Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fireman123

    őstag

    válasz KMT #1075 üzenetére

    Éves szinten kell összegezni a kiadásokat és a bevételeket is. Az adott évben amennyiért vettél kriptót összesen az a kiadás, amennyit fiatra váltottál összesen az a bevétel. Az egyszerűség kedvéért: kiadásod 1100 euro, a bevételed 100 euro, 1100-100=1000 euro kiadásod (költséged) van az idei évben, ezt majd beírod a 2021-es év adóbevallásába és így ezt a mínuszt tovább görgetheted a következő évre és szembe állíthatod majd a következő év bevételével. (max. a következő 2 évre lehet átvinni a mínuszt)
    Annyiban azért bonyolultabb a helyzet, hogy nem euróban kell az összegzéseket elvégezni, hanem mindig az adott napi MNB forint árfolyammal kiszámolni minden egyes fiatból kriptó vételt és minden egyes fiatra váltást, és ezek különbsége adja meg, hogy plusszban leszel-e (ekkor adózol 15%-ot, vagy mínuszban leszel, ekkor viszed tovább a következő évre, de lényeges, hogy a mínuszt is rögzíteni kell az adóbevallásban, csak akkor viheted tovább.

    [ Szerkesztve ]

  • xerobyte

    aktív tag

    válasz KMT #1176 üzenetére

    Egyet értek teljesen, csak egyet hátralépve a szabadelvűbb énemet az zavarja, hogy pontosan miért is kell adózni a kriptoVALUTA tartásért? :)

  • fireman123

    őstag

    válasz KMT #1218 üzenetére

    Szvsz azzal nem tudsz mit kezdeni, bevételed nem lesz belőle tehát az adóalapot nem növeli, költségkénti elszámolása is kérdéses, mivel a fiatról kriptóra történő váltást (amennyiben a tőzsdén váltottad) nem tudod igazolni és átszámolni MNB aznapi árfolyamon ft-ra, (pl. a banki euró beutalás bizonylata ehhez kevés mert azzal nem igazolod a kriptó vételt, azt meg főleg nem, hogy melyik napon milyen ft/euro árfolyamon vetted)....kivéve ha közvetlenül ft-ért vetted a kriptót pl. kártyával, ezesetben elszámolhatod költségként (veszteségként), mert azt tudod igazolni hogy belépték a "fekete dobozba.".

    [ Szerkesztve ]

  • Frozen

    őstag

    válasz KMT #1220 üzenetére

    Azért teljesen vicc,hogy bárkinek is kell számolgatni. Miért nincs erre egy program vagy a tözsdéken miért nem úgy töltöd már le a tranzakciókat,hogy ez fel van tüntetve.
    Most gondolj bele aki tradel bottal vagy csak hétvégente erre fekszik rá az utána 1 év múlva mikorra fogja tudni az összes dolgát kiszámolni egyenként ? :W . Szóval aki ezt kitalálta sem 100%-os

    Ha már tisztogatod a topikot akkor másokat is kellene fegyelmezni,főleg a rendszeres offolokat......Nem csak bizonyos embereket.

  • nimmrody

    tag

    válasz KMT #1226 üzenetére

    Rendben koszi.

    De igy akkor osszevonhato kesobb?

    Pl 2020 ban betettem 3 millio forintot. Amit most 2023 ban beirok a 164.-sor a cellaba.

    Ok ez akkor veszteseg.

    Evekig nem nyulok hozza nem valtok vissza majd 2024 ben pl kiveszek 5 millio forintot amit 2025 ben leadoznek.

    De igy akkor nem az 5 millio utan adozok hanem az 5 minusz 3 azaz a 2 profit utan?
    Figyelembe lesz veve az elozo evekkel ez elott bevallott befizetes? (Veszteseg) ?

    Igy mukodik ez a lenyege?

    Koszi szepen.

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz KMT #1263 üzenetére

    Szerintem a befizetés megítélése is a kérdéshez tartozik, igen, bár áttételesen, és ugyanúgy eldöntendő, és koránt sem egyértelmű, mint a kiutalás kérdése. Ebben a szabályozás a különböző kommentárokkal együtt szerintem nem egyértelmű, nem elég pontos.

    Simán elképzőlehetőnek tartom, hogy amit a bankszámládról kiutalsz a Binance-re már kiadásként értelmezhető akkor is, ha abból első körben USD egyenleged lesz (akár lehetne más is), mert onnantól abszolút nem követhető, hogy mi fog történni azzal az egyenleggel, hiszen "bekerült a kriptovilágba". Nehezen tudnék az ellen érvelni, hogy a Binancen lévő egyenleg nem a kriptovilág része. Az ott lévő egyenleg nem osztja a kriptóban lévő egyenleg sorsát? Kárpótol valaki, ha BTC egyenleg vész el, mert mondjuk bedől a tőzsde? Kárpótol valaki, ha USD egyenleg vész el, mert mondjuk bedől a tőzsde? A valós bankrendszerben van betétbiztosítás, ezért gondolom, hogy itt azért minőségi különbség van.

    Ha már az egész szabályozás erre épül, szerencsésebb lenne, ha meg lenne határozva, mi a kriptovilág határa.

    A te példádban adókötelezettség (szerintem) azért nem keletkezhet, mert nem volt kriptoeszközzel végrehajtott ügylet. Emiatt nem annyira tartozik ide, szerintem, és nem annyira szemléletes példa. Most itt az a téma, hogy ha volt ilyen kripto-ügylet, AKKOR a befizetés/kiutalás minek minősül.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák