Új hozzászólás Aktív témák

  • bunfi

    őstag

    válasz b. #95 üzenetére

    Naívan? Nem inkább a másik oldal áll hozzá gátlástalan módon? Én azért vagyok, hogy ők az életük végéig megéljenek a minimális fejlesztésekből? Az üres ígéretekből? Az elvett és majd visszaadott featureökből (lásd. iPad Pro)? Ha szerinted mi gondoljuk rosszul, hogy a fenti helyzetleírásnak nem kellene "a normális"-nak lennie, akkor javasolnék egy kis önrevíziót.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • b.

    félisten

    válasz bunfi #102 üzenetére

    Üzletileg ez abszolút normális dolog versenyhelyzetben, profitorientált, tőzsdén lévő cégektől.
    Az üzleti morál és az üzleti érzék nem mindig kapcsolódik össze.z egy örök körforgás és az üzleti etikett, mint olyan már csak az egymástól való félelemben teljesül ki, nem az egymásra való tiszteletben, vagy a nagy közös jóban, erre értettem hogy ez naív hozzáállás szerintem. Nekem ez már megszokott a munkámból és a dohányiparban eltöltött 20 év miatt, ahol ennél durvább és etikátlanabb dolgok is történtek és történnek a mai napig.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #94 üzenetére

    "Desktop/professzionális felhasználásban azért nem rossz dolog, ha lehet bővíteni. Úgy emlékszem a trashcan MacPro emiatt sem örvendett nagy népszerűségnek."

    A trashcan macpro nem azért volt népszerűtlen, mert a user nem tudta bővíteni, hanem mert - az egyedi hűtés design-nak köszönhetően - a gyártó se nagyon. Így az évek előrehaladtával egyre rosszabb lett az ár / teljesítmény mutatója és nem tudták tartani a tempót a konkurenciával (pedig a megjelenésekor még nagyon is versenyképes volt).

    Amúgy ez egy rossz kelet-európai PC-s beidegződés, hogy a usernek kötelező turkálnia a gépben.
    Az USA-ban még a PC hőskorában (90-es évek vége, 2000-es évek eleje) is a brand gépek dominálták a piacot, azaz a user megvette a Dell, HP, Compaq PC-t fix paraméterekkel és ha később nagyobb teljesítményre vágyott, akkor eladta és vett egy jobbat. Egyedileg összelegózott PC-je javarészt csak a tuning fanoknak vagy a megszállott gamereknek volt, akik a piaci kínálathoz képest nagyobb teljesítményre vágytak és a szerelt PC jellemzően jóval drágábbra jött ki, mint egy brand gép.
    Eközben nálunk legfeljebb bankok meg állami cégek vettek brand gépeket, a plebs meg garázsboltokban böngészte az alkatrész árlistákat.

    Tehát ha a user nem tudja bővíteni a gépet, az legfeljebb egy szűk réteget érint, a többséget az érdekli, hogy a gyártónak elég széles termék kínálata legyen, hogy megtalálja a számára megfelelő ár /teljesítményt. Hogy aztán ezt a termék kínálatot a gyártó moduláris felépítéssel vagy különböző teljesítményű SoC-okkal oldja meg, az a usert nem különösebben foglalkoztatja, ahogy autóból sem a gyártástechnológia alapján válogatnak az emberek, hanem hogy melyik felel meg az igényeiknek és a pénztárcájuknak.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #54625216 #104 üzenetére

    Az egesz PC era az osszelegozasbol notte ki magat, pont az apple volt ami kilogott a sorbol, hogy nem volt kompatibilis semmivel es nem adott hozzaferest a hardverhez. Ugyhogy pont forditva van, mint ahogy gondolod.

  • Cassi

    senior tag

    válasz #54625216 #104 üzenetére

    Mindenből az ellenkezője igaz annak, amit írtál. A legtöbb brand géppel ügyesen átverik a vásárlókat, úgy, hogy azok észre sem veszik, B kategóriás, olcsóbb alkatrészeket tesznek bele, és nem teszik lehetővé, hogy azokat tetszőlegesen lecseréljék.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz Abu85 #78 üzenetére

    kicsit még le vagyok maradva az olvasással, de mindenkinek, aki a piaci részsedéstől fél, és attól, hogy a kutyának nem fog kelleni, mert nem ismert, nem reprezentált megoldásokat hozna az nvidia féle ARM:

    nvidiának saját szerverei, szuperszámítógépe van. elég a saját szervereit lecserélni a saját dizájnjára (gombokért, valószínüleg) és máris ott lesz a reprezentálható teljesítmény, kompatibiltás, és a bérelhető, kiadható fejlesztői (online) rendszer.
    bárkinek megmutathatja, aki kételkedik: "nesze, itt a szerverünk, ezt a teljesítményt tudja, nézd, még ki is próbálhatod, aztán ha tetszik amit látsz, itt és ennyiért tudod megvenni"

    remélem normáisan sikerült leírnom, itt olvasgatás közben kicsit összekavarodtak a gondolatok

    -

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Reggie0 #105 üzenetére

    "Az egesz PC era az osszelegozasbol notte ki magat"

    Jah, itt keleten valóban. Máshol viszont a legózást maguk a brand gyártók végezték, a user meg bement a boltba és vett egy Dell vagy CompaQ PC-t, legfeljebb megbeszélte az eladóval, hogy mennyi ram és mekkora hdd legyen benne, és soha az életben nem nyitotta ki a gépházat.
    Egyébként abban az időben nem csak az Apple volt zárt rendszer, a Commodore Amiga és az Atari is tartotta még magát a 90-es évek közepéig, a workstation kategóriát meg olyanok uralták, mint a Silicon Graphics, Sun, Dec és egyiket sem lehetett otthon legózni, szóval igazából a PC lógott ki a sorból a sok klón gyártónak köszönhetően (ami persze hosszabb távon nyerő stratégiának bizonyult).

    #106 Cassi:

    "A legtöbb brand géppel ügyesen átverik a vásárlókat, úgy, hogy azok észre sem veszik, B kategóriás, olcsóbb alkatrészeket tesznek bele, és nem teszik lehetővé, hogy azokat tetszőlegesen lecseréljék."

    És ez mennyiben támasztja alá azt, hogy:

    "Mindenből az ellenkezője igaz annak, amit írtál" ?

    Nem a gépek minőségéről volt szó, hanem hogy csak a home userek szűk rétegének van igénye a gép legózásra, így a bővíthetőség valójában nem a legfőbb prioritás ezen a piacon.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz azbest #87 üzenetére

    nem kell integrálni ahhoz, hogy a pcie megkerülésével, vagy átalakításával "kizárják" a többi piaci versenyzőt.

    AMDnek adott lenne minden ahhoz, hogy se nv, se intel kártyát ne tudj a lapba rakni.
    Intel már fejleszti a saját vga-ját, amivel majd képes lehet u.ezt meglépni.
    Nv meg....ott marad egyedül, és nyom egy 'quit game' gombot, mert nem lesz mibe beletenni a kártyáit.

    -

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #108 üzenetére

    Legózni? Mármint a komponensek cseréjére és a memória/háttértár bővíthetőségére gondolsz? Egy felületes google kereséssel is ennek az ellenkezőjét találtam: [link] Egyébként az IBM egy amerikai cég, ha jól tudom. Aki kitalálta és defacto szabvánnyá tette a "legózást".

    De hogy mondjak még érdekesebbet: Fairlight CMI, egy digital audio workstation 1979-ből. Azok ott csak nem bővítőkártyák!?

    #109GoldhandRent
    Habár nem túl valószínű a lenti feltevés, alapvetően lényegtelen, mert az NV akkor is alulmaradna a vázolt helyzetben, ha megvenné az ARM-ot, mert továbbra sem rendelkezne az x86-hoz licensszel.

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • Busterftw

    veterán

    válasz bunfi #110 üzenetére

    Es az otthoni usereknek hany 30.000 dollaros Fairlight CMI-je volt, amivel tudott legozni?
    Az OEM gepek PC eladasaibol egyertelmuen kiderul, hogy a tobbseg nem legozik.
    A DIY piac toredeke a PC piacnak, ergo nem sokan legoznak.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz bunfi #110 üzenetére

    pont azért kell neki az ARM, hogy ne kelljen x86-ot liszenszelnie
    ha ez a helyzet bekövetkezne
    aztán h minden jól megy, még jobban is jár az ARM alapú rendzserével, mint a többi az x86-tal

    -

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #110 üzenetére

    Az IBM nem azért találta ki a moduláris felépítést, hogy a userek n+1 gyártó random alkatrészeiből maguk pakoljanak össze frankenstein gépeket (ezt értettem "legózás" alatt), hanem a saját termékskáláját akarta flexibilissé tenni vele anélkül, hogy agyonbonyolította volna a gyártást.
    Azaz a user kérhette a gépet több rammal, egy vagy két floppyval, különböző méretű hdd-vel, stb. és ehhez nem kellett bevezetni egy másik termék kategóriát.
    A többi brand gyártó is így csinálta (és csinálja a mai napig): van egy termék listája, a megrendeléskor beállíthatod az egyéb paramétereket, mint ram, ssd, egyebek és onnantól annyi a dolgod, hogy kivedd a dobozból és használd. A brandek között max. annyi a különbség, hogy mennyire széles a termékskála és mekkora a paraméter választék.
    Tegyük hozzá, hogy a paraméterezés sosem a user kényelmét vagy a termék életciklus meghosszabbítását szolgálta, hanem a különböző piacok szétválasztását. Azaz ha a home usernek elég volt a 640kb ram, az autocad felhasználónak meg nem, akkor ugyanazt a PC-t minimális ráfordítással el lehetett adni az árérzékeny home- is és a jobban fizető workstation piacon is, csak a ram árát kellett jó magasra tolni. (Ezt csinálja az Apple is a ram és az SSD túlárazásával: szétválasztja a piacokat.)
    A modularitást tehát nem a userek, hanem a gyártók miatt találták ki.

    Az már ilyen balkáni kényszerhelyzet volt, hogy itt dzsunka alkatrészekből kellett gépet berhelni, mert az USA-ban domináns "out of the box" megoldások nálunk megfizethetetlenek voltak. (Az oroszoknál a home kategória a 90-es évek végéig még szarabb volt, ők ZX Spectrum klónokat gyártottak amolyan gmk alapon és arra portoltak Amiga játékokat. :Y )

    "Azok ott csak nem bővítőkártyák!?"

    Bővítő kártyák minden géphez voltak, Apple II-höz és Amigához is, de nem ez volt a kérdés, hanem hogy a user számára van-e előnye a moduláris design-nak. Valójában nincs, mert a gyártó belügyének tekinti, hogy ha ő adott paraméterekkel szeretné a gépet, akkor hogy oldja meg.

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #114 üzenetére

    Akkor szóljál légyszi a taiwani/kínai gyártóknak, hogy legyenek kedvesek k*rvagyorsan abbahagyni az alkatrészek gyártásat és forgalmazását, mert annó az IBM nem erre találta ki a dolgot.

    A workstation piacon a RAM árát nem mesterségesen tolják magasra, hanem ott ECC memóriát használnak, nem véletlenül. Az Apple pedig nem piacszétválasztás okán csinálja a háttértár és RAM felárat, hanem mert így tud profitot maximalizálni.

    A moduláris felépítésnek meg ugorjunk neki Occam borotvájával. Vajon azért létezik a moduláris dizájn, mert egy cég ötletét ellopták és saját maga ellen fordították. Vagy azért, mert a moduláris dizájnnal egy komponens meghibásodásakor/elavulásakor elég csak azt a komponenst cserélni és nem kell kidodbni az eszközt (#környezetvédelem)? Attól, hogy egy országban alapvetésnek tűnik valami, mert az emberek egy része dekadens és ostoba, szerintem nem a világ többi, "dzsunka" része a hülye. Lásd. manuális váltó, közegészségügy.

    #113 GoldhandRent
    Főleg ha a szoftverek is arra íródnak és nem x86-ra. Jelenleg pont ez a probléma az ARM szempontjából, hogy a több évtizedes fejlesztőmunka eredményeit nem szándékoznak minimális előnyökért újraírni.

    [ Szerkesztve ]

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • azbest

    félisten

    válasz GoldhandRent #109 üzenetére

    Ha minden gyártó azonos forgalmat bonyolítana cpu-ból és gpu-ból is, akkor lenne ennek értelme. Nem hinném, hogy jól jönne ki bármelyik gyártó abból, hogy egyáltalán ne gyártanának moduláros alkatrészeket. Azzal elvesztenék egy vaskos szeletét a piacuknak. És mindhárom gyártónak egyszerre kéne olyan elborult irányba mennie. Ennek közelében sem vagyunk, csupán fantáziálás. Azt elhiszem, hogy sok apu is lesz, de azok mindig is korlátozottabb képességűek a különálló cpu és gpu kombinációknál. Hűtés és fogyasztás miatt is.

    Arról van csak szó, hogy ma már a full integrált apu / soc megoldások is képessek olyan teljesítményt hozni, ami belépő szinten jó. Cask nem mindenki ilyet akar.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz bunfi #115 üzenetére

    "Akkor szóljál légyszi a taiwani/kínai gyártóknak, hogy legyenek kedvesek k*rvagyorsan abbahagyni az alkatrészek gyártásat és forgalmazását, mert annó az IBM nem erre találta ki a dolgot."

    Most direkt égeted magad az ilyen hozzászólásokkal, vagy őszintén jön?
    Szerinted az IBM marketingcsapata anno leült a mérnökökkel és megbeszélték, hogy figyi srácok, tervezzetek egy személyi számítógépet, de fontos, hogy taiwaniak és a kínaiak a mindenképpen el tudják majd árasztani a piacot az alkatrészeikkel töredék áron, hogy aztán a klóngyártók kiszoríthassanak minket a saját piacunkról. Egész biztosan így történt.

    Vagy esetleg az IBM a 80-as évek elején kitalált egy moduláris rendszert, amivel a termékét flexibilisen tudta paraméterezni úgy, hogy közben a lehető leghatékonyabban tudta gyártani.
    És mivel akkoriban olyan meghatározó szereplője volt az iparágnak, hogy meg sem fordult a menedzsment fejében, hogy a nyílt design-t ellenük fordíthatják.
    Egy iparági elemző fogalmazta meg pontosan az akkori helyzetet: az IBM azt hitte, hogy IBM PC-ket árul, holott azok valójában Intel-Microsoft PC-k voltak. (Egyedül a BIOS volt IBM termék, amíg a CompaQ egy ügyes jogi trükkel le nem másolta azt is.)

    "Attól, hogy egy országban alapvetésnek tűnik valami, mert az emberek egy része dekadens és ostoba, szerintem nem a világ többi, "dzsunka" része a hülye. Lásd. manuális váltó, közegészségügy."

    Meg a világ legerősebb gazdasága. Az emberek nem azért vettek(vesznek) az USA-ban brand gépeket, mert dekadensek és ostobák, hanem mert megtehetik. A legtöbb ember szerte a világon ha egy out of the box megoldást meg tud fizetni és cserébe nem kell szarakodnia vele, akkor azt választja.
    Vannak, akik bemennek egy márkakereskedésbe és vesznek egy autót, mások meg karambolos kocsikra licitálnak és utána évekig szerelgetik-tuningolják.
    Szerinted kik vannak többen?
    És aki márkakereskedésből vásárol az csak dekadens és ostoba lehet? Na ugye.
    A PC piacon sem más a helyzet.

    "A workstation piacon a RAM árát nem mesterségesen tolják magasra, hanem ott ECC memóriát használnak, nem véletlenül. "

    Az ECC és a normál ram ára között nincs akkora különbség, amekkorát a brand gyártók felszámolnak. De nem csak a RAM árakkal trükköznek, láttam brand gyártó szerver árlistáját, egy HDD tartó keret, ami egy darab hajlított fémlemez, 1500 dollár. Persze ha komplett rendszert vásárolsz, akkor ingyen van. Miért? Mert nekik nem éri meg, ha a vevő HDD upgrade-el kitolja a szerver élettartamát és nem komplett rendszert cserél a maintenance lejártával.
    De lehet 4 portos meg 8 portos fiber switch-et is venni, a 4 portoson is 8 csatlakozó van, csak a firmware-ben letiltanak 4-et. Ha upgradelni akarod, meg kell venned a licencet, ami drágább, mintha vennél még egy új 4 portos eszközt. És így tovább.

    "Az Apple pedig nem piacszétválasztás okán csinálja a háttértár és RAM felárat, hanem mert így tud profitot maximalizálni."

    Akkor most gondolkodj el egy picit azon, hogy mi a célja a piac szétválasztásának.
    Segítek: profit maximalizálás.
    Adott egy termék, ami az alap rammal és ssd-vel pont elég egy home usernek. Ugyanaz a termék félprofi-profi célokra is megfelelő lenne több rammal és SSD-vel.
    A home user költség érzékeny, egy adott összegnél többet nem költ a gépre, inkább keres ugyanannyiért más márkát, a profi viszont hajlandó többet fizetni a termékért, mert úgyis kitermeli az árát.
    Így az alapgép árát kevés rammal és ssd-vel alacsonyan tartják, a ram és ssd felárat pedig megtolják, így ugyanazzal a termékkel le tudják fedni a home és a profi igényeket is és mindegyik piacból ki tudják sajtolni a maximális bevételt.
    Azaz így maximalizálják a profitot.
    Ez nem az Apple sajátja, ugyanezt csinálja az összes brand gyártó is.

  • bunfi

    őstag

    válasz #54625216 #117 üzenetére

    Szarkazmus. Irónia.

    Tisztában vagyok vele, hogy miről beszélsz, de nem fogok még tapsolni is annak, hogy a kedves vásárlók fizessek meg mindent, miközben az említett brand gyártók a szarrágás magasiskolájával spórolnak minden létezőn az alkatrészektől a kínai rabszolgamunkásokig. Arról nem is beszélve, hogy a nekik nem éri meg címszó alatt még hülyét is csinálnak belőlem, mert nekem biztosan arra van szükségem, amit ők kitaláltak.

    Az autós példa rossz, mert nem karambolos autót veszek, hanem újat, csak én építem össze az igényeimnek/pénztárcámnak megfelelő alkatrészekből. Ami az autóval ellentétben még nem is olyan szerszám, idő és szaktudásigényes, mert hetedik osztályos általános iskolások meg tudták csinálni 1 db csavarhúzó segítségével, csak nekem bele kellett tennem némi energiát, hogy szerezzek egy hibás gépet és megmutassam/elmagyarázzal, hogy hogyan működik. Persze tudom a corporate greed szempontjából ez minősített bűncselekmény volt a részemről.

    Egyébként a világ legerősebb gazdasága (ha kérdések nélkül mérvadó metrikának tekintjük a GDP mutatót) éppen kezd önmagába roskadni, mert a fizetőképes kereslethez kellene valami, amiből fizethetnek a vásárlók.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • azbest

    félisten

    válasz #54625216 #117 üzenetére

    Ilyen része is lehet a törtnetnek, amit leírtál.

    Viszont üzleti felhasználásnál, üzleti sorozatú gépeknél inkább arról van szó, hogy 3 vagy 5 évig, elérhetőek alkatrészek / komplett ugyanolyan gép. Cégeknél fontos lehet a homogenitás, hogy ne kelljen sokféle különböző géppel foglalkozniuk. Vagy akár valamilyen plecsni is megkövetelheti, hogy csak a cég által bevizsgáltatott készülékek üzemeljenek, nem szabad másra cserélni.

    IBM-ék nem sejtették, hogy ennyire elterjedt lesz a számítógép. Viszont a pécé pont azért is lett elterjedt a korábbi gyártóspecifikus gépekkel szemben, mert szabadon másolható volt. Így rengeteg gyártó kezdte gyártani az alkatrészeket, klónokat.

    Szervereknél is az adja az új gépek drágaságát, hogy benne van több évnyi support és hogy fenntartanak alkatrész raktárat 5 évig. Viszont használt, gyártói élettartamon túli készülékek és alkatrszek meg sokszor sokkal olcsóbbak, mint a használt pécé és laptop gépeik. Azért mert, komoly helyre / éles környezetre nem veszik meg őket használtan, support nélkül. Viszont például fejlesztői környezeteknél simán töredékébe kerülnek a használt, gari időn túli szerverek és alkatrészek. Manapság is fut még sok reg/ecc ddr3 ramos második - harmadik generációs core2 magokra épülő szerver. S eléggé diszkont áron kapni alkatrészeket, ramot bele. Cserében persze, ha lerohad valami, akkor így járás.

    Meg persze az otthpni felhasználók számára nem opciók általában a szerverek, mert hangosak, sokat fogyasztanak, nagyok. Kínálat van, de a kereslet eléggé rétegigény.

    Szerintem egyébként nyugaton is megvan bőven a piaca az alkatrészből épített számítógépeknek. Ők elsősorban a piaca a sokféle külön kapható alkatrészeknek is. Viszont abban teljesen igazad van, hogy vastagabb pénztárcával azok nincsenek diy gépre kénnyszerülve, akik nem akarnak érteni a számítógépekhez, hanem csak használni akarják.

    És ugye az is benne van, hogy akinek drágább az ideje, vagy éppen nincs semmi szabadideje, azok nem akarnak barkácsolással foglalkozni. Keleten még mindig sokan képesek rengeteg időt elcseszni filléres spórolásokra, csak mert olcsó az idejük. Máshol meg megéri dolgozni és pénzt keresni helyette és szakembert / kész terméket megfizetni.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

Új hozzászólás Aktív témák