Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HavocS

    senior tag

    Sziasztok!

    Adott helyzet: vegyes falazatú (külső falak 65 centis vályog), kádárkocka, 100 m2. A fűtést egy 1993-as gyártmányú, nyitott égésterű 23 kW-os gázkazán, és öntöttvas radiátorok látják el, brutális gázfogyasztással. A ház hőszigetelése a vályog és a kicserélt nyílászáróknak hála elég jó, nyáron kinti 40 fokban sincs 27 foknál melegebb, de sajnos a fűtés már nem ilyen rózsás. Az éves fogyasztás 240 ezer Ft úgy, hogy csak abban a szobában van kinyitva a radiátor, amiben épp tartózkodunk + a fürdőben, és 20 fokra van belőve a termosztát (rádiós, hordozható).

    Sokat agyaltam, hogy hogyan kéne a fűtést korszerűsíteni, a kazáncserét próbálom elkerülni, 40-50 fokos vízzel amivel hatékonyan működnek nem lenne elég meleg az öntöttvas radiátorokkal (most 70 fokos az előremenő, 10 kW-ra visszafojtva a kazán, így elég volt tavaly télen 20 fokra a legnagyobb mínuszokban is), aztán ugye kondenzációs kazánon kívül mást már nem lehet, így engedélyek + új kémény + radiátorok + esetleg új csövezés már bőven 2 milla felett lenne, ezt nem tudom vállalni.
    Szóval eljutottam oda, hogy mivel úgyis 2 szobában vagyunk az idő 90%-ában, fűthetnénk klímával. Első gondolatom egy multi kültéri volt két beltérivel (egyszerre nem menne a két szobában), de az árakat elnézve baromira nem éri meg. Most eljutottam oda, hogy akkor legyen két sima split klíma, de fogalmam sincs milyen, illetve nem tudom a bekötés hogy működik.

    Tegyük fel megrendelem szereléssel az általam kiválasztott típust, a kábelezés hogy működik? Ha nincs H tarifa, gondolom nem kell direktre kötni őket, ilyenkor elég egy konnektor a beltéri közelében a szobákban, és ebből megkapja a tápot a kültéri is, vagy külön külön kell? Ha szeretnék H tarifát, azt van olyan cég, aki elintézi a klímaszereléssel együtt is? Ahogy olvasgattam, az émász (vagy már mvm) a H tarifás mérőhely kialakításánál előre kéri a rákapcsolandó készülékek gyári számát, azt viszont nyilván akkor fogom tudni, ha már kiszállították, viszont ami oldalakat találtam, ott a szállítással együtt vállalják a szerelést is. Vagy ilyenkor bekötik simán nappalira, aztán a H tarifás bekötést meg intézem később és ráköti a regisztrált villanyszerelő aki a mérőórát telepíti? Illetve tervezzük megpályázni a napelem-támogatást is, valahol olvastam olyat, hogy H tarifa nem igényelhető kétirányú óra mellé, ez igaz?

    A másik kérdésem a készülékekre irányulna. H tarifához ugye kell a magas SCOP érték, ehhez találtam egy nagyon jó árú, de számomra noname készüléket: [link]. Igen, tudom, a Daikin a legjobb, háromszoros áron találtam a legolcsóbb 4,9 SCOP-jú készüléket, 3 év garanciával... létezik, hogy 250 ezerért nagyon hulladék ez a C&H klíma? Mi lehet a buktató? Az egyik a fő nappali fűtésre lenne használva a nappaliban plusz nyáron enyhe hűtésre (a párás 27 fokot lehúzni 25-re), a másik a hálószobában esténként lefekvéshez befűteni, éjszaka 19-20 fokot tartani a melegebb időszakban illetve nyáron 23-24 körül alváshoz, mivel a szomszéd egész éjjel ugató kutyája miatt nyitott ablaknál lehetetlen aludni. :((( Nagy mínuszokban továbbra is a gázt használnánk, már csak azért is, hogy ne fagyjon el ilyenkor a ház többi része.

    Előre is köszönöm a válaszokat és bocsi ha esetleg sok butaságot kérdeztem! :R

  • HavocS

    senior tag

    válasz PROTRON #50039 üzenetére

    Konkrét helyiségek: (belmagasság mindenhol 2,7m) 5x5m nappali aka. "kockulós szoba", a ház északnyugati sarkában, ez a leghidegebb. Itt vagyunk bent nappal párommal + megy két asztali gép, ennyi fűtés már van alapból. A másik szoba 5x6m, ez a háló, a ház északkeleti sarkában, itt csak alszunk. Közlekedő a ház közepén, innen nyílik egy WC és egy fürdőszoba, ezekből csak a fürdő van fűtve egy pici öntöttvas radiátorral, ezt ki tudnánk váltani egy egyszerű hősugárzóval is arra a 2x10 percre amíg fürdünk. Délnyugati részen egy kis kamra, ezt egyébként se fűtjük (a hűtőt ugye minek), a déli-délnyugati rész pedig a konyha+előszoba egy térben, innen nyílik a bejárati ajtó (szintén frissen cserélve). Itt ugyan van egy radiátor, termosztatikus szeleppel, de ez is csak a nagyon hideg napokon van nyitva és ez is csak 16 fokra amikor párom főz, a tűzhely amúgy is gyorsan bemelegíti a helyiséget, de egyébként sem probléma ha ide a klíma hője nem jut ki, ahogy említettem nagy mínuszokban továbbra is tervezzük használni a gázt. A gázkazán egy külön melléképületi részben van a kamrával közös fallal, sajnos a hő része szerintem itt, és a kéményen távozik, pedig utólag leszigeteltem a fűtéscsöveket is.
    A ház egyébként 30 cm tégla alapon áll, falak nem vizesek, tető frissen cserélve. Hőszigeteléssel nem modern házhoz képest nincs gond, nyáron egy egész estés szellőztetés után reggel 25 fok, a két géppel együtt is 27-ig megy fel maximum, télen amikor vendégek miatt jól megjáratjuk a kazánt 24 fokig, másnap reggel is 21 fok van, amikor odakint 0 fok körüli a hőmérséklet.
    A konnektoros részt úgy értettem, hogy megfelelő-e neki, ha a legközelebbi kötődobozból kihúzok egy konnektort a beltéri magasságába, és ide lesz bedugva, vagy ezeket direktre kell kötni, mert nem rendelkeznek villásdugóval, ezt sose figyeltem meg amikor klímás helyiségben voltam.

    Kapcsolgatás miatti komfort nem probléma, reggel nem vagyunk fázósak (melegít a kávé :D), éjszakára 18 fokon van a termosztát a hálószobában, nappal itt 16 fokra állítjuk a radiátoron a termoszelepet, a kockulósban nappal 20 fok, éjszaka 16, reggel kb egy óra amíg felfűt de ez nem zavar. Ezt lenne jó nem évi 240 ezerből produkálni, és esetleg 2 fokkal feljebb tornázni, ha olyan jó lesz a hatásfok. Ahogy számolgatom, 4-es SCOP-val ez megvalósítható lenne, ha meg az 5,1-es SCOP-jú, H tarifára alkalmas készüléket vesszük, úgy kényelmesen. Ugye 2x3,7 kW fűtőértékről beszélünk, ami teljes egészében a szobába kerül, szemben a mostani 10 kW-tal, amit a kazán lead, jó része elmegy a kéményen meg az éterbe már a kazánházban, és ez a 10 kW is azt jelenti, hogy a tavalyi -15 fokban is kb 40 percet ment, és 20 percet állt, tehát még veszteségekkel együtt is van tartalék.
    A beltéri levegőfűvásának a zaja nem zavarna minket egyébként, 2 PC 4 HDD-vel és összesen 12 ventillátorral megy ami már önmagában megadja az alapot, plusz párom szerelmes a ventillátoros hősugárzókba.
    A kültéri elhelyezésében két opció van, vagy az északnyugati (nappali) ill. délkeleti (háló) homlokzatra kerülnének, vagy mindkettő az északkeletire. Az előbbi megoldás télen valamivel talán jobb lenne, bár a nappali kültérijét csak 1-2 órát érné délután a nap, a hálóét reggel héttől kb du. 2-ig, így talán ritkábban kéne leolvasztania, viszont ugye az pont csak éjszaka lenne komolyabban használva, az utóbbi előnye nyáron lenne hűtési szezonban, ez ilyenkor a hálóban se jön rosszul az éjszakai dorbézolások utáni nappali alváskor, illetve a júniustól szeptember elejéig a nappaliban is hűtenénk, viszont nap így egész télen nem érné őket, tehát a leolvasztásra valószínűleg több energia menne.

  • HavocS

    senior tag

    válasz gyuszos #50041 üzenetére

    Ablakcserekor megmértük, 65 centi, nem spórolták ki belőle az anyagot.
    Amúgy igen, tisztában vagyok azzal amit írsz, sok ilyen házat láttam. De azoknak alapjuk se volt sokszor, itt azért van 30 centi tégla + vízzáró fólia. Amúgy belül meszelve, kívül kőporozva van, és ahogy az előbbi hozzászólásban említettem, ha egyszer jól fel van fűtve, sokáig megőrzi a fal a meleget, illetve nyáron egy egész estés szellőztetés után lemegy 23-24 fokra a hőmérséklet, napközben pedig két gamer gép mellett se melegszik 27 fok fölé, miközben odakint 38 fokok tombolnak. Tavaly februárban lebetegedtünk mindketten, és 4 napig csak a hálót meg a fürdőt fűtöttük, -5 fokok mellett a 4 napig fűtetlen, északnyugati tájolású szobában 13 fok volt. Szóval azért nem egy éjszaka alatt 5 fok kategória. Az albérletben ahol előzőleg laktam, a tetőtéri, szigeteletlen lakás az ilyen volt, elmentem éjszakás műszakba, ha teljesen lecsavartam a termosztátot mire hazaértem 8 fok. :D Pedig az déli tájolású volt, nyáron 40 fokok voltak odabent...
    Köszönöm az észrevételt, igazából a ház hőtartó képességével nagyjából elégedett vagyok, lesz még 1-2 öregecske faablak amire ráfér egy csere, ezen kívül ami brutális komfortérzetnövekedést adna az a padlófűtés lenne, de az sajnos olyan beruházás, amit nem engedhetünk meg magunknak, már csak amiatt se, mert egy 30-40 fokos előremenővel biztonságosan és gazdaságosan üzemelő kondis kazán is lenne papírmunkával és engedélyekkel együtt 1 misi, egy hőszivattyú meg 2, és akkor ott még kútfúrásról szó se volt, illetve a szobákhoz nem nyúltunk, csak a kazánt magát cseréltük ki... a két klíma meg megvan 500-ból, legyen a szerelés egy százas, a H tarifa már keményebb dió, mert ehhez valószínűleg villanyórát is kell korszerűsíteni ami úgy 200 ezer, ezt majd az első fűtési szezonban meglátjuk megtérülne-e értelmes időn belül), és akkor az éves 240 ezres gázszámlát alapul véve, a gáztűzhelyet kivonva is van 43 forinttal számolva durván 5000 kWh áram, amivel fűthetünk, ez a 6 hónapos fűtési idényt alapul véve napi 27 kWh, ami még 4-es SCOP-vel számolva is azt jelenti, hogy folyamatosan 80% körüli teljesítménnyel fűthet a klíma abban a szobában amiben tartózkodunk, és erre egészen biztosan nem lesz szükség, tehát mindenképp spórolunk és/vagy jócskán megemelhetjük a lakás hőmérsékletét.

  • HavocS

    senior tag

    válasz rígel #50044 üzenetére

    Azért ehhez tegyük hozzá, hogy a ház felében, a két szobában volt 24 fok. A közelekedő, kamra, konyha, + előszoba nem volt fűtve, itt volt kb 16 fok a benti ajtók nyilván nem hőszigetelésre vannak.

  • HavocS

    senior tag

    válasz tibibi #50043 üzenetére

    Nem akarom "milyen fűtést vályogházba" irányba elterelni a topicot, annyit kiemelnék, hogy most sincs mindenhol fűtve, és nem penészedünk. Szüleim házában szintén 3 helyiségben van csak fűtés a kb 8-ból, és sose volt penész. Nyilván nem is tapéta van, hanem meszelés.
    Hogy klímával ki tudom-e fűteni, az egy jó kérdés, de ha azt veszem alapul, hogy ha a 10 kW-os, 70-80% hatásfokú gázkazán megy ebben az időben 4x1 órát a 20 fokhoz, akkor feltételezem a 2x3,7 kW-os klíma is képes lesz. Kíváncsiságból holnap kipróbálom, hogy csak egy 2 kW-os hősugárzóval fűtök 24 órát, 20 fokra beállítva aztán meglátjuk a hőérzetet meg a fogyasztást a 7 m3 gázhoz képest ami most elmegy egy nap alatt, aztán abból már lehet extrapolálni.
    Hogy megéri-e? Talán. 28 éves a gázkazán, ha hirtelen elromlik úgyse lesz más rövid távon amire kicseréljük. Így legalább van redundancia, és nem csak egy hősugárzó, ami direktben égeti el az áramot. Ezen kívül nyáron nem kell majd 26-27 fokban aludni (nem bírjuk a meleget). Ha pedig lesz támogatás napelemre (elvileg jogosultak vagyunk rá), akkor bőségesen meg fogja érni.
    Ráadásul ugye most hiába van gáz, ha áramszünet van, a gázkazán se fog fűteni. Tisztán villanyfűtésnél legalább egy gonddal kevesebb. Ha meg napokig tartó áramszünet lenne, van vegyes tüzelésű kazán is, megfordul a víz a radiátorokban a keringető nélkül, még ha lassabban is.
    Köszönöm az észrevételt!

  • HavocS

    senior tag

    Nos először is köszönöm mindenkinek a válaszokat.
    Méricskéltem egy kicsit és megdöbbentő eredményekre jutottam.
    Egyrészt körbemértem lézeres hőmérővel a házat illetve a padláson megmértem a födémet, nincs számottevő hőszivárgás, mindezt úgy, hogy egy szobába jól bepörköltem egy fél napra, és a másik (ugyanolyan falazatú, tájolású, de 10 fokkal hidegebb) szoba külső fala is a külső hőmérsékletnek volt megfelelő.
    1 m3 gáz olyan 110 Ft, 1 kWh áram 40.
    Kedden-szerdán 8-8 m3 gáz fogyott, az elfoglalt szobában nappal 20 fok, éjszaka 18, a többiben 16.
    A termosztátot lehúztam 5 fokra hogy a gáz biztosan ne szóljon bele, fogtam egy fogyasztásmérőt és egy 2000W-os hősugárzót, és azzal fűtöttem, 20 illetve 18 fokra beállítva a termosztátját. Nagy hideg nem volt most kint, tehát ez bőven elég volt, többször ki is kapcsolt.
    16 kWh áram fogyott mindkét nap. Gázzal 880 Ft, villannyal 640 Ft volt fűteni így, 1-es COP-vel! Teljesen eszelős. Úgyhogy még akkor is jobban jövünk ki, ha az adott készülék csak 2-es SCOP-t produkál -15-ben. És akkor még napelemről, vagy H tarifáról nem beszéltünk.

    Úgyhogy jön a dilemma, hogy oké, de milyen? Rendben, a C&H SCOP értéke kamu, kicsit túl szép is lett volna azon az áron, lépjünk eggyel feljebb. Jó volna legalább 4,1-es SCOP a H tarifa miatt, Daikinból találtam ezt, 4 kW, 4,6 SCOP, Tmin -15 fok, 350 ezer + telepítés.
    A másik ami szimpatikus egy Fujitsu, 3,2 kW-os (hűtési teljesítmény nem baj, hogy alacsony, arra jóval kevesebbet lenne használva), SCOP még épp beleesik a 4,1-be, és jó 60 ezerrel olcsóbb, mint a Daikin, a szerelés meg csak 30 ezer :Y

    Kérdéseim:
    -ami pont 4,1-es SCOP-val rendelkezik, az megfelelő a H tarifára kötéshez?
    -H tarifát valóban nem lehet használni ha visszatáplálós, napelemes rendszer is van? Ugyanis ebben is gondolkodtam, de ha a szaldó megszűnik, az egész értelmét veszti, mert nyáron rengeteg energiát tudnánk visszatáplálni, télen viszont igencsak szükség lenne a hálózatra. Annak nincs értelme, hogy elköltök 2-3 milliót egy 5 kWp rendszerre, hogy aztán az elmű vagy aminek most éppen hívják megvegye 10 Ft-ért, nekem meg 40-et számlázzon az elfogyasztottért.
    -mennyire tűnik gyanúsnak ez a helloklíma? Messze a legalacsonyabb telepítési árakkal dolgoznak. Villanyt nem kellene hozzá szerelni, egy konnektort kihúzok neki a kötődobozból, aztán ha a H tarifát igénybe akarjuk venni, ahhoz úgy is villanyórát kell korszerűsíteni, meg direktre kötni.
    -mi a vélemény erről a Fujitsuról? Szimpatikus, hogy a Daikinnal ellentétben 5 év gari van rá, a -30 fokig működő fűtés, és az alacsony zajszint is. A Daikin előnye a wifi lenne (ez a Fujitsuban nincs), de mivel párom mindig itthon van, ezért nem feltétel, nyugodtan tudjuk távirányítóval is piszkálni. A Fujitsu -30 fokos alsó határával meg effektíve kidobhatnánk a gázt, még a legnagyobb hidegekben se lenne rá szükség.

    Köszönöm előre is az észrevételeket! :R

  • HavocS

    senior tag

    válasz gyuszos #50139 üzenetére

    Persze, tudom hogy ez nagyon ócsójános megoldás volt, csak ez kéznél volt, és kíváncsi voltam.
    A mérés viszont nem vicc, tényleg ennyi volt. Mondom, egyetlen 2 kW-os hősugárzó, az ugye eleve 48 kWh-t tud megenni egy nap alatt, és ki-be kapcsolgatott, éjszakára ráadásul csak 1000w-on ment 8 órát. 16 kWh lett a mérő szerint a vége, és direkt néztem, 1950W körül mért folyamatosan, szóval nem mért hülyeséget. De ha belegondolsz, 8 m3 gáz egy 30 m2 szoba 20 fokra fűtésére nappal 16 éjjel -3 fokban nem rengeteg?

  • HavocS

    senior tag

    válasz gyuszos #50144 üzenetére

    Dehogy sértesz, minden tanács jól jön! De sajnos pontos a mérésem (a gáz-villany, a hőmérőzést most hagyjuk). A gázóráról előtte-utána fotót csináltam, a villany meg egyszerűen ott van előttem, és ahogy írtam két nap, két különböző mérés.
    A probléma sajnos ott lesz, hogy a kazán eleve egy 93-as gyártású nyitott égésterű Termotéka, még a hőcserélő nélküli sima vízteres, a helyiség ahol van pedig egy házzal ugyan összeépített, de nulla szigetelésű fészer. Az előremenő és visszatérő csövek ugyan le vannak szigetelve, de maga a kazántest is elég meleg, a "kémény" (füstgázcső talán a szebb neve) meg egyenesen tűzforró. Brutális egyébként, amikor ideköltöztünk és nagy gyanútlanul beröffentettük 25 fokra, 8 óra alatt megevett 30 (!!!) m3 gázt és tényleg csak 25 fok lett, azt hittem rosszul leszek... azóta visszafojtottam a gázszelepet 1,5 m3/h áteresztőképességre, így legalább nem forralja fel a vizet önmagában, és kevesebbet is kapcsolgat ha már modulálni nem tud, bőven elég is szokott lenni a leghidegebb hónapokat kivéve, akkor kicsit feljebb csavarom.
    Egyébként érdekes, mert nagy hidegben valahogy jobb a hatásfoka, amikor tavaly egy hétig -15 és -5 között volt a hőmérséklet, akkor se fogyott napi 20 m3-nél több, pedig ugyanúgy 20 fokot tartottunk bent, és akkor már a konyhában is kinyitott a radiátor termoszelepe, úgyhogy még több helyiséget is fűtöttünk... ja, és ennek tetejébe a gáztűzhely sütője olyan pikk-pakk csinál kénköves poklot az egész házban 1 m3 gázból, hogy csak lesek... csak hát azzal fűteni nyilván nem járható út.
    Kondenzációs kazán biztos jobb lenne, pláne ha a főépületbe kerül, de egyrészt gázt soha nem fogok termelni, másrészt az engedélyeztetés szívás, harmadrészt abból az árból 3 4 kW-os Daikin klímát felrakatok + belefér a betáp bővítése 25-ről 32A-re, és még a H tarifás mérőhely kiépítése is... és akkor arról még nem beszéltem, hogy öntöttvas radiátorok vannak mindenhol, ami mindenre jó, csak 35 fokos előremenővel fűteni nem. :U

    Bocsi, ez elég off volt...

  • HavocS

    senior tag

    válasz tibibi #50148 üzenetére

    Csalódás kétlem hogy lesz, mert ez alapján 1-es cop-vel hatékonyabban fűtenék mint gázzal ami elég nonszensznek tűnik, de H tarifa + 2-es cop is nettó megtakarítás.
    Egyébként nem baj ha csak abban a szobában komfortos amiben vagyunk. Most is azt az egyet fűtjük, ha nem lenne 2x annyi egy multi rendszer eleve 1 kültérit vennék két beltérivel és egyszer ezt egyszer azt használnánk.
    Még azért utána olvasgatok a dolognak, de amilyen tempóban emelkednek az energiaárak, a villanyfűtés tűnik legidőtállóbbnak. Persze egy vizes hőszivattyú meg padló fűtés lenne a legjobb, de kb annak az áráért vettem az egész házat pár éve...

  • HavocS

    senior tag

    Daikin FTXP35M/RXP35M klímával van valakinek tapasztalata? Ez lett a kiszemelt, főleg az érdekelne, hogy a kültéri mennyire hangos fűtésnél.

  • HavocS

    senior tag

    válasz feco70 #50368 üzenetére

    Mekkora lakásra? Csak klímás fűtéssel? :Y Basszus, nálunk 100 nm-re már napi 8 m3 gáz fogy már most...

  • HavocS

    senior tag

    válasz feco70 #50373 üzenetére

    Ez nagyon jó hír. Itt a fal 65-ös, cserébe nincs a födémen szigetelés, de ha kétszer annyi fogy majd mint nálad, H tarifa nélkül is durván megérős, ha azt nézzük hogy 240 m3 gáz = 26000 Ft, 266 kWh áram meg A1 tarifával is 11000... Szintén 10x10-es kocka, de csak 6x10-et fűtünk, így 2 db 3,5 kW-ossal tervezek. Te milyen típusú klímát használsz?

  • HavocS

    senior tag

    válasz ati888 #50380 üzenetére

    Ha 10 fokra temperálni akarsz arra szerintem egy 2 kW-os is képes. Szerintem nyugodtan vedd meg azt a klímát amit amúgy terveznél, nem kell túlméretezni, vagy pontosabban vegyél meg egyet a kiszemeltekből ha többet vennél, elfagyás ellen elég lesz.
    Mondjuk ha a vízvezetékek le vannak ürítve, én nem aggódnék egy tégla(/beton) házon, hogy különösebben elfagyna.

  • HavocS

    senior tag

    válasz Tony21 #50388 üzenetére

    30 éves termotéka kazán külön melléképületben, rohadt hosszú, vastag csövezéssel, a meleg nagy része be sem jut sajnos :(

  • HavocS

    senior tag

    Miután sikerült végre választani egy készüléket, gondoltam ránézek már, mi ez a legendás LTCA amit itt olyan sokan emlegetnek, és hát újra elbizonytalanodtam :DDD
    Az euroventes adatokat böngészgetve kijött, hogy a papíron 4 kW fűtésű Daikin FTXP35M igazából gyengébb, mint a 2.8 kW-os Fujitsu 09LTCA. Plusz a Daikin 300W-ig tud leszabályozni, az LTCA 180W-ig. Ráadásul árban sincs hatalmas különbség közöttük, a Daikin 350+60k szerelés ahol néztem, a 09LTCA 409k+30k szerelés akciósan, így nagyon harmatos a különbség a kettő között árban is. És ahogy visszaolvasom a topicot nagyon úgy tűnik, hogy ez ebben az árkategóriában közel verhetetlen.
    Mondjuk a wifi hiánya egy 400 ezres gépnél elég szomorú, de igazából úgyis csak a fogyasztást nézegetném rajta.
    Jó, hamar eljutottunk onnan, hogy 500-ból két klímát, oda hogy 400+szerelés darabja, de a tapasztalatok, meg a lehetőség hogy akár teljesen ki tudnánk váltani gázt elég csábító. A pénz végülis megvan és csak inflálódik.
    A kérdés, hogy vajon a 40 ezres felárat megérné-e a 12LTCA? Alapból egy 25 és egy 30 nm-es szoba lenne fűtve, de azért a mínuszokban nem ártana ha a konyhába-előszobába is jutna belőle, -20-ban hatalmas különbség van a kettő között (09: 2,38 kW; 12: 3,63 kW) és a 12LTCA-ra is van szerelési csomag akció, így 480-ból kijönne kompletten darabja.

    A csepptálcafűtés mennyire fontos? Meg lehet lenni nélküle, okoz gondot ha befagy? Látom itt többeknek van LTCA készülék, az hajlamos-e a befagyásra?

    [ Szerkesztve ]

  • HavocS

    senior tag

    válasz feco70 #50406 üzenetére

    Ahol nézem azt írják, külső raktárból 2-3 napon belül, aztán ez lehet hogy csak ráírják mindenre :D
    @baloghgabor, Te mekkora területet fűtesz vele?

  • HavocS

    senior tag

    Még egy gyors LTCA kérdés, itt a betápot a kültéri vagy a beltéri kapja? Ha felrakok egy konnektort a beltéri tervezett helyének a közelébe, az megfelelő lesz vajon?

  • HavocS

    senior tag

    válasz windy #50423 üzenetére

    Na igen, csak belül simán a kötődobozból kihúzok egy kábelcsatornában egy fali (nem süllyesztett) konnektort ami 6-7 csavar meg tipli, addig kintre ugyaninnen tudok húzni, csak külön át kell fúrni a falat, és éri az eső meg a hó is ha éppen vízszintesen esik. A kültérit egyébként a beltérivel közös falra terveztem, a kettő között az a 60 centi távolság lenne ami a fal vastagsága, vagy ez teljesen rossz ötlet? Nyilván kérek majd helyszíni felmérést is telepítés előtt, de ha van valami tanácsod vagy ellenjavallat azt megköszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • HavocS

    senior tag

    válasz pjen #50425 üzenetére

    Értem, elvileg nem nagy távolságok vannak, de ezt majd úgyis megbeszélem a szerelővel.

    Közben összedobtam paintben egy szög egyszerű kis alaprajzot, érdekelne a véleményetek, hogy szerintetek a két klíma itt jó lesz? A nappaliban így közel esne a kötődobozhoz, és nem közvetlenül ránk fújna, a 3 méter csőhosszba elvileg pont belefér, a hálóban meg a duplaszárnyú ajtó fölé raknám, így nem közvetlenül ránk fújna, és nem is a fejünk felett lenne, valamint kötődoboz is van közelben (kék kör).
    Fűteni most is csak ezt a két szobát szoktuk, illetve a fürdőt, de oda megy be valami sima 1 COP-s hősugárzó, arra a 2x10 percre amíg fürdünk elég lesz, valamint a konyhaajtót leszámítva az ajtók nyitva maradnának amúgy is, nagy hidegben esetleg a konyhaajtó is, oda esetleg kimegy a kazán rádiós termosztátja nagy mínuszokban 15 fokra beállítva, azt meg fel lehet venni 20 fokra heti háromszor két órára amíg párom főz.
    Nyárikonyha fagytalanítása még érdekes kérdés lesz, oda vagy berakok minimumra levéve szintén egy hősugárzót temperálni, vagy mínuszokban direktre kapcsolom a központi fűtés keringetőszivattyúját (60W, nem vészes), aztán legfeljebb a házból húz ki egy kis meleget a radiátorokon keresztül, meg nem fagy bele a víz. Egy komplett klímát azért ide nem feltétlenül raknék még a legolcsóbból se, hogy csak fagytalanítson. Jövőre amúgy lehet belevágok a napelembe is, szóval elképzelhető hogy a gáz csak a tűzhelynek marad (a kazán meg lassan úgyis szétrohad szerintem).

    Mit gondoltok?

  • HavocS

    senior tag

    válasz Strezi #50428 üzenetére

    Az is felmerült, de két okból vetettem el:
    Egyrészt a hálóban az ablak felett nincs elegendő hely, kötődoboz is messze van, a jobb sarokban már az ágyra fújna, a bal sarokban meg egy hatalmas szekrény (kb ott ahol most a kép tetején levő kültéri van), így azt fújná a levegővel, és pont tisztítás szempontjából nehezen lenne elérhető.
    A másik, hogy az északkeleti homlokzatot nap soha nem éri, a délkeletit viszont még télen is elég sokáig, ezért jóval kevesebb energia menne leolvasztásra, nyáron meg nem számít, mivel úgyis csak este lenne használva hűtésre amikor a nap már nem süt oda, de az is lehet, hogy a nappali klímája bőven elég lesz éjszakára, hűteni annyira nem is kell, csak párátlanítani, amikor odakint 80% körül volt a páratartalom az már 27 fokban is kellemetlen, 50% páratartalmű, 25-26 fokos levegőben már simán lehet aludni.

    Még a másik amire a hálót illetően gondoltam, hogy a beltéri a délkeleti oldalra menne úgy, hogy az ágy mellett fújná a levegőt, de egy kis szekrény ott is van, meg valószínűleg ott már zavaró lenne, hogy közvetlen a fejem mellett fújná a levegőt. Így legalább pont a szoba közepére menne.
    Sajnos elég sok helyet kizár a központi fűtés előremenő csöve, mindkét ablak alatt van radiátor és falon kívüli leágazások, így a 12 centi hely a falaktól a legtöbb esetben már nem lenne meg.

  • HavocS

    senior tag

    válasz Tony21 #50432 üzenetére

    Az euroventen elnézve elég közel van a teljesítménye és a COP értéke a 09LTCA-hoz, ami hozzám fog felkerülni kifejezetten fűtésre. Nálam az öreg gázkazán iszonyatosan sokat eszik, itt igazából a határvonal az lesz, hogy mikortól nem lesz elég az a teljesítmény amit le tud adni, ez az LTCA-nál -7 fokon még 2.65 kW 3.39-es COP-pal, a te Mitsudnál 2.2 kW 3.1 COP. Itt még elvileg bőségesen megéri használni, ha azt nézem hogy itt tegnap 20 fokhoz 11 m3 gáz fogyott ami 1200 Ft, 40 Ft-tal számolva ez 30 kWh áram, ebből egy klíma csutkán mehet egész nap és még marad is, szóval brutálisan megérős. Amúgy a nappali áram/gáz kb 3-as COP-on van egálban HA a teljes hőmennyiség hasznosul, szóval ha nem jegesedik brutálisan a kültéri, és amúgy van mondjuk padlófűtés, akkor kb -10 fok az ahol egy nem fűtő klímát már lehet hogy nem terhelnék. Ilyen meg mostanában úgysem sűrűn van legfeljebb éjszaka, ott temperálásra már nem biztos hogy nagyon érdemes kínozni, szóval éjszakára kikapcsolod, nappal ha -5 fok van még bátran használhatod szvsz.
    Amúgy az LTCA-ban sincs csepptálcafűtés, máshogy olvaszt le, amire figyelni kell az az, hogy ilyenkor ha csöves a kondenzvízelvezetés az frankón bele tud fagyni, itt az alján csöpög ki.

  • HavocS

    senior tag

    válasz seolwon #50435 üzenetére

    Szerintem itt a hatásfok bőven 60% alatt van, mármint ami konkrétan bejut a szobába. De legalább a melléképületben ahol a kazán van, kellemes 23 fok van :C
    Múltkor kipróbáltam, sima 1 SCOP-s, 2 kW-os ventis hősugárzóval 16 kWh/nap fogyasztással jobb hőérzetet sikerült csinálni két napon keresztül, mint gázzal, amiből akkor 8 m3 fogyott, emiatt is döntöttem a fűtő klíma mellett.
    Kazán amúgy 10 kW teljesítményre van leszabályozva és a legnagyobb hidegben se ment folyamatosan, mondjuk hogy 50%-a be is jut hő formájában a szobákba, 2x2.6 kW-tal akkor ugyanott vagyunk.
    Aztán legfeljebb ha kevés, veszek jövőre egy nagyobbat, az egyik 09LTCA-t meg kirakom a konyhába.
    Azért ettől függetlenül megy majd 2x5 centi kőzetgyapot a födémre, haver úgyis most vág bele otthon (szintén vályogház, saralt deszkafödém), én segítek nála, ő meg nálam.

    [ Szerkesztve ]

  • HavocS

    senior tag

    válasz vtechun #50444 üzenetére

    Természetesen úgy gondoltam, hogy átrakatom klímással, nem kezdem el bütykölni nyugi :p

  • HavocS

    senior tag

    válasz feco70 #50449 üzenetére

    Hajlok többre is amúgy, de ez nekem teljesen új terület. 30-40 centi vastagságot elbír egy ezer éves deszkafödém?

  • HavocS

    senior tag

    válasz elfelejtette #50491 üzenetére

    Ez melyik C&H? S12FTXLA? Mert én ezt néztem ki elsőnek, aztán gyorsan lebeszéltek itt róla, hogy az az 5.1-es SCOP parasztvakítás, aztán most végre találtam róla egy service manualt valami litván oldalon, abból egyből látszik mi a trükk:
    SCOP Warmer: 5.1 Average: 4.0 Colder: 3.2
    Szóval az az 5.1-es SCOP kb a görögöknél teljesül, itt talán rá se írhatnának 4.0 felettit... Az ajánlott fűtendő területet is 16-24 m2-ben adja meg a doksi, ehhez képest szemrebbenés nélkül reklámozzák úgy, hogy 25-45 m2-t befűt.

  • HavocS

    senior tag

    válasz Hauptmann #50480 üzenetére

    A szöveg alapján ez nem hiszterézis, hanem egyszerű korrekció. Tegyük fel 23 fokot érzékel a szobában, és ezt az érzékelést tudod 4 lépcsőben állítani, hűtésnél 0 (00), -1 (01) -2 (02) +1 (03) fokkal, fűtésnél 0 (00), -1 (01), +1 (02), +2 (03) fokkal (aztán ez lehet tizedfok, vagy 0,5-ös lépcső, ez max úgy derül ki, ha kipróbálod. Nekem legalábbis a kazán termosztátjánál ezt lehet így állítani.

  • HavocS

    senior tag

    válasz Eastman #50498 üzenetére

    Volt róla szó, pont most reggel olvastam valahol a 40000. hozzászólás körül, ott ultrahangos hidegpárásítót ajánlottak annak aki érzékeny a száraz levegőre, 20 ezer körül már kapsz.
    Hogy változna-e, azt legegyszerűbben Te tudod kipróbálni, kikapcsolod 1-2 napra a fenyőfát :D

  • HavocS

    senior tag

    válasz falabu88 #50501 üzenetére

    Ez jól hangzik amúgy. Kültéri hangja nem helikopter? Aludni lehet a beltéri mellett?

  • HavocS

    senior tag

    válasz falabu88 #50516 üzenetére

    Ha már H tarifa, valahol azt olvastam, hogy B (vezérelt) mérő mellé nem lehet, csak a helyére. Ez igaz?
    Doboz szabványosítása mibe fáj? Itt még házon belül van, régi analóg mérőkkel, ez már biztos nem lesz jó így.

  • HavocS

    senior tag

    válasz Hauptmann #50524 üzenetére

    Akkor valóban jobban járok ha már napelemet tetetek fel amíg lehet szaldózni, amúgy is terveztem hogy vagy ez vagy az. Meg majd kiderül mire elég, meg mennyit eszik a két 09LTCA, papíron 900 kWh/fűtési szenzon, legyen a kettő együtt 2000 kWh, az is 80k Ft egy évben, ha ezzel teljesen ki tudjuk váltani a gázt, az nappali árammal is megtérül 4 év alatt.

  • HavocS

    senior tag

    válasz DithenS #50528 üzenetére

    A gépkönyvet elnézve ez a legalacsonyabb beltéri ventillátorfokozat lesz, 900 fordulat/perc.

  • HavocS

    senior tag

    válasz waveson #50544 üzenetére

    Csak egy ötlet, azt mondod egybe van nyitva azzal a térrel amiben a Comfora van. Nem lehet, hogy a Comfora hiszterézise sokkal lazább, és a CH fűt jórészt helyette is? Kíváncsiságból vagy a CH beállított hőmérsékletét venném lejjebb, vagy a Comforát fentebb. Vagy a teszt kedvéért ha lehetséges "leválasztani" azt a helyiséget amiben van, hogy önmagában ténylegesen mennyit fogyaszt.

    Más: volt nálunk a szaki felmérni. Szerinte a 25 nm-es hálóba kevés lesz a 09LTCA, és egy Gree Amber Royale szerinte jobb lenne, rákérdeztem a hangjára, aztán ezt a kérdést nem is feszegettük tovább (amúgy a 20 nm-es szoba a tájolása miatt sokkal hidegebb mint a másik, az télen napot sosem lát, a másik egész délelőtt napos, ha oda elég lesz a 3,2 kW akkor a másikba is...)
    Ami felmerült dilemmának, hogy a kültéri falra, vagy a ház körüli járdára kerüljön?
    A járda előnye volna hogy könnyebben ki lehet fújatni, kevésbé rezonálna, és a kondenzvíz se verné szét a zsír új egy éves betont, meg aztán annyira messze nem lenne a falon se, pont a terméskő lábazatra csöpögne (szélben meg a falra), nem biztos hogy a legszerencsésebb úgy. Igaz, a csóka meglátta a 60-as vályogfalat, és azt mondta, hogy ez a beltéri ezen a falon szerinte biztosan nem tudna annyira rezonálni, hogy az bent zavaró legyen.
    A hátránya, hogy falon talán mégis jobban néz ki, egy méterrel (inkább kettővel) kevesebb vezeték, illetve a szaki kitart amellett, hogy ezen a környéken veszélyes könnyen elérhető helyen hagyni, mert a tesók bemásznak a hátsó kerítésen, lecsavarozzák és elviszik :U . (Jó, kicsit tényleg olyan környék, meg a hátsó kerítés inkább csak dísz, de amúgy van kamera).
    Szerintetek hogy lenne érdemesebb felrakni? Ha falra kerül, hány centi távolságra csöpög a víz a faltól? (Ezt egy LTCA-s topiktárs ha megnézné, megköszönném.)

    [ Szerkesztve ]

  • HavocS

    senior tag

    Na már nem tudom megint szerkeszteni, szóval nyilván a kültéri rezonancia a dilemma, nem a beltérié :D

  • HavocS

    senior tag

    válasz feco70 #50558 üzenetére

    Amúgy szerintem erősen túlbecsülte a szobák méretét látszatra, mert kevés a bútor. Én nem hiszem hogy kevés lesz, ha mégis, legfeljebb a mínuszokban rásegítünk gázzal. Azt mondjuk nem értem, az Amber Royal mitől erősebb amikor -10 foknál lehasal, és ott tudja azt a COP értéket amit az LTCA -20-on, fűtésre meg a tervezett teljesítmény 3 kW csak rosszabb hatásfokkal, de nem erőltette úgyhogy végülis mindegy.

    #50559: itt egy hónapban elmegy 100 a bojlerre, 150 a nappali áramra, ez átlag napi 8,3 kWh, a tiéd ehhez képest 7-re jön ki klímával. Mondjuk itt megy két gamer PC napi 12 órát, az azért megdobja.
    Milyen fogyasztásmérőt rendeltél? Én is pont azon gondolkozom, hogy valami pici wifiset veszek mivel az LTCA-ban nincs gyárilag wifi, [ezt] néztem most ki, saját kijelzője nincs de mivel úgyis a plafon közelében lesz a konnektor, így még jobb is, hogy kicsi.

  • HavocS

    senior tag

    válasz pjen #50562 üzenetére

    Szerintem arra gondol, hogy felrakatod a kültérit a falra, és utána kezded el a falat szigetelni, akkor ahhoz le kell venni a falról a kültérit. Amúgy én se tartom reálisnak, hogy csak úgy elvigyék feszültség alatt, amúgy is kis zsákutca gazdag házakkal, ide kétes arcok nem nagyon teszik be a lábukat, vagy ha igen van egy csomó ház meg kocsi amiből sokkal egyszerűbben ki lehet lopni a katalizátort mondjuk :D
    A falon talán valamivel védettebb lenne az esőtől, de az utcában van évek óta ugyanígy az északi oldalra szerelve egy Daikin kültéri egy lapostetős házra teljesen "védtelenül", az égvilágon semmi baja.
    Földön egér meg ilyesmi nem költözik bele vajon? Itt hűtésre minimálisan lenne csak használva, májustól a nagy kánikulákig csak állna. PC tápba belesült egeret láttam már párat...

  • HavocS

    senior tag

    válasz Hauptmann #50566 üzenetére

    A macska nálunk is nagyfogyasztó :D
    Közben reggel 6 óta megkajált a gázkazán 4 m3 gázt arra, hogy a 20 nm-t befűtse 16-ról 20 fokra, ez minden, csak nem normális... :U 450 Ft, Ennyiből 12 órát mehetne csuktán a kisebbik LTCA.

  • HavocS

    senior tag

    válasz 7Heads Drago #50570 üzenetére

    Én tegnap direkt megkérdeztem, jó a konnektor? Válasz, ha elbírja, akkor jó. A 2000W-os hősugárzót gond nélkül bírta egy napig, akkor a max 1000W-os klímát is el fogja. Legfeljebb nem szép, de a vésés sem, nálam pl. ahhoz hogy egy teljesen új kört behúzzanak ide a belső szobákba, körbe kéne vésni az egész házat.

  • HavocS

    senior tag

    válasz waveson #50594 üzenetére

    Én reggel 6 óta 8 m3 gáznál tartok 20 fokra állított termosztáttal, és még hol a nap vége... Mondjuk annak a CH-nak gyanúsan magas a fogyasztása, én kipróbálnám mondjuk holnap hogy a CH lenyom, és a Comfora hőfokát emelném meg 2 fokkal, lehet jobb fogyasztást kapnál átlagban.

  • HavocS

    senior tag

    válasz waveson #50599 üzenetére

    100 nm, de ebből csak egy 20 nm-s szobában van kinyitva a raditátor, meg a fürdőben ami 3 nm kb, bár az össze van nyitva a közlekedővel, oda is jut egy kevés meleg. A ház többi részében olyan 18 fok van (50 nm), a konyha-előszobában (30 nm) 16. Vicc kategória.

    Amúgy persze, ha vésztartaléknak vetted, akkor arra szuper. Még mindig jobb mint egy hősugárzó :D

  • HavocS

    senior tag

    válasz 7Heads Drago #50610 üzenetére

    Ez mondjuk jó megoldás, ha a kinti falon van a láda, nálunk belül a falba van berakva (még a régi fa, analóg órákkal), itt fel se merült a szakik részéről hogy onnan húzzák ki. Kötődoboz van mintkét szobában kb 1 méterre a beltéritől, azt mondja gond nélkül bekötik onnan a betápot, 16A-s kör amúgy.

  • HavocS

    senior tag

    Amúgy az befolyásolja a hatékonyságot, hogy 5 vagy 3 méter csővel szerelik fel a klímát? Az a 2 méter lenne a különbség a falra szerelt vagy a járdára rakott kültéri között.

  • HavocS

    senior tag

    válasz falabu88 #50632 üzenetére

    Talán megérné ránézni az elemre is, nekem mobilklímával akkor mutatott össze-vissza amikor a másfél voltos elemben volt valami 0.8V :D Mondjuk akkor rendre kevesebbet érzékelt, nálam, nem többet.

  • HavocS

    senior tag

    válasz falabu88 #50646 üzenetére

    Szóval vagy fogalmuk sincs, vagy az egész ifeel egy kamu funkció. Teljesen életszerűtlen, hogy az asztalra téve pont olyan szögben ott tudod tartani a távirányítót, hogy lássa is a beltérit, főleg ha jó magasan van...

  • HavocS

    senior tag

    válasz waveson #50669 üzenetére

    Na várj, ha a Comfora csendesebb, akkor miért pont a Sensirát ajánlod hálóba? Nem kötözködés, csak olyan furcsa így a megfogalmazás.

  • HavocS

    senior tag

    válasz DithenS #50741 üzenetére

    Ezt az oldalt felejtsd el, több mint egy hete kértem közel egymilliós kategóriában árajánlatot két Fujitsu 12LTCA-ra, arra se méltattak hogy visszaírjanak hogy fapapucs. Az adatlapokon meg teljesen össze-vissza vannak a kilowattok, tegnap láttam egy LG klímát ami WIFI-sként volt kiírva úgy, hogy a gyártó adatlapja szerint sincs benne wifi, szóval...

  • HavocS

    senior tag

    válasz Hauptmann #50759 üzenetére

    Nem a miniszterelnök személye a kérdés, hanem hogy 12 éve nincsen semmiféle fék vagy kontroll a kormánypárt felett. Felőlem maradhatnának, ha lenne valaki aki ráb@sz a kezükre amikor úgy megy a dupla babaváró kötvény Romániába, meg korcsolyapálya, meg templom, hogy itthon egy 3 fős család egy betanított munkás keresettel túl sokat keres pl. a napelempályázathoz, meg ha covidgyanús vagy, vegyél magadnak tesztet mert a TB-d az kell, de a háziorvos elhajt. És én, még ha nem is támogatom, totál megértem hogy az a réteg, akitől csak beszednek de 10 éve semmit nem kapnak vissza, betart és kerülőutat keres.

  • HavocS

    senior tag

    :DDD
    Próbáltam nagyon objektív maradni, de tetszik a te megközelítésed is. ;]

  • HavocS

    senior tag

    válasz fecke78 #50908 üzenetére

    szia, itt a kézikönyve: [link]
    2006-os, ahogy nézem nem inverteres, B energiabesorolású, 3.01 EER (1 kWh áramból 3.01 kWh-t hűt), 3.41 COP (1 kWh áramból 3.41 kWh-t fűt), amúgy 2.5 (hűtés)/3 (fűtés) kW a névleges teljesítménye.
    Papíron -10 fok külső hőmérsékletig tud fűteni, de ott már alig jobb a gazdaságossága egy hagyományos hősugárzónál.
    Én ezt fűteni max akkor használnám, ha mondjuk egész nap 16 fokra van állítva a termosztát a lakásban amíg nem vagytok otthon, és hirtelen akartok 24 fokot, rásegítésnek a gáz mellé, azt is csak tavasszal meg ősszel, 5 fok felett, amíg nem kell olvasztania. Folyamatos fűtésre az inverter hiánya miatt biztos nem lesz komfortos, beokádja a meleget, aztán kikapcsol, aztán újra.

    Névleges felvett teljesítmény hűtő módban 830W, fűtő módban 880W.

    De teszteld le mennyire komfortos neked, két hasonló hőmérsékletű napon egyik nap fűtesz gázzal, a másik nap ezzel, aztán megnézed a különbséget. De azért a reális felhasználása ennek inkább a nyári 30+ fokokban lesz hűteni.

Új hozzászólás Aktív témák