Új hozzászólás Aktív témák

  • cousin333

    addikt

    válasz Bici #47 üzenetére

    Éppen az a lényeg, hogy a feladatra célhardver kell, az API-val önmagában kitörölheted, ha nincs meg a nyers erő. Szerintem ha minimális kompromisszummal megoldható lett volna, akkor inkább a mai GPU-kat programozzák, de nem ez történt.

    A két IC-szörnyet elnézve ezt a technikát értelmes sebességek mellett nem fogják a mai GPU-k egyik sarkába eldugni, ahhoz túlságosan sok szilíciumot igényel. Ettől függetlenül a későbbiek során még az is megeshet, hogy egy VGA-n, a GPU mellett egy új chipként jelenik meg.

    Különben is ez csak egy demonstrációs kártya, amit jól példáznalk a felhasznált áramkörök is. Az ASIC-el megcélzott 350MHz sem tűnik valami soknak egy párhuzamosításra építő (tehát alapvetően "egyszerű") rendszernél, lehet, hogy a gyártástechnológiája is elmarad majd a mai csúcstól (mondjuk 90, esetleg 65nm), tehát a legújabb technikákkal még további gyorsulást lehetne elérni.

    "We spared no expense"

  • #06658560

    törölt tag

    válasz cousin333 #51 üzenetére

    Má mé ne tudnák rátenni egy lapkára? Integrálnak memóriát, midnent, aztán nem kell nyák, felfér a lapkára minden, egyből dughatod a PCIe slotba, a véfére meg kötheted a monitort. És lesznek belő furatok, hűtő rögzítésére, a hibás részeken. Legfeljebb mindig máshol, attól függően hol mit tiltottak le. És vége a tuning egy részének, nem lehet visszakapcsolni ezeket a területeket. :DDD

  • cousin333

    addikt

    válasz #06658560 #52 üzenetére

    Végülis a lábai helyére tehetnének egy billentyűzetet, az elejére meg egy kijelzőt, így a monitorkábel sem lenne folyton útban :))

    "We spared no expense"

  • Bici

    félisten

    válasz cousin333 #51 üzenetére

    Ezzel egyetértek, de csak a leírt tényekkel, nem a következtetéssel.

    Nekem úgy tűnik, hogy ez a FPGA valami olyan megoldás, ami akkor jön jól, ha az adott programozónak, vagy cégnek nincs lehetősége saját IC-t tervezni és gyártatni.
    Ez egy nyers lapka, amit olyan processzorrá alakíthatsz, amilyenné akarsz.
    Gyanítom, hogy nem a leghatékonyabb megoldás.

    Ha tévedek, és mégis jó hatásfokú a dolog, akkor még bármi lehet.
    Mint már írtam, szerintem az a helyes következtetés, hogy a hardvertől függ a dolog életképessége. Ha a nagyok tudnának legalább ilyen hatékony IC-t gyártani, netán a GPU-ba integrálva, vagy mellérakva, akkor csak az API a lényeges. Ha ez akármi miatt nem megoldható, akkor van jövője kiegészítő kártyaként, vagy kiegészítő IC-ként.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • cousin333

    addikt

    válasz Bici #54 üzenetére

    "ami akkor jön jól, ha az adott programozónak, vagy cégnek nincs lehetősége saját IC-t tervezni és gyártatni. "

    Ezt teljesen jól látod. Bár nem olcsó (darabja), de még mindig sokkal jobban jön ki egy cég, ha nem dollárszázezrekért rendel chip-et. Nem mellesleg ezen lehet fejleszteni, egy-egy apróbb hiba kijavítása alig tart tovább, mint egy program debuggolása. Egy specifikus áramkört adott esetben át kéne tervezni, és újra legyártani. Az FPGA-k kis szériák esetén a végső termékben is életképesek lehetnek.

    Valóban nem a leghatékonyabb, a programozhatóság miatt, de a lemaradásuk nem annyira jelentős, lévén a főbb gyártók általában a legújabb technikákat használják (pl. 40 nm-es gyártástechnológia).

    Tehát a fentiekből az látszik, hogy már most is túl nagy ahhoz, hogy egyszerű co-processzorként betegyék (a hatékonyságnak is van határa, ma úgy hívják, hogy 40-45 nm..). Ha meg úgyis kiváltja a GPU-t, akkor miért ne lehetne az egész chip RT-motor? Ráadásul a sebessége kellemes, de még nem az igazi, ami nagyobb órajeleket és/vagy több feldolgózegységet tenne szükségessé, aminek pláne nem jut hely.

    Hosszútávon persze lehet, hogy nem ez lesz a jövő, de miért ne próbálhatnák meg? Különben is, mi dönti el, hogy minek kell integrálva lennie, és mi lehet külön kártyán? Ez mindig is változott. Például ma már kaphatsz integrált VGA-t, nem is értem, miért van piaca a külön kártyás megoldásoknak... :F :U

    [ Szerkesztve ]

    "We spared no expense"

  • dezz

    nagyúr

    válasz Bici #54 üzenetére

    Még a nagyobb multik sem terveznek és gyárta(t)nak le egy külön chipet többtíz- v. százezres darabszám alatt, a költségek miatt. Bár az FPGA IC-k sem olcsók (az áruk többszázezer forintig terjed, bár a legnagyobbakat már inkább csak prototípusokhoz használják, ill. chipervek legyártás előtti tesztelésére), de még így is olcsóbbra jöhet ki a dolog. (Pl. a Sony első, kis sorozatban kereskedelmi forgalomba került mini OLED tévéjében is ott csücsül egy kb. 60eFt-os FPGA.) Itt is lehetséges, hogy a 4000 dolláros ár jelentős része a két FPGA IC ára.

    A komolyabb FPGA-k áramköri bonyolultságban felveszik a versenyt az ugyancsak komolyabb chipekkel (az igazán nagyok kivételével), csak órajelben szerényebbek.

    A nagyobb gyártóknak jobbak a lehetőségeik, de ők sem tudnak egyik napról a másikra teljesen új dolgokkal előállni. Inkább megveszik készen a nem teljesen az ő profiljukba tartozó fejlesztéseket. (Főleg, ha jópár szabadalom is védi azt.)

    A Physx kicsit más eset, mint ez, mert a GPU-nak viszonylag jól fekszik a fizika. Azonban a ray-tracing már kicsit megfekszi a gyomrát. (Pl. a Cell proci 6x gyorsabb RT-ben, mint a 2x nagyobb peak FLOPS-sal bíró G80.)

    Szóval itt vagy egy teljesen újszerű GPU-ra lenne szükség, aminek a raszter grafika és az RT is ugyanolyan jól megy (ha ez megvalósítható), vagy egy olyan chipre, aminek a fele ezt csinálja, a másik fele meg azt. Úgy tűnik, a Caustic távlati célja is valami ilyesmi. Persze ezt a chipet nem ők csinálják majd már, hanem aki majd felvásárolja őket jó pénzért... :)

    [ Szerkesztve ]

  • hommeros

    őstag

    Hát ezektől a képektől nem estem hanyatt. Majd felvásárolja valamelyik kártyagyár, és ráírja a dobozra, hogy ez is benne van a kártyába. És csókolom.

    Le style est l' homme même. | Azt mondani, hogy nem érdekel a magánélethez való jog, mert neked nincs titkolnivalód, ugyanolyan, mintha azt mondanád, hogy nem érdekes a szólásszabadság, mert nincs mondanivalód.

  • Bici

    félisten

    válasz cousin333 #55 üzenetére

    cousin333, dezz: Úgy vélem, hogy az FPGA megoldásnál azért jobb a normális csip használata, mert - feltételezem - azzal jóval kisebb chip is elég azonos teljesítmény eléréséhez. Ez egyrészt a jobb optimalizálási lehetőség miatt lehet így, másrészt a magasabb elérhető órajelek miatt (kevesebb végrehajtó egység kell).
    Ennek eléréséhez pedig mindenképpen kell egy nagyobb gyártó tőkéje.
    Azért érzem úgy, hogy feltétlenül kell egy nagy cég ehhez, mert pont ez a terület, ahol a legnagyobb hatékonyságra van szükség, mert a lehető legnagyobb számítási teljesítményre van szükség elfogadható fagyasztás mellett.

    Ezért egyetértek Dezz-el, vagyis itt csak az API számít. Lehet, hogy a chip felépítését is át fogja venni az új tulaj, vagy legalábbis jól megnézi, és az alapelvek ismeretében csinál egy olyat, ami ugyanazt tudja hatékonyabban - mert van rá pénzük, és van hozzá tapasztalt fejlesztő csapatuk.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • dezz

    nagyúr

    válasz Bici #58 üzenetére

    Az FPGA használata (így első körben) egy szokásos 22-es csapdája szituból mentette ki őket: amíg nem bizonyított a technika, senki sem ad nekik elég tőkét egy saját chip megtervezésére és legyártására -- de amíg nincs hw, bizonyítani sem tud. Így most demonstrálni tudják a potenciált. Mint el is mondták, egyelőre ez volt a cél, illetve az ismerkedés. Aki ért hozzá, ebből már láthatja, mit lehet kihozni belőle, ha megvan az a bizonyos egyedi chip (ASIC) is.

    Az Ageia egyébként valamilyen meglévő DSP-féleséget alkalmazott a PhysX kártyákon. Az elég volt ott némi eye-candyhoz, és így az ára is mérsékelt lehetett. De nem volt, mert nem is nagyon lehetett elég forradalmi ahhoz, hogy túl sok embernek kelljen.

    Ide viszont nem lett volna elég valamilyen létező chip.

    Az API-s dolgot nem én írtam, és nem is gondolnám, hogy csak az API számít. Midnenféle fantáziadús API-kat lehet kitalálni, de ha nincs mögötte valami, ami azt meg is tudja valósítani, akkor nem sokat ér.

    Az már majdnem mindegy, hogy ha "tetszik a dolog a szakmának", pénzhez jutnak, és ők maguk hoznak majd ki egy chipet, vagy felvásárolja őket valaki, és majd az.

    [ Szerkesztve ]

  • Bici

    félisten

    válasz dezz #59 üzenetére

    Ok, azt vágom, hogy miért kellett az FPGA, és tudom, hogy nem ment volna másképp. És csak a sorozatgyártást nem látom így reálisnak.

    Elírtam, az API-val kapcsolatos dolgot, tudom, hogy nem Te mondtad. :)

    Én azt látom rálisnak, hogy megveszik őket.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • dezz

    nagyúr

    válasz Bici #60 üzenetére

    Persze, az vili. Ebben a "0. generációs" formában nem is lesz komolyabb sorozatban gyártva. Főleg fejlesztőknek szánják, hogy mire kijön egy saját chipes típus, már legyen hozzá szoftveres támogatás, pl. a jelentősebb rendererek részéről. (Most olvastam, a Brazil nevű renderer készítőjét meg is vették ennek érdekében -- szóval van mögöttük némi tőke...)

  • Bici

    félisten

    válasz dezz #61 üzenetére

    Igen, erről én is olvastam. :K

    Nagyon kiváncsi vagyok, hogy mi fog ebből kisülni, főleg azért, mert egy kis cégről van szó, ami a nagyok létét alapvetően veszélyezteti, főleg az nV-ét, mrt ők akarnak ebbe az irányba indulni.
    Sztem, tuti, hogy ők, vagy az intel fogja arra felé tolni a bevásárló-kosarát. :D

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Horbal

    őstag

    válasz #06658560 #49 üzenetére

    Valóban tényleg alig tükröz valamit

    [link]

    Elox meg semmit nem tükröz mert alapvetően matt felület kezelési eljárás a króm stimmel.

    Szerencsére nem ez a lényeg...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

Új hozzászólás Aktív témák