Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bohus

    aktív tag

    válasz dabgergo #9 üzenetére

    0. Hiba kihagyni azt a ziccert, hogy a hőszivattyú hűteni is tud. Van persze plusz beruházási költség (mennyezet vagy fal becsövezése), de onnantól gazdaságos és komfortos hűtést biztosít.

    1. Soknak tűnik. Ha hűtés híján ugyanazt a hőleadó rendszer feltételezzük, és csak a gáz ill. hőszivattyús hőtermelő rendszer bekerülési költségét tekintjük, akkor nehéz elképzelni ekkora különbséget. Beépített HMV tárolós hőszivattyús szettet lehet kapni 2,5M alatt. Installációs költség van mindkét esetben - ezt lehetne tételesen boncolgatni -, de nyilván a gáz tervezése és engedélyezése, maga a gázkészülék, az égéstermék elvezetés nem lesz ingyen. Ha később bebizonyosodik, hogy van hűtési igény, akkor még klímával is ki kell egészíteni a gázos rendszert.
    Kíváncsi vagyok, hogy egy generálkivitelező hogyan kalkulál ekkora különbséget. Nekem gyanús, hogy így akar egy irányba terelni.

    2. Nem ismerem.

    3. Van hangja, általában nem zavaró. A kültéri egységünk a konyha előtti részen van felállítva, beltérben a hármas üvegezésű nyílászárók mögött szinte észrevétlen. Ha este néma csend van kint és bent is, akkor szűrődik be alig hallhatóan.

    4. Nálunk régen gázfűtés volt és villanybojler, felújításkor HMV és fűtés-hűtés hőszivattyúra lett bízva. Vannak pro és kontra érvek, ha ma kellene dönteni, akkor is a hőszivattyút választanám.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz dabgergo #9 üzenetére

    2) és 3) pontról nem tudok nyilatkozni, talajszondás hőszivattyúm van.
    Annak azért van jelentős hangja. Nekem egy kínai van.

    0) A hűtésre én is csak bíztatni tudlak, hogy már most gondolj rá.
    Nekem a monolit betonfödém van becsövezve és az hűt és fűt, valamint van hővisszanyerős szellőztető (Energiakulcs rendszer).
    A komfortérzet leírhatatlan. Nyáron 24,5 fok a cél, télen 23,5. Ehhez képest +/- 0,5-1 fok-ot ingadozik a hőmérséklet a házon belül. Tehát egész évben 23-25 fok között a lakásban. Mindezért H-tarifával havi 6500 forintos villanyszámla (csak fűtés+melegvíz+hűtés+szellőzés). És nem kell szellőztetni.

    1) Önmagában a hőszivattyú berendezés ára és a gázkazán+terv+kémény ára nem indkolja, feltételezve egy levegő-víz hőszivattyút.
    Persze ha a gázhoz radiátorokkal terveztek, hőszivattyúhoz meg mondjuk padlófűtéssel az már okozhat különbséget, de talán még ez sem ekkorát.

    4) Fűtésre és melegvíz készítésre egy jól szigetelt háznál nem rossz a gáz, bár számítani kell rá, hogy előbb-utóbb fog emelkedni az ára.
    De gázfűtés mellett klímával kell hűteni, ami megfelelően üzemeltetve lehet komfortos (állandóan be van kapcsolva és nem hagyja felmelegedni az épületet), de általában nem így használják.
    A mennyezet hűtése jóval komfortosabb érzést keltő megoldás (a megfelelő vezérléssel).
    Én legközelebb is hőszivattyút választanék. És valószínűleg maradnék a talajszondásnál.

  • Attila2011

    aktív tag

    válasz dabgergo #112 üzenetére

    Nincs baj az all-in-one megoldásokkal se, hogy pénzügyileg megéri, azt neked kell kiszámolni az ajánlatok alapján.
    A napi (meleg)vízfogyasztás nagyban függ az ott lakó személyektől, szerintem 5-6 főre 300 liter erősen túlméretezett, 180 liter bőven elég.
    Vannak vízszintesen elhelyezhető HMV tartályok is, ha úgy jobban elfér.

    Az 50 dB(A) már néhány embernek lehet zavaró, kb olyan, mintha a hűtő egy picit hangosabban zúgna. De gondolom nem a hálószobába kerülne és nem is folyamatosan dolgozik a gép.

    Split vagy monoblokk? Sokan valószínűleg nyakra mennek a kérdés hallatán. Mind a kettőnek van előnye és hátránya, de valószínűleg családi háznál teljesen mindegy erre a felhasználásra. Mi általában osztott egységeket tervezünk be, tehát külön kültéri és beltéri, valamint HMV tartály is külön. Ha jól tudom, monoblokk esetén érdemes fagyveszély miatt egy hőcserélőt beiktatni, a külső oldalt pedig glikolos vízzel feltölteni.

  • Attila2011

    aktív tag

    válasz dabgergo #237 üzenetére

    Miért viszed olyan messzire, miért monoblokkos? Vezetéket alaposan szigetelni kell, nyilván nem a legjobb, hogy szabadban megy 3-4 métert, de túl lehet élni.

  • Attila2011

    aktív tag

    válasz dabgergo #239 üzenetére

    Ezt ki lehet számolni, hogy adott hőmérsékletek esetén, adott szigeteléssel mekkora a veszteség, így fejből nem tudom. Azért olyan eszméletlen sok biztos nem lesz. Vezetéket földbe tervezed vinni? Gondolom fagyásveszély miatt glykolos víz lesz benne a közeg, bentre teszel egy hőcserélőt is?

  • Bohus

    aktív tag

    válasz dabgergo #241 üzenetére

    Ezzel a formulával hozzávetőlegesen ki tudod számolni:


    ahol:
    k - szigetelőanyag hővezetési tényezője
    L - csőhossz
    r1 - csőátmérő/2
    r2 - cső+szigetelés átmérője/2
    T1 - ~ víz (glykol) hőmérséklet
    T2 - ~ környezeti hőmérséklet

    Az első négy paraméter rendben van (gyártói adat, csőhossz helyi adottság). A hőmérsékletek viszont nem állandóak a szezon során, vízoldalon az előremenő szabályozás miatt, illetve a környezeti hőmérséklet is változó: valahogy közelíteni kell. Vízoldali hőmérsékletnek javaslom a tervezett előremenő/visszatérő hőmérsékletek átlagát venni. Fűtési szezon átlaghőmérséklete Mo.-on kb. +4°C, a talajban némileg eltérő (és mélységtől is függ), de közelítésnek jó lesz.

    Tisztességes szigeteléssel azon a 3-4 méteren amit írtál (a dupla csőfektetés miatt L a távolság duplája lesz!) 100W alatti lesz a veszteség. Szigetelésnél olyan konstrukciót kell alkalmazni, ami nem engedi átnedvesedni a szigetelést, ellenkező esetben többszörösére növekedhet a veszteség.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

  • Bohus

    aktív tag

    válasz dabgergo #243 üzenetére

    Ezt neked kell eldöntened, mérlegelned kell, hogy számodra melyik szempont a fontosabb. Ha kiszámolod (lehet, hogy pl. csak 50W-ot kapsz), akkor még vedd figyelembe, hogy ez hőveszteség, nem pedig villamos oldali veszteség.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Új hozzászólás Aktív témák