Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • contaxg

    veterán

    válasz Bargyu #35742 üzenetére

    A Litz (litze huzal) elvileg azt jelenti, hogy elemi szálaként szigetelve vannak a vezetők. Hogy a type 4 mit szeretne jelenteni azt nem tudom...de végül is mindegy a lényeg, hogy (remélem) elégedett vagy. :)

    A kábel szerkezete, mechanikai csillapítása, anyaga, ötvözete, a csatlakozók fajtája, kötések, kötőanyagok elektromos és más fizikai tulajdonságai. stb mind-mind számítanak. Komplett könyvtárnyit lehetne írni erről szerintem.

    Egyébként a Nordostod mennyire ad testett a hangnak? Vagy inkább a magasokban és a részletekben erősít?

    [ Szerkesztve ]

    A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Bargyu #35742 üzenetére

    A Double Helix prospektus miatt félreértetted ezt a "litz tipizálás" ügyet. A Type 2, Type 4... megjelölések nem a litz (litze) típusára utalnak, mert a litze szerkezetnek nincs ilyesfajta tipizálása. Azok a típusmegjelölések a konkrét gyártó konkrét kábeltípusaira utalnak. Például a Double Helix Type 4 nevű kábele. Nincs olyan, "litz type 4". A prospektusban sincs ilyen, csak te mostad egybe figyelmetlenségből a két információt - meg a téged olvasó gyanútlanok.

    A litze szerkezet lényege ugyebár, hogy a kábel elemi szálait egyenként szigetelik, hogy elválasszák egymástól. Elvi síkon az ilyen szerkezet az ideális hifikábel szerkezet, elvileg egyesíti a tömör és a sodrott kábelek előnyeit, valamelyest háttérbe szorítva a hátrányait. Az előny lényege ugyebár, hogy a vezetőszálakat elszigeteli, így azok nem vándoroltatják egymás között számos torzítást okozva az elektoronokat, hanem az elektronok az egyes vezetőerekben tudnak haladni, eltérülés nélkül. A skin effektus miatt pedig elvileg előnyös, ha több vezetőér van, hiszen a több érnek fajlagosan több "skinterülete" van, mint az egy-két-három tömör érnek a tömör eres vezetékekben. Ez az elv.
    A gyakorlat két fő problémát vet fel, az ár-érték arányt és az elvből adódó hátrányokat.
    A litze szerkezet viszonylag magas gyártási költségű, ezért feltétlenül tudnak vele versenyezni kevésbé szofisztikált, de olcsóbb gyártású konstrukciók.
    A legfőbb elvi hátrány pedig, hogy természetesen a dielektrikum belezavar a kábel hangminőségébe, ha más szemszögből szemléljük a hifi kábel idealitását, akkor az ideális hifi kábel csupasz, nem tartalmaz szigetelést - ez általánosan elfogadott, ennél vitatottabb az árnyékolás ügye. Tehát az egyenkénti szigetelés elvi előnyének ellentmond a szigeteletlenség elvi előnye. Vitatott, hogy az elemi szálak egymástól elszigetelésére mely anyagok a kevésbé hátrányosak - zománc-teflon, műanyagok, szövetanyagok...
    Máris nem egyszerű az ügy, pedig még csak az alapelveknél tartottunk, a részletesebb elvi megfontolás ennél jóval bonyolultabb és elentmondásosabb, hát még az elveknek a gyakorlat terén való visszaigazolódása-visszanemigazolódása... Te hifistaként érted ezt, aki pedig nem érti, járjon utána - ha akar.
    Gyanútlan elektromérnököknek érdemes észbe venni, hogy a hifi a hangminőség reprodukálására szolgál, márpedig hangminőség megítélésére egyelőre a hallás az egyedül alkalmas érzékszerv. Az elektromos mérések jelenlegi színvonala pedig csak a készülékek műszaki színvonala-karaktere egyes részaspektusainak mérését teszi lehetővé, ezen mérésekből pedig csak a várható hangminőség-karakter egyes részaspektusaira tudunk valószínűsítő előrejelzéseket tenni, illetve segíteni a hallásélmény egyes részaspektusainak műszaki adatokkal való utólagos visszaigazolását. A hifi készülékek elektromos mérésére szolgáló egyszerűcske részmodellek a hallásélmény egyes részaspektusainak "részmodellisztikus részvetületei", hehe - a vetület ugyebár attól vetület, hogy legalább egy dimenzióval szegényebb, mint a valóság.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák