Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz KoVee84 #14126 üzenetére

    "Mi otpnél vettünk fel hitelt, ott nem volt ilyen a szerződésben."
    OTP-nek jelentősen magasabbak a kamatai az összehasonlítás alapján és mégis sok ismerősöm is hozzájuk tódult hitelért. Ha egyszer én ezt megérteném :)

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz darksamu #14146 üzenetére

    Én sem azt mondom, hogy állandóan ugrálni kell a bankok között, sőt én is otp-s voltam 15 évig nagyjából aztán ismerősöm beszélt arról, hogy amikor ő kiváltotta a hitelét, akkor 3 évvel kevesebb lett a futamidő és a havi törlesztője is csökkent. Súlyos összeg volt a hitelkiváltás, mert a kezdeti költségeket is leverték rajta, de mindent figyelembe véve is 2 év után már kevesebb a hátralevő tőketartozása, mint lett volna korábban, annyira nagy a különbség a fizetett kamatban. Na ez elgondolkodtatott és kiszámoltam én is, hogy mekkora egy balek vagyok és mennyivel többet fizetek tulajdonképpen teljesen feleslegesen.
    Sokan nem veszik a fáradtságot és nem számolnak utána, mert azt hiszik, hogy ide vagy oda néhány százalék nem sokat számít, aztán lenne meglepetés, ha valaki kiszámolná nekik :)
    Persze a kényelem hatalmas úr és mindenki érveket keres arra, hogy miért is akar többet fizetni a bankjának, mert mozdulni naggyon nehéz :)
    Egyébként én amikor váltottam, akkor már nem jártam bankfiókban közel 1 éve, mert létezik web bank, de telefonon is el lehet majdnem mindent intézni, amit valamiért web bankban mégsem tudtam. Úgyhogy nekem az teljesen elhanyagolható érv, hogy mert csak munkaidőben tudok bankfiókba menni.
    Tudom, hogy ez reménytelen vita, mert mindenki meg fogja magyarázni, hogy miért szuper okos dolog többet fizetni, akkor is ha van olcsóbb, gyakran sokkal olcsóbb megoldás. Nyilvánvaló az is, hogy pár száz forintért tényleg nem érdemes lépni, de egy combosabb 5-10m hitelnél ezek már nem gombok, amikről beszélünk.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz sakal83 #14214 üzenetére

    Kazán típustól is függ erősen. Nekünk a szerelő azt mondta, hogy erre a junkers típusra még 25 évig lesz alkatrész és ha kell mindent kicserélnek belül úgy, hogy csak a külső doboz marad eredeti. Sajnos ebből lesznek szó szerint gázos helyzetek, mert nálunk is több lakó egészen egyszerűen semmit nem akar a kazánjára költeni. Csak amikor valami hibával leáll akkor hívnak szerelőt, de náluk az éves átnézés vagy nem kritikus hibák javítása teljesen elképzelhetetlen és már én is tudok olyan kazánról a házban, ami a közös szerelőnk szerint nagy gondban lesz és a lakónak nincs pénze a nagyjavításra. Nem tudom mi lesz a megoldás, ha valamelyiknek javíthatatlanul elromlik a kazánja vagy olyan nagy a javítás összege, hogy nem tudja kifizetni és mondjuk pont velünk közös kéményen van.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Mauzes #14743 üzenetére

    Miért kéne előtörleszteni most vagy a közeljövőben? Bevágni a nálam maradt pénzt map+-ba, aztán majd 5 év múlva megnézni, hogy mit lehet vele kezdeni akkor. A kb 2% kamatkülönbözet miatt jobban járok, mintha előtörleszteném, sőt még annál is, mintha fizetném tovább a moratórium alatt. Ezért nem is kérdés, hogy élni kell a moratóriummal és berakni mindent map+-ba.
    Persze ehhez normális kamatozású hitel kell, nem olyan, mint amit a lehúzós bankok adtak.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Csabroncka #14746 üzenetére

    Ha kellően alacsony a hitel kamat, azaz olyan 3%-hoz van közel, akkor megéri. Akinek ennél drágább hitele van az egyrészt ostoba, amiért nem váltotta át másrészt annak már nem biztos, hogy megéri.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Csabroncka #14748 üzenetére

    Mi van? A futamidő felénél nincs 50/50%, ez rossz információ, akárhonnan is vetted. Én sokkal több tőkét fizetek már az elején is, mint kamatot a havi törlesztőben és lassan változnak az arányok hónapról hónapra, de 50/50 az soha nem lesz. Eleve a kamat valami 30%-ról indul és csökken folyamatosan, hogy lenne belőle a törlesztő fele bármikor is?
    Most arról beszélgetünk, ha én jól értem, bár te meg valami egészen másról, hogy a moratórium miatt 9 hónapig nem fizetem a törlesztést és fogom és berakom ezt a pénzt map+-ba és ott kivárom az 5 évet.
    Ezt a helyzetet hasonlítom ahhoz, mintha nem lenne moratórium és a másik varáció, hogy van moratórium de utána januárban előtörlesztek. Mindkettőhöz képest jobban járok.
    Azt meg hagyjuk már, hogy megmagyarázzuk a tehetetlenséget, hogy miért nem lehetett a hitelt kiváltani egy olcsóbbra. Aki nem tette meg, az számolni se tud, erről ez a vélemény vagy csak a saját lustaságát magyarázza valahogy. Meg is fizeti a lustaság árát a bankjának kőkeményen a teljes futamidő alatt.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Mauzes #14751 üzenetére

    Honnan van 3%-os? Onnan van, hogy beszéltem egy közvetítővel és segített kiváltani. Még most is találni, bár azt nem tudom, hogy mennyire nehézkes mostanság hitelt kiváltani, de tavaly egész sor bank adott 3%-on lakáshitelt, akár kiváltásra is. Nekem 10 éves kamatperiódusú van. A folyamat gördülékenyen ment. Vannak költségek, de aki tud számolni az azt is ki tudja számolni, hogy mennyivel jár jobban. Most a moratórium kapcsán mindenki milyen okosan számol, miközben azt nem számolja ki, hogy mennyivel is járna jobban, ha olcsóbb hitelre váltana.
    Tessék: https://www.money.hu/lakashitel
    Tényleg nem a reklám miatt tettem be, csak hogy lehessen csemegézni. Van több ilyen közvetítő, lehet válogatni, bár én elégedett voltam velük, ha engem kérdez bárki. Csak a közjegyzőnek kellett fizetni, de abból is visszakaptam egy részét. A közvetítőnek semmit (bele van építve a 3%-os kamatba a díja) és a bank sem kért a nyitásért semmit. A másik banknál voltak költségek, de sok millióval fogok kevesebbet fizetni az alacsonyabb kamat miatt, bőségesen megtérült.
    Ne legyetek már ennyire lustán tehetetlenek.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Csabroncka #14761 üzenetére

    Ebben az esetben nem így történik. Az állam ad nekem 5 éves futamidőre 4,95% kamatot évente én meg kifizetek a banknak 3%-t. 2% nálam marad. Nem hatalmas összeg ez, de nem is kell érte sokat tenni, csak élni a moratóriummal és berakni map+-ba a nálam maradt összeget. Ha lesz lehetőség 3% feletti kamatra befektetni 5 év múlva, akkor meg nem fogok előtörleszteni, hanem befektetem újra ezt az összeget. A legjobb esetben egészen a hitel lejáratáig tudok találni 3% feletti befektetési lehetőséget.
    Akárhogyan számolom már 5 év után is nyerek ezen még akkor is, ha levonom az összegyűlt kamatot. Ha végig tudom vinni az egész befektetősdit, amíg a hitelem is tart, akkor meg már szemmel is látható lesz a nyereségem.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Csabroncka #15200 üzenetére

    Az a telek érdekes. A belterületbe vonással nem árt óvatosnak lenni, mert tudok olyanról, akinek nem engedték. Minden zártkertet úgy hirdetnek, hogy építésre alkalmas, ami igaz is, csak nem biztos, hogy belterületiként :)
    A belterületbe vonás nem egy egyszerű mutatvány az is biztos. Ha az lenne, akkor miért nem csinálja meg a mostani tulaj és adja drágábban? Igaz ami a hirdetésben van már most is elég drága, beleszámolta a tulaj, hogy ezt a vevő belterületbe vonatja, ami vagy sikerül vagy nem.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz sakal83 #15467 üzenetére

    A 4%-os végig fix hitel az nagyon korrekt ajánlat, nem értem én sem azokat, akiknek ez nem tetszik. Ez 4% thm vagy kamat? Akármelyik is, jó ajánlat.
    Nekem a money.hu intézte a hitelemet, de ott is 4,74%-os thm a legjobb amit listáznak. Lehet, hogy ez egyedi ajánlat volt neked, ha nagy összeget vettél fel. Nagy összeg esetén mondták nekem is, hogy lehet egyedi ajánlatot is kérni, de kevesebbet vettem fel és nem is akartam nagyobb hitelt felvenni.
    Csak kíváncsiságból megnéztem, hogy az OTP meg 8,63%-os THM-el kínálgatja a végig fix 20 éves lakáshitelét :) Versenyképes ajánlat valóban a 4-5%-os ajánlatokkal szemben.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Kobe #15479 üzenetére

    Pontosan, hogy a hosszú időre rögzített kamat az, ami kiszámíthatóvá teszi a hitelt. Az itteni infók alapján meg a neten látható listák (money.hu, bankmonitor) kb 4-5% körüli kamattól vagy akár thmtől már elérhetőek a végig fix, 20 éves hitelek.
    Ez korrekt ajánlat szerintem. Az OTP-s 8,63% kamat az már magas, annyin én se adósodnék el 20 évre, de a 4-5%-ban nem látok hibát.
    A normálisabb bankok 3 év után már engedik az elő vagy végtörlesztést úgy, hogy a kezdeti -elengedett- költségeket már nem verik rád.
    Hitelközvetítőnél elérhető egyszeri ingyenes előtörlesztési lehetőség is 5 év után, mint egyedi kedvezmény. Tehát ha a 4-5%-os kamatszint vállalhatatlanul magas lesz 5 év múlva, akkor lesz lehetőség kiváltani vagy végtörleszteni.
    Tényleg nem értem a problémádat. Van egy fix kamatozású hiteled, havi fix törlesztővel, kiszámíthatóan mindig ugyanannyit kell törlesztened.
    Próbálj meg lakást venni hitel nélkül. Szerinted a mostani árak mellett ez lehetséges olyannak, aki nem vezérigazgatói fizetést kap?
    Az meg, hogy mennyi időre kell felvenni ilyenkor a hitelt, az határozza meg, hogy a fizetésből mekkora törlesztőt lehet megengedni. A 10-15 éves futamidő elég rövid, oda elég magas fizetés is kéne, ami nincs mindenkinek.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Sztenly #15700 üzenetére

    Van köztük egészen jól kinéző és értelmes is. Mást különösebben nem tudok mondani, amiért megérné leszerződni velük. Eddig még mindig saját magam adtam a lakásaimat és ezzel sok milliót megspóroltam. A kényelemnek nagy ára van.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz axioma #16327 üzenetére

    "A kamatperiodus kerdeset engedd el. Legyen fogyasztobarat, az mesterseges szinten tartott, aztan annyi, tok mind1 hogy 10 vagy 35 evig fix "
    Ezt kifejtenéd, hogyan érted? A fogyasztóbarát hiteleket nem ismerem ennyire részletesen. Azt látom csak, hogy a CIB-nél például úgy reklámozzák, hogy fogyasztóbarát 5 éves kamatperiódussal, annak alacsonyabb a kamata is. Aztán van fogyasztóbarát 10 éves kamatperiódussal, annak már kicsit magasabb a kamata.
    Amit te írsz, hogy nem számít a kamatperiódus, csak hogy fogyasztóbarát legyen, de például a CIBnél nem is látok olyan fogyasztóbarát hitelt, aminek ne lenne kamatperiódusa és a kamat is különböző, attól függően, hogy mennyi a kamatperiódus.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Ezekiell #16349 üzenetére

    Igen én is úgy gondolom, hogy inkább bevállalok egy kicsit magasabb kamatot azért, hogy kiszámítható legyen a törlesztésem. Nem akarok azon aggódni, hogy mi lesz 5 év múlva, bár ismerősök szerint ennél magasabb kamatok nem várhatóak. Bankos ismerősömnek sima változó kamatozású hitele van és nem váltja ki hosszabb kamatperiódusra, mert szerinte az a jobb. Annyit látok, hogy én ebbe nem akarok belebonyolódni. Rögzítem 10 évre és akkor nyugodtan alszom.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Mauzes #16496 üzenetére

    Azt sürgősen nézesd meg, mert valahol csőtörésed van vagy okosba a szomszéd rád kötött és onnan tölti a medencéjét, hetente nagyjából.
    Egy viszonylag nagy nyári medencébe megy bele 18 m3 víz, de akkor kb 12 óráig folyik folyamatosan.
    Te meg ennek az ötszörösét fogyasztanád 1 hónap alatt? Akkor kb 60 óráig folyamatosan folyna a víz havonta, fürdés, kézmosás. Teljességgel kizárt. Locsolás is maximum 2-3 m3 a legnagyobb melegben. Feltételezem nem több hektárt öntözöl.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz paavoo #18216 üzenetére

    Én már eljöttem a városból fel a nagyfaluba (pontosabban mellé) vagy 27 éve, szóval nem biztos, hogy mindent pontosan tudok a mostani viszonyokról, de eddig azért ismerősök még olyan konszolidált árakról beszéltek zegen tavaly is.
    Elnézve ezeket a tervrajzokat, 2 gyerekkel kell a 4 szobás, mert ugye az amerikai konyhás nappali az -1 hálószoba tulajdonképpen, akárhogy csűrjük meg csavarjuk. Ráadásul kicsik a hálószobák. Az elég kellemetlen tud lenni a berendezéskor. Sajnos nekem is egyik szobám a házban kicsi, 12 m2 és nekem kellett az összes bútort terveznem meg összeraknom elemekből. Asztalos megcsinálta volna kb az ország éves költségvetésének szemmel látható százalékáért :) vagy mondjuk úgy, hogy 1 negyedévig abból az egy munkából akart volna megélni más munka nélkül és ebben nem voltam partner, úgyhogy inkább magam megoldottam.
    50 millióért egy 3 hálószobás kégli Zegen :Y Olajat találtak újra ott a környéken vagy aranyat és mindenki milliomos lett hirtelen? Ennyiért a pesti agglomerációban, még vállalható távolságra BPtől lehet használt házat kapni, kis szerencsével új ikerházat is és a kereseti viszonyok egészen mások.
    Úgy látom, hogy ott is ki akarják facsarni a csok + babavárós vásárlókat, de nekem ismerőseimnek nincs nagy fizetése ott. Még így az állami támogatásokkal is, hogyan teremt elő ott valaki 30-40-50 milliót?
    Elképesztő ami ebben az országban folyik, komolyan mondom.
    Ideje, hogy beszélgessek zegi ismerősökkel újra, csak ugye covid és már jó régen voltam ott a végeken :) mindenki milliomos lett ott és nem szóltak nekem :) ???

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Detached #19085 üzenetére

    Nem tudom milyen eladókat találsz majd, de gondolj bele, ha te eladnád a lakásodat, akkor ilyen feltételekbe miért is mennél bele?
    Egy hitelbírálat több hét, akár 1 hónap is lehet. Közben jöhet egy másik vevő, aki meg ki tudná fizetni, de el kell zavarni.
    Van még egy szempont, hogy az ingatlanosokat nem érdekli, ha te később visszalépsz, akkor is kérik a díjukat! Szándéknyilatkozat megvolt, viszontlátás. 15 éve még így volt, lehet mostanra megváltozott.
    Az volt az én esetemben, hogy a vevő annyi foglalót se akart adni, amiből az ingatlanost kifizetem. Márpedig ő tartotta a markát. A kérdésemre, hogy ha az eléggé bizonytalan vevő, aki pont ezért akart ilyen kis összeggel foglalózni visszalép végül, akkor mi lesz? Mert akkor nem hozott vevőt. Az a duma jött rá, hogy ő pénzt vissza nem fog adni, hanem majd keres nekem másik vevőt. El tudom képzelni milyen hatékonysággal csinálta volna.
    Illetve még a vevő is elkezdett ebben a helyzetben okoskodni, hogy ha nem kapja meg a hitelt, akkor neki is visszajárna a foglaló.
    Én nem mentem bele. Mondtam neki, hogy mennyit kérek foglalónak és szó sem lehet olyasmiről, ha nincs bankhitel, akkor majd visszaadom, mert egyrészt ki kell fizessem az ingatlanost azonnal, másrészt jöhetne közben igazi vevő, akit, akiket meg el kell hajtsak.
    Miért az eladó viselje annak a kockázatát, hogy a vevő nem lesz hitelképes?
    Esetleg kompromisszumba bele lehet menni, hogy mégse 10% legyen ilyenkor a bukó.
    Meg gondolj arra is, ha az eladó döntene úgy, hogy hát mégis kell neki még mondjuk 1 évig a lakás és nem adná vissza a foglaló dupláját, akkor te mit szólnál ahhoz? Mert rajta kívül álló ok, csúszik az új lakás építése például.
    Mert a foglaló az eladót is kötelezi nem csak a vevőt.
    Persze egyedi megállapodást lehet kötni, semmi nem tiltja, hogy nem foglalót adsz, hanem előleget, ha így megfelel az eladónak. Én nem mennék bele, de ez én vagyok.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Kobe #19549 üzenetére

    Néha belenézek ebbe a fórumba, mert a gyerekemnek kéne majd venni egy lakást és hát olvasgatok, várom a jó beszállási lehetőséget türelmesen :) Nem sürgős, bár ez egy szerencsejáték is, hogy mikor éri meg venni. Sokban egyetértek veled, de óvatos vagyok hihetetlen számomra is, hogy milyen forrásokat képesek az emberek megmozgatni, hogy lakást vegyenek. Most csak így egy kb 3 hónapos történet:
    Ismerősömnek meghalt az édesanyja, gyakorlatilag még el se temették már dobták fel a lakást eladásra úgy, ahogy volt bútorostul. Gyakorlatilag ahogy lement a hagyatéki már írták is a papírokat alá, előtte a vevők foglalózták a lakást. 15. ker 10. emeleti panel, 2 szoba, 27m irányár és annyit mondott, hogy befektető vette meg a bútorokkal együtt, hogy egyből ki tudja adni és nem sokat alkudozott.
    Ami érdekes volt, hogy a befektető nem is bánta, hogy van egy kis ideje a pénzt összeszedni a hagyatékiig, mert több családi kölcsön, személyi kölcsön, babaváró, minden volt ott.
    Annyit mondott a vevőkről, hogy viszonylag kispénzű család, most egy kétgenerációsban laknak a szülőkkel és hát ebből a panel lakásból akarják a szerencséjüket megcsinálni, hogy majd később eladják nagyobb összegért, addig meg a bérlő kifizeti a törlesztéseket vagy valami ilyesmi terv.
    Szóval ami engem úgy elgondolkodtatott, hogy még viszonylag nem jól kereső családok is minden követ megmozgatnak ,ráadásul képesek befektetésre lakást venni ilyen árak mellett.
    Amit még mondott ismerősöm, hogy a házbeli szomszédok szerint, akikkel havonta összefutnak még most is a buszmegállóban azt mondják, hogy gond van a bérlőkkel. Már többször volt kiabálás, mert a bérleti díj miatt volt hajcihő, hogy átütemezést, részletfizetést kértek, majd később megadják. Nem hangzik jól, akármi is volt a pontos történet.
    Gondolom nagyon gyorsan kellett nekik a bérlő, hogy már a következő havi törlesztést abból tudják rendezni és mellé nyúltak.
    Egyetértek veled, hogy ezek a lakásárak teljesen irreálisak a magyar, de akár a pesti emberek jövedelmeihez képest és ez még úgy is igaz, hogy hozzászámolom az állami támogatásokat.
    Amiért viszont gyors változás nem lesz szerintem, hogy látod, minden követ megmozgatnak az emberek, a legutolsó tartalékaikat is képesek beletolni a lakáspiacba.
    Persze ez csak egy ideig fogja tudni tartani az árakat. Ha nem jön valami friss impulzus és az embereknek a mostani gazdasági és támogatási környezetben kéne ezeket a brutális lakásárakat megtartani, akkor egyértelmű, hogy ebből egy katasztrófa lesz, csak idő kérdése.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz axod #19566 üzenetére

    Nem tudom, hogy ez a befektetési lakásvásárlás, lakáskiadás mennyire marad végül jó üzlet, mert bérlő szerintem innentől kevesebb lesz, kiadó lakás meg egyre több. Egyre nyílik az olló, a lakáskiadás aranykorának vége, valószínűleg.
    Nem tudok sajnos minden részletet, nem akartam faggatni erről az ismerősömet, főleg egy ilyen gyász mellett, de azt mondta, hogy volt alku, akkor azzal együtt mondjuk a lakás+illeték+ügyvédi költségek álljon meg 27 millióban. 2 szobás, de kint a pólus centernél, annyira nem vonzó lokáció az, hogy felárral lehessen kiadni, ezért úgy tippelem, hogy a befektetők mondjuk 130e adják ki. Ebből azért lejön, ha adózik esetleg meg az egyéb költségek, üresjárat, 115-120e-nél többel nem számolnék nettóban, ha reálisan kell megközelíteni a témát.
    Na és itt nem értettem, hogy 12x115/27000 az 5%, szóval minek a lakással vesződni?
    A nejem segített, ő jobb a pénzügyekben, hogy ott hibás a gondolkodásom, hogy ebben az esetben a vevők babavárót + hitelt vettek fel. A babaváró később nulla százalékos, ha lesz gyerek, most sem magas kamatozású. A banki hitel meg olyan 3,75%-tól már elérhető, talán kevesebb is, ha jó bankot választ valaki. Feltételezem, hogy nem a legdrágább nagybanknál vették fel a hitelt, bár ki tudja.
    Ez azt jelenti, ahogy a nejem helyesen rámutatott, hogy nekik nem kell 5% hozam, elég 4%, sőt lehet, hogy 3,75% is elég a nullszaldóhoz, amikor a hitel kamatait a bérlő fizeti és ami ezen felül van, azt meg a tőketörlesztésbe adja a bérlő.
    Akkor az még hozzáadódik ehhez, ha valaki bízik a lakás árának a további emelkedésében. Illetve 15-20 év múlva lemegy a hitel része is, tehát végül is egy kis időutazás mellett kijelenthető, hogy kb 7 millió saját pénzből vettek egy lakást. Persze ehhez türelmesnek is kell lenniük meg szerencsésnek, hogy ne sok problémás bérlővel fussanak össze.
    Így nézve végül is van benne logika, de pont ez benne a csapda, hogy manapság már túl sokan beleugrottak ebbe. Ennyi minőségi bérlő nincs, sőt, inkább láthatóan csökken a számuk. A bérlő sem bolond, megvan a 20% önerő vagy 30%. ami minimálisan kell és inkább vesz ő is magának, amíg jók a hitel kamatok. Többet lehet otthonról dolgozni, tudok olyan emberről, aki hazaköltözött emiatt a szüleihez vidékre és gyűjti az önerőt inkább, ahelyett, hogy béreljen. Felesleges is bérelni, heti 1-2 napra van ideiglenes szállása, kis költséggel. Ez mondjuk nem reprezentatív, csak egy ember, akit ismerek, de ha ő megcsinálta, akkor még lehetnek sokan hasonló gondolkodással.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Drizzt #19581 üzenetére

    Feltételezed, hogy minden állandó. Lehet már új főnöke van, lehet a központ mást talál ki, hogy mégis legyen irodai munkavégzés. Ha nincs a munkavállalónak írásos HO szerződése, akkor mire fel legyen öntudatos. Ha tényleg házat vesz a Balatonon és oda leköltözik, akkor vegye már a fáradtságot és harcolja ki a HO szerződést, akkor legyen öntudatos.
    Utána persze azt is lehet módosítani, ha a cég akarja, de olyankor szerintem kérhető kártérítés, bár hogy abba mi fér bele pontosan, nem tudom.
    Azért a vidékre leköltözéssel én azt mondom óvatosan. Most konjunktúra van, de ez nagyon gyorsan átfordulhat és ha valaki nem abszolút pótolhatatlan zseni a munkakörében, akkor egy depresszív gazdasági környezetben nem ő fog diktálni, hogy márpedig ő HO-t akar. A Balatonnál meg értelemszerűen csak szezonális munkák vannak inkább, azok is a vendéglátás témakörben.
    A nagy távolságú ingázásra a magyar utak meg a magyar kocsiállomány se alkalmas. A suzukikat nem arra gyártják, hogy napi 150-200km-t belerakjon valaki. A németek, akik nagy távolságról járnak be autópályán, ők valami komolyabb autóval csinálják, tipikusan. Nyilván vannak kivételek, de én már biztonsági megfontolásból is inkább egy nagyobb autót választanék ilyenkor, azt meg megvenni és üzemeltetni egy kisebb vagyon.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Ijk #20685 üzenetére

    Egy időben a szocpol miatt volt mánia a félszoba, hogy beleférjenek a még nem luxus lakás kategóriába. Volt olyan ház, amelyikben a tetőtér papíron 1 szoba volt + hatalmas fürdő + 10m2 feletti wc, meg talán még gardób persze miután megvásároltad, 3 normális méretű szobát is ki lehetett ott alakítani :) Ugyanis a falak osb-ből voltak, annyi, hogy áram kiépítése lett volna problémás meg a világítás. Az építő azt magyarázta, hogy így szocpol kompatibilis, de mégis átalakítható több szobás "luxus" házra.

    Azt olvastam vagy talán mondták valamelyik ingatlanos videóban, hogy a szobaszám a fontos mostanában és a szoba méret meg az ingatlan méret másodlagos a vásárlóknak. Persze nyilván az ár a legelső szempont.
    Ez a tömegigény, persze van, aki normális méretű szobákra vágyik, én is. Ők, mi vagyunk a speciális réteg igény jelenleg.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz #41635072 #21999 üzenetére

    "Havi törlesztője 202E ha 20 éves a hitel."
    Durva számok ezek és tutira nem egy havi 3m bruttó + éves prémiumot kereső vezérigazgató a történet hőse, hanem olyan valaki, aki ott rezeg a bérlőnek minden hónapban, hogy fizesse már a 150e -t mert kell a havi törlesztő miatt neki is.
    Eleve hitelt úgy szabadna csak felvenni, hogy 1, de inkább 2 éves törlesztő legyen könnyen hozzáférhető tartalékban közben. Lehetőleg azonnal, de ha nem, akkor nagyon gyorsan felépíteni ezt a tartalékot. Az előre látható és nem látható kockázatok miatt, ugyanis egy ilyen kötelezvény, hogy valaki 20 évig mindig pontosan befizet ekkora összeget komoly kockázat.
    Csak két példa, amikkel én találkoztam. Jó ismerősöm 8 hónapra dölt ki egészségügyi okokból, pont mikor a nagyobbik gyereke is éppen kezdte az egyetemet. Lakáshitel + autóhitel + még valami hitel. Neki viszont volt biztosítása is meg tartaléka is és csak így tudták átvészelni.
    A másik meg, hogy tudnék mondani több lakáskiadót, akik már akkor pénzavarba kerültek és kerülnek, ha nem jön szinte azonnal bérlő a korábbi helyett, ha az elmegy.
    2 évtizedre bevállalni, hogy bármi jöhet, akkor is fizetni kell.
    Értem, hogy általában mindig van valami megoldás és ritka, amikor tényleg nagy bajba kerül a hiteles, de láthatóan sok ember ilyenekbe egyáltalán nem gondol bele.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    Egy kérdés, hátha valaki tudja a választ. Beszéltem egy telek tulajdonossal, aki most minősíti belterületnek. Én úgy tudtam, hogy 10 évig nagyon magas illetékkel sújtják eladáskor, de az eladó azt magyarázza, hogy már nincs ilyen. Nyilván a vételárban lenne különbség, illetve teljes áron nem is érdekelne. A telekkel az a baj, hogy nem termel hasznot, mint mondjuk egy lakás vagy garázs kiadás, csak az árnövekedés van, ami ráadásul csak akkor hoz(na) tiszta hasznot, ha infláció felett drágulna. Most 6,6%-ra lehet pénzt berakni, tehát ezt kéne megvernie a teleknek árnövekedéssel, ami erősen kérdéses. Teljes áron emiatt nem is venném meg, de lenne lehetőség "okosba" megvenni, akkor érdekelne, nyilván a megálmadott ár alatt jóval, tekintettel az illetékre.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz axioma #23279 üzenetére

    Most van időm, vissza olvasgattam. Ezek már reálisabb gázfogyasztási adatok, amiket mondasz. Más fórumokban csak nézek, pl kiszámoló, hogy bedobálnak ilyen 600m3 éves fogyasztást 150 m2-re. Persze lehet, hogy valami hiper szuper passzív ház, nem tudom, de én ezeket a rekord alacsony fogyasztásokat nehezen tudom elhinni.
    Nekem 2000-2200 m3 gáz fogy, azzal meg a fűtés meg a melegvíz, főzés. Attól függően, hogy milyen kemény volt a tél. A ház 115 m2 teljesen fűtött + 25 m2 garázs minimálisan fűtött. A födémen van 15 cm közetgyapot, a garázst kivéve, mert ott most még dobozok vannak. A ház máshol nem szigetelt, de 38 cm-es blokkból készült. Az a gond, hogy még a mostani árakon sem térülne meg a szigetelés, ha le tudom vinni az éves fogyasztást a támogatott szintre. Egyszerű matek ez, 2-3 millió lenne legalább a falazat meg a lábazat szigetelése, 3-4m ha nyílászárót is cserélek. Akik ezeket megtették a környéken, ők ilyen 20-40%-os csökkenés mondtak a gázfogyasztásban. Nekem olyan 220-240e-be kerül a fűtés évente, de ezen lehetne spórolni, meg fogunk is, mert túl sokáig van 22,5 fok. A lényeg, hogy ha a legeslegoptimálisabb megtérülést veszem és a 40%-ot, akkor durván 100e forint lesz, amit megtakarítok. 1 millió forint meg jelenleg kamatban tud hozni 66e-t és ahogy írtam, sok millióba kerülne. Egyszerüen ráfizetés a szigetelés. Tudom, persze a jövőben nem tudni milyen árak jönnek, de a matek akkor is ezt mondja jelenleg.
    Idénre már berendeltem 1 tonna fabrikettet, de ott is mintha megőrült volna mindenki, a cég nagy könyörgés után mégse törölte a megrendelésemet, de azt mondta a manus, hogy csak azért, mert már leszervezett egy fuvart a mi környékünkre és arra feldobják, egyébként mindent töröl, ugyanis nem bírnak annyit gyártani, mint amennyi megrendelésük van. Gondolom árat is akarnak emelni majd, pedig rohadt drága már így is. 130e forint 960kg fabrikett, házhoz hozva. 2009-ben ez 38e forint volt.
    Annyi fabrikettet akarok használni, hogy levigyem 1700 m3-re az éves fogyasztást, többet nem, mert nagyon drága. Ennek ellenére olyan durva az igény rá, hogy nem mertem az előkertben hagyni, ahova lerakta a teherautó, hanem még aznap behordtam a garázsba az összeset :) ugyanis vagy öten kérdezték, többen megálltak kocsival, hogy hol vettem. mondom, ezért még be is törnek éjszaka, ha ott hagyom :)

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Dorian #23325 üzenetére

    nem számoltam el, hiszen leírtam, hogy berendeltem 1 raklap, 960kg fabrikettet :) Amikor még megérte fával/kandalló szénnel fűteni, akkor nekem is 600-900m3 gáz fogyott csak évente, de pluszban a fabrikett is.
    Az 1 raklap fabrikett szerintem kivált kb 500m3 gázt (gáz 1m3 = 36 Mj, fabrikett 1 kg kb 16-18 Mj), de van még maradék kandalló szenem is 3 mázsa, úgyhogy idénre ez elég lesz. Ha enyhe lesz a tél, akkor kb a fele fog elfogyni a fabrikettnek. Ami a gond a fafűtéssel, hogy nagyon nehéz a hőmérsékletet kordában tartani, úgyhogy lehet, hogy valamival több fogy majd belőle, mint ahogy a sima gáz-fabrikett energia tartalom indokolná. Ha kemény tél lesz, akkor lehetséges, hogy nagy része elfogy a fabrikettnek, de a gázfogyasztásomat vissza fogom szorítani 1700 m3-re mindenképpen.
    Meg nyilván ezen felül át fogjuk gondolni a fűtési stratégiát és ha nem muszáj az egész házban indokolatlanul tartani a 22,5 fokot, akkor tudom szabályozni helységenként. ettől mondjuk túl nagy megtakarítást nem várok, de van ebben tartalék olyan tippre 100-200 m3 gázfogyasztás.
    Ami miatt aggódhatok, ha a kormányunk módosítja a feltételeket, akár ha leviszik a támogatott szintet, akkor nyilván növelem a fa fogyasztást. Gondolom lehet még rendelni fabrikettet később is, bár hogy milyen áron, az jó kérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz sakal83 #23327 üzenetére

    Igen, persze, én is tudom, hogy még a nyugdíjas korom előtt le fogom szigetelni a házat. Nem a matek miatt, mert ha csak azt nézném, akkor nem éri meg, de amiatt, mert nyugdíjból nem fogok tudni reagálni egy hasonló vagy még durvább sokkhatásra, mint amit most élünk meg.
    A födémmel is akarok valami kezdeni, mert le akarom valahogy takarni a kőzetgyapotot. A jelenlegi szigetelést is én tettem le és lenne valóban értelme a duplázásnak, csak még nem találtam erre megoldást, hogy hogyan takarjam le. Nincs térdfal csak egy kb 30cm-es gerendázat körben, de végül is okés lenne. Csak le kéne valahogy takarnom, mert ezek a gyapotok, közet, üveg, idővel porlanak. Szakik meg nyilván tolják nekem a méregdrága megoldásokat, azok felejtősek, hogy csináljak neki deszkákból meg osb lapokból fedést. OK, persze, csak amilyen áron ezek az anyagok forognak, meg a szakik díjai, nem vagyok én krőzus.
    Talán párazáró fóliával vagy vannak préselt kőzetgyapot táblák és azokat rátenném, csak a súly meg lenyomja idővel. Na mindegy ez nagyon off már.
    A lényeg, hogy le fogom szigetelni, de talán nem kell vele sietnem. Abban is bízom, hogy előbb-utóbb jön majd erre valami értelmes pályázat, akár úniós pénz, bár az únióval most fasírtban vagyunk.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz axioma #23329 üzenetére

    :R jogos, mindig keverem melyik megy alulra és felülre :) a porral sajnos nem tudok mit csinálni, poros vidék ez, homokos a talaj

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz whited #28813 üzenetére

    Én mindig ott akadok el a lakásvásárlás ás kiadás történetben, hogy számolok és mondjuk nézzük a te esetedet, rálocsolsz 30m-t mondjuk egy derekas alku után, de ez csak a vételár. Illeték, ügyvéd, esetleg berendezni. Utána 150k bevételt vársz, ami bruttóban 1,8m, adózól vagy nem a te dolgod, de valamiféle költségeid biztosan lesznek, esetleg néha üresjárat is becsúszik, mert azért ez a bérleti díj skálán az átlag felett van. Számolok mondjuk évi 1,5m tiszta bevétellel, ami 5%.

    Azt én is tudom, hogy a lakásárak sokat mentek fel az utóbbi 10 évben, van is befektetési kéglim még a "békebeli" beszerzésből, de emiatt azt is tudom, hogy pl nálunk egy kazáncsere 0,5-1m között lesz, kémény bélelés se lesz olcsó a társasházban. Jött már villanyszerelő, egy kisebb vagyont elvitt, mint minden szaki, aki megjelenik. Amit tudok megcsinálok magam, festést például. Nem mondom, hogy profi munka, de nem is csúnya.

    Van olyan ismerősöm, aki kiad egy lakást itt ugyanebben a társasházban és a wc ülőkét nem tudja maga felszerelni/cserélni. Szakit kellett hívnia, mert a bérlő természetesen szintén nem ért hozzá, 21 éves srác, látásból ismerem. Arról sokat tud mesélni, hogy milyen játékot tolt éppen, meg hogy kell egy új videokártya és milyen legyen, de egy csöpögő csap, eltört wc ülőke, de még csak olyan dolog is, hogy a radiátorok légtelenítése, mind a tulajon, mind ezen a srácon kifog. Általánosítani nem lehet, de az én bérlőim is hasonlóak, egy sima belső ajtó kilincset nem tudtak kicserélni, csak néztek bambán. Szóval nem tudom, te melyik típus vagy, nincs azzal semmi gond, ha valaki nem tud még egyszerű dolgokat se megjavítani, csak számolni kell vele, mert a mesterek iszonyat mennyit elkérnek.

    Tudom, persze lehet vitázni a bérlővel, hogy mi fér bele a kisebb javításba és mi nem, de amikor 20-25e alatt nem jön ki a szaki, azért arra már nehéz azt mondani, hogy apróság.

    10 éve normális áron voltak a kéglik, de nem voltak aranybányák, legalábbis nem úgy nézett ki. Ha nincs az árnövekedés, akkor tisztességesen, kb az állampapírok szintje körül hoztak. Az áremelkedéssel már más a helyzet, ott már jobban teljesítő részvények szintjén vannak, de nagyon komoly kérdés, hogy vajon erről az árszintről elképzelhető-e bármilyen további "szárnyalás". Jós nem vagyok, csak a tippemet tudnám mondani, hogy szerintem nehezen. Ez se baj, a bérleti díj bejön, de 5% körüli összeg, amiért cserébe vállalsz a lakással és a kiadással kockázatokat és nem teljesen passzív jövedelem. a Covid alatt ismerősök győzködtek, hogy vegyek én is kéglit, egyébként jó áron pörögtek a külső kerületekben, 25 alatt lehetett 2 szobás panelt venni és mostanra 40-45-re ment fel. Én vettem inkább komolyabb összegért MOL részvényt, ami kb 80%-al ment fel és már a harmadik év, hogy kiemelkedő osztalékot ad. Egészen biztosan jóval előrébb vagyok, mintha egy kéglit vettem volna akkor.

    Csak pár megfontolást akartam leírni, hogy tulajdonképpen, ami biztos neked az 5% hozam, ezen felül vagy lesz vagy nem lesz. Talán azt kizárhatjuk, hogy veszítesz rajta az eladáskor, de teljesen kizárni azért ezt se lehet. Ha hitelre veszed, akkor meg 10-15-20 évig nem lesz rajta tulajdonképpen haszon és az alatt tényleg bármi megtörténhet. közben minden kockázat a tied és fizeted a banknak a kamatot, a bérlőd meg kamatszint (kb 7,5%) alatt bérli tőled a kéglit. :)

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz VMatteo #28819 üzenetére

    Nézd, én nem vagyok a lakásvásárlás ellen, mint befektetés, ha kijön a matek. Persze amikor matekot mondok, abban van egy csomó feltételezés. Nekem is van egy kéglim, gondolkodtam rajta, hogy elpattintom 2019-ben 40m-ért, amikor bejött az állampapír plusz, ami 5% kamatot adott volna 5 évre, mert nem hozott ennyit a kégli kiadás és úgy gondoltam, hogy az árak erős emelkedése után egy kiszállópont lehet. Más szempontok döntöttek, családban marad a kégli, a lányomé lesz majd. Ő most 8 éves, addig meg kiadjuk.

    Igen, tudom, most jön azzal mindenki, hogy demennyivel felment azóta a kégli ára, tehát mekkora hülye lettem volna. Jelzem, ez a típus, 2 szobás tégla, előtte se volt olcsó és 10m-nál kevesebbet ment fel azóta. Most nem az álomárakat írom, amiket egyesek megálmodnak, hanem alku után tippre egy hasonló kégli eladását ismerve. Persze azt nem tudhatom, hogy a tulaj egy ilyen felszínes csevejben kifejtette-e az igazság minden rétegét :) ha érted mire gondolok, hogy lehet lealkudták neki keményen, de ő meg előadta a hőst, aki 65m-t kapott egy 60m2-re angyalföldön. Mindegy, nem tűnik irreálisnak, ahogy az se, hogy én el tudnám pattintani 50-ért az 50m2 lakást, mondjuk nem gondolkodom eladáson, jó ez így ahogy van.

    Akkor nézzük a matekot, a 40m, ha betoltam volna MOL részvénybe a covid alatt, akkor most lenne kb 70m + 11m osztalék a 3 év alatt. Igen, tudom, részvény, kockázatos, de én nem féltem OTP-t se venni 9000 alatt és most őszinte a mosolyom, főleg, hogy a haszon egy szép részét már reáliztám az OTP-n. Magamat ismerve kivártam volna a MOL vásárlással is, tehát abszolút reális a forgatókönyv, hogy a covid alatt vettem volna.

    Nyilván részvény és ingatlan nem éppen egymás alternatívái, az egyik nagyjából biztonságos befektetés, a másik magasabb kockázatú, ezt is elismerem, ezért nézzük meg azt, ha csak állampapírt vettem volna. Évi 4%-t az is kipréselt volna magából az elején, utána ennél is többet. A kiadás nem hozott ennyit és most is többet hozna az állampapír, még akkor is, ha a 40-el számolok, nem a mostani kb 50m árral.

    Felmerült egy olyan lehetőség is, hogy betolom a 40m-t vagy annak nagy részét a lányom babakötvényébe. Idén a bent levő 12m hozott neki 2,1m-t :) 40m-ra csak idén (tavaly dec) kapott volna 7 milliót. Illetve többet, mert a korábbi évek hozama is rárakódik a tőkerészre, de annak most nem akarok utána nézni, hogy előtt években mennyit hozott a babakötvény.

    Ez egy fogós kérdés, hogy mivel jár majd jobban, ha lenne neki 10 év múlva a babakötvényben nem tudom, tippelek csak 80m forintja vagy ha kap egy kéglit, ami most 50m-t ér plusz kap valamennyit mondjuk 10m-t a lakáskiadás után babakötvényben, de ezek kb tippek, hogy 10 év múlva mennyi lesz. Nyilván ez se almát az almához összehasonlítás, mert a lakáskiadás bevételét csak részben tolom be neki a babakötvényébe, illetve a kégli nem tudom, hogy a nevére kerül-e vagy hogyan fogjuk megoldani. Nem biztos, hogy érdemes a nevére rakni, az első lakásvásárlás mindenféle támogatása miatt. Ekkor viszont lehet azt mondani, hogy a pénz az övé, a lakást meg csak használja majd, bármit történhet közben. Lehet, hogy olyan helyzetbe kerülök, hogy mégsem tudom neki odaadni a kéglit, mert muszáj azt a pénzt is felhasználni. Erre kicsi az esély, de nem lehetetlen.

    Persze tudom, ez mind mi lett volna ha és nem azt akarom ebből kihozni bármit is megbántam volna, csak azt kell látni, hogy még a nagy lakáslufi is lehet relatív és tágítani kell a nézőpontot.

    Ha hosszú lett, elnézést kérek, szeretem ezt a lakásbefektetés témát körül járni, többféle szempontból. Szívesen meghallgatom mások nézőpontját is, főleg ha tapasztalaton alapul. Én se vetem el, hogy még egy kéglit vegyek befektetésnek, de jelenleg olyan irreális árak vannak és amikor a bérleti díj a kamatszint alatt van, akkor másban nem lehet bízni, mint a lakásárak további dinamikus emelkedése. Ebben én nagyon szkeptikus vagyok, egyszerűen látom, hogy a jövedelmek nem nőnek nemhogy ilyen tempóban, de még az inflációt se bírja a környezetem és én se kompenzálni, illetve a népességfogyás most már itt van nagyon közel és durván beindul a korfa alapján. Beláthatatlan, hogy mit okoz, de meglepődnék, ha a népességfogyás felverné az árakat.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz Tapsi #29040 üzenetére

    egy rokonom dolgozott alumínium üzemben még az átkosban. Egyész életében ott volt, de később már irodában, nem a gyártásban. A 90-es évek elején ment nyugdíjba, viszonylag fiatalon, már a mostani lehetőségekhez képest. Egyszer sétáltunk Fehérvár utcáin, mentünk a kedvenc vacsorázó helyére és közben több volt kollégájával összefutottunk. Mondta, hogy a vállalat sok embernek szerzett ott lakást az akkor épült panelekben. Más témájuk nem is volt, hogy ez is meghalt, azt is meghalt. 60 körüli emberekről beszélünk, bár mondtak fiatalabbat is. Ez kb 1-2 hónap termése volt, nagyjából annyi ideje találkozott velük, de szép idő volt, kora tavasz és sokan kijöttek sétálni, talán ez is belejátszott.

    A rokonom a 60-as évei elején halt meg, de legalább pár évet lehetett nyugdíjas. Ennyi jutott neki. A volt kollégái jó része tüdő, egyéb, mindenféle betegségekben már mind elmentek. Ő is félt a korai haláltól, nem alaptalanul sajnos.

    Talán manapság már komolyabban az egészség biztosítást, de bizony vannak termékek és gyártási folyamatok, amik megrövidítik az emberi életet. Igaz, ez nem reprezentatív, csak egy személyes tapasztalat.

Új hozzászólás Aktív témák