Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • denko

    senior tag

    Sziasztok,
    Eléggé Kezdő vagyok a témában, 1 hónap múlva lesz lakás teljes felújítás, szeretnék segítseget kerni abban hogy mit az mit lehet okositani 1 lakásban, mi az amit érdemes, illetve mivel nem foglalkoztam a témával, kicsit el vagyok még tévedve.

    Ha jól értem lehet zikbee vél irányítani eszközöket pl: klímát, lámpát, illetve hangvezerelni mindent pl világítást Alexa val.

    Több olyan kérdésem van amit még nem tudok magamtól megvalószolni: pl
    Jobb-e okos lámpa kapcsoló mint 1 okos lámpa, erdemes-e használni okos kapcsolót, vagy nagy eséllyel panelen szomszéd fogja irányítani a kapcsolót stb,érdemes akiről rendelni ismertebb márkát vagy Mind1, stb.

    Szóval lenne 1 hónapon hogy előre felkészítésem a lakást ( legalábbis) a lehetőséget szintén hogy később nagyobb bontasok nélkül tudják szépen lassan okositani. De pl lámpákat vagy kapcsolókat már most kellene venni.
    Szóval alap kérdésekre keresek válaszokat hátha valaki tud ezekre válaszolni :)

  • denko

    senior tag

    válasz zsamiatt #34982 üzenetére

    Köszi a választ!

    Igazából a válasz több kérdést generál bennem mint kérdésre választ ;] Igen néztem ötleteket, olvastam is forumot amikor időm engedi.

    Szóval ha jol értem, ugye a világisásnál lehet:

    -Okoslámpa
    -Okos kapcsoló relével
    -Csak relé ami sima konektort kapcsolgat " okosit"?

    -Okos kapcsolok lehetnek RF illetve Wifi-sek, ha jól láttam wifisek drágábbak és megbizhatóbbak?

    -Ahhoz hogy telefonnal irányitsam a kapcsolokat 2.4GHZ -t wifit kell használni telefonon, Ami kisség aggályos panelben, sok jel nem zavarja be?

    -viszont lehet Hangvezérléssel irányitani öket, ebből ugye van: google, alexa.

    -Panelben távfütés van, viszont egyéni méréses elvileg, ezt lehet bárhogyan okositani?
    ( Radiátor csere is lesz lakás felujitásnál)

    Aztán Kell 1 tablet szerű hub ha jol értem, ami összefogja akár öket, akár minden más okos eszközt. Olyat is ami wifit, de olyat is ami RF / Zigbee -s ha nincs wifi. Itt mind1 miféle OPrendszert célszerü használni?

    Illetve ugye van "tuya" app is, ez is a bub funciot használja, neki van saját OP-ja ?

    Ha jol értem lehet ezt mind lokálisan csinálni HASH.IO val pl rp3-al is, ugyanezt a célt használja?

    Ami szervert illeti, igen tudok lokálisan is futtani szervert ( van rp3) elfekvőben, de tudok épiteni is, de ha jo értem, lehet ez a gyártók saját cloud szolgáltatását használni erre h van nekik, illetve, privát cloud is játszhat, nálam nem akadály a digitalocean-on futtatni 1 vm-et ehhez. Van erre valami tapasztalat, melyik megoldás jobb?

    Szóval ezer kérdésem lenne még, ha affinitást érez valaki elmagyarázni a válaszolkat megköszönném!
    Akár privátban, akár itt. Szivesen veszem a segitséget!

  • denko

    senior tag

    válasz fo_di #35055 üzenetére

    Hát igazán köszönöm hogy időt szántál egy kielégitő válaszra, örülök hogy a közösség müködik és segitik az emberek egymást, ami nem mondható el minden topicokokról ;]

    ! Másodszor a tradeelek11 kollégának is köszönet mert ö is okositott privátban!

    Harmadszór visszatérve a válaszra, mind a 2 megoldás müködik részemről hogy üzemeltetem is, mivel nem az első szerverem lenne, vagy 3th party keresztül müködik, azt gondolom mind a 2 megoldásnak megvan az elöny és létjogosultsága, pl te is mondtad a :hangvezérlés, amit majd szeretnék kiprobálni, ami meglepő számomra hogy ezért is fizetni kell, ami kissé elszomoritó hogy minden lassan előfizetős rendszeré válik, ami havonta sok sok elöfizetésből összejön 1 vagyon. Egyébként angolul társalagni nem probléma Alexával ;]

    -Ettől függetlenül valószinüleg lesz több gyártó is pl: tuya, xiaomi, sonoff, stb, amit egy helyről jó lenne irányitani. -> 1 hubról, amit feleség is tud kezelni, igy valszeg home assistent lesz a befutó.

    -viszont értelmezésem szerint, felujitásnál most leginkább az a fontos hogy a villanyszerő kihuzza a "nullavezető" -t avagy a "kék kábel t amiez a relét lehet csatlakoztatni" minden kapcsolohoz, minden más közben ráér megcsinálni mert azok már nem járnak bontással.

    -Láttam relékből és az okoskapcsolokból is van ezer fajta, wifi, rf,ZigBee ,illetve külön Dimmer fajta is van, ali express a relék és az okos kapcsolok tárházát nyitja, és egyenlőre nem egyértelmü hogy okos kapcsoló plusz okos relé vagy buta kapcsolo plusz okos relé vagy 2 az 1-ben a használható, köztük nem tudok kiigazodni, Esetleg van-e itt forumon bevált modszer?

    -Ráadásul itt bejön a dimmer is a képbe, külön kategoria?

    -Ha több lámpát akarok 1 dupla kapcsolohoz köttetni, dupla relé kell és plusz 1 nullás kábel?

    -Másik kérdés, ezek a relék / okoskapcsolok internet nélkül lokálisan is müködnek-e vagy csak ha home assistentet futtatok? Kell-e átalakitani ehhez bármit rajtuk?

    -Ami 2.4Ghz Illeti, ha lesz HUb és hangvezéslés akkor nem kell telefont is arra logatni, ezt elfogadom kompromisszumnak.

    Remélem erre is lesz erőd válaszolni, sorry ha hülyességet kérdezek, de megszeretném érteni :)) És Köszönet érte!

    UI: Remélem másnak is hasznosak lesznek a válaszok!

    [ Szerkesztve ]

  • denko

    senior tag

    válasz fo_di #35068 üzenetére

    Köszi, igy már tisztábban látok!

    -A cat6 kábelt mién esetekben szoktak behuzni a kapcsolók dobozába, nehéz elképzelnem.
    Szoktak oda rejteni szenzorokat relé / dimmer mellé is? Ennyi minden beférne?

    -Sikerült leszükiteni a zigbee és Shelly relére-re a választást ( ami világitást illeti, attól lehet más is persze házban HA alatt). Ha jól értem Zigbee saját hálon vagy itt is bezavarhat más Zikbee eszköz utasítása / külső hatás, a Shelly viszont Wifi, itt maximum nagyon tömött lehet a frekvencia de más nem nagyon fogja tudni véletlenül.

    -Ami a kacsolót illeti, arra gondoltam, hogy 1 kapcsolón belül 2 gang 2 különböző lampának lenne, ilyen esetben dupla relé kell, ugye?

    - Van-e különbség világitásnál Zigbee vagy Wifi( Shelly ) között, arra gondolom stabilabb-e vagy van-e előnye hátránya másikhoz képest..

    -Ha jól értem, ahhoz hogy működjen a világítás szabályzás, kell olyan izzó, egy okos relé, illetve dimmer modul külön?

    Listát köszönöm!

  • denko

    senior tag

    Ha már kapcsokrol van szó, kinek mien fajta villany kapcsoló jött be ZigBee fölé?
    Inspiralodni szeretnék :)

    [ Szerkesztve ]

  • denko

    senior tag

    Sziasztok,

    Zikbee reléhez létezik van olyan kapcsoló ami hasonlót mint ez ami shellyhez van?

    Mert nem találok nayon hasonló dimmelető / nem dimmelhető egyszerü kapcsolót ami hasonló.

  • denko

    senior tag

    Sziasztok,

    Létezik valami féle sensor ami figyeli hogy a bejárati ajtó zárva van-e? (kulcsra fordítva- nem arra gondolok hogy tárva maradt hanem nincs ráfordítva a zár)
    Igazából megbízható jó klasszikus zárom van amit nincs értelme cserélni mivel 1 vagyon volt, de jó lenne néha ránézni hogy biztos bezártam-e az ajtót. (ráfordítottam a kulcsot pl)

    Nem szeretném nyitogatni remote, ennyire nem bízok bluetooth-ban, csak státuszt ellenőrizni, van erre valami okositás? :R

  • denko

    senior tag

    válasz zsamiatt #40173 üzenetére

    kulcs állásból nem nagyon lehetne megállapítani, esetleg valami sensor ami érzékelne hogy be van-e tolva a zár maga a nyilasba vagy valami hasonló. Létezik egyébként jó okos Bluetooth zár világ gyártótól akik amúgyis díjnyertes zárokat gyártanak, de beszereléssel lenne biztos vagy 5 kilo, annyit nem ér a paranoiám :DDD
    Tényleg csak a státuszt lenne jó valahogy figyelni.

    Igen valami mini nyomás érzéskelő pl.

    [ Szerkesztve ]

  • denko

    senior tag

    válasz zsamiatt #40176 üzenetére

    szemmel nem lehet megállapítani mert csak ráfordítom a kulcsot, valamikor kulcs sincs benne már a zárban.
    Maga a zár nyele figyelése lenne jó gondolom ( be van e reteszelve a helyére) vagy a helyét figyelni valami sensorral benne van-e a nyele a zárnak.

    Gondolom akkor valami sufni megoldás biztos létezik erre csak reszelni kell.

Új hozzászólás Aktív témák