Új hozzászólás Aktív témák

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz fireman123 #941 üzenetére

    Sziasztok!

    Olvasgatom a topikot, és ezen a régebbi hozzászóláson megakadt szemem.

    Az érdekel, hogy ebben a kérdésben azóta látunk-e tisztábban, az eltelt időben volt ebben új tapasztalat?

    Mi minősül a gyakorlatban "nem kriptoeszköz formájában vagyoni értéket szerez" kategóriának?

    Itt konkrétan arra gondolok, hogy egy brókeroldalon, tőzsdén (Coinbase, Binance, stb.) belül vált át valaki kripto-EUR, USD párban az már bevétel-e, vagy kizárólag a kiutalás (withdraw).

    Álláspontom szerint itt csak a withdraw jöhet szóba, ha pénzmozgásról van szó (vagy kártyás vásárlás ugye), mivel a brókeroldalon nyilvántartott "pénz" az nem valódi FIAT, hanem virtuálisan nyilvántartott érték, amihez neked ugyan jogod van, de az egészen addig követelés marad, amíg ezzel a jogoddal nem élsz, tehát nem utalod ki. Ezt erősíti, hogy a "joggal való élésnek" külön költsége is van. Egészen addig, amíg ez nem történik meg, ez nem FIAT valuta, csak FIAT valuta értékén számított követelés, hiszen ezt a "pénzt" semmilyen módon nem tudod áruk, szolgáltatások megvásárlásra fordítani KÖZVETLENÜL, tehát nem fizetőeszköz.

    Ebben több forrás sem egyértelmű, de erősíti az értelmezésemet több elszórt szövegrész, nyilatkozat is. Az viszont jó lenne, ha ebben világos útmutatás lenne valahol.

    A 21SZJA kitöltési útmutató ezt rögzíti:
    "Adóköteles ügylet csak akkor keletkezik, ha a kriptoeszköz kikerül a kriptovilágból, mindaddig amíg kriptoeszköz kriptoeszközre váltódik át, az ügylet adómentes."

    Ez az ún. blackbox elv, ami azért ellentmondásos mert pl. egy BTC-USD eladás Binancen nem szűk értelemben véve kriptoeszközre átváltás ugyan, de nem is "kerül ki a kriptovilágból". A kriptovilágból akkor kerül ki az összeg, ha már nem a Binance tartja nyilván, hanem egy bank, vagy készpénzben jelenik meg (vagy szolgáltatásként, de az egyszerűség kedvéért ezt most hagyjuk).

    Úgyszintén "realizált bevételről" ír az útmutató, kérdés, hogy a "realizált" mit jelent? A valós pénzügyi rendszerben, tehát banknál nem megjelenő USD az "realizálás"? Véleményem szerint nem.

    Ebben a Fireside Chat-es beszélgetés sem segített, erről konkrétan nem volt szó, ugyanakkor ott is elhangzott, hogy pl. token vásárlása esetén az számít, ha a jogot ténylegesen gyakorlod. Ennek analógiájára, ha nem utalod ki a dollárt, akkor azt a jogot, hogy azt birtokba vedd, nem gyakoroltad, ha a brókeroldal, tőzsde felületén marad nyilvántartva, tehát nem realizáltál bevételt.

    Érdekel, hogy ebben mit gondoltok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák