Új hozzászólás Aktív témák

  • Oliverda

    félisten

    válasz #95904256 #3850 üzenetére

    Egyszerű, azok az AM2-es lapok amelyek nem lesznek képesek kiszolgálni energiával a nagyobb fogyasztású procikat, nem fogják támogatni az adott procit már BIOS szinten sem.

    [ Szerkesztve ]

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Oliverda #3852 üzenetére

    Ezt nem egészen értem.

    Ha berakok egy processzort a foglalatba és bekapcsolom a gépet. Még el sem indul a BIOS, csak a processzor öntesztje fut, már akkor képes lehet felvenni ekkora áramot. Ezt a problémát valahogy hardveresen kell megoldani.

  • Raymond

    félisten

    válasz #95904256 #3853 üzenetére

    "már akkor képes lehet felvenni ekkora áramot."

    Nem kepes, nem csinal semmit.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Raymond #3854 üzenetére

    "már akkor képes lehet felvenni ekkora áramot."
    Nem kepes, nem csinal semmit.

    Értem hogy megmondod. De tudnál adni egy linket is?

    szerk.: Vagy ez szintén csak egyéni tipp volt?

    [ Szerkesztve ]

  • Oliverda

    félisten

    válasz #95904256 #3853 üzenetére

    Hmm? Aki régebbi lapba vesz/rak egy újabb procit annak már csak van annyi esze, hogy előtte megnézi a lap gyártójának oldalán hogy az adott lap támogatja-e az adott procit. Vagy nincs? :D

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • Raymond

    félisten

    válasz #95904256 #3855 üzenetére

    Mi lenne ezen tipp? Hosszas magyarazas helyett: Nezz meg egy regebbi proci tesztet ahol egy hasznalhato power management nelkuli CPU van tesztelve (pl. regi P4 vagy PD820) es hasonlitsd ossze az uresjaratos es a terheles alatti ertekeket.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Raymond #3858 üzenetére

    Ezek szerint egy régebbi Pentium processzor tesztje garantálja hogy ha egy AM3-as processzort berakok egy AM2-es foglalatba, akkor nem biztos hogy elindul. Jó, legyen elfogadom az összefüggést. :)

  • Raymond

    félisten

    válasz #95904256 #3859 üzenetére

    "Még el sem indul a BIOS, csak a processzor öntesztje fut, már akkor képes lehet felvenni ekkora áramot."

    Csak erre valaszoltam amit az idezetbol is lathattal. AM2 vs. AM2+ vs. AM3 diskuratok nem erdekel(t). Es azert hoztam fel a regi procikat hogy ne zavarjon meg a power management ami altalaban be van kapcsolva az uj tesztekben ha elerheto igy az Idle fogyasztasnal az is kozrejatszik.

    [ Szerkesztve ]

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Raymond #3860 üzenetére

    Arról volt szó hogy mi történne ha az elméleti 110A-es processzort belerakjuk a 90A-es foglalatba. Nem volt egyéb megválaszolnivaló.

  • Raymond

    félisten

    válasz #95904256 #3861 üzenetére

    Akkor elnezest hogy szoltam.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Oliverda

    félisten

    válasz #95904256 #3861 üzenetére

    Mégis mi lenne szerinted? Szerintem blank screen, és semmi egyéb.

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • dezz

    nagyúr

    válasz #95904256 #3845 üzenetére

    Azért "erőltetem" a tuningot, mert a tuning AM2 lapoknak máris többet kell vinnie a hivatalosnál, Miért? Hogy ki tudják szolgálni a tuningolt, és már alapból is magas fogyasztású procikat. Ugyanis mi történik tuningnál? Nő a fogyasztás. Ha feszültséget is emelünk, akkor meg főleg. Így egy alapból 120W-ot fogyasztó proci fogyasztási könnyen felmehet pl. 150W-ra.

    Bizonyíték? Vannak a tuning lapok, vannak a magas fogyasztású procik, és vannak a tuningoltan is működő procik az említett tuning lapokban. Ennyi elég? ;)

    A tuning egy ilyen félhivatalos dolog, ugyebár. Senki sem garantál semmit, de azért tesz az ügy érdekében, ha üzletet akar csinálni.

    Az AMD jól tudja, hogy az AM2 (mint fizikai foglalat) elbír ~150W-ot: az AM2+ foglalat fizikailag és mechanikailag ugyanaz, mint az AM2, csak a körítés különbözik.

    (#3850): Az AMD tudta, hogy a 65nm-es 4-magosok csúcsmodelljei többet fognak fogyasztani, mint a korábbi csúcs, ezért növelte meg az AM2+ elvárt, kötelező teherbírását.

    (#3861): Elképzelhető, hogy az új procik pl. alacsonyabb órajelen (magszorzóval) indulnak, és ha minden rendben, akkor kapcsolnak normál üzemmódba. (Tehát egyfajta forced C'n'Q-val indítanak.) Vagy akármi. Nyilván az AMD is gondolt erre.

  • P.H.

    senior tag

    válasz dezz #3864 üzenetére

    Elképzelhető, hogy az új procik pl. alacsonyabb órajelen (magszorzóval) indulnak, és ha minden rendben, akkor kapcsolnak normál üzemmódba. (Tehát egyfajta forced C'n'Q-val indítanak.) Vagy akármi. Nyilván az AMD is gondolt erre.

    Gondolt.

    Power Control Miscellaneous Register CofVidProg (bit 31): COF and VID of P-states programmed. Read-only.

    1 = Out of cold reset, the VID and FID values of the P-state register specified by MSRC001_0071[StartupPstate] have been applied to the processor.

    0 = Out of cold reset, the boot VID is applied to all processor power planes, the NB clock plane is set to 800 MHz (with a FID of 00h=800 MHz and a DID of 0b) and core CPU clock planes are set to 800 MHz (with a FID of 00h=1.6 GHz and a DID of 1h).

    MSRC001_0071 COFVID Status Register StartupPstate (bit 34:32): startup P-state number. Read-only. Specifies the cold reset VID, FID and DID for the NB and core based on the P-state number selected.

    Vagy minden 800/1600 MHz-en indul K10-ben, vagy előre beégetett (akár a végleges órajeleknél kisebb) értékeken és feszültségen.

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Oliverda #3863 üzenetére

    Mégis mi lenne szerinted? Szerintem blank screen, és semmi egyéb.

    Szerintem az a megoldás hogy nem fog az AMD ilyen processzorokat kiadni.
    ( Az elméleti processzor még nem létezik, és semmi nem garantálja hogy lesz. )

  • Oliverda

    félisten

    válasz #95904256 #3866 üzenetére

    ...és azt sem hogy nem lesz.

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • #95904256

    törölt tag

    válasz dezz #3864 üzenetére

    Bizonyíték? Vannak a tuning lapok, vannak a magas fogyasztású procik, és vannak a tuningoltan is működő procik az említett tuning lapokban. Ennyi elég?

    Ez bizony nem elég. Biztos ismered hogy egy "lánc" olyan erős amilyen erős a leggyengébb láncszeme, itt épp az AM2-es foglalat. Még mindig nem látom hogy mi garantálja a túlhajtást. Örülhetsz ha elérsz xx %-ot, szerencséd volt.

    Pl. azokban az esetekben mikor egyes cégek túlhajtott GPU-val adnak ki videokártyákat átvállalják a felelőséget és ők garantálják hogy a termékük tudja amit állítanak. Legutóbb 1GB-os Kingmax RAM-okkal jártam így. Eladták DDR2-1066-osnak őket. Hat darabból kettőt kellett garanciában cseréltetnem mert még az 1048MHz-et sem vitték.

    A tuning egy ilyen félhivatalos dolog, ugyebár. Senki sem garantál semmit, de azért tesz az ügy érdekében, ha üzletet akar csinálni.

    Látod, mégis csak érted miről beszélek. Az általad erőltetett tuning csak kockáztatás, és szerencse dolga.

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Oliverda #3867 üzenetére

    ...és azt sem hogy nem lesz.

    Igen, ezért akar dezz kolléga meggyőzni hogy a tuning (ami mint kiderül csak szerencse dolga) az előjele annak hogy lesz. Vagyis ha szerencsénk lesz akkor lesz ilyen processzor, ha nem lesz akkor meg nincs szerencsénk. Továbbra sem látok garanciát a dologra.

  • #95904256

    törölt tag

    P.H. sorait olvasva, azon gondolkodom hogy lehetséges-e hogy a Phenom-ot AM2-es lap helyett AM2+ foglalatosba téve, nem csak a HyperTransport busz gyorsul?

  • Oliverda

    félisten

    válasz #95904256 #3870 üzenetére

    Nem lehetséges.

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • dezz

    nagyúr

    válasz #95904256 #3866 üzenetére

    És szerinted miért növelte meg alaposan az AMD az AM2+ kötelező elvárását, ha nem akar ilyen procikat kiadni? Hogy feleslegesen megnehezítse az alaplapgyártók dolgát? (Még csak biztonsági tartaléknak sem nevezhető, mert az amúgy is van. Mindig túl kell méretezni a dolgokat 30-50%-kal.)

    Egy ideje tudható is, hogy lesz 140W-os TDP kategória, és lesz ide tartozó proci is. Korábban volt is itt linkelve erről infó, ha jól emlékszem, egyenesen az AMD-től (valami távolkeleti AMD rendezvényről). Valaki tudná linkelni? (Nekem most dolgom van, nem tudom megkeresni.)

    A 9900 most 115W-ot fogyaszt, pedig csak 2.6 GHz-es. Újabb steppingek valószínűleg többet visznek majd azonos feszen, de már akkor túlléphetik a 125W-os határt, így máris a 140W-osba kerülnek. (Ez nem azt jelenti, hogy annyit fogyasztanak, hanem hogy nem férnek bele a 125W-ba.) Mondjuk ahogy egyengetik a gyártástech.-t (nem a 45nm-re gondolok), úgy majd újra csökken valamelyest a fogyasztás, de pl. egy 3 GHz-esnek nem kis fogyasztása lesz akkor sem.

    (#3868) "Ez bizony nem elég. Biztos ismered hogy egy "lánc" olyan erős amilyen erős a leggyengébb láncszeme, itt épp az AM2-es foglalat. Még mindig nem látom hogy mi garantálja a túlhajtást. Örülhetsz ha elérsz xx %-ot, szerencséd volt."
    Figyu, a 6400+ alapból 123W-ot fogyaszt, 3.2 GHz-en. Szerinted mi történik, amikor - mint épp most írta itt valaki - 3.8 GHz-en járatja valaki? Nos, tippelj, mennyi lehet ekkor a fogyasztása...

    "Pl. azokban az esetekben mikor egyes cégek túlhajtott GPU-val adnak ki videokártyákat átvállalják a felelőséget és ők garantálják hogy a termékük tudja amit állítanak. Legutóbb 1GB-os Kingmax RAM-okkal jártam így. Eladták DDR2-1066-osnak őket. Hat darabból kettőt kellett garanciában cseréltetnem mert még az 1048MHz-et sem vitték."
    Alaplapgyártóknál meg nem egyszer szerepel, mennyi A-t tud szolgáltatni a proci-tápellátás, és emlékeim szerint ez bizonyos lapoknál jóval magasabb, mint az AM2 standard maximuma. (De lehet, hogy rosszul emlékszem, most nincs időm nézelődni.)

    "Látod, mégis csak érted miről beszélek. Az általad erőltetett tuning csak kockáztatás, és szerencse dolga."
    Szerintem a tuning lapoknál garantált, hogy nem fognak olyan könnyen elfüstölni a spec. túllépése miatt. Részben éppen ezért tuning lapok (másrészt meg mert a BIOS-ban mindenfélének meg lehet emelni az órajelét és a feszültségét).

    (#3869): Én arról akarlak "meggyőzni" (szilárd tényeket vagy elfogadni lehet, vagy homokba dugni a fejet), hogy 1. az AM2+ spece magasabb, mint az AM2-é. 2. Mivel ugyanaz a foglalat fizikailag, az AM2 is többet bír (nem olvad el, stb.). 3. A jobb AM2 lapokon most is többet bír a tápellátási áramkör, mint a standard spec. 4. Az AMD definiálta is már a magasabb TDP osztályt. 5. Lesznek is ilyen procik.

    [ Szerkesztve ]

  • Thrawn

    félisten

    válasz #95904256 #3851 üzenetére

    Igen, volt sima csak beszünteték a gyártását.

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • P.H.

    senior tag

    SZVSZ mindkettőtök érvelése tartalmaz egy-egy apró hibás következtetést.

    akosf: Mint a fentiekből kiderül, az K10 tervezésekor megtartották maguknak azt a lehetőséget, hogy a CPU kisebb feszültség- és órajelértékekkel induljon, mint a névleges (emellett induláskor a teljes rendszerben egyetlen mag indul (Boot Strap Processor), a többi reset-jele egy ideig még él, amíg az indító mag el nem végez bizonyos tevékenységeket ~ el nem jut a BIOS bizonyos részéig). A folyamat úgy folytatódik, hogy először is megnézi a mag, hogy single-plane vagy dual-plane lapon van-e a rendszer, majd a további megismert információk alapján a végleges órajeltől kezdve, visszafelé haladva kiszámolja, hogy egy-egy P(erformance)-state-hez milyen elméleti Amper-mennyiség szükséges, és ha azokat a lap nem tudja szolgáltatni, egyszerűen letiltja azok későbbi beállítási lehetőségét (2.4.2.7 Processor-Systemboard Power Delivery Compatibility Check bekezdés a K10 BKDG-ben). Majd később kapcsol a megmaradt állapotok közül a legmagasabbra; előfordulhat, hogy a névlegesnél alacsonyabb órajelre. Ez a sima AM2-lapoktól is igényel(het) bizonyos kooperációs képességet. Tehát ez nem jelenti plusz teljesítmény elérését (hacsak úgy nem, hogy a folyamat 200 MHz-es external clock-ot vesz alapul a szorzókhoz, ha ezt emeled, akkor sem tilt le bizonyos állapotokat).

    dezz: SZVSZ a helyzet fordított. Az AMD az AM2-specifikációk átadásakor érzékeltette, hogy egyes későbbi Phenom processzorai komolyabb elvárásokat támasztanak e téren (vagy nem futnak a névleges órajelükön), ezért az definíciók feletti 'biztonsági tartalékokat' a gyártók komolyabban vették, ezért rendelkeznek jelentősebb tuningpotenciállal az AM2-be tervezett legnagyobb K8-ak is.

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • #95904256

    törölt tag

    válasz dezz #3872 üzenetére

    És szerinted miért növelte meg alaposan az AMD az AM2+ kötelező elvárását, ha nem akar ilyen procikat kiadni?

    Csak arról van információm hogy megnövelte, arról nincs hogy miért. Elképzelhető hogy tervezi a TDP növelését, meg az is elképzelhető hogy az AM2+ lábkiosztása eltér az AM2-től ( pl. olyan lábakon is vannak tápcsatlakozások amelyek az AM2-nél nem voltak használva ), meg az is hogy ez valamiféle energiamendezsment miatt kell. Sőt, az is lehet hogy későbbiekben bíztatni akarja a népet a tuningra, ha jól rémlik nem is olyan rég adott ki egy Overdrive nevű programot. Ha van információd arról hogy miért növelte meg az AM2+ elvárásait, akkor igazán adhatnál róla egy linket. Örömmel venném. De addig csak találgatni lehet hogy ezért vagy azért. Nemde?

    Hogy feleslegesen megnehezítse az alaplapgyártók dolgát?

    A szűklátókörűség beszél belőled vagy csak gonoszkodni akarsz ezzel?

    Egy ideje tudható is, hogy lesz 140W-os TDP kategória, és lesz ide tartozó proci is.

    A Phenom 9900 140W-os TDP-vel volt bejelentve, de ha jól tudom nem jelent meg ez a processzor a piacon. Pedig kíváncsi lennék rá hogy az AMD mit fog mondani ennek a processzornak az AM2 kompatibilitásáról. Lehet hogy mégsem csak a HT busz sebességét venné vissza?

    szerk.: Most olvasom P.H. hozzászólását. Ezek szerint egyfajta "csökkentett mód" beli üzemre van lehetőség.

    A 9900 most 115W-ot fogyaszt, pedig csak 2.6 GHz-es.

    Az AMD még nem is adott ki 9900-ast, sőt az árlistájukon sem szerepel.
    AMD Desktop CPU Filter AMD Processor Pricing

    Figyu, a 6400+ alapból 123W-ot fogyaszt, 3.2 GHz-en. Szerinted mi történik, amikor - mint épp most írta itt valaki - 3.8 GHz-en járatja valaki? Nos, tippelj, mennyi lehet ekkor a fogyasztása...

    Bizonyára megnő a fogyasztása. Tippnek szerintem jó a 150W. Tudnál adni egy linket ahol az AMD garantálja hogy menni is fog 3,8GHz-en? Nem? Gondoltam...

    Szerintem a tuning lapoknál garantált, hogy nem fognak olyan könnyen elfüstölni a spec. túllépése miatt.

    Minden bizonnyal így van. Most megpróbálsz beállítani mint aki ellensége a tuningnak? Nem fog összejönni, ugyanis én is szoktam próbálgatni hogy meddig lehet kihajtani egy-egy rendszert.

    Én arról akarlak "meggyőzni" (szilárd tényeket vagy elfogadni lehet, vagy homokba dugni a fejet), hogy 1. az AM2+ spece magasabb, mint az AM2-é. 2. Mivel ugyanaz a foglalat fizikailag, az AM2 is többet bír (nem olvad el, stb.). 3. A jobb AM2 lapokon most is többet bír a tápellátási áramkör, mint a standard spec. 4. Az AMD definiálta is már a magasabb TDP osztályt. 5. Lesznek is ilyen procik.

    Nem. Te arról akartál meggyőzni hogy 125W-nál nagyobb fogyasztású processzorok is menni fognak az AM2-es lapban.

    Én a fentebb említett pontokat nem vitattam ( főképp nem az 1-es, 3-as és 4-es pontokat ). Tehát letehetnél arról az igyekezetről hogy a homokba dugd a fejemet. Egyébként meg érdekelne hogy a 2. és 5. pontokat mi alapján állítod.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz #95904256 #3875 üzenetére

    "Csak arról van információm hogy megnövelte, arról nincs hogy miért. Elképzelhető hogy tervezi a TDP növelését"
    Innen megtudhatod, hogy miért - bár elég egyértelmű.

    "meg az is elképzelhető hogy az AM2+ lábkiosztása eltér az AM2-től ( pl. olyan lábakon is vannak tápcsatlakozások amelyek az AM2-nél nem voltak használva )"
    Elképzelhető, de kicsi az esélye. Inkább csak annyi változott, hogy kétfelé lettek osztva a meglévők.

    "meg az is hogy ez valamiféle energiamendezsment miatt kell."
    Mint már rég óta tudjuk, egy helyett két power plane lett. Egyik a magoknak, másik az integrált NB-nek. Aminek célja, hogy eltérő feszültségen működhessenek.

    "Sőt, az is lehet hogy későbbiekben bíztatni akarja a népet a tuningra, ha jól rémlik nem is olyan rég adott ki egy Overdrive nevű programot."
    Meg ugye ott van a 9600 Black Edition, szabad szorzókkal - azokat felnyomva valószínű előbb emelkedik 125W fölé a fogyasztás, mint hogy ne bírja a proci az órajelet. 3 GHz-en tuti.

    "Ha van információd arról hogy miért növelte meg az AM2+ elvárásait, akkor igazán adhatnál róla egy linket. Örömmel venném. De addig csak találgatni lehet hogy ezért vagy azért. Nemde?"
    (Lásd fent. Már korábban is láttam, így én nem találgattam.)

    <"Hogy feleslegesen megnehezítse az alaplapgyártók dolgát?">
    "A szűklátókörűség beszél belőled vagy csak gonoszkodni akarsz ezzel?"

    :F

    "A Phenom 9900 140W-os TDP-vel volt bejelentve, de ha jól tudom nem jelent meg ez a processzor a piacon."
    Na látod, akkor meg? Szerinted talán a magasabb TDP osztály miatt nem jelent meg? :F Amikor már vannak AM2+-os alaplapok a piacon, tehát mindenképp lenne mibe beletenni, még ha az AM2-ben nem is mehetne hivatalosan.

    "Pedig kíváncsi lennék rá hogy az AMD mit fog mondani ennek a processzornak az AM2 kompatibilitásáról."
    Hát erre én is.

    "Lehet hogy mégsem csak a HT busz sebességét venné vissza?"
    Lehet, hogy csak bizonyos AM2 alaplapokban lesz engedényezve a használata - az általam emlegetett tuning lapokban, amik tápellátása elbír vele.

    "Az AMD még nem is adott ki 9900-ast, sőt az árlistájukon sem szerepel."
    Mintapéldányokat attól még küldhetett a tesztelő oldalaknak.

    "Bizonyára megnő a fogyasztása. Tippnek szerintem jó a 150W. Tudnál adni egy linket ahol az AMD garantálja hogy menni is fog 3,8GHz-en? Nem? Gondoltam..."
    Természetesen ő nem garantál ilyesmit. Azonban ettől még a tuninglapok gyártói garantálhatják, hogy elbír a lapuk pl. egy tuningolt csúcs X2-essel, és asszem itt ez a lényeg.

    "Minden bizonnyal így van. Most megpróbálsz beállítani mint aki ellensége a tuningnak? Nem fog összejönni, ugyanis én is szoktam próbálgatni hogy meddig lehet kihajtani egy-egy rendszert."
    Eszem ágában sincs. :F

    "Nem. Te arról akartál meggyőzni hogy 125W-nál nagyobb fogyasztású processzorok is menni fognak az AM2-es lapban.
    Nem, nem bármelyikben, csak a jobbakban, amik fel vannak készítve spec feletti fogyasztásokra.

    "Én a fentebb említett pontokat nem vitattam ( főképp nem az 1-es, 3-as és 4-es pontokat ). Tehát letehetnél arról az igyekezetről hogy a homokba dugd a fejemet."
    Pedig nagyon úgy tűnt:
    (1. az AM2+ spece magasabb, mint az AM2-é.)
    "Szerintem "dual power planes" inkább energiatakarékossági okok miatt lett kialakítva, mintsem azért hogy még nagyobb fogyasztású processzorokat lehessen belerakni."

    (2. Mivel ugyanaz a foglalat fizikailag, az AM2 is többet bír (nem olvad el, stb.).)
    "akkor már csak bekellene bizonyítani az AMD-nek hogy az általuk tervezett foglalat biztonságosan tud többet mint ahogy ők tervezték",
    "Az AM2-es foglalat meg akkor is 125W / 90A -re van tervezve. Erősködsz hogy az mindenképp többet bír. Talán átszámoltad a betáplábak áramterhelését, vagy a foglalat hőbírását is meg ellenőrizted a kis fejecskémben még csak fel sem merülő kérdéses paramétereket?",
    "Biztos ismered hogy egy "lánc" olyan erős amilyen erős a leggyengébb láncszeme, itt épp az AM2-es foglalat."

    (3. A jobb AM2 lapokon most is többet bír a tápellátási áramkör, mint a standard spec.)
    Ezt végig vitattad.

    (4. Az AMD definiálta is már a magasabb TDP osztályt.)
    Ugye minek ilyet definiálni, ha nem lesz ide tartozó termék...

    (5. Lesznek is ilyen procik.)
    "Szerintem az a megoldás hogy nem fog az AMD ilyen processzorokat kiadni.
    ( Az elméleti processzor még nem létezik, és semmi nem garantálja hogy lesz. )"

    "Egyébként meg érdekelne hogy a 2. és 5. pontokat mi alapján állítod."
    2.: Az általam látott AM2+ alaplap-fótókon a foglalat felirata továbbra is "AM2". Fizikailag teljesen ugyanannak tűnik.
    5.: a., Az AMD saját előzetes bejelentése (lásd fenti linken), 2., mérési eredmények magasabb órajeleken.

  • #95904256

    törölt tag

    válasz dezz #3876 üzenetére

    "A Phenom 9900 140W-os TDP-vel volt bejelentve, de ha jól tudom nem jelent meg ez a processzor a piacon."
    Na látod, akkor meg? Szerinted talán a magasabb TDP osztály miatt nem jelent meg?

    Nem tudom miért nem jelent meg, velem nem közölték. Te vagy a jól értesült, így gondolom majd megmondod ezt is. Bár azt már észrevettem hogy amiről még csak hírek vannak az számodra már egyértelmű, szóval készülj fel hogy azért kétkedve fogom fogadni. :)

    "Lehet hogy mégsem csak a HT busz sebességét venné vissza?"
    Lehet, hogy csak bizonyos AM2 alaplapokban lesz engedényezve a használata - az általam emlegetett tuning lapokban, amik tápellátása elbír vele.

    Hogy is írtad? Lehet. Legalább már nem egyértelműen állítod.

    "Az AMD még nem is adott ki 9900-ast, sőt az árlistájukon sem szerepel."
    Mintapéldányokat attól még küldhetett a tesztelő oldalaknak.

    Ez is lehet. Még egy lehet. Ez az amivel sokra nem jut senki. :)

    "Én a fentebb említett pontokat nem vitattam ( főképp nem az 1-es, 3-as és 4-es pontokat ). Tehát letehetnél arról az igyekezetről hogy a homokba dugd a fejemet."
    Pedig nagyon úgy tűnt:
    ...
    Ezek után újabb "lehet ez is, lehet az is" dolgokat szedtél össze magyarázatként. Te mondtad a "biztos" dolgokat, én meg egy-egy második lehetőséget. Az hogy leírod mégegyszer az álláspontod, nem jelenti azt hogy a többi lehetőség megszűnik.

    3. A jobb AM2 lapokon most is többet bír a tápellátási áramkör, mint a standard spec.
    Ezt végig vitattad.

    LOL. Magam is mérnök vagyok és terveztem egy rakás dolgot, még tápáramköröket is. Tudom hogy mi az hogy biztonsági ráhagyást. Bocs dezz, de ez a szembe hazugság már egy kicsit erős, még tőled is...

    4. Az AMD definiálta is már a magasabb TDP osztályt.
    Ugye minek ilyet definiálni, ha nem lesz ide tartozó termék...

    Én nem vitattam hogy nem definiált vagy definiálhatott TDP osztályokat. Tőlem definiálhatna akár 1000W-osat is.

  • dezz

    nagyúr

    válasz #95904256 #3877 üzenetére

    "Nem tudom miért nem jelent meg, velem nem közölték. Te vagy a jól értesült, így gondolom majd megmondod ezt is. Bár azt már észrevettem hogy amiről még csak hírek vannak az számodra már egyértelmű, szóval készülj fel hogy azért kétkedve fogom fogadni."
    Velem sem közölték, viszont le merném fogadni, hogy nem a magasabb TDP miatt... Hiszen már a piacon vannak az AM2+-os lapok, amiknek kötelezően el kell bírniuk vele. Szóval kiegyezhetünk egy 99.99%-os valószínűségben, hogy nem emiatt nem jelent még meg.

    Az "egyértelmű" meg arra vonatkozott, hogy azért definiált egy magasabb TDP osztályt, mert egyes magasabb órajelű változatok ide sorolódnak.

    "Hogy is írtad? Lehet. Legalább már nem egyértelműen állítod."
    Azt eddig sem mondtam, hogy biztos minden tuning AM2 lapban menni fognak ezek a változatok, azt meg főleg nem, hogy az összes AM2 lapban. Az viszont bizonyosság, tény, hogy a tuningoltan 125W-nál jóval többet fogyasztó csúcsprocik működnek a tuninglapokban - anélkül, hogy tönkremenne a lap. Még egy olyan esetről sem hallottam, amikor ettől tönkement volna egy tuningra szánt lap. (De még olcsóbb lapokról sem.)

    "Ez is lehet. Még egy lehet. Ez az amivel sokra nem jut senki."
    Itt csak annyi a lehet, hogy nem feltétlenül konkrétan 9900-asokat küldtek (bár mintha láttam volna erre is példát, de most nem állok neki megkeresni), hanem legalábbis Engineering Sample-ket, amik alkalmasak a 9900-as helyettesítésére. Ez meg is történt, a fogyasztást is lemérték, és az eredmény a 125W-os határ közelében mozgott. Újabb tény. Pedig ez még bőven nem a legfelső várható órajel.

    "Ezek után újabb "lehet ez is, lehet az is" dolgokat szedtél össze magyarázatként. Te mondtad a "biztos" dolgokat, én meg egy-egy második lehetőséget. Az hogy leírod mégegyszer az álláspontod, nem jelenti azt hogy a többi lehetőség megszűnik."
    Ha még így is lett volna, amivel nem igazán értek egyet, az én lehetőségeim - úgy vélem - jóval ésszerűbbek voltak, mint az általad felvetettek. Meg volt néhány nem kielégítően megindokolt alternatív lehetőség-felvetés is: "nem így van, mert nem hiszem". :)

    "LOL. Magam is mérnök vagyok és terveztem egy rakás dolgot, még tápáramköröket is. Tudom hogy mi az hogy biztonsági ráhagyást. Bocs dezz, de ez a szembe hazugság már egy kicsit erős, még tőled is..."
    Magadnak mondasz ellent. Én azt írtam, a ráhagyás (legalább egy biztonsági ráhagyás, ill. adott esetben még több a tuning kedvéért) bizonyosnak vehető, te meg azt, hogy az egész "szerencse dolga".

    "Én nem vitattam hogy nem definiált vagy definiálhatott TDP osztályokat. Tőlem definiálhatna akár 1000W-osat is."
    És, szerinted miért definiált egy magasabb osztályt? Unatkozott?

    [ Szerkesztve ]

  • Thrawn

    félisten

    Nem unjátok még ezeket a kilométeres, véget nem érő ReReReRe hszeket :F :U

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • dezz

    nagyúr

    válasz fLeSs #3849 üzenetére

    Hogy érted, hogy "év eleji késéseket"? Az 1. negyedévről a 2.-ra halasztást? Mert én csak olyat látok itt, hogy bizonyos csúcsprocik szállítását az 1. negyedévre halasztották. Bár írnak még valamilyen "break"-ről, hogy csak a 2. negyedévben várható - de ugyanezt a kifejezést a köv. oldalon financiális dolgokkal kapcsolatban említik újra. (Egyébként december 14-ei a hír.)

    En amúgy ezen mosolyogtam:
    "AMD executives said they will work hard next year to get back on track with shipments."
    LOL, talán ezután napi egy helyett napi 2x telefonálnak majd rá a mérnökökre vagy technikusokra, hogy "na mi van már?"... :))

    Raymond! Tudod, korábban "csevegtünk" róla egy sort, hogy lehetséges-e egyátalán a (hivatalos) 3 GHz-es Phenom (X4) 65nm-en, ha ilyen drasztikusan emelkedik a fogyasztás az órajellel. Nos, az általad korábban linkelt LostCircuits-os cikkben teláltam egy érdekes ide vonatkozó részt:

    "What is interesting is that the power delta between the 9600 and the 9900 does not scale with the frequency difference between a 2.3 GHz and 2.6 GHz CPU. When we overclocked the PHenom 9600 to 2.6 GHz, we measured 82 W under full load which is still worlds apart from the 115 W on the Phenom 9900 under the same conditions. We then increased the core voltage for the 9600 from 1.25V to 1.3 V (the nominal voltage of the 9900) and measured 90.4W, still orders of magnitude below the 9900 at the same speed and voltage."

    "A major difference between the Phenom 9700/9900 and the lesser speed grades is that in the latter offerings, the Northbridge, including memory controllers and L3 cache, is running at 10% lower speed, that is 1.8GHz instead of 2 GHz. As mentioned earlier, the NB is running at fixed frequency and also has its own dedicated power supply controlled by the fifth phase of the hybrid voltage regulator. The whole idea is somewhat intriguing, assuming the memory controller runs at a more constant load than a CPU, one wouldn't need as elaborate voltage regulation. Moreover, it becomes possible to uncouple the NB voltage from the CPU supply voltage and, even if the core voltage is increased for overclocking purposes, it would not affect cause an additional voltage-induced power drag on the level of the memory controller. This is important since, as we showed in several earlier articles, the memory controller does eat quite a bit of power and if the same principle is applied to yet another power hog in form of the L3 cache, then one might be able to achieve some significant savings in energy consumption and heat dissipation. Our power measurements show that this is at least worth a discussion. Unfortunately with our methodology it is not possible to dissect core and NB power consumption but the fact that the 9600 at the same core frequency and core supply voltage draws about 25% less power than a 9900 under the same conditions makes a good argument for our claims."

    Magyarán, messze nem csak a magasabb magórajel miatt ugrik meg a 9700 és 9900 fogyasztása a 9500 és 9600-hoz képest, hanem a magasabb órajelen járó NB miatt! Így remélhetőleg az órajel 3 GHz-re emelése önmagában "nem veri ki a biztosítékot", ha az NB órajel nem, vagy legalábbis nem túl sokat emelkedik. Ergo, valószínűleg lehetséges a (hivatalos) 3 GHz-es Phenom X4! :K

    Thrawn: Ha értelmetlen is, akkor nagyon...

    [ Szerkesztve ]

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Thrawn #3879 üzenetére

    de. :D

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Raymond

    félisten

    válasz dezz #3880 üzenetére

    "Ergo, valószínűleg lehetséges a (hivatalos) 3 GHz-es Phenom X4!"

    Ja, mar csak az a kerdes:

    1) Mikor, mert az utolso elerheto update szerint meg a 140W-os 9900 is csak Q2-ben lesz kaphato normalis mennyisegben: [link]
    2) Milyen aron
    3) Milyen teljesitmenyt nyujt egy Q9450-hez kepest
    4) Nem-e veletlenul Nehalem magos mainstream procikhoz kell hasonlitani (95W-Lynnfield-Q109) addigra mire megjelenik

    [ Szerkesztve ]

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • dezz

    nagyúr

    válasz Raymond #3882 üzenetére

    1) Végülis akár az is lehet, hogy nem sokkal utána...
    Egyébként meg nem "140W-os" az a 9900, hanem 140W TDP osztályú. Lehet, hogy a valós (szuper-csúcs) fogyasztása 126W. (Lásd pl. LostCircuits-os mérés, ahol 115W-ot evett full terhelésen.)

    4) Elvileg addigra az AMD is elkezdi a 45nm-es gyártást.

  • #95904256

    törölt tag

    válasz Thrawn #3879 üzenetére

    Nem unjátok még ezeket a kilométeres, véget nem érő ReReReRe hszeket

    De, nagyon is. Csak belekeveredtem. :((

    [ Szerkesztve ]

  • Oliverda

    félisten

    válasz Raymond #3882 üzenetére

    4) Nem-e veletlenul Nehalem magos mainstream procikhoz kell hasonlitani (95W-Lynnfield-Q109) addigra mire megjelenik

    Azért ezt kétlem... [link]

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Oliverda #3885 üzenetére

    mikori ez a kép?
    egyébként

    "Mainstream Dual-Core Havendale/Auburndale: mobile Nehalem-based Havendale/Auburndale. Integrated GPU core. Two CPU cores with a shared 4MB cache connected, via a Quick Path Interconnect (QPI), to a Graphics Memory Controller Hub (GMCH), then to the GPU packing a DDR3 memory controller. Also: Thermal Design Power (TDP) under 95 watts (W), PCI Express Gen2 x16.
    Octo-Core Nehalem-EX (Beckton): 8 CPU cores, 16 threads, 24MB shared cache, 90/105/130W TDP, 4 QPI links, QPI link controller, integrated memory controller.
    Extreme-Performance Bloomfield: 4 CPU cores, 8 threads, 8MB shared cache, 130W TDP, DDR3, QPI link.
    Quad-Core DP (dual-processor) Nehalem-EP (Gainestown): 4 CPU cores, 8 threads, 8MB shared cache, 60/80/130W TDP, DDR3 800/1066/1333 (memory), QPI link, integrated memory controller.
    Performance Mainstream Quad-Core Lynnfield/Clarkfield: 4 CPU cores, 8 threads, 8MB shared cache, 95W, DDR3, PCI Express Gen2, integrated memory controller."

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Oliverda

    félisten

    válasz fLeSs #3886 üzenetére

    decemberi

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • Raymond

    félisten

    válasz Oliverda #3885 üzenetére

    "Intel's Nehalem chip architecture due later this year is beginning to attract more attention. Especially in Asia where system builders and motherboard manufacturers are getting ready for the platform. The Chinese site HKEPC, citing motherboard makers, sees the high-end Bloomfield-Tylersburg technology arriving in Q4 of 2008, followed by Lynnfield (performance mainstream) in Q1 of 2009, and Havendale (mobile) in Q2."

    Erre alapoztam.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • And01

    aktív tag

    válasz Oliverda #3885 üzenetére

    Ha a legfelső sort is elolvasod a belinkelt lapon
    kapsz egy cukrot :DDD ;]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Raymond #3888 üzenetére

    Valóban voltak ilyen hírek is. De nekem úgy tűnt hogy ahogy tolta egyre hátrább AMD K10 2 magosok megjelenését, 2007 novemberről, 2008 márciusra majd legutóbb júniusra, úgy jelentek meg olyan hírek Nehalem mainstreamről is hogy az is tolódik 2009Q1-ről H1 majd legutóbb H2-re. A háttérben gondolom az áll ha AMD nem tolja a szekeret Intel sem erőlködik, hanem bevárja. Ővék a piaci elsőség desktop és mobil fronton, nincs hova sietniük, a Penryn életciklusa nagy valószínűséggel hosszabb lesz mint ahogy eredetileg tervezték, más kérdés hogy akkor mi lesz majd a 2 éves tic-tac modellel.

    Szerver front más ott nincs egyértelmű elsősége Intelnek, ezért a Nehalem szerver család tuti nem fog kitolódni, az meg fog jelenni 2008Q4-re. Mert szükség van rá hogy az utolsó piaci szegmensben is bebiztosíthassa az Intel piacvezető szerepét.

  • Raymond

    félisten

    válasz shabbarulez #3890 üzenetére

    Ez az idezet nincs par hetes: [link]

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • dezz

    nagyúr

    válasz Raymond #3891 üzenetére

    No és ez elkerülte a figyelmedet - ugyanarról az oldalról?

    "AMD executives are already on the record saying the ramp of 45nm production will begin in the first half of 2008, followed by shipments in the second half."

    "And statements have gotten bolder since then indicating that AMD may be further along in development than previously thought. In a recent interview with CRN, AMD executive Mario Rivas said that AMD will have initial "Rev C" samples in January that may be bootable."

    [ Szerkesztve ]

  • Raymond

    félisten

    válasz dezz #3892 üzenetére

    Nem kerulte el, csak tudod van par dolog amit meg figyelembe veszek:

    1) Az "AMD executives" eleg sok mindent mondtak az utobbi masfel evben es a valosag meg az ahol most tartunk
    2) Meg nincsenek meg az elso 45nm teszt peldanyok sem. Miutan azok meglesznek (talan januar vege) addig meg minimum fel ev a normalis gyartas elinditasaig ha minden jol megy
    3) "shipments in the second half" annyit jelent osznel hamarabb nem latsz termeket. Ha ugy lenne akkor azt mondtak volna Q3
    4) Most igy januar elejen vagyunk es a fejlodes egyelore ugy ment vegbe hogy a januar vegere bejelentett B3 stepping eloszor Q1 vegere (marcius) lett kitolva, aztan meg Q2-re
    5) A decemberi Analyst Day alkalmaval az "AMD executives" egy csomo termeket kitolt kesobbre a roadmap-eken, megvaltoztatta oket (elso Fusion K8 alapu) vagy teljesn eltuntetette roluk (Bulldozer). Ezen kivul bejelentettek hogy az R&D koltsegekbol faragnak le. Na es mindezek utan meg volt pofajuk bejelenteni hogy profitot varnak eloszor 2008Q2-ben aztan ha jol emlekszem megvaltoztattak "operating profit"-ra 2008Q4-re amikor mar a takarito no is rajtuk rohogott.

    Szoval hogy az AMD mit mond per pillanat mar elegge irrelevans. Eloszor valamit le kell tenniuk az asztalra hogy ujra komolyan vegyek oket.

    [ Szerkesztve ]

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • P.H.

    senior tag

    Nem akarok nagyon belefolyni az üzleti politikába, de van arra valami magyarázat, hogy az AMD miért nem fektet nagyobb hangsúlyt jelenleg a K10-alapú dual-core megoldásokra?

    Mindenhol a négy- vagy hárommagos megoldásuk folyik a csapból is (illetve nem is folyik, csak csepeg), de a nagy többség akkor is egy kétmagos megoldással elégedett lenne, tekintve az Intel dual-core és quad-core topikok látogatottságát (és továbbra is fenntartom, amit korábban említettem, hogy SZVSZ egy kétmagos, 4 GHz-ig skálázódó, K10-alapú termékvonaluk kihúzná őket a jelenlegi mocsárból rövid távon).

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • #95904256

    törölt tag

    válasz P.H. #3894 üzenetére

    Szerintem is rég piacon kellene lenniük egy működőképes, 128 bites (SSE), kétmagos megoldással. Ha jól sejtem ez az a terület ami miatt a leginkább lemaradtak az Inteltől.

    Mikor ezt hónapokkal ezelőtt feszegettem, olyasmi kép állt össze hogy amennyi energiát csak lehet, a natív négymagos megoldásba ölnek. Gondolom a kétmagos verziót még nehezebb összehozniuk mint pl. a B3 steppinget. De csak idő kérdése és meglesz...

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Raymond #3893 üzenetére

    "3) "shipments in the second half" annyit jelent osznel hamarabb nem latsz termeket. Ha ugy lenne akkor azt mondtak volna Q3"
    Igen, és mikor is jön a Nehalemből a csúcs és a mainstream...?
    Oké, nyilván semmit sem lehet készpénznek venni, főleg AMD-nél mostanában.

    P.H.: Elvileg 2008Q2-ben jönnek a kétmagosak.

    Tudjátok hogy van, mostanában a quad-core az IT buzzword - és az olyan gyártók, mint Dell, HP, stb., akik most újra szóba állnak az AMD-vel is (Intel kénytelen volt engedni), elsősorban a négy-magosakra hajtanak, valószínű azt tudják a legnagyobb haszonkulccsal forgalmazni. Az AMD is elsősorban ettől az üzlettől vár nagyobb bevételeket az asztali szegmensben.

    [ Szerkesztve ]

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz P.H. #3894 üzenetére

    Az AMD elkúrta, nem kicsit, nagyon. :DDD
    Szóval, a K10 mint tudjuk egy önnálló fejlesztés, és ahogy tudjuk, nem futott mellette semmilyen második fejlesztés, aminek mostanában már látszatja lehetne.
    Amit akarok mondani az az, hogy most csak két architektúrájuk van, a K8 és a K10, ezekkel kell variálniuk.
    Szerintem ezt te is tudod, de azért leírom, hogy egy új, K10 alapú, de natívan csak kétmagos procinak a piacra dobása nem úgy müxik, hogy hopp, most akkor félbevágjuk a K10-et, aztán ott a kétmagos proci, gyártsuk ezerrel. Az egy teljesen új design, az első tranzisztotról az utolsóig újra kell tervezni a tervezőasztalon, aminek a megtervezésére ha el is kezdték vmikor a közelmúltban, kell 1-2-3-4 év, aztán meg kell tervezni hozzá a maszkokat, stb, aztán tape-out, próbagyártás, gyártás beindítása, gyártás felfuttatása és ekkor léphetnek vele piacra. Nyilván a tervezés gyorsabban halad, ha az alapjául szolgáló architektúrát már egyszer megtervezték és ismerik, de a maradék lépések még így is sokáig tartanak ahhoz, hogy hipp-hopp megjelenjenek egy ilyen procival.
    Erről ennyit.
    A gyártástechnológiai váltások sem úgy működnek, hogy egy meglévő pl. 90 nm-en gyártott architektúrát lekicsinyítenek 65 nm-re. :D mindent újra kell tervezni, ezért az alacsonyabb csíkszélességű termék fejlesztésének bőven együtt kell haladnia az első verzióval.
    Gondolom hallottál róla, hogy az Intel Penrynes csapata USA és Izrael (Core fejlesztése) között állandóan ide-oda ingázott, pont emiatt.

    4 GHz: ez sem így müxik, de sztem te tudod ezeket, ne írj sületlenségeket. :D
    esetleg ha az új "elméleti" kétmagos K10 futószalagját meghisszabbítanák, akkor fel lehetne tornázni 4 GHz-re, de a futószalag meghosszabbítása miatt már komplett újratervezésre van szükség (nagyobb regiszterkészlet, pontosabb elágazásbecslés, hatékonyabb RS és ROB),

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz dezz #3896 üzenetére

    A nehalem csúcs 2008Q4-ben jön, a mainstream pedig 2009Q1-ben. Legalábbis a jelenlegi infók szerint.
    De az Intelt semmi sem kényszeríti arra, hogy az asztali procikat piacra dobják 1 év múlva, hacsaknem a maguknak kitalált tiktak hülyesség.
    A Nehalem szerververzióját piacra dobják, hogy az AMD utolsó védőbástyáját is bevegyék (mivel máshol már nem konkurencia az AMD), és kész, onnantól (de igazából már mostantól) sz@r idők jönnek.

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Raymond

    félisten

    válasz P.H. #3894 üzenetére

    Azt hiszem azert mert nem szamitottak a felbukkano problemakra. Egy uj chip most eleg sok penzbe/idobe/forrasokba kerulne. De azert tenyleg csinalhattak volna egy ketmagos verzion L3 nelkul es 1MB/mag cache-el

    Olyan drasztikus layout valtoztatasokat nem hozna magaval. Nem meregettem Photoshop-al, de durva becsles szerint az NB elferne komolyabb (mint a K8 Brisbane-nel) valtozasok nekul ha a 4 HT linkbol harmat kivesznek. Persze ez nem segit azon hogy meg mindig penzbe es idobe kerul a maszkok legyartasa, a tape-ot es a teszteles.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Raymond #3899 üzenetére

    "nem szamitottak a felbukkano problemakra"

    vagy

    "szartak bele"

    vagy

    "nem volt rá erőforrásuk" (pénz és mérnökök, később pedig gyártókapacitás).

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

Új hozzászólás Aktív témák