Új hozzászólás Aktív témák

  • Chaser

    titán

    válasz flexxx2 #198 üzenetére

    lehet nem működne az áfacsökkentés - egyébként sztem de -
    az árstop arra pont jó volt, hogy felmenjen minden másnak az ára
    persze mert a kereskedő majd be fog nyelni veszteséget mert olyan hülye..jah nem : )
    idiotizmus netovábbja ami itt megy

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • flexxx2

    őstag

    válasz Dragon3000 #200 üzenetére

    Elég sok minden van 5nm-en: amd cpu 7000 (5 nm FinFet+6 nm FinFet) + gpu rx7000, nvidia 4000, iphone
    + tippem szerint a többi se fog menni ha a csúcs 5nm nem megy.

  • 1dude

    aktív tag

    válasz Chaser #201 üzenetére

    Az áfa lehet 0 is, attól még a termékért bármennyit elkérhetnek.

  • Petykemano

    veterán

    válasz Dragon3000 #200 üzenetére

    Elnézést, lehet, hogy rossz cikket linkeltem.

    "Capacity utilization rates for TSMC's 7nm process platform and its process variants N6, N7 have fallen below 50%, according to industry sources.
    Many IC design customers are cutting orders and delaying pull-ins of TSMC's 7nm process. Companies that have had the biggest impact include MediaTek, Advanced Micro Devices (AMD), Qualcomm, Apple, and Intel, as well as Chinese companies like Unisoc, which have been restricted by bans. TSMC has not responded to market rumors.
    Despite the market downturn, TSMC recently expressed confidence. However, TSMC's utilization rates for its 7nm and 6nm processes have fallen and are not expected to return to previous levels until the first half of 2023, according to sources.
    The largest application for 7nm and 6nm is smartphones, PCs, servers, and other high-performance computing (HPC). High inventory levels in the mobile phone and PC supply chains, combining with performance pressures, have led to order adjustments, even at the risk of affecting long-term relationships with TSMC.
    Qualcomm and MediaTek have both warned about the seriousness of smartphone inventory levels and have taken conservative views of the near future.
    MediaTek has high levels of entry-level and mid-range smartphones, and has been more affected by the weak market. It expects fourth-quarter performance to fall by 20% sequentially. Sources pointed out that MediaTek is one of the largest players in this wave of foundry order cuts.
    Sources revealed that the utilization rate for the 7nm family at Fab 15B in Taichung is lower than expected. It has reportedly dropped below 50% and is expected to worsen in the first quarter of 2023. Plans for Fab 22 in Kaohsiung have been shelved indefinitely, according to sources. TSMC is expected to revisit the plans depending on future production capacity requirements.
    Construction progress of Fab 12 P8 in the Hsinchu Science Park is also unknown, sources said.
    According to sources, Intel was previously expected to expand its outsourcing strategy with a large order using TSMC's 7nm process, but reduced its order as a result of weak market conditions and lower-than-expected PC and server shipments. Intel's Arc A series of GPUs are built using TSMC's 6nm process node, while its Xe-HPC architecture Ponte Vecchio uses the 7nm process node.
    Despite the continuous launch of new products, pull-in momentum is weak, sources said. TSMC's top 10 customers have all made order adjustments, including the return of new orders from Nvidia for 7nm A100 chips and 4nm H100 chips, as well as adjustments and pull-in delays for the RTX 40 series. Intel has also made significant changes to its 4nm and 3nm orders.
    Regardless, TSMC remains the leader in advanced processes. Order visibility for 5nm and below is still relatively high. Not only does AMD's newest Zen 4 architecture Genoa server and RDNA 3 architecture GPU use TSMC's 5nm process, Qualcomm's Snapdragon 8 Gen 2 uses the 4nm process.
    Starting in 2023, TSMC will take a large order for Apple's latest Mac series, which has an annual shipment scale of 20 million units, sources said. Orders for iPhones and iPads will be stable.
    Sources noted that once inventory has been cleared, global IC design customers including Broadcom, Marvell, and MediaTek will expand their orders with TSMC."
    [link]

    Annyi, hogy számomra nem teljesen egyértelmű, hogy ez a TSMC össz N7/N6 kapacitására vonatkozik-e , vagy csak a Fab 15B-re. Ezért óvatosságból inkább a másutt megjelent 70-80%-ot mondtam.

    Mindazonáltal ha az N5 70-75-ra, az N6-N7 esetleg mégiscsak 50-60%-ra esne az azért már elég komoly. Szerintem.
    De mondom, Abu szerint erre még nem pislog a TSMC.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Chaser

    titán

    válasz 1dude #203 üzenetére

    persze, de az még jelentkezhetne árban kedvező értelemben
    a sipka is jelentkezett...csak nem épp kedvezően;]
    nem lepne meg ha szándékosan csinálták volna, egyszeri ember biztos tapsol hozzá

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Gibo #193 üzenetére

    Akkor meg egyszer: ezeknek a cegeknek tulajdonosaik/befektetoik vannak. Ok egy dolgot akarnak a befektetett penzukert: meg tobb penzt. Ha egy ceg CEO-ja csokkenti az arakat, hogy a nyereseget tobb darab eladasabol produkalja, a tulajdonosok ugy kivagjak, mint a huzat es olyat hoznak a helyre, aki nem csokkent arat -> kevesebb darab eladasabol van meg a nyereseg es az azon felul megmarado arukeszlet plusz nyereseg.

    https://www.coreinfinity.tech

  • fLeSs

    nagyúr

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Dragon3000

    veterán

    válasz flexxx2 #202 üzenetére

    A kiinduló kommentben 2-2,5 éve piacon lévő termékekről volt szó, amiket itt leírtál, mind kiesik ebből a tartományból.

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz sakal83 #195 üzenetére

    1. Az hogy a huf gyengült tény. Eleg csak ezt megnezni mert usdben arazzak az IT termekeket a gyartok. Nem juanban rubelbe eurban stb. Tehat a forint gyengült az usdhez kepest. A többi mellekes IT vonalon.
    Nem tagadtam hogy gyengült a forint, nem kell leírni még egyszer. Gyenge a külkereskedelmünk több 10 éve, mióta világ a világ a I-II. vh. óta. Még senkinek sem sikerült fordítania.... :(((
    Az nem relativizálás ha kiegészítettem a félinfót a valóság másik oldalával. Ezt többen tudománynak hívják, nem pedig relativizálásnak.
    Nyilvánvaló és nem tagadtam, hogy gyengült a forint. Nem is kicsit sajna.

    Nem vagyok közg szakember, de egyszerű alap matekkal nem lehet nagyon mellélőni azzal, hogy ránéztem kb. fél éve 1-2 tucat devizapárra, amiből lehetett látni kb. 2x annyit gyengült a forint, mint amennyit erősödött az USD. (Igaz, ez nagyon attól függ, hogy milyen időintervallumot veszünk alapul. Talán én 2019 végi értékekkel számoltam, de most ebben nem vagyok biztos.) Magyarul: kb. 1/3 és 2/3 mértékben adja a devizpár elmozdulását az USD erősödés és a HUF gyengülés. Nem jó ez nekünk, sőt szar. De ismétlem, ezt nem vitattam. Szimplán kiegészítettem a "tényt" amit leírtál, hogy tényszerűek legyünk.

    Hellyel közzel nagyjából jelenleg is hasonló arányokat lehet kimutatni:
    Jelenleg az USD Index a 2015 átlagához képest közel 30%-t erősebb pozícióban van.
    2017-hez képest pedig kb. 10%-kal erősebb poziban, úgy, hogy az elmúlt fél évben jelentősen visszaesett.
    Mert ugye 2022 Októberben volt a csúcs. Nagyjából akkor vizslantottam én is az árfolyamokat. Az akkori csúcson majdnem 40%-kal erősebb pozícióban volt zöldhasú (USD index) a 2015-ös állapotokhoz képest.
    Akkor az USD-HUF ugyan ebben az időszakban (2015 és a 2022 októberi csúcs között) pozícióban 51%-os elmozdulást mutatott.
    Ebben a relációban pl. nagyobb mértékű a dodó erősödés, mint a HUF gyengülés.

    #201 Chaser: Nehéz megmondani, mi lenne az ÁFA csökkentéssel. Ahhoz kellene szerintem egy erős társadalmi, pontosabban fogyasztói kontroll is: nem vesznek meg az emberek olyan terméket, amiknek az ára nem csökkent, illetve be lehetne jelenteni egy erre létrehozott szervnek. Ha ez nincs, akkor szinte biztos, hogy az a szenárió játszódna le, hogy nagyjából maradna az árszínvonal, vagy a hirtelen ÁFA-csökkentéssel járó áresés után szépen lassan visszamászna az évek alatt megszoktatott árszínvonalra. Egyes kereskedők így is hatalmas hasznot húznak be. Tuti kísértésbe esnének egy kis "ingyen" profitért. Pl. a hypermarket láncok sokszor sírnak mennyire szar nekik, aztán valahogy mindig nagy profittal zárnak.... :U

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • JordyG

    tag

    válasz Chaser #205 üzenetére

    Ez szinte biztosra vehető, hogy eltervezett volt. Épeszű nem gondolhatja, hogy a kereskedők benyelik a veszteséget. Pontosan tudható volt, hogy más termékek árát fogják megnyomni, hogy kompenzálják a veszteségeket.
    Itt egyedül a kincseskamra jár azzal jól, hogy a magasabb árakon több az áfa bevétel.

    Ahogy az is előre tudható, hogy amikor a nyúlról lekerül a sipka akkor azért verik pofán. :W Vagyis a mesterséges árak felugranak a többihez szépen, a többi ára pedig sose kerül vissza. Így megint a kincseskamra nyer.

    Ez egy olyan modell amivel csak a kincseskamra nyerhet. :K

    (valamiből fizetni kell a rezsiholokauszt, a látszat osztogatást és a nyuggerek éhentartását és az xx% fizetésemelést a sz@r munkáért a Karmelitás hedonistáknak és a menesztett/leváltottakat is ki kell elégíteni... S ott van még az ezernyi ezekre felvett hitelek visszafizetése. De napestig sorolható lenne. :((( )

  • flexxx2

    őstag

    válasz Dragon3000 #208 üzenetére

    A kiinduló komment az melyik?
    "7nm-en mennek, illetve 6nm-en" 6nm-t is írtál, és amd oldalon 6nm-t is érint a 7es széria.
    A waferből ua 300mm-es használják (ha jól tudom), emiatt a 7-6-5nm-en ez egy közös költség.
    +írtam hogy a 7es kihasználtság is összefügghet az 5össel, és ezt le is írták már #204-ben.

    [ Szerkesztve ]

  • flexxx2

    őstag

    válasz Chaser #201 üzenetére

    + nehezebb így számolni nyereséget/veszteséget (+különadók),
    +a vásárló meg elkezd felhalmozni, megborítja a kialalakult folyamatokat (ami a covid utáni lezárásoknál+a háború miatt már eleve szétesett)

  • Dragon3000

    veterán

    válasz flexxx2 #211 üzenetére

    A 186-ra reagáltam és az ment tovább. A 6nm a konzolok esetében jön be a képbe, mert ha jól rémlik a ps5 már átkerült 6nm-re, de lehet, hogy rosszul tudom.

  • Yutani

    nagyúr

    válasz fLeSs #207 üzenetére

    Nem az "undershipping" szót kellett volna Liza nagyasszonynak használnia, és akkor most nem beszélgetnénk itt mindenféle hülyeséget kitalálva. :D

    #tarcsad

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #214 üzenetére

    A dolgok nem ennyire fehérek. Legjobb esetben is fekete-fehérek.

    Kedvenc példám erre a szakszervezetek. A szolidaritás és összefogás a közös célok, közös érdek (bér) érdekében a világ legtermészetesebb dolga (kellene hogy legyen)
    Ugyanakkor mi a szakszervezet céges szemszögből? Munkaerőpiaci kartell.

    Vajon véletlen volna, hogy a társadalom helyett a céges érdeket előtérbe helyező neoliberalizmus korában a prioritásos cél volt minden országban letörni a szakszervezetek szerepét, lehetőségeit?

    Magyarországon legkésőbb a rendszerváltástól a társadalom pofájába volt tolva, hogy a céges perspektíván kívül más nem létezik, vagy legfeljebb kudarcos illúzió.

    Ami céges perspektívából nézve teljesen racionális, szinte magától értetődő tevékenység (channel inventory management), hiszen saját hasznuk maximalizálása érdekében teszik,
    az fogyasztói szemmel nézve tűnhet piaci manipulációnak, ami azért történhet meg, mert a túloldalon túl kevés számú és/vagy túl erős piaci befolyással rendelkező, és/vagy egymással jól együttműködő szereplők koordinálják piaci működésüket.

    Ami munkavállalói szemszögből teljesen racionális, szinte magától értetődő tevékenység (bérharc, sztrájk), hiszen saját hasznukat maximalizálása érdekében teszik,
    az céges szemmel nézve tűnhet (munkaerő)piaci manipulációnak, ami azért történhet meg, mert a túloldalon túl kevés számú és/vagy túl erős piaci befolyással rendelkező és/vagy egymással túl jól együttműködő szereplők koordinálják piaci működésüket.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Ironizer

    tag

    válasz Yutani #214 üzenetére

    Bármit is mondott volna, laikusok mindig is lesznek, akik butaságokat fognak beszélni. Lásd: Dunning-Kruger hatás.

  • Petykemano

    veterán

    válasz Ironizer #216 üzenetére

    Sajnos időről időre előfordul, hogy egy állat (állatkerti, vagy háziállat) megöl valakit (gazdáját, gondozóját, hozzátartozót, vagy idegent). Ilyenkor mindig felizzik az a vita, hogy vajon el kell-e altatni az embergyilkos állatot? Büntethető-e az az állat, amely nem előre megfontolt szándékkal, nem gonoszságból, elvetemültségből, hovatovább sport jellegű kéjességgel ölt, hanem csupán veszélyben érezte magát, éhes volt, vagy ösztönei vezérelték?
    Egyik oldalon a buta, félelmeiktől vezérelt lesajnált ösztönlények, akik a szerencsétlen állat vérére szomjaznak. Másik oldalon eltartott kisujjal a szakértő állatvédők, akik szerint az állat csupán nem megfelelő tartási körülményeinek áldozata, semmi jogunk fölháborodni a viselkedésén, az ember felelőssége viszont elvitathatatlan.

    A céges süketelés egészen hasonló.
    Egyik oldalon a buta laikusok, akik mit sem értenek a céges működésből, csak az érdekli őket, hogy legyen tánc meg zárcsökkentés. A másik oldalon az szakértők, akik előző csoportnak apró fintorral, eltartott kisujjal magyaráz.
    Ha sikerül megértetni, hogy a cég nem gonoszságból, vagy rosszakaratból, vagy elvetemültségből, esetleg kapzsiságból... ja nem.... hanem racionálisan átgondolt önös érdekei szerint cselekszik, akkor már szinte nincs is ok felháborodni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Chaser

    titán

    válasz Aprósólyom #209 üzenetére

    pontosan amiket mondasz, de legalább lenne esélye a történetnek
    csak ugye ez döbröginek mért lenne jó?

    JordyG
    jah esélyesen így volt, jött robin hood és megmentette a szegényeket :d
    arról persze nem tehet hogy a többi termék árát megemelték a kereskedők drasztikusan : )
    azok meg nyilván vérszemet kaptak, elképzelni nem tudom a 6-700ft-os vödrös tejfölből amit 2022 elején még vettem, hogy lett 2000ft, főleg hogy azt itthon gyártják
    üzemanyagár növekedést beleszámolom, meg minden hülyeséget akkor is max 1000ft lehetne...de nem, 2000ft, meg a túró, meg a többi

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Chaser #218 üzenetére

    Biztos vagyok benne, hogy az indokoltnál magasabb áremeléseket hajtanak végre a gyártók, forgalmazók, mert most úgyis minden drágul. Nehezen hiszem, hogy a legtöbb, általam vásárolt élelmiszeripari termék árának 1 év alatt duplájára kellett emelkednie. Nem tudom, ez is magyar specialitás-e?

    #tarcsad

  • Yutani

    nagyúr

    válasz rdmftw #220 üzenetére

    Igen, a szomszédunkban van háború, de nálunk van háborús infláció.

    #tarcsad

  • catlaca

    senior tag

    válasz Chaser #218 üzenetére

    Ami a legszomorúbb, hogy valszeg a termelőtől ugyanannyiért veszi át a tejüzem, csak mire a boltba kerül a termék valahogy megcsúszik az ára. Annyi baj legyen, kevesebbet vásárolunk illetve alternatív forrásokat keresünk. Pl rászoktunk újra a piacra, inkább kifizetem a termelőnek a 2000-et a tejtermékért. Majd akcióznak amikor kezd rájuk rohadni.
    Amúgy minden szinten valahogy az a tévképzet terjedt el, hogy azért születtünk, hogy fogyaszthassunk. Szerintem emlékeztetni kéne már a tolvaj rabló bandát, hogy a farok próbálja csóválni a kutyát.

    Petykemanó

    Ne álltassuk magunkat, a kapzsiság a fő, ha nem az egyetlen mozgatórugó a kereskedelemben legalábbis. A termelésben a gonoszsággal súlyosbított verzió adívik.

    [ Szerkesztve ]

    “Hülyeségre nincs diéta” (Rejtő Jenő)

  • Raggie

    őstag

    válasz Dragon3000 #200 üzenetére

    Ha elolvastad a linkelt cikket akkér az N5/6/7 node-okon csak egyszeri 6-10%-os áremelkedés volt. Csak az N16+ régesrégi node-okon volt nagyobb 20-30%, amire meg már nem épül semmilyen CPU sem VGA. Szóval még mindig az szerintem a szitu, hogy a TSMC emelése nem lehet ekkora árbefolyásoló tényező, mint itt be szeretnéd állítani.

    Clint Eastwood FTW

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Raggie #223 üzenetére

    Tavaly csak 3 cikk volt itt ph-n is, amik a tsmc áremelés tervezetről szólt, a második esetben ki is volt emelve, hogy minden gyártás, ez és a harmadik is identől élt, egyik esetben 5-8%, a másik 6%. Az elsőt most nem találtam, de ez mellett a partneri kedvezmények eltörléséről is volt cikk, ami szerintem nagyobb gond volt a top3 megrendelőnek. Ezek mellett azt is írtam, hogy nem kell félteni a gyártókat, ettől függetlenül bőven volt hasznuk mindenen.

  • Gyok2

    aktív tag

    Az "undershipping"-en kiakadóknak megvan-e a 2010-es évek memóriaár-változása, amikor jófajta 8 GB DDR3 alig 10e Ft volt boltban? Akkor épp túltermelés volt és elég nagy veszteséget okozott a gyártóknak. Aztán vissza is mentek az árak 30e Ft környékére. Azt várnák el egyesek az AMD-től, hogy az ő kedvükért menjen bele egy ilyenbe, és milyen egy szemét, hogy nem ment bele, és inkább racionálisan megelőzte ezt. Miközben a Ryzen-eknek köszönhetően lett elég nagy teljesítményugrás és érdemi ár/verseny, ennek köszönhetően nem veszteséges súlyosan, miután az Intel elég aljas módon tett/tesz neki alá. Fúj AMD, hajrá FIDESZ...

    Tiszta Windows rendes ház

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #218 üzenetére

    Jajj ne nyomd már ezt a troll szöveget. :U
    Egyébként az ÁFA bevétel kb. 1/3-t teszi ki költségvetésből. Elég jelentős tétel. KSH oldaláról lenézhető.
    (Ha gyorsan matekozok, akkor egy 7%-os ÁFA csökkentés valahol 350mrd-466mrd/év kiesést jelenthet, amit kompenzálni kellene. Nem lenne megoldhatatlan, de azért annyira nem is kicsi, hogy könnyű legyen megoldani, ha egyáltalán lehet. Akkor sokan felháborodhatnának, mert mondjuk emiatt tolnák el a bérfejlesztést vagy bármi más lehetne sorolni...)
    Emellett pedig ugye ismerjük kishazánk több évtizedes adóbefizetési "kedvét", amit még mindig nem sikerült teljesen kinőni a kommunizmusból társadalmi szinten. Becsontosodott szokás... amit egy ÁFA csökkentés nem fogja megváltoztatni. Csak, ha arra egy nagyon komplex sok éves átalakítást eszközölnek.
    Már az "fantasztikus" eredmény, hogy sikerült javítani ezt a kedvet. De még mindig bőven vannak szürke foltok.
    csak egy példa: ritkán kell szakembert hívnom, de két éve a vízvezeték-szerelő csak a kézfogás előtti pillanatban nyögte be, hogy ja az ÁFA nélküli ár. Én meg nézek mint Rozi a moziban, hogy a normál ÁFA-s piaci árra nekem még még rá kell fizetnem az ÁFA-t... Úgyhogy vannak még mindig ügyeskedők... Ki is oktattam rendesen és elküldtem volna a fszba ha nem állapodunk végül meg. És ez tényleg csak egy kb. 2 éves sztori.
    Egy műszaki terület kereskedelmében dolgoztam.... azt se látom egyszerűnek... a háttérben a "közel kartell-szerű" (nem echte az, de súrolja a határát) megállapodásokkal igyekeznek a piac árait szabályozni. Hát?! Hiszen "szabad piac" van, nem? Szabadon lehet megállapodni a háttérben... úgy is nehéz lesz bizonyítani... Úgyhogy ügyesen ha akarják, le tudnák nyelni egy esetleges ÁFA csökkentés legalább nagy részét. Ehhez egy nagyon komoly apparátust és társadalmi kontroll kellene létrehozni. És akkor se lehetne azonnal büntetni, hiszen ha ügyesen csinálják (és miért ne csinálnák), akkor hosszú időre elhúznák a folyamatot és csak több száz, ezer munkaórával lehetne bizonyítani 1-1 cég esetében... Hát nem tudom, több ezer embert erre elkezdeni alkalmazni vagy átcsoportosítani....

    Persze foglalkozni kellene a kérdéssel, de ahogy én látom elsősorban a társadalom fejében lenne szükséges a változtatás, nem pedig az ÁFA mértékében. Ha hirtelen 24% vagy netán hirtelen 20% lenne. Semmi nem változna. Először az adófizetési/ÁFA elkerülési kultúrán kellene sokat változtatni. Hiszen, én azt mondom, (de nyilván ez is szvsz) aki az elkerülésre megy annak 20% is sok lenne nem csak a 27%.

    #222 catlaca: Nagyon elkanászodott már a kapitalizmus. Mikor megérzed a befolyás hatásait, a szervezés/előnyszerzésben rejlő pénz áramlást befolyásoló erőket, akkor nagyon könnyen elcsábul az ember... Ezt látjuk egyrészről illegális oldalon a korrupcióban, másrészről a legális oldalon a piaci helyzettel való visszaélésben vagy erős manipulációval, ami tetten érhető rengeteg helyen szerintem. Ma már kb. a felügyelő szervek is csak akkor pedzegetnek 1-1 céget, ha épp egy külföldi céget akar megfejni az állam valamilyen érdek mentén. Mert már szinte a felügyeleti szervek is csak egy eszköz egy adott gazdasági/politikai érdekkör kezében. Nem csak nálunk, mindenhol. szvsz

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Alaaf Pi

    aktív tag

    válasz Aprósólyom #226 üzenetére

    "Nem lenne megoldhatatlan, de azért annyira nem is kicsi, hogy könnyű legyen megoldani, ha egyáltalán lehet. "
    Nem kell faszságokra költeni és ellopni, valamint a ner korrupcióját tömni, többszöröse megmarad.

  • 1dude

    aktív tag

    válasz Chaser #205 üzenetére

    Áfát akkor csökentenek, amikor adott ágazatot akarnak megsegiteni. Itt SK -ban az étkeztetésben csökkentették 20% -ról 10% -ra hogy segitség az ágazatot, közben meg a menük árai még nőttek is 20% -al.

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Alaaf Pi #227 üzenetére

    Ha böngészünk kicsit a harmadik világ történéseiben, akkor rájövünk, hogy az ott megjelenő nyugati kapitalista tőkétől nem hogy idegen a korrupció, hanem kis túlzással szerves része. Hogy jön ez ide? Úgy, hogy amellett, hogy messze nem ideális magyar helyzet, tudatlanság úgy vélekedni, hogy csak mi lógunk ki a nyugati sorból.
    Aki nem csak 1-1 kiemelt magyar korrupciós ügyről olvasgat, hanem úgy általában tájékozódik a korrupció jelenségéről térben és időben (a glóbusz különböző területein és a történelem széltében) az nagyon nem ezt a fajta 1bites kommunikációt tolja a téma kapcsán, amit itt egyesek szeretnek fullba tolni.
    Nem, nem a korrupció mellett pártoskodok, pláne nem a magyar mellett, viszont sokkal inkább érdekel a valóság és nem áltatom magam önhittségében, hogy csak nálunk lenne probléma.
    Másrészről, ahol a tőke és/vagy befolyás könnyen győzedelmeskedik az ellenérdek felett, ott a korrupció formája evolválódik és ügyesen legitim útra terelhető. Na arról meg ki beszél? nyugaton bevett szokás, hogy törvényeket gazdasági érdekek mentén terjesztenek fel és szavaznak meg. Azok talán a szabad verseny és demokrácia jegyében születnek? nem vagyunk már gyerekek (gondolom).... tessék körbenézni a világban.
    Csak egy példa a demokrácia fellegvárából (nem is harmadik világból, pedig ott is van elég a nyugati tőke mentén), akik az elméletileg a korrupciós listán jóval felettünk vannak. Az USA-ban mi lett vége a 2008-as carch-nak? L*szart senkit nem kaptak el... Pár kirakati bábut. USA béli tőkeérdekek tanár a témában és a jogrendszer formálással ellehetetlenítik a tv. kezét, hogy lecsapjon a mocskos kezekre, mert csak egy-két kirakati bábuig juthat el.

    Jevons paradox

  • Alaaf Pi

    aktív tag

    válasz Aprósólyom #230 üzenetére

    Ennek a regénynek egész pontosan mi köze van ahhoz, amit írtam? Vagy most totál read only tolod beakadt lemezzel?

  • Gibo

    senior tag

    válasz Abu85 #86 üzenetére

    Nekem ennek ellenére erősen úgy tűnik, hogy az AMD és méginkább az nVidia az adott nyereséget inkább minél magasabb darabár x kissebb értékesített mennyiségből kívánja elérni, ami hosszú távon ennek a szegmensnek a behalásával fenyeget, hisz ez egyre kissebb darabszámot jelent egyre magasabb áron, míg régen inkább az alacsonyabb nyereség/darab x nagyobb értékesített mennyiség volt a járt út, ami inkább fogyasztóbarát volt ...De lehet csak én látom rosszul a dolgot ...

    [ Szerkesztve ]

    Nokia 6101 -> Samsung J700 -> Samsung C5212 -> Samsung S8500 (Wave) -> Samsung S4 Mini -> Honor 7 -> ZUK Edge -> Vivo IQOO Pro

  • Chaser

    titán

    válasz Yutani #219 üzenetére

    én is biztos vagyok benne
    németeknél élő cimbi mondta náluk ekkora tragédia nincs, pedig a fizu magasabb - jó persze ingatlanárak is magasabbak -

    catlaca
    ezt a részét nem tudom, de mikor itthon gyártott termékek ára is drasztikusan nő akkor azért az érdekes

    Aprósólyom
    jaj melyik része troll? :U
    egy olyan országban rovod fel hogy vannak ügyeskedők, ahol a felsővezetők szétlopják az országot, hát no, volt kitől tanulni :d
    és attól még hogy valaki ügyeskedik és kevesebbet adót tol be, azt a pénzt vmilyen formában el fogja vásárolni esélyesen, tehát lesz belőle áfa és valakinek haszon
    mondjuk az is segítené ám a vállalkozásokat, ha nem azon lennének az illetékesek minél bonyolultabb legyen, meg mondjuk fél évig-évig támogatnák a kezdőket
    kata jó kezdeményezés volt de azzal is amit leműveltek, hát most biztos jobb:d
    nah politika off, lehetne ezt több oldalról körbejárni de nem itt

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • flexxx2

    őstag

    válasz Alaaf Pi #231 üzenetére

    szerintem a 2.ik eset van :) , de én végigolvastam és jó az okfejtés, valamennyi korrupció kell, mert anélkül döcögne a kapitalizmus is,
    megj: de azért hosszútávon a szabad verseny nyer, mert engedi a rendszer

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz flexxx2 #229 üzenetére

    Ez a nyers ostya és nem a kész chip. Kérdés, hogy ezt a tsmc, samsung, intel.... teszi zsebre vagy valóban csökken is az ár a megrendelőknek.

  • fLeSs

    nagyúr

    Videó arról hogyan gondolkodik egy (casual) befektető: [link]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Chaser #233 üzenetére

    Adóelkerülés nem csak "ügyességből, jó könyvelésből létezik...
    Troll-t azért írtam, mert elég egyoldalú olvasatának érzem ezt a fajta ítéletet. Nem felmentem ezt a réteget, de én rétegezettebben vélekedek az egész magyar helyzetről, különösen annak fényében, amit látok, hallok a világ négy égtája felől máshol mik és hogyan történnek. És nem érzem ezt elfogultságnak. De ezt sok példában lehetne csak kifejteni. Így is nagyon OFF vok már... Csak hát mások az AMD processzorok ára alatt is durván troll offok a magyar belpolitikai vonatkozással.

    #231 Alaaf Pi: Jaaa? Akkor nincs miről beszélgessünk. :U Vagy olvasd át még1x. :K

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz flexxx2 #234 üzenetére

    Nehéz ebben egyértelműnek lenni, hiszen ez egyrészről előítéleteken és/vagy különböző világnézeten alapuló interpretálása a jövőnek.
    DE, ha csak a jelenig nézzük visszafelé tekintve a múltba. Nézzük az ipari forradalom dinamikáját. 1900-as évek elejéig nagyon potens volt Európa (ha maradunk a kaptalista/technológia nézőpontnál. Sőt. Talán még jobb is volt Európa, esetleg Eurázsiával egyetemben (orosz érc és egyéb nyersanyag és technológiai tudás), mint az észak-amerikai kontinens.)
    A világháborúk után viszont az USA nagyon jól keverte és osztotta a lapokat. Ő így robbantott nagyot: szürkeállomány elszipkázása.
    ((Ugye a német rakéta mérnökök nélkül nem repültek volna a Holdra és német/európai átmenekült/átmenekített tudósok nélkülük nem vagy sokkal lassabban jutottak volna el a Manhattan program végéig...))
    A világ mozgatórugójának az energiahordozók világkereskedelmének és más árukereskedelemhez kötött USA dollár sztenderdizálása pedig ALL-IN blöff nélkül. :B Nagyon ügyes húzás és mondhatni hibája a világnak, hogy ennyire erős hegemóniát engedett neki.
    (A világ devizaforgalmának ~70%-t (!!!) a dodó adja. Nem véletlen válságálló és emiatt oda menekül a tőke, ami ráerősít erre a folyamatra. A COVID alatti sok USD nyomtatás ellenére is erősödött, nem pedig elinflálódott. De ezt már említettem)
    Nem csoda, hogy éltetik a kapitalizmust. Hiszen sikerült maguk köré gravitálni a világ pénzmozgásának 70%-t. :Y Nem tudom.... Ha igazán objektívek akarunk lenni, nehéz ezeket a mondhatni mások érdekeit erősen sértő, túl erőszakos érdekérvényesítést nem felróni és csak pozitívként tekinteni erre a fajta kapitalista rendszerre. A hangsúly az ilyenen van. De az utóbbi időben csak ilyen és nem úgy tűnik, hogy változik, szofisztikálódna.
    Már már hasonlíthatjuk a feudális rendszerre, ahol a tőke a föld és a hőbéri kapcsolatrendszer volt. Ma a tőke nem csak a föld, hanem a technológia, a pénz, a kapcsolati rendszer pedig átalakult az állami berendezkedés és a nemzetközi áruforgalom, szabad tőkeáramlás nyitottsága miatt. (nem véletlen erőltetik a "szabadkereskedelmet". Persze közben azért bármikor beiktatnak egy védővámot vagy szankciókat..... ;] )

    Ez is mutatja, hogy a demokráciát "utálja" a tőke, ha nem tudja vefolyását érvényesíteni a rendszer felett.
    Ezért kell a politikai/törvényhozási rendszert korrumpálnia/együttműködésre bírnia. Normális esetben a népuralom és az őket képviselő politika nem akarhatja, hogy akár a nemzeti vagyonnál is nagyobb tőke uralkodjon és dirigáljon felette.
    Hát?! Ki mennyire látja erősnek a politika érvényesítését a tőke felett?
    Én inkább alsó hangon együttműködést látok, vagy kegyes kiszolgálást. Hiszen a Gazdaság így pörög, növekszik és lesz jólét....
    De erről maga Lerry Fink beszélt. Jobban tud érvényesülni a nagytőke egy autoriter jellegű rendszerben, mint egy demokratikusban (rákereshettek: "...markets like actually totalitarian governments...") Lerry Fink pedig a legjobbak között van, aki tudja, hogy hova és hogyan érdemes a tőkét fektetni.... ;]
    De ha egy 50 000 ezres nagy multi cégem lenne én se szeretném, ha demokratikus elvek mentén egy kormány hirtelen kivetne rám egy 10%-os különadót.
    Egy központosítottabb hatalommal való "együttműködés" (de nevezhetjük korrupciónak is nyugodtan), ahol a nép kisebb erővel tudja érvényesíteni akaratát/érdekét sokkal szimpatikusabb lenne számomra. Ilyen alapon megértem a tőkét. Inkább a morális oldalamban ébrednek nagyon erős és jogos kétségek és fenntartások... :B

    Ezt a fajta "együttműködést" ((sok esetben inkább korrupció, tisztelet a kivételnek)) a nem hülyék ((márpedig a nagy vállalatok és a megcélzott politikusi kör nem hülye)) simán legitim útra is tudják terelni a jogalkotás eszközeivel. A nép meg próbálja elkapni ezeket a jogállamiság eszközeivel... Az ügyeseket közel lehetetlen. Erre volt egy példa a 2008-as USA okozta krach is.
    Úgyhogy nem tudom. Szkeptikus vagyok. Rengeteg jó eleme van a kapitalizmusnak, de a mai nem az, mint az ipari forradalom elején...
    Mondhatni egy echte konzervatív szociál-demokrata talán egészséges mértékben képviselné a tőkét és a demokratikus jegyeket, de ennek a politikai rétegnek a többsége is mára elkanászodott inkább és fullba tolja a nagytőke érdekét a nép demokratikus érdekekkel szemben.
    Lehet nem is lehet másként, hiszen ha nincs gazdasági növekedés, akkor pénz se lesz az állami feladatok/szociális rendszer finanszírozására.
    De én meg azt mondom, lehet hogy nem az se lenne rossz, ha nem a nagytőke lenne az első. Úgy is lehet jól élni. Aki keresett már jól és nem egy folyton buliélettel él egy felületes életet, azt tudja azért, hogy az igazán értékes dolgok az életben az nem a tőke és a pénz. Ezek csak eszközök, viszont képtelenek helyettesíteni az emberi emóciókra alapozó valós értékeket.
    Valahol a kettő között kellene lavírozni, csak hát a tőke erre kevésbé apellál. A tőkénél a morál/emóció másodlagos, inkább csak eszköz. Legalább is egyelőre így látom, hiszen ahogy tartja az angol közmondás: az üzletben az az üzlet, hogy üzlet. Ez a legfőbb prioritás. szvsz

    Jevons paradox

  • Alaaf Pi

    aktív tag

    válasz Aprósólyom #237 üzenetére

    Egyetlen mondatra írtam, amihez semmi köze a kapitalizmusnak és annak működésének. Annyinak van, hogy az állam az ÁFA csökkentést ki tudná gazdálkodni, ha akarná.
    Mellébeszélést nem olvasok el, akkor sem, ha aszófosásod van.

  • sakal83

    addikt

    válasz Aprósólyom #238 üzenetére

    Huh. Kicsit leegyszerusitem jo?

    Komcsi poshadt dzsuvak osszefoglalva: :)

    Oroszok

    Kinaiak:

    A fuvet evo mocsari laposok 2002ig semmit nem ertek, majd a globalizacionak es a liberalizmusnak koszonhetoen az elmult 20 evben kezdtek fejlodni. Ezek hirbol sem ismertek a kapitalizmust. Es most sem ismerik. 2002ig a beka segge alatt voltak es most fujni probaljak a passzat szelet. A sok megmondo ember meg el is hiszi nekik a sok mantrat. A nagyruszkimedve krim ota megmutatta mekkora kiralyok. Nezd csak az abrat :)most milllyenjolesznekik majd. :) ha sokat ugralnak a kinaiak ugyanigy jarnak majd.

    "USA dollár sztenderdizálása pedig ALL-IN blöff nélkül. :B Nagyon ügyes húzás és mondhatni hibája a világnak, hogy ennyire erős hegemóniát engedett neki."

    Bocsass meg de ez az igazi oroszparti bloff. Mi az hogy engedett? Erosebb volt es most is az. Megnyerte a ii vht. Lezuzta a ruszkikat akiknek annyi volt a tehetseguk hogy egymast figyeltettek meg illetve tankkal bevonultak a barati nepekhez(lasd most is) es kifosztottak fizikai erovel a kgst tagjait...
    Kozben a vilagbajnok kina meg rizst termesztett :)

    2002tol odaengedtek az asztalhoz oket - ami hiba volt- de nem tudtak viselkedni es az orosz mar oda is szart a kinai most keszul. A kinaiaknal meg egy generacio sem nott fel aki nem szart volna vodorbe...

    Halkan jegyzem meg a magyart is akkor engedtek oda es latjak hogy hiba volt, mert csak sirtunk es elarultuk a nyugatot. Itt az eredmenye :) nincs eus penz 25%os infla stb...

    Ja es kina kvazi kiirtasat az Usa akadalyozta meg. A japok elevenen egettek volna oket el ha usa nem csap oda. Ennyit a nagy kinarol... Kicsit sem kepes civilizalodni a keleti csurhe.

    [ Szerkesztve ]

  • sakal83

    addikt

    válasz sakal83 #241 üzenetére

    De ahogy nalunk is terjed ez a kqpitalizmus es globalizmus ellenesseg itt is meglesz azveredmenye

    "
    Ami biztos, az nem más, minthogy az Eurostat friss adatai szerint az idei év elején már Romániában is magasabb volt a bruttó minimálbér (600 euró felett), mint Magyarországon (578 euró). Ezzel már csak Bulgáriát előzzük meg az EU-ban, ahol 400 euró alatt van a legkisebb bér."

    Es hidd el. A vezeto teljes politikai reteg ezzel forditottan aranyosan gazdagszik :)

    Kozben lokik a baromsagot, mi meg esszük :)

    A masik fo lenyegretoro kerdes. Hova migralnak az emberek es honnan? Az irany megmutatja a fejlettseget. A többi csak szoveg

    [ Szerkesztve ]

  • Chaser

    titán

    válasz Aprósólyom #237 üzenetére

    részint jogos, némileg sarkítottam és némileg volt benne csipetnyi iórnia : )
    de tényleg nem ide való, elég összetett kérdés ez

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • flexxx2

    őstag

    válasz Aprósólyom #238 üzenetére

    röviden:
    - én hiszek az emberi találékonyságban, evolúció létezik és ezért a kapitalizmus is fejlődik
    - régen is volt baj pl 1929es válság, de volt 1900 előtt a vasúti monopólium, aztán meg az at&t 1970esben, szétdarabolták, fejlődtünk tovább
    - húzd meg ereszd el folyamat van, ha túl szigorítod se jó, ha túl lazára se jó
    -diktatúrában a tőke talán hatékonyabb, de csak aktuális szinten, a fejlődésnek gátja az ilyen rendszer, lemarad idővel (és elbukik)
    -usa dollár a modernkor aranya, annak előnyeivel és hátrányaival, nincs tökéletes megoldás soha, a világ nem tudta volna megakadályozni, mert nem volt annyira fejlett és erős mint az USA, de miért ne lehetne majd vki, akár még az EU is (mondjuk 100 év múlva :)) )

  • flexxx2

    őstag

    válasz sakal83 #241 üzenetére

    Kína még lerázhatja diktatúrát és csinálhat egy igazi forradalmat, de nehéz lesz, mert a történelmükben szinte csak császárok vannak.

  • sakal83

    addikt

    válasz flexxx2 #244 üzenetére

    A huzd meg ereszd meg nem vmi hatterbol vezerelt folyamatcahogy sokan hiszik. Ezek a hullamhegyek es volgyek a gazdasagi ciklusok. Az ember termeszetebol fakad. Szuk het es bo het esztendo ahogy a Biblia is irja. Mar regota van. A sokat szidott modern fiat penz meg tompitja is ezeketva kilengeseket. Aranysztenderdnel sokkal nagyobb tragediak/valsagok voltak. Ezert fontos az anticiklikus politika. Itthon meg kanyarba eloztunk, es kisodrottunk mert ciklus vegehez ertunk...

    Ezt a kozgazdaszok nagy resze tudja. Ami a legmocskosabb hogy a politikuosok is csak rajatszanak az osszeeskuveselmeletekre mikozben kaszalnak...

    Es az AMD is erre a ciklusra reagal a termekkinalat szukitesevel, hogy ON is legyek :DDD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák