Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz P.H. #475 üzenetére

    ''Lebegőpontos egységeket nem lehet csak úgy összekapcsolni, 32-64-80 biten más-más a karakterisztika és a mantissza mérete.''
    Érdekes ez a karakterisztika kifejezés, régebben még kitevőnek hívták, plusz az előjelbit. Na szóval igen, ezt én is tudom. (Valaha még kézzel kódoltam sp fp rutint, 68k-n, az FPU-s korszak előtt, amiben a szorzást/osztást exponenciális táblázatok segítségével csináltam. Jó gyors is lett, csak az volt a bökkenő, hogy így az összeadás-kivonás jóval bonyibb, és így végül az vitte el az ide nagy részét. :D ) Szal természetesen úgy értettem, hogy amikor együttműködnek, máshogy kezelik az operandust.

    ''Aztán itt megértettem, hogy mit értesz superscalar x87 alatt. Nem rossz elképzelés, de az elvisz a MISD/MIMD irányába (Multiple Instruction, Single/Multiple Data), ez nem az asztali gépek világa. SISD/SIMD alatt órajelenként egy végrehajtó egységbe egy művelet léphet csak be. (Raymond #450)''
    Hát, régebben a SIMD sem asztali dolog volt. De amúgy a MIMD és a superscalar végrehajtás két különböző dolog. Előbbi esetben eleve így MIMD-ben kell programozni (hacsak nem csinálja meg neked valami különleges fordító), utóbbinál meg a proci intézi. Mint ahogy az integer ALU-knál teszik is már jó ideje! Egyébként azt hittem, már most 2-way (vagy itt hogy írják) superscalar az x87-es végrehajtás is, és ezt lehetett volna 4-wayra szélesíteni. Ha az x87-et hanyagolják is a jövőben, a scalar SSEx végrehajtást szerintem még fogják majd superscalarosítani, mert nem várható, hogy ezentúl minden számítási kódot SIMD-ben írnak.

    A #468-ban FPU alatt a korábbi x87 egységet értettem. De látom, ide sorolódik minden, ami fp.
    A macro-op és micro-op-os dolgot eddig is értettem. Ugyebár a végrehajtó egységek ugyanazok, és az új, bővített regiszter-készlet is a rendelkezésükre áll. Nyilván ezért ösztönzik ezek használatára, ill. ilyen kódra való fordításra a programozókat. És Rajmund ugye valami olyasmit mondott, hogy 64 bites Win alatt már nem is támogatott a régi regiszter-készlet.

Új hozzászólás Aktív témák