Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    A VR-nél nem a HMD, hanem a meghajtásához szükséges PC ára a meghatározó.
    A Rift és a Vive akkor került piacra, amikor a szükséges teljesítményt csak a top kategóriás vga-k tudták kiszolgálni és ma is csak egy generációval vagyunk előrébb.
    Az elején tehát hiába adták volna olcsóbban a HMD-ket, attól még a userek tömegeinek kellett volna egy halom pénzt költeni a PC-jükre, vagy a tartalom szinvonalát kellett volna jóval az elfogadható szint alá vinni.

    " Így meg induláskor már hamvába holt."

    Ez pedig konkrétan nem igaz.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz minek?:S #9 üzenetére

    Szvsz a GO inkább az üzleti felhasználókat célozza.
    Jelenleg ha egy cég VR demózni akar mondjuk egy kiállításon vagy bemutató teremben, akkor vagy telefonos VR-el szerencsétlenkedik, vagy telepít egy PC-t Vive-al vagy Rifttel.
    Gyakorlati tapasztalatok alapján mondom, hogy egyik sem egy leányálom. A PC-s megoldásnál tökölni kell a roomscale-el az eleve kicsi kiállítási területen, sorba kell állítani az embereket és pár perc után lekapdosni a fejükről a HMD-t, hogy más is sorra kerüljön, a telefonok meg eleve gagyi élményt adnak és nehéz őket managelni.
    Ezen segítenek ezek az önálló arm-os HMD-k: a telefonokhoz képest jobb minőségű a VR élmény és szabvány a fejlesztőkörnyezetet, olcsóbbak és a PC-s VR telepítésétől is is megkímélik a cégeket.

    Az még nem látszik egyelőre, hogy az otthoni felhasználóknak mennyire éri meg majd beruházni egy ilyenre.
    Valószínűbb, hogy ha valakinek már van valamilyen PC-je és az ár érdekében hajlandó alább adni a minőségből, akkor jobban megéri valamelyik olcsóbb WMR megoldást választani, mert valószínüleg azok még mindig jobb ár/teljesítményt adnak, mint ezek az armos cuccok.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz kalmani #10 üzenetére

    Nekem van pár ismerősöm, akinek van mobiltelefonja, de sosem veszi fel ha hívják és ők sem hívnak senkit.
    Olyat is ismerek, aki vett egy PC-t és ott porosodik a sarokban, meg akinek van elektromos darálója, de sosem használja.
    Egyértelmű tehát, hogy a mobil piac, a számítástechnika és a konyhai kisgépek is a 3D TV sorsára fognak jutni. :W

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Jack@l #15 üzenetére

    Mennyibe is került egy top gamer PC 980ti-vel három éve?
    Ha ehhez 350 dollár lett volna a HMD, akkor sem adnak el lényegesen többet belőle, mert nem volt elég embernek megfelelő gépe hozzá.

    A másik, hogy a kickstarter kampány csak magáról a HMD hardverről szólt egy a technológia iránt érdeklődő szakértő közönségnek.
    Ahhoz képest hamar kiderült, hogy ha piacképes terméket akarnak csinálni belőle, akkor a hardveren kívül szükség lesz professzionális API-ra (beleértve a piacvezető game engine-k támogatását is), no meg alkalmazásboltra, 7/24 órás supportra, stb.
    Ez már bőven nem a "magányos hardverfejlesztő startup" kategória.

    Ehhez jött még hozzá a "tyúk vagy tojás probléma":
    Ha nincs tartalom, akkor nincs miért megvenni, ha nem veszik elegen, akkor nem éri meg tartalmat gyártani rá. Ezért eleinte komoly összegeket kellett tolni a tartalomgyártás szponzorálásába is, plusz az első időkben ki kellett találni, hogy mi az a tartalom, ami a legjobban működik VR-ben, illetve a meglévő műfajok milyen módosításokkal ültethető át VR-be.
    Szükség volt továbbá a VR tartalomgyártó eszközök: 3D alkalmazás pluginek, VR alkotóeszközök kifejlesztésére is, hogy a VR-re fejlesztő cégeknek ne maguktól kelljen újra feltalálni a melegvizet.

    Tehát amikor a kezdő "early adopter" árakat beállították, akkor nem az volt a fő prioritás, hogy minél hamarabb minél több embernek legyen VR HMD hardvere, hanem hogy akinek van, az elégedett legyen a VR élménnyel.
    Azaz az elején azért volt drága a cucc, mert amit behoztak a hmd-k árán, azt a tartalomgyártásba tolták. Vagy máshogy fogalmazva: a hmd árak szponzorálása helyett a tartalomgyártás szponzorálásába tolták a pénzt.

    Most jutott el odáig a piac, hogy részben a VR ready pc-k árak lassú csökkenése, a már külső segítség nélkül is gyarapodó tartalomkínálat és a konkurens hmd-k megjelenése miatt egyáltalán értelme lett a hardver árát is csökkenteni.

    Persze lehet, hogy ha annak idején tartják magukat a 300-350 dolláros HMD árhoz, akkor mostanra teljesen más lenne a helyzet, de egyáltalán nem biztos, hogy jobb.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz kiskuplung #25 üzenetére

    "Ennek a Go-nak mi értelme?"

    Feljebb már leírtam: üzleti felhasználáshoz. Veszel a tárgyalóba 5 ilyen Go-t, és az építészeti látványtervet azon nézi a vezetőség. Vagy kiviszet 10-et egy kiállításra és parasztvakítasz.
    Lényegesen egyszerűbb, olcsóbb és kényelmesebb kezelni, mint a telefonos vagy pc-s megoldásokat, miközben a GearVR API már adott hozzá, így a fejlesztést sem kell újratanulni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Jack@l #27 üzenetére

    Már most is bőven van rá tartalom, de még most jönnek rá az emberek és a kiadók is, hogy a VR-ben nem a szokásos műfajokra kell fókuszálni, hanem új műfajokat kell teremteni.
    Azaz nem úgy merül fel a kérdés, hogy mikor lesz rá Fifa meg CoD - mert lehetne akár most is csak minek -, hanem hogy milyen új, eddig nem ismert játékműfajok jönnek létre a közeljövőben.
    Mint pl. Lone Echo.
    Jellemző, hogy a Rift vásárlók nagy része szimulátorokhoz veszi a Riftet, mégis sokan az első fél évben alig szimulátoroznak, mert a touch-os roomscale játékok olyan eddig nem tapasztalt játékélményt nyújtanak, amit csak akkor értesz meg, ha élőben próbáltad.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Cathulhu #35 üzenetére

    Az Oculus már tavasszal bejelentette, hogy 2018 vége előtt nem lesz Rift CV2.

    Azt is elmagyarázták, hogy miért:

    A jelenlegi PC-s VR technológia szűk keresztmetszete nem a HMD-k, hanem a VGA-k ár/teljesítménye.
    A VR nem olyan, mint a monitor felbontás, hogy ha a gép nem bírja, majd játszom alacsonyabb felbontáson vagy kevesebb fps-el.
    Megtehetnék, hogy holnap kiadnak egy szemenként 4K, 200fov HMD-t, aztán menne a csodálkozás, hogy még a tízezres nagyságrendet sem érik el az eladások, mert kb. annyi embernek lenne oveclockolt, vízhűtéses dual 1080Ti-je SLI-ben, hogy ki bírja renderelni a látványt elfogadható supersampling mellett 90fps-el.

    A másik, hogy a PC-s VR sokkal inkább hasonlít a konzol piacra, mint a PC-sre. Ha a hardver paramétereket évente feljebb tolnák az olyan, mintha évente jelennének meg új xboxok vagy ps-ek: a tartalomkínálat folyamatosan a hardver után loholna. Egy AAA cím legyártása a koncepciótól a piacra dobásig 3-4 év. A CV1 és a Vive alig 2 éve van a piacon, és a VR-hoz alapjaitól újra kell tervezni a játékokat. Ha túl hamar piacra dobnának egy új Riftet, azzal a futó fejlesztéseket csapnák agyon.

    Jellemzően 3 sirámot olvasni minden VR topikban:
    - drága
    - kevés a tartalom
    - nem elég a felbontás és a fov

    A három dolog összefügg: ha nagyobb a felbontás, akkor drágább a hmd, még drágább a pc és még kevesebb a tartalom. Ha több tartalmat akarsz, akkor nem növelheted a hardver paramétereket, ha olcsóbb hardvert akarsz, akkor - meglepő módon - nem növelheted a hardver paramétereket.

    Amúgy ezeket minden egyes VR hírnél el kell mondani ugyanazon emberek ugyanolyan hozzászólásaira. Tök megértem Raymondot, ha már csak egy mondatokban hajlandó reagálni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #41 üzenetére

    Nem a hardver a lényeg, hanem az ökoszisztéma.
    A facebook milliárdokat tolt már az oculusba és előre megmondták, hogy jó pár évig nem is remélnek nyereséget belőle. A befektetés minimális része ment csak a hardver fejlesztésre és a gyártásra, a nagy lóvékat a háttér megteremtésébe kell tolni: API, alkalmazásbolt, support, terjesztés, marketing, saját fejlesztésű szoftverek, kiadók támogatása, stb.
    Ehhez képest egy kickstarteres kínai hardver gyártó nulla szoftverháttérrel egyszerűen nem tényező ezen a piacon.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Cathulhu #49 üzenetére

    Általános tévhit, hogy a VR legnagyobb baja a screedoor effekt, azaz az alacsony felbontás miatt látható pixel rács. Hát nem.
    Sokkal komolyabb probléma, hogy mivel a kameramozgás folyamatos és sok az apró, többirányú rotáció (a fejed mozgása miatt), sokkal magasabb supersampling mellett mutat élvezhető képet, mint ugyanaz a tartalom sima monitoron.
    A jelenlegi nagyjából fullHD felbontást is minimum 4K-ban kell renderelni, hogy ne legyen tele a kép zavaróan "mocorgó" élekkel. Azaz hiába növeled a kijelző felbontását, azzal max. kiküszöbölöd az egyik legkevésbé zavaró tényezőt, de legalább megdrágítod az eszközt és felborítod az ökoszisztémát.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #50 üzenetére

    Először is lássuk azt a steamVR kompatibilitást.
    Meg lássuk mondjuk egy évvel a piacra dobás után is.
    Aki rendelt már aliexpressről bármit, az tapasztalta, hogy a kínaiak elég tágan értelmezik a kompatibilitás fogalmát. Értsd: ha a béta verziójú, soha többé nem frissített driver csak kínai win7-re települ egyáltalán, az már nekik windows 10, osx és linux kompatibilis.
    Másodszor a PIMAX megnövelte az fov-t, ráadásul úgy, hogy a displayeket elforgatta egy adott szögben, így teljesen máshogy kell renderelni hozzájuk a tartalmat, mint ahogy a steamVR mondjuk a Vive esetében csinálja. Ez még nem lenne gond, de innentől teljesen a PIMAX terméktámogatásán múlik, hogy mennyire fog működni.
    És innentől visszajutunk a megfelelő szoftverháttér nélküli hardver problémájához.

    Sokkal valószínűbb, hogy a PIMAX a kínai droidos telefonok életútját fogja bejárni: kiadják a hardvert szuper paraméterekkel, aztán eladnak pár tízezer darabot és belekezdenek egy új verzió fejlesztésébe, a korábbi verziót meg ignorálják a felhasználóival együtt.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #54 üzenetére

    Persze mindenképpen jó, ha több szereplős a piac, csak a csodavárásba nem kell belelovallni magunkat, amikor meglátjuk egy kínai gyártó hardverspecifikációit. Okostelefonoknál is át kellett esniük az embereknek a "6" oled, 8 mag, 4GB ram, 128gb sd, tizedáron" kínai szupertelefonok csábításán, hogy megtanulják mennyit ér egy ilyen cucc nulla terméktámogatással és gyárilag firmware-be telepített trójaival. Ettől persze még vannak jó kínai márkák, de azok ár/értékben is sokkal közelebb vannak a klasszikus brandekhez.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Németh Péter #57 üzenetére

    Hardver szempontból igen, a fő kérdés viszont a szoftver és a support, ami csak a piacra dobás után fog kiderülni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Németh Péter #59 üzenetére

    Pont a jelenleg kapható PIMAX miatt érdemes fenntartásokkal kezelni az újat.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz repvez #61 üzenetére

    "Vagy nem fér bele a szemüveg vagy pedig nem lehet szemenként külön állitani a dioptriát és a távolságot."

    Azt ígérik (külön kiemelték a bejelentéskor), hogy ebbe már belefér a szemüveg.

    Egyébként igazat adok, a tökéletes megoldás a cserélhető, dioptriás lencse lenne, de akkor a hmd-n túl mindenkinek egyénileg kellene lencsét is rendelni, ez túlságosan megbonyolítaná a gyártást és a rendelést.
    Így a legjobb valami hivatalosan is támogatott dioptriás előtét lencse megoldás lenne, mint pl. a vr-lens.eu csak nem 3d nyomtatott kerettel, hackelt megoldásként, hanem az alapdesignba építve.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz repvez #64 üzenetére

    Ezért mondom, hogy a megoldás valami cserélhető előtét lencse-rendszer lenne. Az alaplencse marad, az emberek pedig egyedileg variálhatnak a szemüveg előtéttel. Ez a megoldás már bevált, csak valami jobban kezelhető, kevésbé hack megoldást kellene alkalmazni az alap designban.

    Mivel nincs univerzális szemüveg sem, ami automatikusan állítja a szemedhez a dioptriát és a cylindert, így nem hiszem, hogy egy VR HMD-ben megoldható lenne ugyanez.
    A közvetlenül a retinára vetített képnél ugyanúgy szükség lenne optikára, tehát a szem romlásához ugyanúgy hozzá kellene igazítani az eszközt. A screendoort amúgy nem befolyásolná, mert az első sorban felbontás kérdése, tehát legfeljebb nem a displayek, hanem a projektor felbontását kellene javítani.
    Ezen kívül a retinára vetítésnél egy csomó egyéb probléma felmerül: mindenek előtt a retina lekövetése a projektorral nem kis feladat, aztán ott vannak a biztonsági problémák, stb.
    Abban sem vagyok biztos, hogy egy ilyen eszköz kisebb méretű lenne.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz repvez #70 üzenetére

    Én a Riftet előtét lencsével használom és ha jön valaki hozzám, akkor kb. 10 másodperc kiszedni belőle és kb. fél perc visszatenni. Egyetlen bajom vele, hogy egy gagyi 3d nyomtatott keretet kell rászenvedni az rift lencsékre. Sokkal tisztább, szárazabb érzés lenne, ha az oculus eleve előtétlencsével fejlesztené a riftet, hogy a felfogatása, formája, stb. szabványos legyen.
    Mivel mindenkinek más a szeme, tök mindegy, hogy milyen megoldással állnak elő, úgyis egyedi lencséket kell legyártani, mivel olyat még nem találtak ki, hogy pl. a cylindert a lencse állítgatásával lehessen módosítani.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #75 üzenetére

    "Mondjuk a Facebook-nak simán lenne elég pénze, hogy lefejlesszen pár referencia VR játékot, amivel komolyan megdobhatná az eladásokat."

    Van egy olyan mondás, hogy a manager az, aki azt hiszi, hogy ha teherbe ejt 9 nőt, akkor egy hónapon belül lesz gyereke.
    A Facebook rengeteg pénzzel szponzorálja a kiadókat, de egy komolyabb játék fejlesztése akkor sem menne hamarabb, ha tízszer annyi pénzt áldozna rá.
    A játékfejlesztés alkotófolyamat, amiben vannak szűk keresztmetszetek. Ilyen pl. hogy van egy sztorija, designja, zenéje, amit valakinek meg kell alkotnia. Hiába adnak az írónak, designernek, zeneszerzőnek több pénzt, akkor is van egy sebesség, amivel egy ember dolgozni tud.
    Vannak ugyan párhuzamosítható munkafolyamatok, de nem véletlen, hogy a nagy kiadók AAA címei is csak úgy tudnak évente megjelenni, hogy 3-4 évre előre párhuzamosan fejlesztik a játék verzióit, azaz pl. az Ubisoft úgy tud évente új Assassin's Creed-et kiadni, hogy az egyiket a párizsi, a másikat a montreali, stb. stúdiójában fejlesztik.
    Tehát ha a Facebook kitalálná, hogy holnaptól mondjuk 20 milliárd dollárt tol a VR AAA címekbe, akkor is jó esetben 3 év múlva éreznéd a hatását. Ráadásul üzleti alapszabály, hogy minél több pénzt áldoznak valamire, annál konzervatívabb lesz a végeredmény, mert minél nagyobb a befektetés, annál kevesebbet kockáztatnak. Ugyanakkor most még a kísérletezésnél tart a piac, így jelenleg abba tolják a pénzt, ami a VR lehetőségeinek korlátait feszegeti, azaz sokkal nagyobb a kockázat, hogy mondjuk a játék mechanikáját rossz fogadja a közönség, mint a huszonötödik Fifa klónnál.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz repvez #74 üzenetére

    Egészen más műfaj a kutatásfejlesztés és a prototípus gyártás, mint egy piacképes, sorozatgyártott termék.
    Félkész koncepciók és kezdeti stádiumban lévő kutatások alapján megítélni az aktuális termékeket kb. olyan, mintha azért fikáznád a BMW-t, hogy bár már bemutatták a 150 millió dolláros koncepció autójukat, ami full elektromos, 360 fokban tud elforogni az összes kereke, és annyira önvezető, hogy füttyentésre kijön a garázsból, ehhez képest a mocsok BMW még mindig a múlt századi fapados, benzines technológiával akarja kiszúrni a vásárlói szemét, azt is milyen drágán.

    Egyébként normál esetben nem is tudnál a prototípusokról és a specifikációikról, ha nem lenne manapság olyan az üzleti környezet, hogy a feltörekvő startupok félkész termékekkel és koncepciókkal bombázzák a piacot, hátha egy nagyobb tech cég felvásárolja őket.

Új hozzászólás Aktív témák