Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    és ki fogja tudni megfizetni? Ezen valószínűleg ezen a Samsung-nál is elgondolkodnak.
    Ők is tisztában vannak azzal, hogy jelenleg a TSMC esetében a legmodernebb eljárást is csak páran tudják megfizetni (és tovább terhelni a vásárlókra) az újabbak pedig még drágábbak lesznek...

  • gliskard

    senior tag

    gliskard > Busterftw #10
    gliskard > jeni #11
    gliskard > Fücsök007 #12

    Jelenleg a TSMC-nek van a legmodernebb bérgyártásra alkalmas technológiája, ezért mindenki kénytelen hozzájuk menni, akinek erre van szüksége, így el tudják adni a teljes gyártási kapacitást amit építettek – nagy valószínűséggel még így is eltart egy ideig amíg visszatermelik az üzem felépítésére fordított befektetést illetve a R&D költségeket...

    Amikor a Samsung-nak (vagy másnak) is lesz a TSMC aktuális csúcs gyártási technológiájához mérhető megoldása, akkor megoszlik a kereslet a két (vagy több) gyártó között. Amennyiben ez a kereslet az egyik gyártónál kevesebb lesz mint a megépített gyártó kapacitása, akkor valószínűleg egy idő után vagy árat kell emelnie vagy lényegesen megnő a megtérülési idő ami kihat az R&D-re is.

    A kereslet pedig erősen ár függvénye, eddig is generációról generációra jelentősen nőttek mind a gyártási, mind a gyártás előkészítési és tervezési költségek, amit egyre kevesebben tudnak kigazdálkodni.
    Illetve a legtöbb szegmensben évről-évre csökken a kereslet (ha nincs a COVID-hoz hasonló hatás) amit többé-kevésbé tudnak kompenzálni az árak emelésével, de ez sem működik a végtelenségig, mert az árszint emelkedése is kihat a keresletre.
    Arról nem beszélve, hogy az esetek nagy részében a jelenlegi számítási teljesítmény az átlagos felhasználásra már bőven elegendő, ami szintén negatívan hat a keresletre.

    Lassan az is a reális eshetőségek közé kerül, hogy a chip technológia fejlesztését nem a fizika fogja korlátozni, hanem a fizetőképes kereslet hiánya.

    [ Szerkesztve ]

  • gliskard

    senior tag

    válasz Fücsök007 #15 üzenetére

    "ebben az évtizedben még nem lesz elhanyagolhatóan kisebb a kereslet ha minden szektort beleveszünk a kalapba" – kérdés, hogy az aktuálisan legmodernebben és 'egyel rosszabb' gyártás technológiára mennyire lesz fizetőképes kereslet. Ahogyan te is írod a ebben az évtizedben még nem lesz nagyobb csökkenés. De ezekre a tervezés és a design-ok optimalizálása is már egy nagyságrenddel nagyobb költség mint 3-4 generációval régebbiekre. Ezáltal az egy waffer-re jutó gyártási költség is jelentősen nő amit egyre kevésbé lehet áthárítani a végfelhasználókra (Apple a ritka kivételek egyike).

    Illetve az új FAB tervezésétől a elfogadható szintű kihozatallal rendelkező gyártásig eltelik 3-6 év ami alatt kifut ez az évtized.

    De meglátjuk, az ő pénzük van/lesz benne és lényegesen jobban látják a gazdasági részét mint mi... Vagy szimplán az is lehet, hogy ez az egész egy befektető és/vagy piac nyugtató lépés része volt.

  • gliskard

    senior tag

    válasz Petykemano #18 üzenetére

    Valahol érthető az Intel tervezés és gyártás folyamata is, hiszen a 90-es évek közepétől annyira felpörgött a kereslet a termékeikre, hogy szintem mindent eladtak ami kijött a gyártósor végén még akkor is amikor beindult egy új FAB-juk. Ezért 15-20 évig más prioritásokkal dolgoztak.

    A többiek (Sun, IBM, AMD, stb.) közül páran ebben az időben szintén rendelkeztek saját gyártás technológiával, de a növekvő R&D költségek miatt csak az Intel tudta egyben tartani a tervezés és gyártási folyamatot.
    A többiek eladták a gyártást és bérgyártókhoz fordultak, mivel ebben az időben (65 nanométer és 45 nanométer környéke) a TSMC, UMC már kellően stabil alapokkal rendelkezett (pl. az Intel készített először 45 nanométeren labormintákat, de a TSMC a sorozatgyártás elindításának szintjén már szinte beérte).
    Bérgyártásnál a megfelelően használható PDK elengedhetetlen, de ez csak az egyik része, a gyártás a másik. Egy példa: anno a 2000 évek elején az IBM-nek volt az egyik az egyik (de lehet, hogy éppen a legfejlettebb) legfejlettebb félvezetőgyártó, a Sun velük is gyártatott (fő partnerük a TI volt). Akkoriban az egyik tajvani bérgyártóhoz igazították az egyik CPU-t, de végül nem tudták legyártani. Ez néhány év alatt nagyon megváltozott.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák