Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz dabgergo #9 üzenetére

    2) és 3) pontról nem tudok nyilatkozni, talajszondás hőszivattyúm van.
    Annak azért van jelentős hangja. Nekem egy kínai van.

    0) A hűtésre én is csak bíztatni tudlak, hogy már most gondolj rá.
    Nekem a monolit betonfödém van becsövezve és az hűt és fűt, valamint van hővisszanyerős szellőztető (Energiakulcs rendszer).
    A komfortérzet leírhatatlan. Nyáron 24,5 fok a cél, télen 23,5. Ehhez képest +/- 0,5-1 fok-ot ingadozik a hőmérséklet a házon belül. Tehát egész évben 23-25 fok között a lakásban. Mindezért H-tarifával havi 6500 forintos villanyszámla (csak fűtés+melegvíz+hűtés+szellőzés). És nem kell szellőztetni.

    1) Önmagában a hőszivattyú berendezés ára és a gázkazán+terv+kémény ára nem indkolja, feltételezve egy levegő-víz hőszivattyút.
    Persze ha a gázhoz radiátorokkal terveztek, hőszivattyúhoz meg mondjuk padlófűtéssel az már okozhat különbséget, de talán még ez sem ekkorát.

    4) Fűtésre és melegvíz készítésre egy jól szigetelt háznál nem rossz a gáz, bár számítani kell rá, hogy előbb-utóbb fog emelkedni az ára.
    De gázfűtés mellett klímával kell hűteni, ami megfelelően üzemeltetve lehet komfortos (állandóan be van kapcsolva és nem hagyja felmelegedni az épületet), de általában nem így használják.
    A mennyezet hűtése jóval komfortosabb érzést keltő megoldás (a megfelelő vezérléssel).
    Én legközelebb is hőszivattyút választanék. És valószínűleg maradnék a talajszondásnál.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz Sergiohu #13 üzenetére

    1) A leírás alapján az a gázkazán eléggé új lehet, maximum néhány éves. Amíg nem kezd vele sok baj lenni, szerintem nem érdemes a cserén gondolkodni, legalábbis sokkal kevesebb nem lesz a számlád.
    Ha van energetikai tanusítványod és a hozzá tartozó számítás a mostani állapothoz, abból lehetne arányosítani a mostani gáz és a leendő villanyfogyasztást.

    Ha az új pályázatra gondolsz, az nem egyértelmű belőle, hogy a hőszivattyúhoz engedélyezne-e H-tarifát. Anélkül egy 5kWp-es napelemrendszer még nem fog jelentős csökkenést eredményezni, főleg ha esetleg már nem szaldósak lesznek az új szerződések.
    Nekem egy AA++-os ház nyáron 24,5fok, télen 23,5fok célhőmérséklethez az éves fogyasztásom HMV+Fűtés+Hűtés+Szellőztetés ("Energiakulcs rendszer"):
    A1 tarifa (április-október): 12*100 kWh = 1200 kWh
    H tarifa (október-április): 12*250 kWh = 3000 kWh
    Talajszondás hőszivattyúval, passzív hűtéssel.

    2) Hallottam már ilyenről, bár ilyenkor fűteni inkább mindkettőt szokás.

    Meg kell különböztetni a levegő-víz és a talajszonda-víz típusú hőszivattyúkat.
    A levegősnél a hűtés csak a hőszivattyú fordított körös működésénél lehetséges.

    A talajszondásnál (amit kevésbé kultivál a tervezet, amire gondolhatsz a topik felpörgése kapcsán) lehet hűteni passzív hűtéssel is, hőcserélővel vagy akár anélkül (meg persze a hőszivattyú fordított körös működésével).
    A passzív hűtés előnye, hogy csak egy keringtető szivattyú működik közben, ami nálam 75W áramfelvétel.

    Ha okosan van kialakítva a dolog, akkor párhuzamosan tud hűteni és melegvízet csinálni is.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz hermfer #328 üzenetére

    Hivatalosan csak az átkötés működik.
    A ház hőszigeteltségi állapotától függően az átmeneti időszak még bejátszhat, amikor napelemről jobban megéri működtetni.
    Amíg szaldó van, addig napelemmel mindegy mikor.
    Szaldó után meg akkor lesz majd célszerű járatni a hőszivattyú, ha süt a nap.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz hermfer #330 üzenetére

    Nincs külön kültéri egység, egy nagy doboz az egész.
    Ezen a [link] utolsó oldalon ott vannak a beépítési módok.
    Egy ismerősnek fordítva csövezték be és nyáron hűti a garázst.
    Viszont rácsot nem tettek a levegőcsatlakozásra (mert gondolom alapból nem volt a csomag része).

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz hermfer #334 üzenetére

    Személyesen nincs gyakorlati tapasztalatom vele, de talán a mindig hűtsön az optimálisabb megoldás. 150mm-es átmérőjű csöveket nem nagyon fogsz átszerelgetni.

    A múltkori linken a katalógusban a "Standard levegőszállítás" alatt ott van, mennyi levegőt mozgat meg.

    A katalógus a faliaknál engedi csak meg, hogy a rendszer kívülről szívjon és bentre fújjon. A többi esetben kiegyenlített rendszernek kell lennie, azaz vagy mindkét cső bentre van kötve, vagy mindkét cső kintre.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz DUB Inc. #405 üzenetére

    Nekem Drazice OKC 300 NTR/HP van, amiből a "HP" a "heatpump"=hőszivattyú rövidítése.
    Ennek 3,2m2-t ír felületnek.
    Árakról és forgalmazókról nem tudok igazán, mert egy rendszer részeként vettem. Cseh gyártmány.

    250 literes tutira van még, ami NTR/HP kivitel.

    Lehet bele tenni fűtőbetétet is. Vagy 6/4"-ost, vagy amelyiken van flans, oda arra oda valót.

Új hozzászólás Aktív témák