Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csiktor

    tag

    válasz Gondwana #7506 üzenetére

    Itt van egy kellemes méretű és teljesítményű szett. Viszont sajnos még nagyon nem éri meg.

    Én is régóta gondolkozom ilyenen, de egyelőre sokkal gazdaságosabb a meglévő 220 V hálózatot használni és fizetni a villanyszámlát. Ha "valahogy" sikerül esetleg ilyen rendszert szerezni otthonra, akkor el tudom képzelni, hogy kisebb fogyasztókat (telefon, ipod, és akár laptop) töltsön és használható legyen. Viszont ilyen áron sajnos egyelőre nem éri meg. (Persze minden relatív: van ahol/akinek/amikor megéri).

    A feszültség ESIK, az áram pedig FOLYIK!

  • lapa

    veterán

    válasz Gondwana #7506 üzenetére

    röviden (=hosszan) összefoglalva van x W teljesítményű paneled, attól lemegy a 10mm2 draut a töltésvezérlőbe, onnan draut sok ólomakksiba. egy 130W maximális teljesítményű tábla (ez télen v. nyáron kristálytiszta időben merőleges beesésnél) meg a 2-300Ah akksi meg egy kis szélkerék meg a vezérlő saccra fél milla. nevezhetjük kezdőcsomagnak, fix költség. ugye az akksikat x ciklus után cseréled, tehát még több lóvé. lehet egyébként pályázni, 30%-ot visszakapsz.

    hangsúlyozom, hogy nekem jelenleg ebből a vezeték van csak meg, szóval vak vezet világtalant.

    a teljesítmény egyértelműen gyíkfing, tudom. azt is tudom viszont, hogy el kell indulni valahol, és a fenti teljesítmény megduplázása (még egy 130W panel) már "csak" 130-150e.

    és hogy miért szenvedek a 12v-tal? mert egy rendes szinuszos inverter ehhez még vagy 150e forint, és van 2 felesleges konverziód, ezernyi alultervezett kínai kondival meg ilyenekkel. a 12v-tal ki tudom hajtani a ledes világítást a lakásban (esetleg a ledes topikban láthatsz brutál szárnypróbálgatásokat), meg minden híradástechnikát, elemtöltőt, mozgásérzékelőt, telefontöltőt, stb.

    hogy mennyire lesz elég a teljesítmény? nem sokra. főleg, hogy a noti meg a router folyamatosan megy. de ha megnézed a számokat látható, hogy a 25 + 6w simán kihozható lenne 12 + 4w-ból, ami 15w különbség, 7/24-ben. ez csaknem fedezné a lakás világítását (konyha 10w, nappali 30w, gyerekszoba 40w, kint 15w).

    szóval marhára nem mindegy. az ilyen szutyi adapterek csinálnak 70% hatásfokot, elég bénácska. ha mindent összeadsz elég komolyak a konverziós veszteségek.

    ja, a legolcsóbb (30-40e) töltésvezérlő kivezérel 2 x 15A-t akár, ez nagyjából a büdzsének megfelel. amikor meg elfogy a szufla, akkor egyszerű figyelő elektronika átnyomja az egészet egy FSP Zen PC tápra. az is elég egyenes jelet ad.

    leginkább elvi jelentősége van a dolognak, az elektromos áram egy igazságos világban annyiba kéne kerüljön, amennyibe a megújulóval megtermelése kerül. mi meg csak szórjuk, mintha kötelező lenne. érted egy konzol idle megeszik 170w-ot, vagy ha tévézek 130w + 26w az erőlködő. ehelyett egy usb-s tunerrel meg fülessel 25w-on belül megvagyok, csak megfelelően el kell helyezni a képernyőt.

    persze a nagyfogyasztókkal semmitse tudok kezdeni. a kommersz megoldás ugye az lenne, hogy x milla napelemre, y milla akksira ésvagy z milla töb kw szinusz inverterre "és akkor ezt megszorozzuk 1,5-tel, hogy a veszteségeket fedjük". ez nekem bűzlik, meg hát nem is megfizethető. ebben a 12v mókában az egyetlen, amire figyelni kell a kábelek, de ha az ember nem univerzális "minden sarokba 220v dugalj" rendszert csinál, hanem a berendezésekhez specifikusan vezeti a kraftot, akkor nem kell 50 tonna réz hozzá. nekem mondjuk 100m 10mm2 meg 20-30m 2,5mm2 betápokkal le van fedve minden (panel meg akksi is), max teljesítményfelvételnél 5% veszteség alatt. mondjuk 30e huf az össz kábel, nevetséges összeg a rendszer árához képest.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák