Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz cOxeR #26956 üzenetére

    Nagyobb rendszerre is ugyan úgy igaz a túlméretezés. Erre van 30 saját üzemeltetésű napelemparkom, amik évek óta termelnek, és nem is rosszul (ld. #23350).
    Árban a 10 és a 12,5kW Fronius között lehet kb. 110-130eFt különbség (tippre). De attól még mindkettőt érdemes 15-20%-kal DC oldalon túlhúzni.
    Ami viszont fontos különbség, hogy míg egy kis inverternél simán 1 sztringre, 1 munkapontra megcsinálsz most egy rendszert, és a 2. munkapontot szabadon hagyod a későbbi 4-5 panelnak bővítésnek, addig ez egy 12kW inverternél már egyáltalán nem jellemző megoldás! Egy ekkora inverternél 1,6-2kW-nak fenntartani egy külön munkapontot első nekifutásra nem tűnik optimális hosszú távú tervnek...

    Az viszont tök igaz, hogy aki most telepít, neki nagyon előre kell gondolkodnia, hogy később ne bukja el a szaldót! De ha most elég a 10-12kWp napelem, de később többet akarunk, akkor viszont zsebbe kell nyúlni, és 15-ös inverteren érdemes elgondolkodni, mert akkor lesz szemmel látható bővítési lehetőségünk! Ha nagyon le akarnám egyszerűsíteni, akkor az optimális napelem/inverter teljesítmény-arányon (DC/AC 1,2x) ha nagyobb invertert akanék venni, akkor nem 1, hanem 2 lépcsőben gondolkodnék. :K

    (#26962) cOxeR
    A panelek mérete és rögzítése valóban fontos! Anno, mikor a piac nagy része polikristályos napelemet telepített, én monoval dolgoztam, és nem csak azért, mert a legtöbb esetben jobbnak tartom, hanem azért is, mert ugyan azt a teljesítményt kevesebb panelből el tudtam érni, ergo kevesebb tartószerkezet kellett hozzá, ami ledolgozta a mono ár-hátrányát! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák