Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Morden24

    nagyúr

    Szükség van-e a honosított játékokra?
    Válasz: igen. Sajnos. Mert van rá igény.

    Miért van rá igény?
    Válasz: az ócska oktatás csak egy komponens. A másik az átlagmagyar lustaság, és a nagypofájúság egy piacilag elhanyagolható nyelv ellenére.

    Miért sajnos?
    Válasz: mert ezzel elősegítik, hogy az így is szánalmas nyelvtudási arány továbbra is szánalmas maradjon.

    Magánvélemény: az igénytelenség netovábbjává kezd válni a magyar szinkron. Lehet merengeni a múlt dicsőségén, de minek, ez a valóság.
    Játékoknál rosszabb a helyzet, mint filmeknél. Itt még igénytelenebb a stáb. Nem tudom, kiket foglalkoztatnak, de fizetés helyett kizavarnám őket a hóba játszani, mert ott legalább nem okoznak kárt.

    Ne beszéljünk a lassúságról, meg arról, hogy milyen játékárak vannak itthon külföldhöz képest. Itthon játékot vásárolni már totál felesleges, amikor külföldről berendelem 30-40%-os módosítóval.
    Akinek van némi jövőbelátó képessége, nem erőlteti a szinkronozást, mert csak magával baszik ki minden tekintetben. Drágább, igénytelenebb, és még csak nyelvet sem tanul.

    Magánvélemény 2: nem kell a honosítás. Tanuljanak nyelvet az emberek.

    ddekany: De azt ha megölnek sem értem, hogy hogyan születnek azok a házi fordítások, amiket a feliratok.hu-ról lehet leszedni...

    Aha, utoljára egyik haveromnál láttam feliratok.hu-s munkát, nevezetten a Fahrenheit 9/11-et, ahol Bush "dictatorship would be easier" mondatát "detektoros hajókkal könnyebb lenne" fordítással prezentálták. :C -> a 10 éves unokaöcsém jobban tolja az angolt;az ilyen ostoba minek fog egyáltalán billentyűzetet?

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz phpmoli #20 üzenetére

    Abból a szempontból nem igaz, hogy a videójátékok hajnalán (ha most szigorúan ennél a témakörnél maradunk), tehát a C64-es időktől indulva sem volt olyan kirívóan sok a magyar nyelvű vagy fordított cuccok száma, később a PC-s (és konzolos) korszakban meg konkrétan nulla, és akkoriban azért leginkább grafikus kalandjátékok meg a point&click stílus vitte a prímet, nem a nyamvadt fps-ek, amiket egy szó elolvasása vagy mondat megértése nélkül is végig lehet vinni.

    Mégis, ilyen miliőben is képesek voltak játszani az emberek.

    Manapság meg besír mindenki, ha a tévéjén a beállítőmenü nem magyarul van. Számomra ez fordított evolúció.

    Persze igazából az koronázza meg az egészet, hogy minőségi játékszinkronnal én még nem igazán találkoztam, ellenben botrányosan szarral már nem egyszer (mondanám, hogy Gothic 3), tehát még létjogosultságát sem látom.

    Rendben, kell a tömegeknek. Akkor két elvárásom van.

    1. Legyen minőségi, hogy legalább kulturális értéket képviselhessen.
    2, és ez a fontosabb, főleg, hogy az 1-es pont kicsit nehézkes: legyen kikapcsolható, ne legyek belekényszerítve (mint az említett G3 esetén), hogy a félkretén alkotók stílustalan, anakronisztikus és stilisztikailag zérus eredményességű ürülékét kelljen elviselnem.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz dark_hmz #25 üzenetére

    Igen, csak felirat van, de az is a magyarítás kategóriába esik.

    Mi volt a bajom?

    Magyartalan tükörfordítások, főképpen tárgyak és a növények esetén (ezeknek gyakran van magyar nevük, csak éppen a bagázs dilettáns marhákból állt), anakronisztikus szavak használata (egy középkori hangulatú fantasy-ben benyögnek olyan szavakat, hogy "haverom", merthogy volt ilyen), valamint az, hogy nulla érzék és hangulat társult a fordításokhoz. Fos iparosmunka volt, azt meg meg tudja csinálni egy majom a sztaki szótárral.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz ddekany #29 üzenetére

    ha mondjuk egy csodás holland ideteleportálódik 1 évesen, pont olyan lesz, mint az átlag magyar f*szparaszt...

    Igaz, de a franciát is el szokták küldeni a picsába, ha a nem túl populáris nyelvén kívül nem hajlandó máson megszólalni, illetve ha nem érti.

    Egyszerűen történelmileg így jártunk...

    Tény, de ettől még (illetve éppen ezért) kell a nyelvtanulást prioritásként kezelni. Főleg az angolt, ami gyakorlatilag alappá kellene, hogy váljon lassan.

    Amúgy mit értesz nagypofájúság alatt? Mert ilyen népet, aki így szégyelli, hogy egyáltalán létezik, rendszeresen leköpi önmagát, nehezen lehetne másikat találni.

    Azért itthon keményen megy még mindig a "faszomért tanuljak én külfődiű', majd a seggem alá tolják a fordítást", a gyereknek meg elég, amit az iskolában tanítanak, egyébként meg úgyis max. magyar tévét nézünk.
    Ezt értem alatta. Kis ésszel fel lehet(ne) fogni, hogy magával (vagy a kölkével) cseszik ki az, aki így áll a dolgokhoz.

    Mondjuk én ezt sajnálom, mert nem értékelem nagyra az angolt...

    Félre ne érts, én nem arról témázok, hogy melyik a "jobb" nyelv, hanem arról, hogy melyik a lényegesebb, és ennek fényében mire lehet/kéne számítani.

    szerk.: Másik téma meg a nyelvvizsgázás. Azokat a faszkalapokat is tökön kéne rúgdalni, akik szépen összehozták anno, hogy a Mari néni kricsmije is átesett az akkreditációs folyamaton, és két böfögés közben 2000 forintért bárkinek adhat nyelvvizsgát. Ezzel még sikeresen el is hitették a sok hülyével, hogy beszélnek nyelveket, közben egy amerikai akciófilmet nem értenek meg, annyira nem megy nekik.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz euforia #41 üzenetére

    Szerintem te is elvagy tévedve ugyanmár mér kéne nekem megtanulnom 18féle nyelvet ha filmet akarok nézni

    Elég egyet, hogy a legtöbb produktumot (a játékok pedig effektív 100%-át) lefedd. Egyébként meg minimum angol felirat mindenen van, amit a feliratolvasásról írsz, az meg ebben a formában nem igaz. Úgy van az megcsinálva (ha profik csinálták), hogy kényelmesen el lehessen olvasni, ha valakinek az nem megy, akkor bizony be kell látni, hogy az olvasási képességei az átlagos vásárlóréteg alatt vannak.

    Előző kommentedből pedig:

    A minőségről meg annyit h olyan amilyen aki nem tud angolul az annak is örül h ez van.

    Ez addig jópofa, ameddig lopkodjuk a filmeket a netről, aztán alácsapjuk az ingyér'feliratot a feliratok.hu-ról, meg lewarezoljuk a magyarított játékot. Viszont a többségben illene kialakulnia egy olyan igénynek, hogy ha már fizetek, akkor ne szart kapjak, hanem minőséget.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Sirandrish #43 üzenetére

    nehogymár analfabéta hülyegyerek legyen az aki nemtud angolul illetve nemtud angolul filmet nézni/élvezni

    Mára pedig egyre inkább ez a helyzet. Ugyanúgy analfabéta hülye, aki nem tud a Google-ben keresni, vagy kezelni egy mobiltelefont. Aki nem a 13. havi nyugdíjra vár, azzal szemben ezek az elvárások lassan alapvetőek leszenk (nem csak nálunk amúgy).

    Illetve remélem akkor te még nem néztél német/francia/cseh stb filmet csak eredeti nyelven...és ez mindenkire vonatkozik aki állitólag annyira vágja az angolt hogy nem kell neki szinkron se..

    Én minden filmet az eredeti nyelven nézek, és alárakom az angol feliratot.

    nehogymár kötelező legyen a nyelvtudás...persze..jó dolog..meg hasznos..de túlzásokba se kell esni...

    Be kell látni, hogy a mostani fiatalság körében kisebb számú az, aki kizárhatja a nyelvtudást, mint az, akinek gyakorlatilag alap. Már régen túlvagyunk a "hasznos" kategórián. Alig van olyan szakma, ahol külföldiekkel nem kerülsz kapcsolatba (és mellesleg kevesebben néznék tahó parasztnak az egész nemzetet, ha néhány pincér vagy BKV-ellenőr megtanulna angolul... igaz, páran a magyart is erős nehézségekkel beszélik, írni meg nem is tudják).

    és az itt írók akik állitólag csak angolul néznek filmet azoknak kb a 60% hazudok

    Igazad van, a Tizedes meg a többieket tényleg magyarul nézem, de nem kéne túlerőltetni ezt a "tuti hazudik" marhaságot, ha nem muszáj.

    Valahogy kizárt dolognak tartom hogy a PH-n 10 emberből 8 folyékonyan beszél idegennyelvet...

    Ez a jófajta "ha én igen, mindenki igen, ha én nem, senki sem"-féle alapvetés? :)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Sirandrish #47 üzenetére

    Úgylátom te felsőbbrendünek hiszed magad azáltal hogy beszéled az angolt..

    Nem. Én alapvetőnek érzem azt, hogy valaki beszéli az angolt (levonva minimális számú szakma ill. korkategóra tagjait). Egy alapvetően IT, vagy jelen esetben gamer portálon meg egyenesen meg vagyok lepve, ha valakinek ilyen téren nehézségei vannak.

    mindenkit lenézel...legalábbis a nagytöbbséget...

    Nem tagadom, valóban sok esetben így is van, és ezt nem is szokásom véka alá rejteni. Viszont jelen esetben tényleg tévedsz. Az már más kérdés, hogy bizonyos hozzáállással tényleg nem tudok mit kezdeni - pölö a nyelvtudás alapvetőségét tagadók elképzelései is ilyenek. Tényleg komolyan azt állítod, hogy "na jó, hasznos, de egyáltalán nem szükséges/fontos/alap"?

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz .volkovy. #51 üzenetére

    .volkovy. & Bermi

    Természetesen ki lehet engem kiáltani faszfejnek, ettől még a felvetett probléma nem távozik, de mondjuk nem az én gondom.

    A személyeskedésért cserébe némi helyretétel: magyarosítás az az, amikor valamire szalonnát vagy betyárbajszot tesznek. A fent tárgyalt téma meg magyarítás, esetleg honosítás, lokalizálás.

    dark_hmz: Konkrétan nem, mert már több, mint egy éve túladtam a játékon. Arra emlékszem, hogy a növények nevei voltak pl. ilyenek, de ezt írtam is. A dilettantizmust meg azért írtam, mert ezekhez a dolgokhoz nem elég az, hogy valaki tud pölö angolul, és nagyon lelkesen lefordít valamit. Illetve lehet azt is, csak nem illik érte pénzt kérni.

    Én még mindig jelen fiatalságról beszélek (főleg, mivel én az oktatás témájától kezdtem a bulit), szóval megkérnélek, hogy ennek fényében kezeld az analfabétizmusra tett megjegyzésemet. Minimális kisebbségtől eltekintve igenis reális, amit mondok.

    De általában akinek valami nem szükséges, annak nem is fáj a hiánya, ergo nem értem a védekezést és ellenállást... :F

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz ígyvanferi #55 üzenetére

    Magától értetődő, de tényleg minimális számú szakmát tudnék felhozni, ahol nincsen esélye a külföldiekkel való interakciónak.

    Arról nem is beszélve, hogy nem azért került be az általánosan oktatott tárgyak közé a nyelv, illetve nem azért kötelező nyelvi érettségit tenni (vagy éppenséggel van még olyan egyetem, ahol a diploma mellé nem kötelező egy nyelvvizsga?), mert divatos sznobéria.

    Mint ahogyan kezdtem, szerintem probléma van

    1. az oktatással, ami szar
    2. a nyelvvizsga értékének bányászbéka segge alá süllyedésével
    3. a hozzáállással

    Az a baj, hogy olyan esetben is kevés a normális nyelvtudással rendelkező, ahol ez kéne (most a felhozottakon kívül bedobhatnám a taxisokat), de abban neked és Szten Márs-nak is igaza van, hogy ha az anyanyelvét nem képes anyanyelvi szinten használni, akkor nincsen miről beszélni.

    (Egyébként valahol szégyellem is magam rendesen, mert én alapban angolt tanultam, és k_rvára elkényelmesedtem miatta, de én is belekezdtem nemrég új nyelv tanulásába)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz ígyvanferi #58 üzenetére

    Még mindig bőven 10.000 Ft felett van egy középfokú, komplex vizsga. Vagy csak eddig jó helyeken jártam.

    Nem az a lényeg, hogy mennyibe kerül, hanem az, hogy verseny lett a "nyelvvizsgapiacon", és az akkreditált intézmények vagy azon versengtek, hogy ki az olcsóbb, vagy az, hogy kinél csicskább a követelmény. Meg is van az eredménye, tucatnyi ismerősömnek van ilyenolyan humbug nyelvvizsgája, ami nem fedi a valóságot. Szóval tényleg valós a gond.

    Az általános és középiskola 12 éve alatt 9 nyelvtanárhoz volt szerencsém (8 német és 1 angol), akikből kb. egyet mondhatnék (így utólag visszagondolva, akkor azért nem látja az ember annyira), aki megfelelően oktatott

    Kb. ugyanez nálam, szóval ismerem az érzést.

    A tempóról ne beszéljünk a sok csökkentértelmű miatt, sajnos különórák nélkül esélyem sem lett volna nyelvvizsgáznom.

    A különóra meg rohadt sok pénz, aztán meg az iskolai jegyeid nem javulnak, mert a kretén tanár összetéveszti a verstanulással a nyelvoktatást, és karót ad, mivel nem magoltad be a megtanultandó szöveget... na ja. :U :)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Sirandrish #60 üzenetére

    még égenis szükség van a szinkronra illetve a feliratra mert nem mindenki tud angolul..és ha valaki nem akar megtanulni azt kényszeríteni sem szabad..én ennyit mondtam..ha szerinted ezek közül bármi helytelen szerinted akkor várom a véleményed...

    Kényszeríteni valóban nem kell senkit, illetve nem kéne.

    Én azt mondom (illetve az a véleményem), hogy egy olyan miliőben, ahol a nyelvtudás nagyon kell, de az oktatás mégis egy kalap szar, és a gyerekek maguktól csesznek nyelvet tanulni, ott gond van.
    És az a baj, hogy mindeközben megfelelőnek tartják az akár ócska színvonalú sub/dub-ot is, csak legyen meg, mert nehogy nyelvet kelljen tanulni, illetve nehogy koncentrálni kelljen, és akkor a koszon kívül más is ragadna filmezés meg játék közben a delikvensre.

    Ezt egy átfogó problémaként látom, aminek külön-külön lényegtelenek a komponensei, de együttesen gázosak, és ha még kialakul a "nem akarok nyelvet tanulni, mert magyar vagyok és punktum" nézet (ami nem ritka még manapság sem), az már szerintem rettenetes.

    A saját környezetemben látom, hogy mit okoz az, hogy a gyerek elkényelmesedik azon, hogy csak magyarul néz/olvas/játszik, de mindeközben az iskolában semmit nem tanul. Ez aztán oda vezet, hogy amikor szükség lenne a nyelvtudásra, akkor már késő, és a hiánya bazi nagy gondokat okoz.

    Az meg a saját magánvéleményem (de ahogy látom, páran igazoltak is), hogy egyre több a színvonaltalan magyar sub/dub.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Lenry #70 üzenetére

    ITK? Nem lepne meg.
    Az én barátnőm perfekt spanyol (kint élt, szóval na :) ), és végigszivatták felsőn, de úgy, hogy közben konkrétan jobban beszélt, mint a vizsgáztató.

    Amúgy csak halkan mondom, hogy talán inkább buktassanak meg párszor, mint hogy a mostani rendszer legyen, ahol a debilt is átrúgdossák, mert az jó marketing az intézménynek, tehát mindenki oda akar menni, mert könnyű, ergi így is a pénzre hajtanak, csak közben átverik azokat az embereket, akiknek a kezébe nyomják a nyelvvizsgát. Aztán ezek meg csak pislognak, amikor egy interjún páros lábbal rúgják ki, mert három épkézláb mondatot nem tud összehozni szóban, pedig a CV-jén ott figyel félkövérrel szedve a középfokú C :U

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Lenry #74 üzenetére

    talán inkább dolgozzanak ki egy olyan rendszert, ahol csak az megy át, aki jól beszéli és érti az adott nyelvet

    Kontra: dolgozzanak ki egy olyan rendszert, ahol egy gyereknek az általános iskola keretei között is van lehetősége egy nyamvadt társalgási szintet elérni egy darab idegen nyelvből.
    (Mindegy, nagyon off és egyre offabb lesz a dolog, de az oktatással még ennél is komolyabb zűrök vannak...)

    szerk.: Főleg azért kellene az oktatással kezdeni, mert akkor mindenki számára lenne egy "alap", és ezáltal nyilván megváltozna a hozzáállás is.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz phpmoli #80 üzenetére

    sokkal kevesebb szoveg volt (press space to start, lives, high score)

    Ja, a Mortal Kombatban meg a Golden Axe-ban igen. De mondjuk Monkey Island? Larry? Indiana Jones? Zork sorozat?
    A PC-s játékok a '90-es évek közepére meg zengtek az átvezető videóktól, sőt - a legpopulárisabbak komplett filmeket tartalmaztak (Wing Commander, Rebel Assault stb.), nyomultak a hardcore cRPG-k (Baldur's Gate, Fallout-ok), de még egy nyamvadt szimulátor is tökig volt "primary/secondary mission objectives" szintű szövegekkel (X-Wing).

    csak lehetne kapni us international billentyuzetet, ha tobben lennenk..

    Lehet. Nekem pl. olyan van, bár nem abból a megfontolásból, hogy ne legyen magyar.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Sirandrish #90 üzenetére

    Őőő, ezzel a "ha ha ha" a legkisebb gond.

    Somebody set us up the bomb :DDD - mellesleg még most is szakadok, szerintem megy aláírásba :B

    Előző kommentre: a jogot nem kéne elvenni. Csak ha lenne normális oktatás (és igény a normális oktatásra), akkor kevesebben tartanák életbevágóan fontosnak ezt a jogot. Ezzel nem a magyar nyelv ellen advokálok, hanem az ellen, hogy manapság, a mai világban mind a munkaerőpiacon, mind a szórakozásban kára származik annak, aki nem ért kellő alapossággal angolul, így a logikus lépés a tudás általánossá válása. Ennyi. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz bullseye #99 üzenetére

    Badger mushroom snake megvolt. Ez kimaradt. Szánombánom. És még el is írom :)

    Amúgy a feliratok.hu-s dologban csak azért nem értek egyet, mert vannak ott kritikán aluli fordítások is, nem csak pár szleng-elértés, meg outdated gettószókincs.
    A "detektoros hajókkal könnyebb lenne" idézetemet nem poénnak szántam, megtörtént esemény, de a The Shield-hez készült feliratok (1-es szezon) is tragikus volt (szerencsére évek óta a közelébe sem néztem).

    Amúgy persze, ingyen meg kedvességből, oké. Ez nagyon becsülendő. De attól még szar :)

    Szinkronelszúrésból millió van. Gondolom senkinek nem ismeretlen az Alines-féle "Nyald ki a szemfenekemet!" :U

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz phpmoli #132 üzenetére

    Azért vicces ez a szakmunkásozás, mert a legtöbb szakmunkás sem ússza meg nyelvismeret nélkül.
    De még a raktáros semi igazán.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz BigBadPlaYeR #123 üzenetére

    Egyáltalán miért pont angolul adják ki a szoftvereket? A kínaiak többen vannak.

    Mert az angolul nem tudó kínaiak piaca elég kicsi a szoftvergyártók számára.
    Kicsit jobban megéri angolul kiadni, amit globális léptékben jobban fogyasztanak. Na meg ott van a munkaerő kérdése is. Hány szoftver származik angol nyelvterületről, és hány kínairól? Vagy mostantól a Microsoft mondjuk csak kínai programozókat vegyen fel? :)

    (Amúgy ahogy már előttem is írták, lesz itt még Firefly és angol-kínai hibrid nyelv :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz euforia #145 üzenetére

    Azért azt illik tisztába tenni, hogy az "internetes fórum" nem jelenti azt, hogy a miért-et mér-nek kell írni. Sem nem helyes, sem nem szép, sem nem jófej dolog.

    Az meg, hogy a helyesen írni tudó állítólagos 30% (szerintem több) néha beleköt a másik halmazba, az reális, és nem közhelyes. A közhelyes az, hogy mindig jön a visszaválaszban a "de ez egy netes fórum"-féle érven túli érv.

    Ez nem sms, itt a hogy helyett írt "h" nem spórol senkinek pénzt.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Mr X #196 üzenetére

    Nem keveset segít, hanem szókincset ad, meg választékos beszédre való lehetőséget, ráadásképpen up-to-date tartja a nyelvtudásodat, arról nem is beszélve, hogy nem silányodsz, ha éppen itthon vagy, és nem nagyon használod az adott külföldi nyelvet.

    "Megtanulni" nulla nyelvtannal nem valószínű, hogy fogsz. Ott nem véletlenül szükséges a "tanulni" szó.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #244 üzenetére

    Egy kicsit olyan, mintha a nagybetűs Anya halálát kívántad volna

    He? :F Milyen nagybetűs anya? Minden magyarok ősanyja, vagy mi?
    Bár "kívánni" én sem kívánom, hogy haljon ki a magyar nyelv (bár bevallom, kb. bárki anyjának élete jobban érdekelne, mint ez), abban igaza van Ollie-nak, hogy a magyar nyelv piacképtelen már nagyon régóta, és egyre inkább az lesz, a jelenlegi trend meg azt mutatja, hogy nem sokáig lehet csinálni a bezárkózós-szuverénországos-kisszigetatengerközepén marhaságot.
    Ahogyan a munkaerő migrációja folyik, úgy nő a kevert munkaerő aránya, és ez véletlenül sem azt fogja jelenteni, hogy az ide jövő angol szakmanager megtanul magyarul, mivel nyelveknél is érvényesül az erősebb kutya baszik elv.
    Átlagjózsi kénytelen lesz megtanulni, bizony. Ez van. Nem a mostani generáció, de jobb, ha igyekeznek.

    Mellesleg ha Ollie-nak tanári diplomája van, és valaha használta is (és ahogy kivettem a kommentjeiből, igen, használta), nemigen kéne leárulózni meg egyebek, mert valószínűleg élből többet tett az "országért", mint a sok nacionalista seggarc egybegyúrva.

    Akiknek nem tetszik, úgy gondolom meg tudják venni angolul is, általában adott a lehetőség.

    Kevés lehetőség van rá, több esetben a magyarítás kizárólagos. Természetesen megrendelheted külföldről is (jobban is jársz, én itthon már szinte semmit nem veszek), csak kevesen szeretik az onlány vásárlást, pl. egy gyereknek a szülei esetén nagy esély van rá, hogy az irracionális félelem miatt nem adnak ilyen lehetőséget (pedig anyagilag is jobban járnának, de mindegy).
    Szóval a lényeg az, hogy választhassak, ne erőltessék rám a marhaságukat, főleg ha még mindemellett alacsony minőségű is (Transformers szinkron esetleg?).

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #252 üzenetére

    Nem tudom, mit nem lehet felfogni azon, hogy az a tény, hogy nálunk viszonylag alacsony az idegen nyelvet beszélők aránya, és a magyar nyelv túlélése két külön dolog.

    Nem tudom, mit nem lehet felfogni azon, hogy pont emiatt kerül veszélybe a magyar nyelv; tehát azért, mert Átlagjózsi elátlagjózsisodik, aki meg beszél nyelveket, az gyakorlatilag más kasztba tartozik munaerőügyileg. Ez tényleg egy sajnálatos dolog, de ettől még nagoyn efelé tendál a dolog.

    Szerintem a svédeknél kb. mindenki beszél angolul, mégse fenyeget az a veszély, hogy kihaljon a svéd nyelv.

    Ja, csak nekik nem 2015-ös oktatási program lesz a népesség 30%-ának elfogadható nyelvtoktatása.

    ott sem egyértelmű az angol hegemónia...

    Üzletileg már legtöbb esetben igen, bár a franciák még mindig szeretnek tolmáccsal harmadik nyelvet megnevezni tárgyalási nyelvnek, illetve legalábbis megpróbálják erőltetni a sajátjukat. Ennek a sikere attól szokott függni, hogy milyen viszonyban vannak a felek, de egyébként alapban egyre kevésbé megy nekik.

    Az, hogy nem kötődsz az anyanyelvedhez, a te szegénységi bizonyítványod

    Nyilván kötődöm hozzá, mert az anyanyelvem, bár valóban nem esnék kétségbe, ha soha többé nem tudnám használni.

    Ez - megfejelve a rossz értelemben vett elitista kijelentéseiddel, valamint a "nacionalistázásoddal" - minimum szánalmas jelzőt érdemel. Ezt a mellékvonalat a magam részéről lezártam.

    Ezt a mellékszálat te (meg a hozzád hasonlók) kezdték el, amikor nacionalistázást kevertetek egy sub/dub témáról szóló topikba - ha én ezt megfejelem, akkor hadd ne mondjam, hogy mit kapok, ékes magyar nyelven.

    Ha nem bírjátok ésszel felfogni miről van szó, akkor tök fölösleges koptatnom a billentyűzetet.

    Vedd úgy, hogy én is leírtam ugyanezt.
    De megpróbálom úgy, hogy érthető legyen: nem szabad elkényelmesíteni a jelenlegi kölykeinket azzal, hogy azt sugalljuk, minden szar a seggük alá lesz tolva színesen-szagosan szinkronizálva, mert ha ilyen gané a nyelvoktatás, mint nálunk, akkor 18 éves korban már késő lesz rájönni, hogy csak magyarul beszélek - ellenben a munkaerőpiacon egyre értéktelenebb lesz ez által.
    A nyelvtudással meg lehetne spórolni a cégeknek a továbbképzést, a munkaerőnek a stresszt (esetleg az állás elvesztésével/nem megkapásával járó probémákat), versenyképessebbé tenné Magyar Átlag Józskát a külföldiekkel szemben (itthon és külföldön is).

    Tehát semmi hátránya nincsen, csak előnye. Ellenben a visszafogása, az ellene való harc (amellett, hogy már Don Quixote is kiröhögné) kifejezetten hátrányos, mert az csak az egyik, hogy időt pazarol, de ráadásul egy rossz hozzáállást támogat.

    El kell fogadni, hogy a magyar nyelv egy piacilag nem jelentős csoport globális szinten. El kell fogadni, hogy mindenki leszarja, csak mi nem; ami nem lenne gond, ha annyian lennénk, mint a kínaiak, de 10 milka emberkével fityfasz. És bárki bármit mond, nem lesz itt már Nagymagyarország hej', meg Dunai Konföderáció.

    Mellesleg leszánalmasozhatsz, de továbbra is fenntartom, hogy egy tanár egy évi munkájával többet tesz az országért (annak egy részéért), mint a nagymagyar jobbkemény, aki a károgáson meg folyamatos árulózáson kívül általában max. némi utcai csetepatét hoz össze életében. Természetesen vannak nem ilyenek, csak ezek a hangosabbak.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #255 üzenetére

    Most mondjam azt, hogy ezek szerint a kommentemnek csak ezen részeit tudtad megérteni és érdemben reagálni?

    Mellesleg nem fog nagy veszteség érni, ha ignorálsz, de a jómodor megköveteli azért, hogy tisztázzam: egyáltalán nem állítottam, hogy te mélymagyar vagy, így ha ilyen téren megsértődtél, akkor nagyon félrenéztél valamit. Ez a része magától értetődően nem rád vonatkozik, hiszen nem tudom, hogy te ilyen vagy-e vagy sem. Ha inged, öltözz fel, ha meg nem, akkor ne ebbe kössél bele.

    Két véglet? Igen, úgy tűnik. Te engem le-elitista szánalmasozol, én meg azt mondom, hogy húzd ki a homokból a fejed. Ez elég jópofa két véglet.

    Na viszontcsókolom.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #258 üzenetére

    Azt meg nem csinálhatod meg egy néppel, amit ollie is sugallt, nevezetesen hogy minden legyen pl. angol nyelvű

    Nem kell mindennek angol nyelvűnek lennie, viszont azt kéne sugallni (főlegy a gyerekeknek), hogy bizony magyar ember jobban jár, ha alapban nyelvet tanul. Az "én generációm" az, aki Super Channel-en nőtt fel, meg a nálam kicsivel fiatalabbak az angol nyelvű Cartoon Network-ön - meg is lett az eredménye, teljesen máshogy állnak az angolhoz (illetve páran a némethez, akiknek Pro7 meg Sat1 jutott éppen). De a nálam uscve 10 évvel fiatalabb unokatesóm már semmit nem tud, mert egész életében alá volt téve minden magyarul.

    A kulcs az oktatás színvonalának javítása lenne. De mint mondottam, igenis van előrelépés. Manapság legkésőbb a középiskolai tanulmányok során szinte minden diák tudatosan készül valamiféle nyelvvizsgára.

    A kulcsban igazad van, csak az a baj, hogy még mindig sehol nincsen. Jobbat mondok: Magyarország egyik "nevesebb" felsőoktatási intézményében, a Pázmányon olyan színvonalon ment az egyik szakmai nyelv, hogy gyakorlatilag én tarthattam volna szinten az oktatót. Na az milyen?
    A lényeg az idegen nyelvű tartalmakkal az, hogy hozzászoktatják a fület az idegen nyelvhez. Ez a legfontosabb, mert amikor beülsz pölö 25 évesen egy totál idegen nyelv oktatására, akkor az nem kellemes (ezt én is tapasztalom személyesen).

    Ez kevés - annak viszont, aki már a kora folytán nem fog megtanulni angolul

    Lásd fentebb: hozzászoktat. Nem leszel izompacsirta idegenlégiós, ha anyád néha kizavar gyerekként havat lapátolni, de legalább hozzászoksz, és később nem lesz ismeretlen az érzés.

    A kölykeinknek egyértelmű, hogy csak úgy lesz diplomájuk (talán már érettségijük is? Nem vagyok képben), ha van valamilyen szintű nyelvtudásuk.

    Igen, érettségin kötelező egy idegen nyelvet választani. Nem, semmilyen szintű nyelvtudással nem jár. Sőt, nekem ismerősöm úgy nyelvvizsgázott németből (2 nyelvvizsga kellett a diplomához), hogy kb. taxit, hotelt és vodkát tud rendelni germánul. Befizette a pénzt, vartyogott, és megadták neki. Mert ezen a színvonalon vagyunk az országban. Dobálják a papírokat az emberek után, csak fizess.

    Nem látom be, hogy ha valaki beszél is angolul, miért lenne neki _kötelező_ eredeti nyelven végignéznie - mondjuk - a Gyűrűk Urát.

    Elnézést, de azért nem látod be, mert nem beszéled valószínűleg olyan fokon az angolt. Nekem pl. eszembe sem jutna Douglas Adams-et olvasni honosítva, pedig egyébként a régi Galaxis Útikalauz fordítás kis híján frenetikus. Ez most nem vagánykodás, hanem tény: eredetiben 95%-ban jobb, ha bírod olyan fokon az adott nyelvet.

    nyelvtudással is fárasztó folyamatosan figyelni (úgy gondolom, nagyobb szellemi erőfeszítést igényel, mintha az anyanyelveden szólna), és ha egyszer _szórakozni_ ülök le (és nem tanulás célzattal: ha tanulni akarok, még mindig ott a lehetőség angolra kapcsolni, angol felirattal...), akkor általában pihenni, kikapcsolódni vágyom.

    Amit te mondasz, az nem egy konstans állapot, hanem egy folyamat: eleinte lehet erőfeszítést igényel. Később egyre kevésbé, aztán végül (akár egy vacak középfokúval is) olyan szintre jutsz, hogy a háttérben idegen nyelven szóló műsorra koncentrálnod kell, mert kevered a magyarral, annyira átlagos már a fülednek, hogy megérted. Ezzel pedig mindenképpen jobban jársz. Olyan ez, mint a reggeli felülésezés, vagy hogy késő este nem zabálsz: lehet, hogy erőfeszítés, esetleg lemondás, de nem hízol el, kondiban tartod magad, fejlődsz.

    évtizedekig csakis szinkron nélkül játszhattunk, és mégis igen kevesen beszélnek angolul, alapfoknál jobban, még a játékosok közül is...

    Ráfejlesztés nélkül persze. De mint mondtam, ennek az előnye az, hogy nem szarja össze magát a delikvens, ha képbe kerül, hogy meg kell tanulnia.

    Másrészt nem hiszem, hogy a szinkron a nyelvtudás "ellen való harc" lenne, hogy téged idézzelek. Ez erős túlzás.

    Nem maga a szinkron, hanem a hozzáállás, miszerint "magyar vagyok, nem turista". Ez működik bizonyos helyeken, de nálunk már nem. Ha jót akar magának az ország, elkönyveli magában, hogy effektíve kétnyelvű embereket kell nevelni.

    Kényelmi szolgáltatás, illetve a szélesebb néptömegekhez való eljuttatás lehetősége, se nem több se sem kevesebb.

    Tény, de az új generációknak ezt a kényelmet már nem (úgy) kell megadni, mint a mostani idősebb korosztálynak, és nem nyöghetjük állandóan a véneink meg a múltunk problémáit. Többek között azért tart ott az ország, ahol, mert a magyar felfogás nagyon olyan, hogy hátrafelé mutogatunk, előrefelé ordibálunk, de közben csak a dagonya megy a kettő között.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz GegeWarrior #260 üzenetére

    Éppen azt tanulom :DD

    (Kell az angol mellé, nyitunk keleti irányba :P )

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #264 üzenetére

    Egy kisgyereknek nehezen tudod "sugallni" azt, hogy jobban jár ha nyelvet tanul.

    Nem a gyereknek kell sugallni, párdőz, ezek szerint rosszul fogalmaztam. A szülőnek kell sugallni, aki meg utána úgy lökdösi a gyerekét.

    Ellenben úgy kezelsz egy valós problémát (és ez már valódi hungarikum, illetve Abszurdisztáni jellemző), hogy nem a ténylegesen problémát okozó betegséget (jelen esetben az oktatás színvonalát) próbálod gyógyítani, hanem nyakatekerten más megoldást keresel.

    Nézd, a világon mindenhol tömegeket befolyásoló változást csak valamilyen fokú kényszerrel lehet elérni, finomkodással nem igazán. Főleg egy olyan országban, ahol az alapállapot fél évszázadnyi lemaradás. Ott nincsen Pató Pál úr.

    Ha konkrét javaslat kell, hát tessék: állítsák vissza a Rigó utca monopóliumát! Legyen max 50 ember az országban, aki nyelvvizsgáztathat.

    Az ITK monopólium idején sem volt jó a rendszer, de szerintem jobb volt, mint most. Két véglet: akkor a legtöbbszr vért pisáltattak veled (illetve nem feltétlenül, mert a banda gyakran inkompetens volt, de azért megrántottak néhányszor, mert a pénz jól jön), most meg gyakorlatilag markecolnak az okmányokkal.

    Egyébként ez áttételesen bizonyítja azt is, hogy a legtöbb munkahelyen, ahol elő van írva a középfokú nyelvtudás, lehet boldogulni alacsonyabb szintű nyelvtudással (vagy éppen anélkül is).

    Nem, ez csak azt bizonyítja, hogy rakat munkahelyen ezzel is szűrnek, hogy az 1000 jelentkező helyett ne legyen 5000. Ahol kell nyelvtudás, ott úgyis az interjú keretében lemeóznak, szarják le a papírt, csak anélkül nem állak szóba veled.

    Nem volt rá szüksége, nem (jól) tanították, lusta volt tanulni stb. Szerintem nagyon is örülnének neki (mint ahogy én is), ha tudnának (sajna én csak alapfokig jutottam).

    De most már szükség van rá, viszont ugyanúgy szarul tanítják, az emberek ugyanúgy lusták és satöbbi.
    Nem akarok itt jólmegaszondani, de ennek nem örülni meg nemörülni kell, hanem meg kell tanulni. Ettől függetlenül én látok olyan példákat, amikor idejön hozzám a rokonság, és anyáznak, mert mé' angol a windóz, Hungarisztánban vagyunk. Mé' nem kérhet kölcsön dvd-t, miért angol mindegyik? Nem, ő azért sem érti meg a Start menüt angolul, és az Internet Explorer is másmilyen kékben tündököl, ha nem magyar. Neki miért kéne ezzel foglalkoznia, neki ezt nem kell tudnia, ő szarik bele, mert kész. A gyereke meg átörökli ezt a lób_szó primkó mentaltást, aztán csodálkozik, hogy mehet vagont takarítani. Ahol persze megkeseredik, hányigere lesz a külföldiektől meg azoktól, akik beszélnek más nyelveken, és ha összekalapál egy gyereket, az majd megint megörökli a jómagyar atyák örökségét, és megy a körjárat :(

    Most sarkítok, igazad van. Nem állítom, hogy nem lehet valakinek jó munkája nyelvtudás nélkül. Azt állítom, hogy sokkal kevesebb lehetősége van, a kevesebb lehetőségen belül sokkal rosszabb előmeneteli esélyei, és nemzeti szinten mindez előnytelen, nem csak Átlagjózsi szintjén.

    Hogy az utas példádnál maradjunk: nem lehet kivezényelni a Munka Ünnepén 4-es metrót ásni az embereket, sure. Persze, a botrányos állami ügyvitel és a még botrányosabb adminisztráció felelős ezért, ezekért meg áttételesen a korrupció és a hozzá nem értés, meg a rászarás. Indokok vannak, bűnösök vannak, meg minden más is van, csak út nincsen :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #271 üzenetére

    Az addig oké, hogy éppenséggel boldogulhatna angol Win-nel is (addig amíg netezik), de azért a világ számos nyelvére honosított Win verziók kapcsán szvsz világosan látszik, hogy ez a normális.

    Ezzel azt akartam illusztrálni inkább, hogy sokan alapvetően elutasítóak. Nem mondta senki, hogy Shakerspeare-t olvasson angolul, sőt, színdarabot írjon külföldiül, de ne úgy álljon hozzá, mint egy irritáló nyűghöz, annyukatakülföldieknek.

    Ja, és ennek persze egy zárványa az, hogy valaki angolul használ egy Windows-t, akkor már le is elitezhetjük, természetesen merő szarkazmusból, mert mivanvazze'jobbnakhiszedmagad.
    Ez a mentalitás nagyon dúl itt Európa seggén, hogy ha valaki valamiben jobb, mint mi, akkor neked gazdag volt az apukád és nyilvánvalóan a költségvetési hiány a te külföldi oktatásod miatt keletkezett, és egyébként is, miattad döglik meg az ország, miattad jönnek ide a külföldiek elvenni a dolgos magyar kezekből a céget meg a munkát (LOL). Nem, csak annyi a helyzet, hogy le vagyunk körözve, mint Rosberg, és ezt elfogadni és változtatni kell, keseregni felesleges.

    Egyébként egyetértek nagyjából a többiben, rágni tovább meg tényleg felesleges :)

    Szinkronügyileg végszó: legyen magyar szinkron, legyen magyar felirat. Én azt szeretném, (hogy a káposzta megmaradjon, de a kecske se dögöljön éhen), hogy jöjjön be a film/játék az országba angolul X áron, a honosított termékre várónak meg 1. kelljen várnia 2. kerüljön többe (a honosítás költsége ezt egyébként is indokolja). Akkor Átlagjózsi láthatná, hogy néddmá, angolul a Sims 3 8.000 forint, magyarul meg 10.000 - egyből megértené, hogy miért kell nyelvet tanulnia a gyerekének. Munkával meg jövővel meg akármivel példálózni felesleges, a legtöbben szarnak bele. Lássa, hogy a szomszéd jobban jár, mert spórol azzal, hogy okosabb, hogy tanult.

    szerk.: Nem volt gond a személyeskedés sem, nyilván kellettek az indulatok is ahhoz, hogy eljussunk idáig. :K

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #278 üzenetére

    Csak sajna - ismerve a honi piac (gyakran szarrágóságba torkolló) "árérzékenységét" - tartok tőle hogy nem életképes

    Itt jön képbe a kényszerítő hatás: aki vásárol, az vagy az olcsóbbat veszi (épp a szarrágásra lehet apellálni: kuss fiam, megtanulsz angolul, vagy nem jácccódsz'), vagy perkál a lokalizált változatért.
    Ja, persze mindezzel összefüggésben a színvonalat vissza kéne hozni a "régi" szintre. Ez alapelvárás (lenne; kellene, hogy legyen).

    (pláne hogy ott a warez mint alternatíva)

    Aki warezol, annak tökmindegy, aki meg nem, az szerintem nem azért fog átváltani, mert kap egy 10-15%-os áremelést. Egyébként aki warezol, annak feltételezem amúgy is szüksége van az angol tudásra, mert filmek, sorozatok a torrenten sem jelennek meg előbb magyarul, mint hogy elkészülnének :)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz philoxenia #295 üzenetére

    Egy basic angol összekötő nyelv kezd kialakulni tudtommal, de az csak az alapvető érintkezésre elég különböző nyelvű emberek között, szerelmet ki tudna itt például angol nyelven vallani a kedvesének?

    Bárki, aki középfokú szinten beszéli az angolt, és látott mondjuk tucat romantikus filmet ezen a nyelven. Esetleg egy kis affinitás és kreativitás is elkél, de közel nem annyira durva és nehéz feladat azért, hogy ki kelljen emelni :)

    Egyébként a globalizáció (és ezzel egy kialakuló bizonyos szintű uniformizációs folyamat) megállítása már nem hogy nem lehetséges, de nem is érdemes. Az, hogy a közös nyelv az angol lett, az nem annyira kulturális, hanem simán történelmi okokra vezethető vissza, arról nem is beszélve, hogy rendkívül egyszerű nyelv, tehát elég logikus választás is.

    Angolul egy kellemes társalgási szint nem igényel annyi tanulást, mint egy francia vagy orosz, de ne beszéljünk egy kínairól. Arról nem is beszélve, hogy az angolnak már kismillió deform nyelvjárása van, amik egymást bőven jól megértik, így a multikultinak egy nagyon jó alapja.

    A másik logikus választás a spanyol lett volna a világ számára, de az meg elég diffúz nyelvjárások tekintetében (legjobb tudomásom szerint egy mexikóinak pl. alig van esélye megérteni kasztíliait, vagy egy ecuadorinak egy kolumbiait), ráadásul a kellő időben (tehát a globalizációs folyamatok II. vh utáni idejében) nem hordozott elegendő gazdasági pontenciált.

    Tehát azért az angol, mert a világnak ez volt a legkönnyebb. És mondjuk attől függetlenül, hogy én egy francia vagy spanyol filmet is felirattal nézek (nem beszélve a japó animékről), a filmek többsége angol (nyelven készül), ráadásul a jelentőség miatt a nemzetközi piacra szánt médiatartalmak alapvető nyelve.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz philoxenia #300 üzenetére

    Mit kérsz? :P

    Since the first time I saw you I can't even think about resisting your beauty. You took residence not only in my dreams, but even in the deepest corners of my heart. On our first date I already knew that you're not just the best, but my only chance for happyness.

    If you need something less cheesy, please consult me after I grab a smoke :)

    Ja, és ne értsd félre, bár modi vagy, de ez csak érdekkapcsolat lenne, semmi értelme nincsen :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz philoxenia #303 üzenetére

    de ha linkelsz olyan rap-et ami csak magyar szavakkal is élvezhető és érthető, elhiszem Neked, hogy alkalmas.

    Nesze neked, kultúrahordozó magyar nyelv :))

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz philoxenia #306 üzenetére

    Merem remélni, nem gondolod komolyan, hogy mint a magyar nyelv ékét linkeltem ezt a szart, ahol még az ik-es igéket sem tudják használni? :DDD

    Nekem egyébként magyar popból Ákos és Nox leginkább, de külföldiek terén is elég begyöpösödött vagyok, leginkább még mindig a Pink Floyd-nál meg a Queen-nél tartok :DDD

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz philoxenia #309 üzenetére

    Nem szeretem a rap-et, sőt rühellem, szóval tőlem aztán... :)

    fordfairlane: Az még csak egy dolog, hogy gulyásleves, de amikor laboron kikaptál egy olyan kutyatépte kazettaszériát, hogy akár egy idegen civilizáció adása is lehetett volna...

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Mr X #313 üzenetére

    lerobbanik :Y

    Egyébként ehhez kapcsolva, az sem rossz, amikor a német verdája unja meg a balatoni mókát, és az autószerelő meg egy kurva betűt nem beszél se germánul, se máshogy.

    Mellesleg én a Móricz Zs. körtéren is láttam olyat, hogy külföldi fickó kérdezte, hogy a hegyre melyik busz megy fel (angolul), a sutyerák BKV-s meg gesztikulált vadul, hogy "nemérted de fasz, hogy mennyé a 27-essel?" (mert ugye a hegyre mutogatást megértette) - a vicces az volt, hogy elég lett volna az adott buszmegre mutatni, felfogta volna a tag, de nem vazze, neki oktatnia kellett a magyart :(

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Depression #332 üzenetére

    Mr.X: amint te is megengedheted magadnak az A8-as Audit, onnantól kezdve neked sem kell tudnod idegennyelvet.

    Nem akarok sztereotípiákat alkalmazni (mert nyilván nem az összes ilyen), de a román még az a nép, akinek nem kell A8 ahhoz, hogy ezt megengedje magának. Ilyennel én is többször találkoztam. A másik az ukrán. Most függetlenül, hogy a tag mennyire volt szimpatikus külsőre, kocsira, akármire, tényleg a legtöbb csak mtogat az ország iso-kódra, hogy RO, RO, RO, de se előre, se hátra semmilyen nyelven.

    Jegyzem meg, ez a magyarokkal is hasonlóképpen szokott lenni, szóval mindenki vésse az eszébe, amikor ilyet lát, hogy a honfitársai gyakran ugyanezt érik el külföldön.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Mr X #336 üzenetére

    Én meg pont azért írtam, hogy ilyen téren alig számít a verda típusa. Asszem még az A8-hoz sem osztanak nyelvismeretet ;]

    De amúgy tényleg mocskos bosszantó. Én speckó elvárom a legtöbb helyen, ahol potenciálisan külföldivel lehet összefutni (a benzinkút ilyen), hogy a dolgozók közül legalább egy helyszínen tartózkodó fingjonböfögjön valami populárisabb idegen nyelven, mert egyszerűen muszáj. Na de ilyen szituval tényleg nem lehet mit kezdeni, legalább a város nevét tudhatná, ahová megy, térkép is lehetne nála, na meg az A8-ban nem széria a GPS? :DDD

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #341 üzenetére

    ha külföldi szállt meg, az - magyarul tudó - kísérővel érkezett

    Erről eszembe jut a gyerekkori lakóhelyem közelében található hotel/motel, ahová szintén mindig magyarul tudó kísérővel jöttek a külföldiek :DDD
    (Nem, Vácon sosem laktam :) )

    Mr X: Pont a rendőr az, ahol minimum középfokú kéne, mert a "waddujudúhír", "dontjuszíitszred" "igazolványplíziiiigaaazolvááány" az nem éppen fasza. Egyébként ha jól tudom, kötelező a nyelvismeret.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #344 üzenetére

    Igen, gondolom bólogatott a német autószalontulaj, hogy "já, já, esküvő, das ist gut", miközben a kísérő kért egy szobát :DDD ;]

    Poént félretéve, tapasztalatom nincsen, de fogadok, hogy a highway-es prostik több szót tudnak németül, mint az átlag balatoni panziós.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Egon #348 üzenetére

    Nekem ismerős a Four Seasons-ben londíner, és úgy vették fel a gyereket, hogy kint élt USA-ban, effektíve anyanyelvi az angolja :)
    Szóval igen, ott igen komoly munkaerőverseny van, viszont elég szép summát kap kézhez (és elég extrém sztorikat is tud mesélni néha, szóval jópofa egy meló lehet).

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fordfairlane #358 üzenetére

    Konyít a halál. De ha szóbelin egy ilyet kapok, arról mondjuk tudok hablatyolni 10 percet, hogy rohadtul nem tudom, ráadásul rühellem is (írásbelin kicsit kényesebb már).

    Csak azért írtam, mert gondolom megemlítem, hogy néha már alapban "megnehezítették" a vizsgádat azzal, hogy a felét nem értetted a szövegnek laboron, és nem azért, mert nem tudtál az adott nyelven.

    Ettől még a példád áll, csak írtam még egy valós (vagy hát akkoriban valós) gondot.

    Sectumsempra - For Enemies

Új hozzászólás Aktív témák