Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz moonlight115 #869 üzenetére

    Pedig Széchenyi is politikus volt, főnemes és földesúr, mégsem gondolom, hogy leginkább a győzni akarás motiválta.

    finest: Ohó, új érdekes téma :)

    Természetesen maga a fogalom és a konkrét eszme a modern társadalmak találmánya. Azelőtt a legtöbb nép befogadó habitusú volt, és bár a hagyományok, a nyelv, a közös történelem, legendák, eredetmondák már jóval korábban is közösséggé tették őket, a nemzet maihoz közelítő értelmezése akkor alakult ki. A nacionalizmust megelőző korokban leginkább vallási vagy feudális közösségek (korábban családok, nemzetségek, törzsek) iránti hűség jelent meg, tehát elvileg hazaszeretetről (patriotizmusról) még korábban beszélhetünk.

    Megállapodás kérdése, hogy a patriotizmust a nacionalizmus egy ágának, vagy attól különböző eszmének tekintjük-e.

    1941-ben írja Joó Tibor A magyar nacionalizmus c. könyve bevezetőjében (nagyon érdekes egy akkor élt, nacionalista, de a fasiszta verzióval élesen szembehelyezkedő értelmiségi sorait olvasni):
    "Az eszményi célok, mint egykor a vallásháborúk utolsó idején, puszta jelszavakká, a meztelen önzés és hatalomvágy foszló lepleivé silányultak méltatlanok kezén, s a kiábrándulás közelget. Elviselhetetlen volna e szörnyű kor, ha nem éltetne a hit, hogy nincs már messze az idő, mikor a nemzetek belátják, mily végzetes volt a nemzetiséget hatalmi és politikai kérdéssé tenni s az erőszakkal és imperializmussal fűzni szövetségbe. Rá fognak eszmélni, hogy a nemzetiség szellemi, nem pedig hatalmi elv, s hogy mindenki számára elegendő hely van a kerek ég alatt, ha megszűnik a vetélkedés, hogy a hely, ahol az emberek élnek, alkotnak, álmodoznak és töprengenek, milyen nemzet uralma, milyen nemzeti állam fennhatósága alatt álljon."

    Tehát ebben az értelmezésben az író a nacionalizmus nagy kalapjába vette a két irányzatot, de ez részletkérdés. Hanem ma már nem áll értelmetlen háború a tiszta hazaszeretet kibontakozása és a soviniszta elemek elvetése útjában. Most már csak a vezetőkön múlik, hogy hajlandóak-e félretenni a kicsinyességet, hogy a nemzet eszméjét a közjó érdekében felhasználják, és ne csak üres jelszavakat pufogtassanak. Mert a nacionalizmus belátható időn belül nem fog kihalni, a követői nem fognak hirtelen kitérni a hitükből. De nem is volna ideális: az internacionalizmus kudarcot vallott, az általános kozmopolitizmussal pedig fontos szellemi értékek kerülnének veszélybe. Azt kellene elérni, hogy ne a kiábrándultság legyen úrrá a tömegeken, ami csak gyűlölethez vezet, hanem hogy a szemléletük lassan forduljon át építő és teremtő hazaszeretetbe. Csak ez nagyon nehéz...

    [ Szerkesztve ]

  • finest

    őstag

    válasz moonlight115 #869 üzenetére

    A bizonytalanság érthető érzés a mai világban, ami ontja ránk a híreket, információkat. A mai Sütő interjúban az is elhangzott, h jó ember abból lesz, aki a sorsának megpróbáltatásait szilárd jellemmel tudja viselni. Ha nem is ennyire sarkítva, de talán vonatkozhat ez nemcsak a szórványmagyarságra, de bármelyikőnkre, h szilárd értékítélettel képesek maradunk kiigazodni a világba, nem esünk áldozatul a mindent megoldó és nagyon kecsegtető végső igazságoknak, amilyenek az összeesküvés elméletek. Bár tulajdonképpen szórakoztató gondolat elképzelni, h a gonosz évtizedeken, évszázadokon át szövögeti titkos tervét, és természetesen mi mindig az utolsó időkben élünk, mint a mormonok, az utolsó napok szentjei teszik kétszáz éve. Számomra ez csak sience-fiction, játék a gondolatokkal. Éppen tegnap ráakadtam valahogy Alex Jones csatornájára a youtube-on. Ő valami apostolféle lehet az összeesküvés hívők számára. Nagy átéléssel magyarázza számtalan videóadásban a különféle összeesküvéseket, amivel az Obama-kormány, a neokonzervatívok, a gazdag kevesek, a multik, árnyékkormányok és még ki tudja hány különféle tirannus-jelölt az amerikai szabadságjogokra tör. Tegnap meghallgattam pár adást, de nem kívánkozom vissza a csatornára, és sajnálom a csókát az állandó felfokozott idegállapota miatt, nem tesz ez jót a szívnek.
    Ha valaki ellenséget akar, válasszon konkrét személyt, ne egy népet, vagy egy láthatatlan társaságot, mert azok ellen nehéz fellépni, és csak felőrli saját értékes energiáit az uszítással, tönkreteszi a tehetetlenség.
    Biztos nem divatos ezt mondanom, de az itteni széles körben hangoztatott elképzeléssel szemben, az amerikaiak hisznek a demokráciában, és az elnököt nem a felettesüknek, hanem az alkalmazottuknak tartják, akit a választók neveznek ki és mozdítanak el. Csak a helyi, torz vonatkoztatási rendszerben az ellenkezőjét kényelmesebb hinnünk.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

Új hozzászólás Aktív témák