Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lacerta

    aktív tag

    válasz Fall-N #277852 üzenetére

    Köszi, ez megnyugtat! :R

    Na meg a szerszám nyelének a hossza is szorosan összefügg a nyomatékkal.
    Anno én azt tanultam, hogy a méretes kéziszerszámok nyele ( pl. villáskulcs, imbuszkulcs ) méretezett, olyan hosszú, hogy érzéssel meghúzva ne tudd tönkretenni a csavarkötést.

    Hivatalosan az ipari csapágy az zárt, mélyhornyú csapágy (van nem zárt is, az angol cartridge azaz magyarul golyóskosaras. Hasonlóan néz ki, csak nem tömített). Nem tudom miért lett ez a hétköznapi neve, illetve sejtem. Biztos gondolták, hogy "ipari körülmények között" is jól teljesít. Érdekes módon az angol 'sealed cartridge' sokkal kifejezőbb.
    Nem egészen.
    Az ipari csapágy az azért ipari, mert szabványos. Katalógusból választható, adott méretsor szerint, és az egyes gyártók termékei csereszabatosak.
    Ipari csapágyból létezik nyitott, porvédős és tömített kivitel. Utóbbiból egy, vagy kétoldalas egyaránt.
    A golyókosár nem függvénye annak, hogy ipari kivitelű-e egy csapágy, vagy hogy zárt-e?
    A kosárszerkezet lényege, hogy a nem széteső csapágyakat összeszerelhetővé tegye, illetve a gördülőelemeket ( golyókat vagy görgőket ) bebevezesse a terhelt zónába működés közben. Így kisebb a csapágy súrlódása ( mivel nem a golyók/görgők tolják egymást ), viszont a terhelhetősége is ( mert kevesebb fér el ).
    Ahol maximális terhelhetőségre kell törekedni, ott ipari csapágyaknál is léteznek kosár nélküli kivitelűek.

Új hozzászólás Aktív témák