Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Balage700 #20 üzenetére

    Most meg az is lehet, hogy majd 10-20 évet rohadnak egy börtönben. Tényleg ér annyit valakinek a "kifogyhatatlan lóvé" élvezete, hogy aztán 10-20 évet rohadjon egy börtönben?! Az ilyeneknek nagyon nincsen rendben a lelki világa, hogy nem érzi egy esetleg 10-20 évnyi világtól való elzártság hátrányát. Ez nagyjából egy születéstől az érettségiig tartó, rettentő hosszú időszak. Az nagyon sok idő... :U

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz enginev3.0 #13 üzenetére

    Azért nem ennyire egyszerű. Hallomássom szerint (mivel nem igazán kerültem eddig konfliktusba és a határokat sem feszegetem) nagy mértékben különbséget tesz a jog előzetesen kiterveltség/szándékosság között és balesetszerű/hirtelen felindulás között. Nem véletlen. Ilyen alapon, nem csodálom, ha egy bűnszervezet működtetői 20évet kapnak, egy halálos közúti balesetet okozó pedig "csak" pár évet.
    Az én volt főnököm mindig azt mondta, (mert az ismeretségi körében történt halálos autós baleset), hogy azért megy óvatosan, előzékenyen, mert ő nem tudna együtt élni azzal a lelki teherrel, hogy az ő hibája miatt halna meg valaki a közúton, ha csak véletlenül is. Egy ilyen szemlélettel sokat javulna a közlekedési morálunk is. Senki nem gondol bele abba, hogy egy 1-2t átlagos személyautónak milyen hatalmas a mozgási energiája egy törékeny emberi testhez képest... Még én sem számoltam ki, pedig tanultam erre vonatkozó fizikai ismereteket. :B

    (#4) AxBattler: Ó, már nagyon régi YT videókban is elég komolyan tolják ezek a rajtaütős magyar alakulatok. Találni olyat, amelyiken hang is van és lehet hallani, ahogy ordibálnak a behatolás előtt, ezzel, állítólag, mentális nyomást gyakorolva a bent tartózkodókra, hogy hirtelen félelmükben, ne tanúsítsanak ellenállást.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Tetsuo #98 üzenetére

    "A talio-elv a klasszikus vallások része, de az emberiség mindinkább elfordul ettől részben racionális, részben irracionális okokra hivatkozva a humanizmus, majd liberalizmus szellemiségében."
    Persze, hogy elfordulunk ettől. Ha megfigyeljük egy ember fejlődését (a pszichológia is vizsgálja), akkor egyre inkább elfordulunk a "szemet-szemért" ítélettől és figyelembe vesszük a szándékot és próbálunk előrelátóan/előremutatóan visszahatni egy rossz/relatíve rossz eseményre. (Kifejezetten az embergyerek-tinédzser-felnőtt kor jellemfejlődésének vizsgálatában tükröződik vissza ez nagyon jól.) Képzeld el, hogy hova fajulna a világ, ha állandóan és mindenki a szemet-szemért elvek alapján élne, kivétel nélkül. A 2. világháború után, rég belementünk volna a 3-ikba a Kubai válság során. De mondjunk hétköznapi példát: ha valaki mondana egy sértőt (akár csak véletlen is, hiszen előfordul, hogy nem szándékos), akkor adjak neki egy gyomrost, hogy moderációra bírjam?
    Jézus is pont ezt, a gyűlöletre-gyűlöletet szemléletet próbálta megreformálni a saját körében, nem véletlen, mert meglátta azt, hogy ez a szemlélet csak a "pusztulásba vezet". Valójában nem kiírtjuk a rosszat magunk közül, ha azt "egyenrangúan" megtoroljuk, hanem fenntartjuk. De ez megjelenik az irodalomban is, és mint mondottam, a pszichológiai is vizsgálja a témakört és látja a mechanizmusát is, hogy miért jobb út a mérsékelt/moderált válaszreakció, mint egy "teljes retorzió".

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák