Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #218 üzenetére

    Jajj ne nyomd már ezt a troll szöveget. :U
    Egyébként az ÁFA bevétel kb. 1/3-t teszi ki költségvetésből. Elég jelentős tétel. KSH oldaláról lenézhető.
    (Ha gyorsan matekozok, akkor egy 7%-os ÁFA csökkentés valahol 350mrd-466mrd/év kiesést jelenthet, amit kompenzálni kellene. Nem lenne megoldhatatlan, de azért annyira nem is kicsi, hogy könnyű legyen megoldani, ha egyáltalán lehet. Akkor sokan felháborodhatnának, mert mondjuk emiatt tolnák el a bérfejlesztést vagy bármi más lehetne sorolni...)
    Emellett pedig ugye ismerjük kishazánk több évtizedes adóbefizetési "kedvét", amit még mindig nem sikerült teljesen kinőni a kommunizmusból társadalmi szinten. Becsontosodott szokás... amit egy ÁFA csökkentés nem fogja megváltoztatni. Csak, ha arra egy nagyon komplex sok éves átalakítást eszközölnek.
    Már az "fantasztikus" eredmény, hogy sikerült javítani ezt a kedvet. De még mindig bőven vannak szürke foltok.
    csak egy példa: ritkán kell szakembert hívnom, de két éve a vízvezeték-szerelő csak a kézfogás előtti pillanatban nyögte be, hogy ja az ÁFA nélküli ár. Én meg nézek mint Rozi a moziban, hogy a normál ÁFA-s piaci árra nekem még még rá kell fizetnem az ÁFA-t... Úgyhogy vannak még mindig ügyeskedők... Ki is oktattam rendesen és elküldtem volna a fszba ha nem állapodunk végül meg. És ez tényleg csak egy kb. 2 éves sztori.
    Egy műszaki terület kereskedelmében dolgoztam.... azt se látom egyszerűnek... a háttérben a "közel kartell-szerű" (nem echte az, de súrolja a határát) megállapodásokkal igyekeznek a piac árait szabályozni. Hát?! Hiszen "szabad piac" van, nem? Szabadon lehet megállapodni a háttérben... úgy is nehéz lesz bizonyítani... Úgyhogy ügyesen ha akarják, le tudnák nyelni egy esetleges ÁFA csökkentés legalább nagy részét. Ehhez egy nagyon komoly apparátust és társadalmi kontroll kellene létrehozni. És akkor se lehetne azonnal büntetni, hiszen ha ügyesen csinálják (és miért ne csinálnák), akkor hosszú időre elhúznák a folyamatot és csak több száz, ezer munkaórával lehetne bizonyítani 1-1 cég esetében... Hát nem tudom, több ezer embert erre elkezdeni alkalmazni vagy átcsoportosítani....

    Persze foglalkozni kellene a kérdéssel, de ahogy én látom elsősorban a társadalom fejében lenne szükséges a változtatás, nem pedig az ÁFA mértékében. Ha hirtelen 24% vagy netán hirtelen 20% lenne. Semmi nem változna. Először az adófizetési/ÁFA elkerülési kultúrán kellene sokat változtatni. Hiszen, én azt mondom, (de nyilván ez is szvsz) aki az elkerülésre megy annak 20% is sok lenne nem csak a 27%.

    #222 catlaca: Nagyon elkanászodott már a kapitalizmus. Mikor megérzed a befolyás hatásait, a szervezés/előnyszerzésben rejlő pénz áramlást befolyásoló erőket, akkor nagyon könnyen elcsábul az ember... Ezt látjuk egyrészről illegális oldalon a korrupcióban, másrészről a legális oldalon a piaci helyzettel való visszaélésben vagy erős manipulációval, ami tetten érhető rengeteg helyen szerintem. Ma már kb. a felügyelő szervek is csak akkor pedzegetnek 1-1 céget, ha épp egy külföldi céget akar megfejni az állam valamilyen érdek mentén. Mert már szinte a felügyeleti szervek is csak egy eszköz egy adott gazdasági/politikai érdekkör kezében. Nem csak nálunk, mindenhol. szvsz

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák