Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1591 üzenetére

    A lentieknek nincs köze közvetlenül ketohoz, étrendi filozófia / spekuláció topicba jobban beleillene, csak olyan nincs :) Értelemszerűen innentől fogva személyes vélemény csak:

    Csodában én se hiszek, a lentebbi ábrán sem azért szerepel csoda, mert bármelyik oldalon varázslat történne, hanem mert mindkét oldal szembemegy a modern étkezési logikával, tehát "csoda hogy működnek" :) Ellenben ha megnézed a természetes tápanyag forrásokat, nem fogsz egyszerre magas zsírtartalmú és magas szénhidráttartalmú ételeket megtalálni egymás mellett. Előbbieket megtalálod ha vadászol (plusz néhány lokálisan elérhető növény, mint az avokádó vagy chia mag, de ugye az is alacsonyan ch), utóbbiakat megtalálod ha növényeket eszel. Nyilván tápanyag szűkében az ember opportunista volt, tehát amit épp talált azt megette. Azon el lehet vitatkozni, hogy vajon az állat - növény közül melyiket preferálta és melyiket ette ha muszáj volt, de egy étkezésen belüli keverésre nem nagyon kerülhetett sor amíg állandó települések ki nem alakultak (minek cipeld az élelmet ha meg tudod enni helyben is), márpedig az inkább történelem óra anyaga, mint evolúcióé. Szóval azt hamarabb el tudom fogadni, hogy egészséges ha valaki napon belül eszik "mindent", de az egyes étkezések vagy zsírszegények vagy ch szegények, mint azt hogy a "vegyes" (minden étkezésre együnk mindenből kb. arányosan) étrend az egészséges. De valószínűbbnek tartom a szezonális étkezést (termésidőben zsírszegény, egyébként ch szegény). Illetve egész pontosan azt tartom valószínűnek, hogy a kettő (zsírszegény és szénhidrátszegény) egyformán egészséges alternatívája egymásnak, akármilyen formában űzve.
    Természetesen tévedhetek, és bár nem állítom, hogy semmi alátámasztást nem tudok adni a fentieknek, de nyilván ez inkább elmélet, mint tudományos tény, nem is akarom annak beállítani.
    Ugye a low carb / keto az amit egyre inkább alátámasztanak tudományos alapon (sajnos a ténylegesen zsírszegényre gyakorlatilag nincs modern kutatás), és egyre több hivatalos forrás is kezdi elfogadni ha nem is jobbnak, de alternatívának mindenképp. Nyilván emellett ott a saját és sokak tapasztalata is, miszerint mindig küzködött az étkezéssel (súly kontrollal), miközben keton meg megy magától. Szóval ezért ezt merem ajánlani, illetve amit összeszedtem tudást az alapján segíteni másoknak. Én továbbra se hiszem, hogy ketot annyira nehéz lenne tolni, annak idején mi is nagyon rákészültünk, hogy biztos nehéz lesz és majd milyen szénhidrátdús kaját hogy lehet helyettesíteni, hogy ne hiányozzon, aztán elkezdtük és adta magát és sok-sok hónap volt mire szénhidrátdús dolgok helyettesítésével próbálkoztunk, akkor is szociális okokból (sütni kéne valamit karácsonyra, mert úgy szokás :) ). De ezt "kívülről" tényleg nagyon nehéz elhinni, én se hittem el mielőtt kipróbáltam volna.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák