Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jeni

    félisten

    válasz gliskard #9 üzenetére

    egy közép kat. Samsung mobil modell is 200000Ft lesz jövőre.
    ezek áraik csak mennek fel,a csúcs movbilokra meg hitelt vesznek fel az emberek ami a min ára fél milla.

  • Fücsök007

    őstag

    válasz gliskard #9 üzenetére

    A laptop és adatközpont/szerver piacnál megéri a felárat a megnövekedett hatákonyság/jobb fogyasztás adott méretnél. Egyébként a GAAFET eljárás egyik gyártónál sem lesz ugyanolyan, mivel (ellentétben a FINFET technológiával) az alap eljárás sem publikus. Az borítékolható, hogy 3nm-es osztályú node-on még TSMC marad a fő bérgyártó, aztán Intel és Samsung is valós versenytárs lehet ahogy lecsökken a hátrányuk technológia váltás miatt. (Intelnél A20 és A18-re van érdeklődés, majd meglátjuk hány komoly ügyfelet nyer meg magának, de Nvidia-nál Blackwell széria után akár válthatnak is ha jobb lesz a node mint TSMC-nél.) :))

  • Fücsök007

    őstag

    válasz gliskard #14 üzenetére

    Ez mind benne van, de az előrejelzések szerint ebben az évtizedben még nem lesz elhanyagolhatóan kisebb a kereslet ha minden szektort beleveszünk a kalapba. Az biztos, hogy folyamatosan kitolódik az új GPU generációk gyártása ha a közép és alsó-közép szintet nézzük, mivel egyre többször csak a 2. legjobb node-ra jönnek, és a belépő kategória az RX 7600 (XT) után nem igazán várható. Intelnél van rá esély, hogy az 18A node jobb lesz mint TSMC 2nm-es node-ja, és arra lesz kereslet magasabb áron is ahol a legjobb teljesítmény/fogyasztás mindent visz, Samsungnál valóban az árral tudnak majd versenyezni, de ott meg az állam is sok zsét belerak mivel ez a nemzeti érdek. Viszont a magasabb árat a MegaAPU-k miatt többen hajlandók lenyelni ha elég erős növekményt párosítanak mellé, mivel már biztosra tudjuk, hogy 45W-os RTX 3050 laptop szintjét hozzák a Meteor Lake és Strix laptopok, ahol a gyártóknak érdeke elhagyni a dGPU-t mivel érezhetően olcsóbb a tervezés + gyártás, továbbá kb. harmadával megnő akkuról az üzemidő! Ehhez később még hozzá jön az új konzolgeneráció is, így nagyobb lassulásra egyelőre nem kell számítani, az asztali procik is későbbi node-ra jelennek AMD-nél, Intelnél jövőre elvileg 3nm-en jön Arrow Lake Core chiplet bérgyártva TSMC-től. (Laptop Arrow Lake "házon belül" várható 20A node-on!) AMD-nél Zen 6 után talán lesz lassulás, addig biztosan nem, mivel már van elég infó nagyjából mire lesz képes a két új architektúra!

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz gliskard #14 üzenetére

    Daniel Nenny egy interjúban azt mondta, a bérgyártásban nem csak, hovatovább nem annyira a nanométerek, úgymond a jó gyártástechnológia számít, hanem az ügyfelek rendelkezésére bocsátott Process Design Kit. És ebben - részben talán épp a sok ügyfél miatt - a TSMC kimagaslóan jó.

    Mostanság lehet arról hallani, hogy az intelnél egy chip milyen sok tervezési iterációt megé, mielőtt piacra kerül. A pletykák szerint ez azért van, mert korábban a chiptervezők ráhagyták a chip bizonyos tervezési hibáinak korrekcióját a gyártástechnológiára, vagyis hozzá kellett igazítani.a gyártástechnológiát a chipdesignhoz. Viszont most már az Intel szigorúan kezeli ezt, mert látják, hogy a saját gyártásttechmológiájukat folyton hozzáigazítják a tervezésű chipekhez, akkor soha nem lesznek képesek másoknak is értékesíteni azt.

    Ennek abban lehet szerintem a jelentősége, hogy nem mindegy, hogy egy PDK-vel.hányan dolgoznak, és mennyi és milyen feedback érkezik. Minél többen dolgoznak vele, valószínűleg annál könnyebb és gyorsabb a gyártástechnológia finomhangolása a szerteágazó igényekhez.
    Látjuk, hogy az Intel is képes nagyon remek gyártástechnológiát összerakni, csak látszólag lassabban, csak több termékgeneráció alatt jön össze.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz gliskard #19 üzenetére

    Érthető az Intel múltja.

    De szerintem mára belátták, hogy a múltjukkal ellentétben a jelenlegi helyzetben a versenyképességük (hogy milyen hamar tudnak egy gyártástechnológát jó kihozatalra, alacsony fogyasztásra, magas frekvenciára, stb felfuttatni) leszakadni látszik a TSMC-éhez képest, aminek elsődleges oka az, hogy a TSMC azáltal, hogy a gyártástechológia "reszelgetésének" egy részét tulajdonképpen nem maguk, hanem az Intel által bevonhatónál nagyobb számú - partner - tervezőcsapatok, vagy legalábbis az ő visszajelzéseik alapján végzik el.
    Ahhoz hogy ezt a feedback hatást növelni tudják, hogy be tudjanak vonni többlet-erőforrást a gyártástechnológia "tesztelésébe", ki kell nyitni a foundry-t, ahhoz meg jó és sziklaszilárd PDK kell, amit egyrészt sem a tervezőcsapatok hanyagsága, sem a dokumentum elnagyoltsága miatti last-minute változtatgatás, sem fér bele.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák