom, hogy mivel 2-4 havonta találni alkalmi vételű részvényeket, amik pár hónap múlva +10-30%-ban járnak legtöbbször, ezt évente 4-szer összehozva elég szép éves eredmény lehetséges, csak viszonylag gyorsan kell reagálni, nagyon max. 1 hét ha van cselekedni ilyenkor.

    Eddig ilyen meglátás volt 2015 őszén a VW a dieselbotrány kitörtekör. 105-re bezuhantak, akkori melóhelyen még 2 csóka beszélte is h most kéne venni részvényt. Hát ha megtették szept. 22 és okt. 6 között, akkor decemberben már 140-es árfolyamot is elérte a papír -> 2 hónap alatt minimum 20% haszon jöhetett volna össze.
    A deutsche bank-ot is kiszemeltem magamnak most júliusban mikor 12 alá benézett, és 11.40 körül ment (tudom, mert ekkor vettem ki a pénzem a számítógépre és agyaltam h lehet mégsem kéne, és akkor most mi lenne ha). Itt jöhetett volna pici bukó útközben, de fél év elteltével már 18-on pörgött a részvény, tehát simán +50% haszon. Megkockáztatom, mikor úgy érzem, nagyon nincs már hova lejjebb menni egy részvénynek, akkor 1:2 tőkeáttéttel lépnék be, és ugyan nem tudom ennek mekkora költsége lenne fél év alatt, de ha az irány stimmel, és nem jutunk el fele akkora árfolyamig soha, akkor semmi probléma!

    Ezek egyébként mind olyan papírok voltak, amiket a híradóból tudtam meg hétvégén, hogy vmi baj van, tehát még keresnem sem kellett őket! (hétközben nem nézek tv-t)

    Mivel viszonylag jól átlátom a számítástechnikai ipart (legalábbis én így érzem :U ), ezért nem volt kérdéses tavaly ilyenkor, hogy amd részvényt veszek, mert most vagy soha alapon oda kellett tenniük magukat, és a gyártástechnológia is 14nm kontra 16nm volt. Hát túl sok jó nem lett aztán belőle, de a részvény már több mint 6szor annyit ér mostanra. (engem kifejezetten taszított mikor a vezetőknek opciós jogokat írtak ki talán pont az idei év tavaszától történő felhasználásra ha bizonyos érték felett lesz még akkor is)

    Most pl. hetek óta olvasni már, hogy nőnek a memória árak, gondolom szépen fel is nyargaltak a memóriagyártók részvényei (nem is vennék most már, mert majd szépen vissza is fog csorogni, de lehet h időben be lehetett lépni ilyen papírokba).

    Tehát én úgy érzem, nem kell nagy agy, meg mindenféle agyonbonyolítás, kicsit át kell látni a dolgokat és logikusan gondolkodni, és akkor nem igazán lehet félrefektetni a pénzt.
    Nekem sajnos nincs sok pénzem, de megkérdem szüleim, hátha megszánna interactive brokers-eshez hasonló euró alapú brókernél történő számlanyitáshoz elegendő összeggel :DDD

    Végigültem anno tőzsdeiskola.hu tanfolyamokat. Alapot, haladót, automatizáltat 2010-2012 között. Kézileg és robotokkal kötögettem a gyors meggazdagodás reményében (még robotokat is irattattam), és ugyan sikerült jó hónapokat zárni, hosszú távon lejtmenet volt az egész. Most is csak a robot kötéseit nézve kötném be utólag a kevésbé jó szituban álló pozikat, na azt még járható útnak tartom, de akkor az már akár 2-3 hónapos pozi is lesz már. A lényeg, hogy hosszabb időtáv az, ami az én stílusomnak megfelel.

  • BeZol

    őstag

    válasz aAron_ #7528 üzenetére

    Köszi srácok, megnézem majd ezeket a rövidítéseket, januárban bőséges szabadidőm lesz.
    Grahamot már olvastam, a gyurit és a grimes-t nem ismertem, a másik két blogot szoktam olvasni.

    Hát én sem verem a mellem a képzések miatt, DE tisztán látom ezt a szegmenst, tudom mik a buktatók, és engem már nem tudnak átverni, ill. maga az egész témakör sem idegen.

    Hát igen, fundamentumok alapján nem vettem volna amd részvényt és még fél éve sem vettem volna, mégis nagy nyereség. Ezt hogyan magyaráznád befektetésre ajánlottnak 2016. januári jelentés, esetleg bármelyik későbbi alapján?
    Ezek a fundamentumos dolgok én úgy érzem, hogy kiegészítve a technikai elemzéssel jó beszállási pontokat adhatnak. Amelyik cégnek jók lesznek a fundamentumai, ott meg már magas árfolyam lesz mert jó cég, ahonnan ugyan még lehet jobb is, de egy bizonyos szint után nehéz a javulás, ezért lehet árfolyamzutty, viszont a csökkenő növekedési kilátás miatt már a fundamentum sem lesz annyira rendben mint korábban, és én ezek után az egész fundamentumosdit csak a fix nagy negyedéves hozamokat produkáló régi sima ipari cégekre tartom teljesen ráhúzhatónak (lehet áramszolgáltató, fémipari multi, kajagyár, bármi ilyesmi), bármi egyéb cég esetén mérlegelni kell a korábbi jelentések átolvasása, a hírmorzsák elemzése után, hogy várható-e trendfordulás? Ha csökkenő profit várható hosszabb ideje, akkor az árfolyam-lejtmenet, DE ha ezt tudják csökkenteni (lásd amd), az már árfolyamnövekedés, ha a csökkentettet is tudják tovább csökkenteni úgy h közben minden bevétel csökken úgy, hogy igazából a kiadások majdnem fixek, akkor az megint árfolyamnövekedés. Eljut oda a cég, hogy növekszik az árbevétel is? Újabb növekedés. Profitot termel végre a cég? Na talán már befektetésre ajánlottá nyilvánítják a nagyok, persze figyelmeztetve a fundamentális problémákra és a magas eladósodottságra.
    Fordítva pontosan ugyanez megy, ha el kezd csökkenni a profit, és hiába termel sokat a cég, csökkenni fog az árfolyam.
    Ettől függetlenül megnézem ezeket a vállalatértékelési módszereket, hátha onnan is használható lesz pár gondolat, de alapvetően olcsón vennék, és magasabb árfolyamon behúznám a profitot, és figyelném, hogy az aktuális világgazdasági környezetben épp mi a trendi v. a nem trendi. Ha valami nem trendi, az olcsó most, később pedig trendi lesz, ill. lehetnek egyéb szegmensek, ahol vki vmiért éppen gyengélkedik, az is olcsó nem trendi vétel lesz. Ha valami már trendi, az drága, és nem sok növekedés várható már, hát még ha a fundamentumok is rendben vannak!
    Remélem nem fogok nagyot kacagni ezeken utólag :U

  • BeZol

    őstag

    Megvan az elnevezése annak, hogy pontosan milyen módon fektetek be, most hogy olvastam alapblogon egy cikket magamra ismertem:
    "A kontrariánus, ellentét analízisen alapuló befektetési stratégia lényege, hogy az agyonbüntetett, senki által sem kedvelt befektetési eszközöket kell vásárolni és a leginkább kedvelteket eladni, mivel a hangulat fordulása esetén ezekben az eszközökben várható nagy árfolyammozgás."

  • BeZol

    őstag

    válasz Andralin #7541 üzenetére

    Szia!

    Fizetsz vmennyit (akár bekötött pénz x %-át, nem csak egy fix díjat) beszálláskor, majd kiszálláskor is. Lehet befektetési alapoknál nem, de pl. forex-ezéskor fizeted az éves devizakamatkülönbözet napi értékét a tőkeáttéttel használt pénzed után. Ez is mind sok kicsi sokra megy sajnos, éééés amikor már utalnád haza a pénzed, majd akkor is szépen megvámolnak, a nyereség után pedig még adót is fizethetsz, sőt még talán számlamegszüntetési díjad is lesz. Ja azt el is felejtettem, hogy a Forintodat át kell váltani Dollárra, meg majd vissza is kell váltani, még ott is megvámolnak :))

    Saját tapasztalat: felraktam 300ezer Ft-ot, átváltottam 270ezer Ft-ot dollárra. Ezt a 270ezer Ft-ot bekötöttem 1 részvénybe (tehát nem diverzifikáltam semennyire, de így nem is gomboltak le annyiszor, mert talán fix 6500 Ft-nyi összeg volt bekötni), a maradékból pedig fizettem a havi számlaköltséget. Eltelt kereken fél év, eladtam a részvényt (újabb fix 6,5ezer Ft, de lehet hogy több volt, nem emlékszem), visszaváltottam Forintra (kezelési költség, és a 290-ért vett dollárt csak 280-ért váltják vissza, közben még árfolyam is mehetett vmelyik irányba persze), majd hazautaltam (itt is újabb utalási költségek), és ezek után a nyereségből még fizethetek 15%-nyi adót... Az adót leszámítva az eredeti 300ezer Ft-omból kb. 30ezer Ft (azt hiszem több egyébként), tehát a 10% ment el a ki-bekötögetés, devizaváltás oda-vissza, a havi számlavezetési díjak, és végül a hazautalás után. MÉG JÓ HOGY NYERTEM AZ ÜGYLETEN, mert ezt ha bukóban szállok ki, akkor is elszippantják.

    Tehát ha 10%-nyi nyereségben szállok ki a részvényből fél év után, akkor kereken 0 haszonnal szálltam volna ki... Te ki-be ugrándoznál gondolom 3+ havi síkon, de látod nálam fél év alatt mennyit ledaráltak... Na ezért kell jó brókert választani, mert lehet h van olyan, akinél nagyon minimális költségekkel tudsz ilyesmit csinálni, és tökéletesen passzol az elképzeléseidhez, ott akár még pozitívan is jöhetsz ki, de ahogy írták előttem is, nincs garancia arra, hogy épp merre megy az árfolyam, éppen ezért kockázatos minden, BÁR szerintem még mindig inkább ebbe érdemes pénzt önteni, mint lottóra és társaira.

    Azt se felejtsd el, hogy úgymond kockázatmentesen kaphatsz évi 4,05%-ot, nem vagyunk Görögország :DDD

    Ha tudsz bármilyen olyan stratégiát, amivel szerinted biztosan tudsz éves szinten ennél többet összehozni tartósan, na akkor vágj bele, de ez ugye extra idő, extra idegeskedés, ezért talán nem mondok hülyeséget azzal, hogy jó lenne legalább évi 10% felettit "kifejlesztened". Az alattomos kezelési költségekről ne feledkezz el!

    Nekem is vannak elképzeléseim, korábban már leírtam (nevemre keresve megtalálod vhol a topicban), de egy kicsi pénzmag esetén kitörölhetem az évi 10%-kal. Lenne 100millám, és évi 10% haszon? Az már majdnem havi 1 millára osztható, arra már azt mondom nem rossz, de ha lenne 1milliárd Ft-om, akkor nem kockáztatnék az évi 10%-kal a közel havi 10milláért, hanem fognám a kockázatmentes 4,05%-ot, tehát évi 40,5 millió Ft-ot, és havi 3,4 millából szépen ellennék, esetleg figyelnék az inflációra, ami most ugye 1,8% volt, tehát "csak" 22,5 millát osztanék szét, de az is majdnem havi 2 milla, bőven jó az igényeimnek, az már más tészta, hogy 1milliárddal a számlán erősen viszkethetne a tenyerem egy jó kis shoppolásra, de meg kell tudni állni.
    Tehát az én felfogásom az, hogy csak azért tőzsdézek (most nem, mert túl kicsi a pénzem hozzá), hogy remélhetőleg hamarabb érjem el azt a pénzösszeget, ami mellett már nem kell tőzsdéznem, és ezért úgymond extra kockázatot vállalok, ami remélhetőleg nem sül el visszafele :DDD

    Én úgy látom, hogy mindig vannak aktuális trendek, valami mindig felkapott, vmi pedig pont nem, de ami nem felkapott, az majd egyszer felkapott lesz megint. Ha ügyesen választok, akkor akár éven belül is, de alapvetően kb. 5 év alatt (talán 8) újra a felkapottság csúcsán fog állni a korábban utált részvény, és ezzel az olcsón venni, drágán eladni elvvel szerintem nagyon szépen lehet fialtatni a pénzünket, és ezt nem is tartom nagyon kockázatosnak, bár simán lehet olyan cég, ami akár csődbe megy, és sosem éri el a fénykorát (pl. yahoo is trágya), de ha hiszel egy cégben és él a gyanú benned, hogy képesek többre, és ezt te tulajdonképpen spekulációval megveszed nekik és ez összejön, akkor simán 100% feletti hasznokkal léphetsz ki belőlük, persze fontos az időzítés.
    Persze ez sem igaz így teljesen, mert van, amikor nem szabad részvényt sem venni, hanem kötvényeket (ötletem sincs hol és milyen módon :DDD ), ingatlanokat, vagy állampapírokat szabad csak.

    Válság előtt szárnyalt a részvénypiac, mikor összeomlott, átment minden pénz az állampapírokba. Mikor már a túlvétel miatt dögalacsony hozamokat adtak, szépen átcsorgott a pénz egyik országból a másikba, csak adjanak nagyobb hozamot. Mikor már ez sem jött össze, akkor talán mindenki igyekezett a saját háza táján ingatlant nézegetni, és olcsón venni, és kb most valamikor meg drágábban eladni, a köztes időszakban meg bérleti díjat szedni belőle (gondolom ingatlanalapok pont ezt teszik). Volt még rövid időszakig a devizás offenzíva, hogy mindenki svájci frankba rakta a pénzét, ott egész jól lehetett az árfolyamon nyerni (vagy bukni is), biztos volt aki ezt is lekereskedte. Jöttek a jó kis Quantitative Easing programok, amikkel röviden tömören a részvényeknek kedveztek, és a saját devizájukat értékeltették le. Dollár jó olcsó lett, sokan felvettek dollár alapú hiteleket (most meg nyögik), illetve mivel az Euróra még kamatot is kaptak, a nyomtatott dollárocska egy része átcsorgott Európába, és talán 1.65 is volt az EUR/USD kereszt. Kapcsoltak az Európaiak, az Amcsik meg visszakapcsoltak, és szépen visszacsorgott a pénz Amerikába. Jó magas minden részvénynek az árfolyama (főleg amcsi részvények ; nem is tudnám most megmondani, mi az amit most igazán utálnak a népek, tippek jöhetnek), a dollár után még kamatot is kapsz (nekik is van állampapírjuk jóval kisebb inflációval), és majdnem 1 eurot ér 1 dollár. Tehát szépen ping-pongoztak egyet, kérdés mi jön most?

    Innentől tényleg saját vélemény, ami lehet még rossz is:
    Amcsiknál szépen megindul az infláció, ami a cégeknek még mindig jó, a jegybanknak majd kamatot kell emelnie, ezzel tovább erősödik a dollár (duplán is ugye mert amcsi részvényt vesz az európai is + kamatemelés). Egy idő után eljutnak oda, hogy már egész jó kamatot kapnak amerikai állampapírra, nem kockáztatnak az amcsi részvényekkel meg túlárazott is, és átcsorog a pénz. De csoroghat a pénz Európai részvényekbe is, hiszen itt később lesz igazán infláció, a kamatok alacsonyak, és tudtommal itt még mindig megy a QE program ami gyengíti az Eurót, plussz szokásos széthullik az EU hülyeségek, tehát az európai részvények is majd szárnyra kapnak (nem igazán tudom miket érdemes nézni h őszinte legyek...), és ha itt is beindul az infláció, akkor követjük az USA példáját, leáll a QE, részvények szárnyalnak, kamatokat elkezdik emelni, és kezdődhet újra a ping-pong, USA lépése következik :DDD Jöhet újabb válság, háború, bármi, az vmelyest bekavarhat a dolgokba, de most szerintem érezhetőek ezek a trendek, csak logikusan kell gondolkodni.

    Ezek után az én tippem az európai banki részvényekre vonatkozna, hogy azokat érdemes most megvenni, bár már júliusban megtettem volna mikor híradóban ment a deutsche bank-ról a cikk h bajban vannak, és talán 11,8 euro-n volt az árfolyamuk. Voltak aztán később 9,9-en is, de ilyenkor nézem azt meg, hogy hol voltak korábban, és hát legalább 50 euro-ra várnám az árfolyamot, nagyobb szerencsével újra elérheti a válság előtti közel 100 euro-t is, na és ilyenkor nem mind1, hogy 10 vagy 12 euron szállok be, vagy a mostani 18+-on... 5-4-3-szoros haszon, vagy akár ezek duplája :U Vagy persze a másik véglet, hogy bezár a bazár és bukta a pénz. Lehet itt elemezgetni, megnézni milyen más alternatív európai cégek vannak, még miket csinálnak ezek, milyen helyzetben vannak, de nem feltétlen érdemes sok időt elszórakozni vele, hiszen úgyis mindig minden be van árazva, azért annyi amennyi, mert a sok nagyokos kielemezte helyetted, ergo nézd meg melyik van messzebb az értelmes időkereten belüli csúcstól vagy aljtól, és aszerint dönts. Én legalábbis így fogok.

    Egyébként pont emiatt sem akarok dollár alapú számlát nyitni egyik cégnél sem, mert kb. 150-300Ft között mozgott a dollár, a normális 220 körül lenne, nem hiszem h nagyon elszállna még az árfolyam 300 fölé, és egyszer visszavánszorog akár 5 éven belül 220 alá, és kapásból az amerika dollárra átváltott pénzem közel a 70%-át fogja érni (+ a sok-sok költség és lehet nem is nyertem) ha visszaváltom Forintra. Az Euro viszont pont az ellentetje ilyen szempontból. Semmi esélyt nem látok arra, hogy bármikor 250-ig kússzon vissza az árfolyam, az MNB amúgy sem akarja, és sanszosabb sok-sok év múlva 340 körül lesz inkább, tehát Euro-val 80%-ig zuhanást vagy 10% felértékelődést spekulálnék, hosszútávon pedig egyértelmű felértékelődést :DD

    --> hol tudok Euro alapú számlát nyitni, ahol európai részvényekkel tudok olcsón kereskedni? Ha erre megvan a válasz és tőke is van hozzá, akkor 1 hét alatt már pozícióban is lehetnék, tehát egy olyan bróker kéne, ahol a keveset kereskedőket díjazzák, mert ez simán 3-5 éves időtartam is lehetne, hol vonják le ezért a legkevesebb pénzt a sok-sok ilyen-olyan rejtett költséggel.

    Befektetési alapokat nem nagyon piszkálnám már, nem tudom mennyire tudnak egy esetleges amerikai részvényválságot, vagy szimplán egy ilyen európai részvényre átcsoportosulást levezényelni, mert szerintem az amerikai részvények már elég magasan mennek, de talán csak szeptemberig (talán akkor áll le az európai QE).

    Várom a véleményeket és észrevételeket! (tudom, rosszul gondolkodok és felelőtlen vagyok, és nem is tudom pontosan mi micsoda és ezt így nem szabad :U )

    Két szó: kontrárius stratégia

  • BeZol

    őstag

    válasz Lalaland #7556 üzenetére

    Én pont 1 hete néztem rá mi is ez a bináris dolog, és most a videót nézve értettem is meg.
    Spekulálsz egyet, hogy felfele v. lefele megy az árfolyam, és tök8 mennyire megy a megfelelő irányba, fix hasznod lesz.
    A csávó a képzeletbeli ellenállásoknál rakta be a szerinte megfelelő irányba a kereskedést, és bejött neki 5-6szor egymás után. Ha nyersz, itt éppen 88% profitot kapsz, egyébként bukod a pénzed.
    Az a baj, hogy az ellenállások azért jönnek létre, hogy onnan visszapattanjon az árfolyam v. éppen áttörje. Ő mindig visszapattanásra játszott és bejött neki, de két kereskedés között néhol pont áttört az ellenállás, tehát ott meg éppen h benyalta volna. Szerencséje volt. Kéne egy statisztikai kimutatás róla, hogy ilyen elven kereskedve hosszú távon milyen a találati arány és mekkora a legdurvább visszaesés, mert most nyert 5-6szor egymás után, de veszíthetett is volna, akkor pedig nem teheti rá a közel teljes pénzét, hanem pont h a pénze 1/5-1/6-át teheti csak fel, akkor pedig máris nem akár teljes tőkére vetített 88% haszon van, hanem max. 10%, de a hosszabb távú életképesség érdekében esélyes, hogy jobb ha akár 10-15ös sorozatú vesztő szériával is kalkulál az ember (ami lehet akár 10 bukó, 5 nyerő, majd újabb 10bukó), ekkor pedig már csak 3% körül ha hoz a dolog.
    Azt is meg kell nézni, milyen egyéb költség merül fel, mennyit számolnak fel mikor hazautalod a pénzed.
    Ez kicsit olyan, mint a filmekben a mindent a pirosra v. mindent a feketére, csak ott 0 is lehet :F
    Ha szimpi a dolog, demózzál 1 hónapot, vezess statisztikát róla, aztán meglátod h érdemes-e belevágnod.

  • BeZol

    őstag

    válasz attiati #7585 üzenetére

    Szerintem ne erőltesd ezt, hanem gyűjtsél még pénzt, jön majd hamarosan egy újabb válság, és akkor olcsón tudsz részvényekbe beszállni (kinek mikor mi az olcsó ugye), de ehhez bő 3milla kell h a költségek ne legyenek arányaiban magasak. Ha meg is szívnád, akkor 5-8 év múlva majd csak felmegy magasabbra mint ahol vetted, csak ki kell csücsülni. Persze nyúlhatsz rossz részvényhez is és bukhatsz mindent, de ez még mindig jobb és lazább tevékenység, mint bármelyik más.
    Csak a példa kedvéért nézz rá pár részvényre a 2008as válság után és pár évvel később. Mikor a legnagyobb negatív hangulat lesz, hogy kb. sosem látni az alagút végét a válságnak, na akkor kell vásárolnod! ENNYI, és kb. zéró idegeskedés, a lényeg pedig a hosszú táv.

  • BeZol

    őstag

    válasz BÁ Nutrition #7592 üzenetére

    Tudjátok, a sok negatív vélemény pont azt jelzi, hogy jó az irány, mert a többség nem így gondolkodik :)

    Nekem egyelőre bevált a dolog (3x pénz 6 hónap alatt), közben tanultam belőle, és 10.000 eur/usd alatt nem vágnék bele. Amibe anno belevágtam volna (csak hát elköltöttem amivel belevágtam volna), azokkal a részvényekkel is jól jártam volna, mert 1,5-2x árfolyamon járnak/jártak fél éven-éven belül, most viszont semmit sem vennék már, mert az utolsó utáni noname papír is drága már.

    Fél év múlva diploma, lépek le külföldre, remélhetőleg pikk-pakk lesz nagyobb megtakarításom, amint adódik olcsó belépési lehetőség (pl. egy válság folytán ; de kinek mi az olcsó ugye), már nyitok is számlát egy brókernél és pakolom fel az egészet pénzmagtól függően több részvénybe. Ha szerencsém lesz, 5 éven belül akár 4xeres értéken foroghatnak majd a papírok, akkor pedig kiszállok, vagy épp ott ahol úgy érzem h most már elég lesz (kinek mi a drága ugye).

    Buy and hold. Faék egyszerű.

  • BeZol

    őstag

    válasz chris0000 #7668 üzenetére

    Szerintem csak nézelődj és okosodj, de még ne kereskedj élesben.

    Alapvetően ha találsz is egy működő stratégiát, simán lehetnek olyan hónapok is egymás után, hogy mínuszban zársz, majd nyeregetsz.

    Én végigültem 2010-12 között 3 tőzsdés tanfolyamot is, amik 3-4 hónapon át tartottak és szombat 10től gyakran este 8ig tartott, és ráment kb. 1milla a tanfikra.

    Az első tanfolyamon megtanultam a gyertaalakzatokat olvasni, felismerni, alkalmazni. Azóta simán látom hol vannak/lehetnek ellenállások, hol lehet érdemes ki-beszállni, bla-bla.
    A tapasztalatom az lett a végére, hogy ez tök jó, DE az, amit te X alakzatnak látsz, abból még lehet Y meg Z alakzat is, és mire tényleg eltalálsz egy alakzatot, amin remélhetőleg nagyobbat nyersz, addigra megszívattak korábban akár 2-3szor is, amiken meg buktál. Utólag könnyű látni h ilyen meg olyan alakzat volt, DE mire tényleg ott van az alakzat, addigra már el is ment az árfolyam és alig fogsz vmit nyerni rajta, ha egyáltalán nyersz rajta.

    Én úgy láttam, hogy jobb, ha kispekulálom milyen alakzat várható, és aszerint léptem be. Volt h bejött, volt h nem. Az biztos, h csak pénzt buktam vele.
    A másik dolog, hogy ehhez egész nap a monitort kéne bambulni --> na úgyhogy elmentem robotkészítős tanfolyamra is, ahol megtanítottak robotot írni (legalábbis az alapokat, a többi a delikvensen múlik). Ekkor hirtelen azt éreztem, hogy bakker mennyi stratégia lenne amit megalkotnék. Na hát jópár van a neten eleve, de amikor pár stratégiát egy programozó haverommal összedobtunk és visszateszteltünk, mind vesztő volt hosszú távon. Voltak akár évek is, hogy nyerő volt, majd pár év alatt ledarálta a számlát, mert a piac megváltozott.

    Most is megvan az egyik robot, ami havi 5-30%-ot hozhat a konyhára, DE ha benyel vmi rossz sorozatot, akkor 0-ázza a számlát :)
    Pont az a lényege, h nincs stopja, így nem tudnak kivadászni, ill. ez megoldható amúgy rejtett stoppal is ha emlékeim nem csalnak. Nekem ha lesz megtakarításom (most végeztem közgázon és épp németeknél próbálok melót találni, csak kb. rasszisták ha nem fizikai melósként mennél ki), akkor ezt a robotot fogom demón futtatni, és amikor látom h vaskosabb vesztőben van, na akkor fogom élesben bekötni ;]

    Még voltam egy haladóbb tanfolyamon is, ahol határidős ügyletekkel lehetett foglalkozni. Nekem az már a tanfolyam során sem volt szimpi, sokaknak tetszett, nekem nem begyere, ill. bár komolyabb stratégiát is tanultunk, de mint mondtam, leprogramozva hosszú távon azok is vesztők voltak.

    Nekem ami bevált, ahhoz nem kell nagy tudás: kinézel egy éppen utált részvényt, és budget áron bevásárolsz belőle. Egyszer vmikor vissza fog csorogni normális szintekre, és nyersz rajta. Gyakori, hogy 2-3 hónapon belül nyersz rajta 30%-ot, de simán beragadhatsz 3-5 évre is, vagy bukó az egész ha csőd lesz a végén.
    Amit diákmunkával kerestem pénzt, azt ezzel a módszerrel 3szoroztam meg 6 hónap alatt, utána elköltöttem mindet :DDD

    Ami szerintem fontos, hogy látni kell, hogy vannak gazdasági ciklusok (szakdogám is ebből írtam, bár nem vmi mély szintű cucc :U ), és már a ciklus végénél járunk. Tippre ott lehetünk most, ahol anno 2007-ben voltunk ugyanekkor. Én most csak gyűjtögetnék, 2020-22 között pedig budget áron bevásárolnék részvényekből, majd ücsörögnék rajtuk 5-10 évig, és kiszállnék x-szer annyival. Sok cég még jutalékot is fizet, szóval nem csak az árfolyamnyereségen nyerhetsz.

    Ajánlom az alapblog.hu és a kiszamolo.hu oldalakat.
    Ezt a forex és társai dolgot pedig hanyagolnám. A részvényeknél pedig max rosszul választasz, de minden válság után bazi jó vételi lehetőségek vannak, ez pár év múlva sem lesz másképp.

    "Olcsón venni, drágán eladni." - vmi nagyokos amcsi befektető mondása. Rémegyszerű, csak válságokat követően akár évekig uborkaszezon van, és csak 2-4 havonta esélyes, h van egyáltalán vmi újabb vételi lehetőség.

  • BeZol

    őstag

    válasz Fecdzo #7691 üzenetére

    vagy mész dolgozni a tata consultancy services-hez, itt BP-en töltik fel adatokkal a bloomberg terminalt (nem tudom pontosan melyik részét és milyen mélységben), tehát lehetne ingyen hozzáférésed :F

  • BeZol

    őstag

    EUR-ban szeretnék befektetni, európai részvényekbe.
    HUF-ot váltani EUR-ra, azt bekötni, majd x idő múlva kiszállni, az EUR-t visszaváltani HUF-ra, plussz közben utalási díjak is pörögnek a váltási díjak mellett, szóval hogyan lehetne ezt a leginkább minimalizálni?

    USD-be nem akarok fektetni, mert kétlem h érdemben drágulna, ergo ha 1m Ft-ot átváltanék, akkor szerintem idővel tök8 mennyit nyernék a részvénnyel, ha pl. egy válság idején ki akarnám szedni a pénzem, akkor megint akár 200 Ft alá várható az USD a mostani 305 körülről, szóval ha váltási díjakkal és semmi mással, csak szimplán a devizaárfolyam-változással számolok, a pénzem 2/3-a marad meg. Márpedig válságok idején beindul az amcsi pénznyomda, és leesik az USD árfolyama (mikor jó alacsony, akkor jó lenne beszállni persze, de most nem itt tartunk).

    A MÁP+ szerintem annyira jó, hogy az emberek a megnövekvő infláció mellett a pénzüknél maradhassanak, márpedig 5 éven belül az EUR-t is 360 fölé várnám.

    A lényeg, hogy sztem sokat nem ér a MÁP+ "haszonszerzés" címen.
    Az USA részvények pedig túlárazottak és maga az USD is drága.

    Számomra a fenti gondolatmenetek után (amikkel nem kell egyetérteni) az európai részvények az egyetlen értelmes befektetési "zóna" részvények terén.

    Tehát befektetnék pl. 1m Ft-ot (kényelmesek ETF-be, én pár kiszemelt részvénybe), nyernék rajta remélhetőleg x %-ot (+ osztalék ahol van), majd addigra az EUR is drágább lenne mondjuk 10%-kal, tehát a teóriám, miszerint 5 éven belül akár 4-szereződik egyes részvények árfolyama azt jelentené, hogy 1m Ft esetén lenne 4m Ft, közben 10%-kal drágább lenne az EUR, tehát visszaváltáskor 4,4m Ft-om lenne. Ezzel sem kell egyetérteni, de anno 4 éve fél év alatt 3-szoroztam a befektetett pénzt, ill. ha akkor nem kellett volna a zseton, akkor 18x-nél járhatnék, szóval nem lehetetlenségről beszélek (és nem TESLA-ról v. bitcoinról van szó). Viszont akkoriban szépen meg is skalpolt a KBC Equitas a sok hülye költségével, ezt akarom elkerülni.

    Per pillanat a legjobb devizaváltási lehetőségek egyike pl. Revolut-ra fel a Ft-ot (ingyen, nincsen 0.3%-os utalási díj), ott átváltani középárfolyamon EUR-ra (nem bukok akár 10 Ft-ot EUR-nként), majd utalni egy EUR-ós brókerhez (bizonyos összegig ez is ingyenes). A bibi az, hogy pl. a Degiro-t néztem ki, na velük ez nem megy (Transferwise-zal sem).

    Valakinek van valami bejáratott módszere a devizaváltásokra? Ahogy számoltam, kb. 6%-ot bukok azon, hogy HUF -> EUR -> HUF átváltást tolnék, tehát alkalmanként 3% körül, ez pedig elég gáz, főleg h emellé még elég sok egyéb költség is felmerül, és mindközül ez a legfájdalmasabb, ami valahogy elkerülhető kell legyen ;]

Új hozzászólás Aktív témák