Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hydra SR

    addikt

    válasz ottkar #456 üzenetére

    Kipróbáltam most kíváncsiságból egy M42-es kétszerezőt a 135mm-es Jupiter 37-A alatt. Az eredmény elég meglepő: gyakorlatilag semmit nem változtatott a közelponton. 1,2m volt kétszerező nélkül, és szemmel láthatóan kétszerezővel is pont annyi. Ugyanez a helyzet a 200mm-es Pentaconnal, marad a 2,5m-es közelpont. Persze dupla gyújtótávval, szóval a leképezési arány és a mélységélesség változik, de a közelpont nem. Én is arra számítottam, hogy messzebb lesz, de még azt is hihetőbbnek tartottam a tapasztalt végeredménynél, hogy közelebb jön. Arra végképp nem számítottam, hogy ugyanannyi marad. A kétszerező egy VEB Optisches Werk Weixdorf típusú M42 telekonverter volt. Találam még a fiókban egy Miranda Auto Tele Converter 2x-et is, szintén M42, japán. Az eredmény még mindig ugyanez. Megnéztem még egy Yashikor 35mm-essel is. Annak mintha egy iciripicirit közelebb hozta volna a közelpontját, de alig érzékelhető és lehet, hogy az is csak mérési hiba. 50cm-ről csökkent úgy 48-ra, már ha pontosan mértem, de lehet, hogy belerúgtam az állvány lábába véletlenül :) Ezen kívül egy 300mm-es Pentaconom van, de annak a közelpontjához kicsi a szobám :)
    Bajonettes optikákkal és kétszerezőkkel még nem próbáltam, de ha lehetőségem adódik rá, feltétlenül megnézem.

    Viszont tapasztaltam egy egészen más, vicces mellékhatást: a digitális gépeken szörnyen rosszul muzsikáló Yashikor a kétszerezővel JOBB eredményt hozott rajzolatban, mint nélküle. A telék rajzolatát viszont elég masszívan rombolták a kétszerezők, különösen a Miranda. Az okot a Yashikor esetében abban sejtem, hogy a kétszerező segít párhuzamosítani a fénysugarakat. De lehet, hogy tévedek. A telék rajzolatának lerontása meg nem lepett meg.

    [ Szerkesztve ]

    A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

Új hozzászólás Aktív témák