Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkekesi

    tag

    válasz bambano #22 üzenetére

    A szamlazz.hu-n papírszámla kiállítása céljából generált PDF nem e-számla, azaz csak akkor jogszerű a megőrzése, ha mindkét fél (a fogadó fél is) kinyomtatja és úgy archiválja. Az elkészített számlán is fel van tüntetve a különbség: az egyikre sima "számla", míg a másikra "elektronikus számla" van ráírva.
    Mivel az e-számláknál T+8 évig kell biztosítani az adattartalom sértetlenségét és hitelességét, és erre még mindig az elektronikus aláírás+időbélyeg kombináció a legjobb, valamint archiválni is kell, ezért sima PDF számla esetén a fogadó félnek kellene rátenni aláírást+időbélyeget. Ez KKV-knál irreális elvárás, így a legjobb, ha tényleg vagy hitelesített e-számlákat fogadnak (aminek az ellenőrzéséről általában fogalmuk sincs), vagy maradnak a papírnál.

    [ Szerkesztve ]

  • dkekesi

    tag

    válasz bijesz #20 üzenetére

    Az e-számla szolgáltatók szeretnék ebbe az irányba terelni a felhasználókat. Ezért az összemosás egy ilyen cikkben. Amúgy tényleg sokszor nagyon kényelmes egy KKV-nak a szolgáltatón keresztüli számlázás, könyvelővel való kapcsolattartás.

  • dkekesi

    tag

    válasz bambano #25 üzenetére

    114/2007. (XII. 29.) GKM rendelet a digitális archiválás szabályairól

    1. § (1) Ha törvény iratnak vagy okiratnak a megőrzését, illetve eredeti példány megőrzését írja elő, a megőrzési kötelezettséget elektronikus úton e rendelet szerint lehet teljesíteni.
    3. § A megőrzés az alábbi módokon végezhető, amennyiben ennek során teljesítik a 2. §-ban foglalt követelményeket:
    a) az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. törvényben (a továbbiakban: Eat.) meghatározott legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátott dokumentum 4. § szerinti megőrzésével,
    b) az 5. §-ban meghatározott zárt rendszer alkalmazásával,
    c) a 6. §-ban meghatározott esetben elektronikus adatcsere rendszer igénybevételével.

    Emailben küldött számla esetén a 3. § b) és c) pontja nem működik, mert ez se nem zárt rendszer (pláne nem akkreditált), se nem adatcsere rendszer (ami az EDI platformokat jelenti). Azaz kell aláírás.

    4. § (3) A megőrzésre kötelezett köteles az elektronikus aláírás érvényességét ellenőrizni, majd - ha az elektronikus aláíráson még nincs elhelyezve - az Eat. szerinti minősített szolgáltató által kibocsátott időbélyegzőt elhelyeztetni az elektronikus dokumentum aláírásán.

    Azaz időbélyeg is kell rá (értelemszerűen, ha nem akarod 1-2 évente aláírni T+8 éven át).

    [ Szerkesztve ]

  • dkekesi

    tag

    válasz bambano #25 üzenetére

    "csak akkor jogszerű a megőrzése, ha mindkét fél (a fogadó fél is) kinyomtatja és úgy archiválja": ez, természetesen, nem igaz. legalább 6 éve nem kell kinyomtatni a számlákat.

    Csak a kibocsájtói saját példányt (a.k.a. "másodpéldányt") nem kell kinyomtatni, de a megőrzésre ott is a 114/2007. (XII. 29.) GKM rendelet az irányadó. Az eredetit ki kell(ene), hiszen nem e-számla. Ha nem e-számla, akkor papíron kell léteznie. Nincs más opció, ha jogkövető akarsz lenni. Az már más kérdés, hogy a kibocsájtó nyomtatja és postázza, vagy spórol a tonerrel, postával, borítékkal, sorban állással és rátestálja a feladatot a fogadó félre, aki vagy kinyomtatja vagy nem, de ez az ő dolga. Kibocsájtóként annyival jobb a helyzet, hogy ha akkreditált hatóság tanúsítja, hogy zárt rendszerben tárolod a saját példányod, akkor nem kell aláírással és időbélyeggel szórakozni.

  • dkekesi

    tag

    válasz bambano #28 üzenetére

    Részben, de főleg a megőrzés az, amire sok KKV nem figyel: a számla életciklusa nem ér véget a kifizetéssel vagy elutasítással.

    Ugyanakkor a számla érvényességének feltétele az adattartalom sértetlenségének bizonyíthatósága. Ehhez az ÁFA törvény szerint három opció áll rendelkezésre:
    1. elektronikus aláírás + időbélyeg elhelyezése a számlán vagy számlákon (együttesen is lehet több bizonylaton egyszerre)
    2. EDI alkalmazása
    3. "olyan üzleti ellenőrzési eljárás, amely a számla és a termékértékesítés vagy a szolgáltatásnyújtás között megbízható ellenőrzési kapcsolatot biztosít"

    Egy sima PDF számla esetén, amelyen nincs aláírás és időbélyeg sem, és nem EDI-on keresztül érkezett (persze, hogy nem, hiszen PDF-ben lett küldve), csak a 3. pontban megfogalmazott lehetőség marad. A nagy cégek ezt nem szokták bevállalni, mert a megfogalmazás nem egzakt és tág keretek közt értelmezhető. Így inkább maradnak az 1. pontnál és minden számlára elhelyeznek aláírást és időbélyeget, és ugyanezt követelik meg partnereiktől is.
    Egy KKV dönthet úgy, hogy a 3. pontra lő, de szerintem egy esetleges kukacoskodó revizornál senkinek nincs kedve számlánként bizonygatni a hitelességet.

  • dkekesi

    tag

    válasz bambano #30 üzenetére

    Na ez sajnos tévedés. Nem a NAV mondja meg, hogy jogkövető vagy-e, hanem a jogszabály. Az hogy a sok NAV revizornak fogalma sincs az e-számlák ellenőrzéséről (lásd papíron kérik), az nem jelenti azt, hogy a következő revizorral is szerencséd lesz. Vagy ha esetleg bíróságra kell vinni valamilyen számlát, és nem teljesen zöldfülűvel állsz szemben, akkor lehetnek meglepetések.
    A véleményem továbbra is egységes: a papírszámlát ki kell nyomtatni. Pont. Hol írtam, hogy senkinek sem kell kinyomtatni? Az, hogy ezt te csinálod, vagy a fogadó fél, az mindegy. Azt tényleg rosszul írtam, hogy a saját példányt ki kell nyomtatni, mert azt lehet digitálisan is archiválni.
    A másodpéldányt pedig azért tettem idézőjelbe, mert én is pontosan tudom, hogy már nincs példánymegjelölés évek óta. És ezért hivatkoztam saját példányra, csak ezt sikeresen kihagytad a válaszból (vagy el sem olvastad, amit írtam).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák