Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zsamiatt

    őstag

    válasz denko #34981 üzenetére

    google-> smart home, smart home idea stb. Rengeteg video lesz amikbe mutogatnak lehetőségeket, konkrét eszköz típusokat. De ha itt a fórumot is vissza olvasod rengeteg ötlet lesz.

    zigbee amire gondolsz. A zigbee egy jel átviteli protokol. Azzal nem irányítasz semmit. Csak átviszi az utasítást és az eredményt ha van. A klima pl wifi-s vagy sima IR. Így ez irányba kell elindulni okosításnál.

    Az okos lámpa vagy kapcsoló nagyban függ a helyzettől és a helyszíntől. De ha lehet és műszakilag megoldható inkább okos kapcsoló. Lehet kapni összeépített kapcsoló-relét és kapcsoló mőgé rakható relét is amit irányíthatsz. A dizájn és a doboz mérete lesz a meghatározó.

    Igazából a lakás felújításnál a legfontosabb, hogy amiket szeretnél vezérelni vagy ahol szeretnél vezérelni legyen csatlakozás/konektor. A világitásoz meg célszerű 3 vezetéket huzzni. 1 hónap elég kevés lesz, hogy minden eszközöd meglegyen illetve fejben felépítsd amit szeretnél.
    Plusz a legfontosabb kérdés, hogy van lehetőséged privát szerver futtatására vagy csak felhő játszik. Ez nagyban befolyásolja a lehetőségeidet.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

  • fo_di

    őstag

    válasz denko #35040 üzenetére

    Szia,
    amit érdemes a legelején eldöntened: akarsz-e egy némi törődést igénylő saját rendszert b*szkurálni, vagy inkább egy "bedugod, aztán jól van az úgy" gyári megoldásra vágysz?
    Ha ez a kérdés eldőlt a fejedben, akkor érdemes továbbhaladni.

    1. Saját rendszer
    Kell hozzá egy saját szerver (legalább egy Pi3, de egy használt asztali PC is megfelelő, vagy egy újabb celeronos apróság vagy akár egy az apróról fillérekért összeszedhető vékonykliens is, a topikban van is rá bejáratott megoldás). Ezen a gépen futtatni kell egy irányító szoftvert (leginkább javasolt a Home Assistant azért, mert a legtöbbfajta eszközt támogatja, vagy a topikban többen használtak Domoticzot, de mindenki kinőtte már talán és váltott Home Assistantra), ami a hub funkcióit látja el neked, és összeköti az eszközöket, a szoftver felületén látod az aktuális értékeket, tudod vezérelni az eszközöket, automatizálásokat tudsz írni hozzájuk. (Ehhez nem kell tablet, a legtöbb webszervert futtat, amit házon belül elérsz egy böngészőből, akár telefonról is.)
    Előnyök:
    - gyártófüggetlen, így mindenféle gyártó termékeit össze tudod kapcsolni
    - nem köt a technológia, maximum egy megfelelő usb stick hozzáadásával tudsz vezérelni wifi, bluetooth, rf, zigbee és zwave eszközöket is
    - elég sok eszközt lokálisan is tudsz integrálni (nem kell hozzá a felhő), de felhőt is tudsz használni (van, hogy a gyári felhő megtartása mellett is tudod lokálisan integrálni a dolgokat)
    - tudod befolyásolni legalább részben, hogy ki milyen adatot kap meg az otthonhasználati szokásaidról
    Hátrányok:
    - foglalkozást igényel a rendszer (vagy rendszeresen egy keveset, vagy ha elmaradsz a frissítésekkel, akkor időnként elég sokat)
    - néhány eszköz hozzáadása körülményes tud lenni
    - időnként előfordulnak frissítések során inkompatibilitások, amiket kezelni kell
    - ha távolról is el akarod érni az eszközöket, a rendszer biztonságának garantálása részben a te feladatod (vagy portot nyitsz, amit nem ajánlok csak úgy, vagy beüzemelsz egy vpn szervert is, vagy esetleg a home assistant előfizetéses szolgáltatását is megnézed)
    - a hangasszisztensek felé kiutalás körülményesebb, az előfizetős csomaggal viszonylag egyszerű (bár azokkal úgyis angolul tudsz csak társalogni, otthon meg akar a fene angolul beszélgetni alexával)

    2. Gyári rendszer
    Veszel egy valamilyen kész rendszert, amik között vannak olcsóbbak vagy drágábbak is. Ezek úgy működnek, hogy az eszközök vagy wifin keresztül csatlakoznak a gyártó szerveréhez a felhőn át (te telefonos appal vagy weboldalon át éred el őket), vagy van egy vezérlődoboz (hub), ami összeköti az eszközeidet a felhővel. Néhány drága gyári rendszer felhőtől független (emelkedő ársorrendben Fibaro, Loxone, KNX) de valószínűleg az olcsóbbakat fogod pártolni (KNX többmilliós tétel, de az tényleg professzionális rendszer). Olcsóbbak közé tartozik pl a Tuya, Shelly, Xiaomi (Aqara), Ikea, Homekit, Hue (az már átmenet a drágábbak felé).
    Előnyök:
    - megveszed a rendszert, hozzáadod az eszközt, megy a telefonodon is rögtön
    - kevés törődést igényel
    - nem kell szervert futtatnod
    Hátrányok:
    - egy rendszer általában egy gyártó eszközeivel kompatibilis, ha más gyártót szeretnél, akkor az új appot jelent a telefonodon
    - a külön appok által vezérelt rendszerek nem köthetők össze automatizálásokkal, max kerülőutakon (vagyis Tuya kapcsolóval nem fogsz Shelly lámpát kapcsolgatni, maximum ha kiajánlod valami harmadik rendszernek mindkét eszközt)
    - legtöbbször felhőn keresztül megy a vezérlés a lakáson belül is (vagyis ha nincs internet, nincs okoskapcsoló)

    A topikban főként az első megoldást alkalmazók szoktak megnyilvánulni, de többeknek van tapasztalata a gyári rendszerekkel is.

    A konkrét kérdésekre:
    - lámpát valóban tudsz okosizzóval és okoskapcsolóval is okosítani. Én a kapcsolót javaslom, mert az izzónál ha okosítani akarod, akkor onnantól muszáj, hogy a kapcsoló fel legyen kapcsolva állandóan, különben ha lekapcsolod és elvágod az áramot, nem tudja venni ajelet a lámpa, hogy fel kéne kapcsolni. (Így mindenkinek le kell törnöd a kezét, aki a kapcsolót akarja kapcsolgatni, ami minden embert magában foglal.) A kapcsoló okosításával ellenben ilyen probléma nincs, a kapcsoló pontosan ugyanúgy használható marad, csak kiegészül a funkció a távvezérelhetőséggel. (Cserébe némi villanyszerelést igényel és figyelni kell, hogy van-e nullavezető vagy nincs, mert annak megfelelő kapcsolót kell nézni.)
    - kapcsolóból ha rf és wifiből akarsz választani, akkor mindenképpen a wifit ajánlom, mert az kétirányú kapcsolatot ad (a kapcsoló visszaszól a rendszernek, hogy "oké, vettem" és nem lesz az, hogy távolról felkapcsolod a lámpát, mert a vendégségben rájöttél, hogy a cicád otthon ül a sötétben és olyankor szétszedi a házat, de az rf kapcsoló nem vette a jelet, így a cica vakoskodás közben lever mindent, miközben te meg vagy nyugodva, hogy fényárban úszik a nappali). Egyéb technikaként érdemes lehet megnézni a Zigbee-t, ami lokálisan vezérelhető és saját rendszerbe is könnyen integrálható (a wifis eszközök saját szoftvere van, hogy csak a kínai felhőn keresztül vonható be saját rendszerbe is).
    - hangvezérlésre valóban van mód, a saját rendszerből körülményesebb valamivel kiajánlani, de működik, a gyáriakból valamivel könnyebb
    - a 2.4 ghz wifi a standard, nem hiszem, hogy ne lenne ilyened eddig is (persze, panellakásban nem egyszerá, de a csatornák hangolásával megoldható az elfogadható vétel)
    - a radiátorok vezérlését is tudod irányítani, ehhez termoreaktív szelep (TRV) kell neked, ami a kézi tekerő elektromos változata, több gyártó is gyárt ilyet (pl a Shelly, amit könnyű saját rendszerbe is illeszteni, de vannak Tuya-kompatibilis szelepek is)
    - a tablet nem követelmény, lásd a saját rendszer pont, gyárihoz meg végképp nem kell tablet
    - a hash.io az a home assistant
    - a tuya egy kínai felhőalapó rendszer, elég sokféle eszköz üzemel rajta, egyeseknek kell hub, másoknak nem, és a telefonon lévő tuya appal lehet őket irányítani (a wifiseknek általában nem kell külön hub, a zigbeeseknek kell egy tuya hub, ami a zigbeet összeköti az internettel)
    - ha szervert akarsz, azt elég otthon futtatnod, nem kell vps-be tenned, persze lehet

  • BlackJack21

    tag

    válasz denko #35061 üzenetére

    A kapcsoló nulla vezetője mellé még az kell, hogy a kapcsoló dobozai mélyítettek (60mm, d65mm) legyenek. A sima szerelvénydobozban nem fér el a kapcsoló mögött a relé. Vagy kiemelőkerettel, de az nem annyira esztétikus megoldás.

  • fo_di

    őstag

    válasz denko #35061 üzenetére

    - A felújításnál leginkább a villanyhálózat lehet fontos, főleg, ha azt tervezed is megdolgoztatni: ahogy írod, a nullavezető a kapcsolókhoz nem lenne rossz, de szerencsére már egyre több nullavezető nélküli okoskapcsoló is elérhető (dimmer vagy sima is). Ha van nullád, az azért megkönnyíti az életet, mert akkor a nullás és a nulla nlélüki eszközök is használhatóak, viszont nem kell különböző bypassokat rakni a villany mellé. Ezen kívül, ahogy BlackJack21 is mondja, a mélyített kapcsolódoboz szerencsésebb, mert különben vagy nagyon szuszakolós a dolog vagy akár be se fér a relé. (Amire érdemes a dobozzal figyelni, hogy itthon a kerek doboz az elterjedt, de a kínaiak előszeretettel árulnak kocka dobozba illeszthető kapcsolókat, vásárlás előtt nézd meg a képeket és a méreteket, hogy befér-e a dobozba). Ha esetleg akarsz cat6 kábelt kihúzatni, azt még érdemes lehet, ha bármi vezetékes szenzort akarsz, akkor annak a kábelét be lehet húzatni, vagy ha akarsz motoros redőnyt vagy karnist, akkor azoknak áramot kell vinni.
    - home assistantnál sem kell kötelezően az előfizetés, a hangasszisztensek is megoldhatóak anélkül is (a leírás manual setup része), az előfizetés annyit old meg, hogy akkor már kb két kattintással lehet összerakni. Ezen kívül a Nabu casa (home assistant előfizetés) amit még ad: támogatod a fejlesztőket (közvetlen a fejlesztőgárda üzemelteti a céget), valamint van egy elvileg viszonylag védett távoli elérésed (magadnak vagy portot nyitsz annak minden kockázatával, vagy vpn-en keresztül éred el távolról, de arra meg már van olyan addon, ami direktben beépül a home assistantba és automatikusan nyit neked wireguard vagy openvpn szervert, amit akár hirdetésblokkolóval is összeköthetsz, nekem így van a telefonra kötve)
    - ha több gyártót is kiszemeltél, akkor valóban a Home Assistant lesz a szerencsésebb választás, arra is lehet kifejezetten szép, feleség által is könnyen kezelhető UI-kat összehozni, most már lényegében a felhasználói felületről kattogtatva.
    - A dimmer a kapcsoló működésére vonatkozik, nem a kommunikációs szabványra, annyit tesz, hogy fényerőszabályzós (ehhez ha ledizzód van, akkor mindenképpen fényerőszabályzást támogató izzó is kell, a sima hagyományos izzó mind támogatja, a halogének is talán, viszont nem kell hozzá külön okosizzó, elég a buta is). Én személy szerint a buta kapcsoló + kapcsoló mögé rakott relé/dimmermodul kombót használom, mert így a kapcsoló stílusában nem üt el a konnektoroktól vagy a nem okosított kapcsolóktól, ami a feleségem szerint is hasznos :). Többen vettek viszont itt a topikban is kifejezetten egybeépített okoskapcsolót is, ez leginkább vérmérséklet és ízlés dolga. Bármylik kombó ban a kapcsolók alapvetően működnek magukban is, a távvezérlés részét adja hozzá az okosítás. Ennek ellenére javaslom, hogy valami könnyen integrálható, alapvetően lokális technológiát keress, ezt leginkább a Zigbee tudja (ehhez mondjuk a home assistant gépedbe kell egy zigbee stick, de utána minden Zigbee eszköz ráköthető egyéb hub nélkül, így a Tuya, Aqara vagy Ikea zigbee eszközei is). Zigbee mellett jó a Zwave is, az szintén lokális, de drágább, vagy a wifi se rossz, de itt már általában a gyártó saját felhőjén át kell kapcsolódnod az eszközhöz (majdnem egyedüli kivétel a Shelly, akik kifejezetten nyílt és lokálisan is üzemeltethető wifis eszközöket árulnak, illetve azok a kínai eszközök, amikre lehet moddolt firmware-t tölteni, sajnos egyre kevesebb ilyen van). A Zigbee-vel ilyen gond nincs, nyílt szabvány, néhány apróbb gyártóspecifikus módosítással, de egy-egy új eszközt a közösség rendkívül gyorsan adaptál. RF-et nem ajánljuk, maximum nem kritikus szenzorokhoz (pl udvari hőmérsékletmérőre pont jó, ha néhány mérés véletlen kimarad, nem fogsz a kardodba dőlni).
    - a 2.4-es wifi mire kell: a wifis eszközöknek mind 2.4-es wifi kell, még nem láttam 5gigás wifire köthető okoseszközt. A telefonodnak általában nem kell azon lennie, nyugodtan lehetsz az 5 gigáson, de néhány gyári applikáció úgy adja hozzá az új eszközöket, hogy a telefonodról juttatja át valamilyen módon a csatlakoztatott wifi adatait, ilyenkor ha nem a 2.4esen vagy, akkor nem fog működni (iot dolgokhoz egyébként sem árt egy külön wifi, a routereden szét tudod kapni a 2.4-es és az 5-ös wifit küön ssid-re és ha kell, akkor átlépsz a telefonon)
    - dupla lámpa alatt mit értesz? Két egyszerre kapcsolt izzót vagy két küön kapcsoltat? Egyszerre kapcsolás esetén semmi extra nem kell, ha külön akarod kapcsolni, akkor vagy keresel kétkörös (2-gang) relét/dimmert/okoskapcsolót vagy két darab szimplával oldod meg ugyanezt. Van mindkettőre elérhető eszköz. Zigbee eszközökhöz egy jó lista: [link]

  • fo_di

    őstag

    válasz denko #35073 üzenetére

    - a cat6-ot nem a kapcsolóknak húzod be, hanem számítógépeknek, ha valahova akarsz drótot
    - a zigbee egy saját hálózatot csinál, ami részben átfed a wifivel (a wifihez és bluetoothhoz hasonlóan szintén a 2.4 ghz range-ben dolgozik), de a keskenyebb sávszél miatt azért ki lehet legózni egy olyan csatornát, ahol nincs nagy gáz (így némi interferencia előfordulhat), de más nem tudja fogni (főleg ha állítasz be a központnak titkosítási kódot)
    - ha egy dupla kapcsolót akarsz okosítani, annak kétrelés eszköz kell (vagy egy shelly 2.5, vagy egy zigbee 2-gang kapcsoló vagy dimmer)
    - lényeges különbség szerintem nincs közöttük működés szempontjából
    - a lámpához a következő alternatíváid vannak. A dimmer reléként is funkcionál.
    --- buta kapcsoló mögé egy okosító relé vagy dimmer és egy buta izzó (ha dimmert raksz,a akkor dimmelhető buta izzó)
    --- okos kapcsoló és buta izzó
    --- buta kapcsoló és okosizzó plusz valamilyen távirányító (ehhez a kapcsolót állandóan felkapcsolva kell tartanod, így a távirányítóval tudod kapcsolgatni a lámpát)

  • zsamiatt

    őstag

    válasz denko #40172 üzenetére

    Egy otlet de lattam kameraval megoldott rend rakas figyelest. Konkretan az ember arra hasznalta hogy amig kupi van a gyerek nem tvzhet. Esetleg egy kameraval figyelni a zar allapotat? MI pedig ertelmezheti hogy nyitott vagy zart.
    Vagy valami nyomas erzekekelo a zarba. Volt korabban szo magnesrol is.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

  • zsamiatt

    őstag

    válasz denko #40174 üzenetére

    Mas allasban van a kulcs ha zarva van? Egyebkent volt itt a forumon akibmagnessel oldotta meg. Az ajto zar betetjebe tette. Ha rakeresel biztos kidobja a kereso.

    Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

  • vkp

    aktív tag

    válasz denko #40172 üzenetére

    Zárnyelv visszajelzőt beírod gugliba és kapni fogsz pár találatot. Én sima mikrokapcsolóst hadználok esp-vel.

  • its_grandpa

    tag

    válasz denko #40178 üzenetére

    Rés opto (LTH301-07) vagy fényellenállás (DS5-5528-LDR) + esp8266+táp + némi barkács.
    Szerintem 4.000.- alatt megvan, firmware-nek meg amit kedvelsz.

Új hozzászólás Aktív témák