Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mike1334

    veterán

    válasz Tetsuo #98 üzenetére

    És, ha nem szándékosan? Vagy, ha történt vele valami és önbíraskodott? Millió tényező van, amit figyelembe kell venni, és figyelembe is vettek, amikor kialakítják a jogrendszert. Baromi könnyű bemondani a tutit úgy, hogy nem ismered a gyakorlatot...a mai büntetőjog mögött évszázados tapasztalat van, és akkor az alapelvekről nem is beszéltünk. A talio elv rég meghaladott, és minden, csak nem igazságos.
    Igazad van, nem tudsz meggyőzni, engem meggyőztek anno az egyetemen a gyakorló bíró tanáraim évtizedes bírói múlttal....

    ...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Tetsuo #98 üzenetére

    "A talio-elv a klasszikus vallások része, de az emberiség mindinkább elfordul ettől részben racionális, részben irracionális okokra hivatkozva a humanizmus, majd liberalizmus szellemiségében."
    Persze, hogy elfordulunk ettől. Ha megfigyeljük egy ember fejlődését (a pszichológia is vizsgálja), akkor egyre inkább elfordulunk a "szemet-szemért" ítélettől és figyelembe vesszük a szándékot és próbálunk előrelátóan/előremutatóan visszahatni egy rossz/relatíve rossz eseményre. (Kifejezetten az embergyerek-tinédzser-felnőtt kor jellemfejlődésének vizsgálatában tükröződik vissza ez nagyon jól.) Képzeld el, hogy hova fajulna a világ, ha állandóan és mindenki a szemet-szemért elvek alapján élne, kivétel nélkül. A 2. világháború után, rég belementünk volna a 3-ikba a Kubai válság során. De mondjunk hétköznapi példát: ha valaki mondana egy sértőt (akár csak véletlen is, hiszen előfordul, hogy nem szándékos), akkor adjak neki egy gyomrost, hogy moderációra bírjam?
    Jézus is pont ezt, a gyűlöletre-gyűlöletet szemléletet próbálta megreformálni a saját körében, nem véletlen, mert meglátta azt, hogy ez a szemlélet csak a "pusztulásba vezet". Valójában nem kiírtjuk a rosszat magunk közül, ha azt "egyenrangúan" megtoroljuk, hanem fenntartjuk. De ez megjelenik az irodalomban is, és mint mondottam, a pszichológiai is vizsgálja a témakört és látja a mechanizmusát is, hogy miért jobb út a mérsékelt/moderált válaszreakció, mint egy "teljes retorzió".

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák