Aktív témák

  • concret_hp

    addikt

    sokszor elcsodálkozom milyen világban is élünk :U

    vasárnap este, nagykörút, egy új villamos közeledik. ''a világ leghosszabb egyterű villamosa''. vasárnap este 10kor. tele. az emberek fele csak azért van a villamson, hogy kipróbálja. hogy legyen miről beszélni. hogy büszke lehessen arra, hogy ő már utazott vele. hogy hétfő délelőtt lehessen újságolni a munkahelyen, a szomszédnak, a zöldségesnél, stb.
    mindenki szemén mintha furcsa félmosoly látszana. közeledünk Európához? végre nem azok a régi villamosok vannak, hanem Európai szintűek? 2 darab. hétvégenként. merthogy egyenlőre csak hétvégenként járnak. mondjuk nem értem miért... talán mert már az első útjára sem tudott elindulni, mert valaki behúzta a vészféket, ami nem volt leplombálva? :D ügyes :C
    sokmillió forintért veszünk 1 villamost, amit egy 1 forintos alkatrész hiánya tesz működésképtelenné. azaz nem, nem az 1 forintos alkatrész teszi működésképtelenné. hanem az utasok közül valaki. mert ugye mindig mindent muszáj megfogdozni, kipróbálni stb. hallom a hírekben, hogy biztonsági kísérő személyzet lesz ezeken a vilingereken :Y hát ezaz kérem, egy olyan országban élünk, hogy biztonsági emberekkel kell vigyázni egy új közlekedési eszközre. egy olyan eszközre, ami mindenkinek hasznos. amit mindenki (mármint aki bkv-zik) jegyre és bérletre fordított pénzéből vettek. miért kell tönkretenni? :U

    nade kicsit elkanyarodtam attól amit írni szerettem volna. szóval vasárnap este, új 4-6 (= -2 :D) villamos. a 2. megálló után feltűnt valami: tele van a körút autókkal. vasárnap este 10kor. de így rengeteg autó. hova megy mindenki vasárnap este? ráadásul a legtöbb autóban 1 ember. Nincs ezeknek az embereknek családjuk, akikkel egy vasárnap estét együtt lehetne tölteni? és miért siet mindenki? vasárnap este 10 órakor hova kell sietni? :U és minek? emberek! hova rohan mindenki?

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    miért derül ki 1 csomó sportolóról, hogy doppingol? :(((
    a múlt héten egy halom emberke visszalépett / a csapata visszaléptette / kizárták a Tour de France-ról, mert doppinggyanúba keveredtek. És elég megalapozottnak tűnik, hogy valóban doppingoltak (vérminta laborokban, különböző doppingra utaló telefonbeszélgetések, versenyzők versenynaptára az orvosoknál, akiknél doppingszereket találtak stb.)

    Hogyan jut le egy élsportoló addig, hogy doppingoljon? :((( Szerintem a az élsportnak a versengés, a küzdeni tudás lenne a célja és nem az, hogy kibe milyen szereket nyomnak bele...
    persze itt is, mint midenhol :( pénzkérdésről van szó. miért kezd el valaki doppingolni? hát nem azért, hogy ő legyen a legjobb! mert a lelke mélyén tudni fogja, hogy bizony csalással lett a legjobb, tehát nem érdemelné meg! akkor miért? pénzért! gondoljuk csak meg, a TDF-en pl. az első hely 335K EUR, a 3. meg már csak 90K EUR. és nem is ez a fő különbség, hanem a szponzorpénzek. Egy-egy ilyen győzelem rengeteg szponzort hoz. Vagyhát nemtudom. De elszomorít, hogy olyan emberekről derül ki, hogy doppingoltak, akik soksok sportolni kezdő gyerek példaképei. Korábban ugye minden évben Armstrongról állították, hogy doppingol, most a másik 2 nagy versenyző, Ullrich és Basso is komoly gynúba keveredett. Ezek a dolgok rengeteget ártanak a sportnak... :((( mert ki mondja majd azt, hogy hú énis biciklista szeretnék lenni, mert ott mennyien kokszolnak? hát senki. mondjuk a kerékpársportnak nincs nagy hagyománya nálunk, de ittvan pl. az Athéni botrány, Annus Adrián és Fazekas Róbert akár doppingoltak, akár nem, rengeteget ártottak a magyar sportnak, a magyar atlétikának. Legalábbis nem ők, hanem a történtek. bár hozzáteszem, akár tényleg doppingoltak, akár nem, tiszteletre méltó, hogy edzenek és vissza akarnak térni :R

    De gondoljunk csak bele, pl. mi történne, ha a fél magyar vízilabda válogatottról kiderülne, hogy kokszolnak? kb. sokéves eltiltás járna nekik, és nagyon sokan elfordulnának a magyar vízilabdától. És onnantól kezdve nem lennének az ország büszkeségei és nem érne semmit a 2 olimpiai arany és stb. és bizony a gyerekek nem akarnának vízilabdázók lenni, mert az milyen jó és ezzel az egész országnak ártanának. namind1 reméljük ilyen sosem lesz és a magyar vízilabdasport még nagyon sokáig a világ élvonalát fogja jelenteni. Kemény-legények :R

    tulajdonképpen csak annyit akartam írni, hogy elsüllyednék szégyenemben, ha élsportoló lennék és kiderülne, hogy kokszoltam :U

    ha kicsit összevisszára sikerült ez a bejegyzés az azért van mert ilyen kis apró zöld rovarok inváziót indítottak ellenem és percenként ki kellett nyírni 1-2őt :D

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    nagyon utáltam amikor meg kellett tanulnom, de múlkor eszembe jutott egy versszaka:

    Arany János : Walesi bárdok

    Edward király, angol király
    Léptet fakó lován:
    Hadd látom, úgymond, mennyit ér
    A velszi tartomány.

    Van-e ott folyó és földje jó?
    Legelőin fű kövér?
    Használt-e a megöntözés:
    A pártos honfivér?

    S a nép, az istenadta nép,
    Ha oly boldog-e rajt’
    Mint akarom, s mint a barom,
    Melyet igába hajt?

    Felség! valóban koronád
    Legszebb gyémántja Velsz:
    Földet, folyót, legelni jót,
    Hegy-völgyet benne lelsz.

    S a nép, az istenadta nép
    Oly boldog rajta, Sire!
    Kunyhói mind hallgatva, mint
    Megannyi puszta sir.

    Edward király, angol király
    Léptet fakó lován:
    Körötte csend amerre ment,
    És néma tartomány.

    Montgomery a vár neve,
    Hol aznap este szállt;
    Montgomery, a vár ura,
    Vendégli a királyt.

    Vadat és halat, s mi jó falat
    Szem-szájnak ingere,
    Sürgő csoport, száz szolga hord,
    Hogy nézni is tereh;

    S mind, amiket e szép sziget
    Ételt-italt terem;
    S mind, ami bor pezsegve forr
    Túl messzi tengeren.

    Ti urak, ti urak! hát senkisem
    Koccint értem pohárt?
    Ti urak, ti urak!... ti velsz ebek!
    Ne éljen Eduárd?

    Vadat és halat, s mi az ég alatt
    Szem-szájnak kellemes,
    Azt látok én: de ördög itt
    Belül minden nemes.

    Ti urak, ti urak, hitvány ebek!
    Ne éljen Eduárd?
    Hol van, ki zengje tetteim -
    Elő egy velszi bárd!

    Egymásra néz a sok vitéz,
    A vendég velsz urak;
    Orcáikon, mint félelem,
    Sápadt el a harag.

    Szó bennszakad, hang fennakad,
    Lehellet megszegik. -
    Ajtó megől fehér galamb,
    Ősz bárd emelkedik.

    Itt van, király, ki tetteidet
    Elzengi, mond az agg;
    S fegyver csörög, haló hörög
    Amint húrjába csap.

    „Fegyver csörög, haló hörög,
    A nap vértóba száll,
    Vérszagra gyűl az éji vad:
    Te tetted ezt, király!

    Levágva népünk ezrei,
    Halomba, mint kereszt,
    Hogy sírva tallóz aki él:
    Király, te tetted ezt!”

    Máglyára! el! igen kemény -
    Parancsol Eduárd -
    Ha! lágyabb ének kell nekünk;
    S belép egy ifju bárd.

    „Ah! lágyan kél az esti szél
    Milford-öböl felé;
    Szüzek siralma, özvegyek
    Panasza nyög belé.

    Ne szülj rabot, te szűz! anya
    Ne szoptass csecsemőt!...”
    S int a király. S elérte még
    A máglyára menőt.

    De vakmerőn s hivatlanúl
    Előáll harmadik;
    Kobzán a dal magára vall,
    Ez íge hallatik:

    „Elhullt csatában a derék -
    No halld meg, Eduárd:
    Neved ki diccsel ejtené,
    Nem él oly velszi bárd.

    „Emléke sír a lanton még -
    No halld meg, Eduárd:
    Átok fejedre minden dal,
    Melyet zeng velszi bárd.”

    Meglátom én! - S parancsot ád
    Király rettenetest:
    Máglyára, ki ellenszegűl,
    Minden velsz énekest!

    Szolgái szét száguldanak,
    Ország-szerin, tova.
    Montgomeryben így esett
    A híres lakoma. -

    S Edvárd király, angol király
    Vágtat fakó lován;
    Körötte ég földszint az ég:
    A velszi tartomány.

    Ötszáz, bizony, dalolva ment
    Lángsírba velszi bárd:
    De egy se birta mondani
    Hogy: éljen Eduárd. -

    Ha, ha! mi zúg?... mi éji dal
    London utcáin ez?
    Felköttetem a lord-majort,
    Ha bosszant bármi nesz!

    Áll néma csend; légy szárnya bent,
    Se künn, nem hallatik:
    „Fejére szól, ki szót emel!
    Király nem alhatik.”

    Ha, ha! elő síp, dob, zene!
    Harsogjon harsona:
    Fülembe zúgja átkait
    A velszi lakoma...

    De túl zenén, túl síp-dobon,
    Riadó kürtön át:
    Ötszáz énekli hangosan
    A vértanúk dalát.

    sőt tulajdon képpen sosem szerettem irodalmat tanulni. meg egy csomó minden mást sem... mindig arra vágytam, hogy olyasmit tanuljak ami érdekel és azt hittem, hogy majd az egyetemen jó lesz. aztán itt sem szeretek annyira tanulni. talán mert nem egészen erre számítottam... Bár múltkorában ért egy egészen kellemes meglepetés: egy könyvesboltban jártam, és a kezembe került egy cirka 1200-1500 oldalas algoritmus elmélet könyv (alig 8-10 ezer forint magasságábna volt az ára... :() és ahogy belelapoztam, azt vettem észre, hogy abban a nagyonnagyon vastag könyvben alig vannak olyan dolgok amikről nem tudnék mondnai pár szót. és ez jó érzés volt :U mondjuk az kicsit rontott a dolgon hogy feltűnt, hogy úgy van leírva, hogy a földi halandó számára is érthető legyen, azaz le lehet normálisan írni ezeket a dolgokat, akkor az egyetemen miért nem lehet úgy tanítani :F :((
    viszont mégis hiányzik az egész: 2 hete még vizsgáztam, most meg már eléggé hiányzik hogy csinálni kelljen valamit. persze amikor meg heti 2 zh + nagyházi meg laborgyakorlat meg stbstb. akkor a fenének se hiányzik :D csak lógatnám gész nap a lábamat, mint mostanában :U meg Angyalkámmal lennék :)

    [Szerkesztve]

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    komolyan nem lértem az embereket.
    ki kellett költöznöm az albiból a nyárra, és megkértem valakit hogy hozza el a cuccaimat. (mármint, hogy autóval fuvarozza el egyik helyről a másikra ahova amúgy is megy, kb. annyi, hogy egy 5-6 szatyornyi ruha + könyv meg mindenféle szirszar + 1 lcd monitor, ami csomagolással együtt 5 kiló, be az autóba átvisszük, kipakolok, kész (mondjuk annyi van benne, hogy a 2 hely majdnem 200km))
    felhívtam a költözés előtt 3 héttel, hogy meg tudná-e oldani. a válasz persze nem gond, mostanában kéthetente jár arra és akkor pont mennie kell majd.
    4-5 nappal előtte is. akkor az addig megbeszélt időpont (hétfő-kedd) helyett megállapodtunk abbna, hogy szerda vagy csütörtök. (mindkettőnknek joibb volt.)
    hétfő este felhívom, hogy akkor melyik nap legyen az eset. hát izé ígymegúgy nemtudja mert ezmegazmegamaz, de lehet hogy másnap (kedden) dél körül menne. hát mondom remek, és ha nem hívom fel akkor szól 10kor hogy ''figyelj 2 óra múlva ottvagyok, ha akarod, hogy elvigyem a cuccaidat akkor pakolj össze'' vagy mi :F namind1. abban maradtunk, hogy felhív, ha kedden kell mennie, ha meg nem akkor marad a csütörtök este. nem hívott --> csüt este. szerda este ezek után már csakcsak megeresztek 1 telefont hogy akkor tuit-e? persze tuti, 6-fél7 közt ottvagyok. nah mondom király. aztán csüt du 3kor csörög a telóm, hogy hát izé, nem-e tudnék még maradni 1 napot az albiban, mert ma nem lenne jó. mondom, nem mert egyrészt így is ottvoltam 1 hetet pluszba, másrészt a tulajsrác autózott 200km-t, csak emiatt és holnap reggel menne vissza, meg én is mennék már, meg amúgy is mintha abban marradtunk volna, hogy ma este megyünk. nah innentől kezdve meg én vagyok a szemét (persze kimondatlanul), hogy miért kérem számon, hogy megbeszéltük. nah közben hívják másik telón és mindjárt visszahív (aha persze pont ilyenkor, az én hátam meg tollas :D). nah fél óra múlva már le is telt a mindjárt, teló csörög, hogy hát max 1 óra múlva ottvan értem, akkor elvisszük hozzá a cuccokat, aztán másnap (péntek) délelőtt megyünk, addig meg ottalszok. ekkor volt fél4. na mondom remek, még aligg álltam neki összepakolni, 6-al kalkuláltam, mind1 1 óra alatt mindent összepakoltam, kitakarítottam. 1 óra múlva semmi, újabb fél óra múlva rácsörgök, teló foglalt ill, nem veszi fel. nah mikor csörög a telóm legközelebb? fél6 után (ugye fél4kor volt max 1 óra...). aztmondja itt áll a ház előtt. pont olyan helyen voltam, hogy az ablakból kiláttam a ház elé, mondom neki hogy hol? azt mondja hogy hát itt a 3as ház előtt, ahol szokott, meg toljam már le a képem (izomból senki nem volt jópár háznyi távolságban és a 7 előtt szokott megállni én meg az 5ben lakom, és egyesével voannak számozva a házak, szóval elvileg 4 háztömbbel odébb állt, de mindegy.) nah remek, 3an lemegyünk. fülünkön is szatyor lóg, meg táska meg bőrönd. sehol senki, nah mondom remek. teló elő, hívom, kikapcsolva. ó mondom igazán remek. kb. 5. hívásra nagy nehezen végre kicsöng. felveszi és ordít, hogy hol a faszba vagyok mert neki mennie kell. mondom te hol vagy, mert én itt állok a ház előtt. aztmondja a 3 előtt, mondom mi is. miolyen utca? megmondja, mondom jó akkor gyere vissza 2 utcányit. erre: mi?? elismétlem. de ha nem arra van akkor itthagy. mondom jólvan. namost ez egy olyan hely,m hogy egy csomót jön befelé az ember az úton jó 5-600m után legelső nyíló utca, buszmegálló, telefonfülke, és jó 10m széles óriásplakát a ház oldalán, itt kell befordulni (már 2szer járt ott, és akkor mindkétszer odatalált ezek alapján.) hol fordult be? a 3. utcában, ahol egyik sincs ezek közül. anmind1, nagy nehezen odatalált, kocsiból kiugrik, pakoljhunk gyorsan, mert siet. oké, bepakolunk stb. nah ugye én vagyok a hülye :U mind1, mondom végülis ittvagyunk, nem halt bele senki, 1 estét meg kibírok valahogy. nah cuccokat kivisszük (város átellenes végébe természetesen, különösebb dugó nélkül volt 1óra20perc), elmondja mi merre van stbstb. délelőtt jön, 10 körül indulunk, de legkésőbb kora délután, ha valami közbejön. remek mondom. nah reggel mire ébredek? sms ott figyel a telómon hogy ma meg holnap (péntek szombat tuti nem megy.) jólvan mondom. péntek délután eljöttem haza, mert már így is a 2. napom volt elbaszva emiatt. nah szombat kora este ki érkezik meg? igen ő. remek. és persze még mindig én vagyok a p*cs...
    az illető a rokonunk... :( , és nem először csinált hasonló dolgot... :(((

    namind1, végülis élek. de mostanság egyre többször veszem észre, hogy az emberek megígérnek mindent, ''ó persze nem gond'', ''szívesen segítek'' meg stb hasonló hülye szövegekkel, aztán amikor jönne, hogy nah akkor most kellene a segítség, akkor hirtelen mindenkinek dolga van, senki nem ér rá, hirtelen pont közbejön valami ami halaszthatatlan, meg ehhez hasonlók. és akkor még én vagyok a p*cs, hogy kérni mertem valamit :U csak azt nem értem, miért kell akkor megígérni? sőt nemhogy megígérni, hanem még hozzátenni, hogy szóljak ha bármi van meg ehhez hasonlók.
    Ígéret szép szó, ha megtartják, úgy jó!
    én inkább nem ígérek semmit, csak amiben 99%ig biztos vagyok, hogy be tudom tartani, de nem is kell azt hazudnom az embereknek, hogy bocsi de pont közbejött valami. :U

    szóval azt nem értem, miért tartunk ott, hogy ilyeneket simán megcsinálunk? egy-egy emberi kapcsolatban, legyen az baráti, rokoni, szerelmi vagy akármilyen, 2-3 ilyen a fentiekhez hasonló este után vajon mire számít a másik fél, ha fordul a kocka? ha neki van szüksége valami segítségre? ha őt hagyják a sz@rban (majdnem), ha neki b@sszák el 2 napját. sose derül ki. mert ezek után neki nem lesz megígérve semmi. aztrán egyszercsak észre lehet venni, hogy hoppá, elfogytak körülem az emberek. hirtelen mindenkinek pont akkor lesz más dolga, amikor neki kellene valami segítség. :U

    [Szerkesztve]

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    Nah kicsit régen írtam, külföldön voltam egy hónapot, Montenegróban, illetve néhány napot Belgrádban.

    Gyakorlatilag a szomszéd ország volt, amíg májusban nem függetlenedtek, mégis egy teljesen más világ.

    Belgrád:
    miután alig 2 óra késéssel megérkeztünk Belgrádba, azzal szembesültünk hogy bizony este 11kor is 29 fokot mutat egy sokemeletes épület tetején levő hőmérő. (ugye lent a földön a beton ilyenkor még ontja a meleget, szóval lehetett vagy 32-33 fok, este majdnem 11kor...)
    általában csak délután 6 után mentünk ki a lakásból ahol voltunk, mert addig elviselhetetlen volt a meleg. Így is mindig venni kellett / vittünk magunkkal hidegvizet, mert annyira meleg volt.
    Szerbia hivatalos fizetőeszköze a Dínár. 2006 júl-aug környékén 1 EUR nagyságrendileg 275-280huf illetve 82-83 dinár. Az első érdekesség amivel ezzel kapcsolatban találkoztam, hogy 10 illetve 20 dinárból van érme és bankjegy is. (10 dinár az kb. 33-34 huf, egy kisebb jégkrém is 30-40 dinár volt)
    az árak egyébként nagyságrendileg ugyan akkorák mint itthon.
    ami jelentősen olcsóbb az a tömegközlekedés (egy vonaljegy 25 dinár cirka 80 forint), viszont a színvonala is ennek megfelelő. közlekedtem olyan busszal is melyben szabályosan állt a füst ami a motortérből szivárgott. találkoztma olyan ''fapados'' busszal is, amelyik még csak nem is olyasmi volt mint Bp.-n a fapados villamosok, amiken lécekből van összerakva az ülés, hanem ilyen farostlemez szerű valami az ülés. Az éjszakai buszokra pedig nem érvényes a nappali jegy, külön kell venni ott helyben, külön egy ember van aki szedi a viteldíjat, ami úgy emlékszem 60 dinár lett volna. mondjuk mondtuk hogy nincs nálunk pénz, csak buszjegy meg hogy turisták vagyunk, mondta, hogy jólvan akkor, és továbbment.
    a lakásokban meg úgy általában ahol villanykapcsoló van, ahol van valami rendszer benne ott, ha lefelé kapcsolom akkor kapcsolódik fel a lámpa és ha felfelé, akkor kapcsolódik le :D de sok helyen teljesen összevissza van. ez különösen akkor tud hihetetlenül zavaró lenhni, amikor pl. ilyen osztott kapcsoló van és csak az egyik fele van felkapcsolva (azaz le :D) ilyenkor szinte mindig elrontottam és nem azt csináltam amit szerettem volna, szóval ha a felkapcsolt részt szerettem volna lekapcsolni, akkor tui hogy a lekapcsoltat is felkapcsoltam és fordítva... (na ezt aztán jól megaszondtam, de remélem érthető... :D).
    ami szintén feltűnt a lakásokban, az az, hogy sok helyen még nem ilyen automata biztosítékok vannak, hanem ilyen betekerős porcelán biztosítékok.
    ahogy láttam nincs annyi panellakótelep, mint pl. Budapesten, meg úgy általánosságban Magyarországon, inkább ilyen 3-4-5 emeletes társasház szerűségek vannak. Nem tudom hogy csinálják, de a kinti rekkenő hőség ellenére is egész kellemes idő vna a lakásokban (mondjuk napközben nem ajánlott szellőztetni, mert egyből felszökik a hőmérséklet :D). Viszont ha már sokemeletes házat építenek, akkor az jellemzően nem 10, hanem 20 emeletes.
    Belgrád főutcája, mintegy 1,5 km lehet becsléseim szerint de lehet hogy jóval több vagy jóval kevesebb nem tudom. de egy biztos: fagyi/jégkrém árus az kb. minden 20 méteren van, ami az éghajlatot elnézve nem is csoda bár azért szerintem egy kicsit túlzás. de gondolom azért vanank ennyien, mert ennyien is meg tudnak élni belőle. A jégkrémen kívül a másik amit szinte mindenhol lehet kapni, az a pattogatott kukorica (az egészen kis kiszereléstől kezdve a másfél literesig), illetve sült kukorica, rendes csövers kukorica, faszénen megsütve. mondjuk ez utóbbin nem tudom mit szeretnek, tisztára fekete lesz az egész mire megsül, de állítólag jó :D
    illetve ami mindenfelé van: a pljeszkavica, a Jugoszláv hamburger. darált marha ill. sertéshúsból csinálnak ilyen pogácsákat bele a zsömibe, egy kis zöldség (hagyma és káposzta főleg) bele és kész :D általában mi választhatjuk hogy a húson kívül mit kérünk bele, van ahol 15-20 féle dologból is lehet kérni. Szinte mindenhol van viszont egy rózsaszínű trugyi, na azt nem ajánlom senkinek, mert az iszonyú rossz és van ahol még plusz pénzbe kerül. mindenhol ki van írva hogy mekkora hússal van ez általában 200gramm, ill a kicsi 120g (olyat mondjuk soha nem ettem), erre jön még rá a zsömi + a zöldségek meg kecsap-mustár esetleg majonéz. szóval nem a mekdonáccos hamburger méret :D
    itt találkoztam azzal is hogy ott az őrölt piros paprika egy kicsit mást jelent: kb. 1-2mm-s darabok is bőven vannak az őrleményben, szóval egyáltalán nem az a finom por, mint itthon, bár hozzáteszem az ízével nem volt gond. Amúgy ott a paprikából inkább ilyen krémszerű valamit csinálnak ilyen erőspista szerű valami, csak egy kicsit hígabb, meg vannak benne paprikadarabok illetve nem feltétlenül erős, sőt inkább kimondottan az édesebb íz felé közelít. szóval nem szárítják ki, és ugye itthon az a jó paprika amelyik sötétvörös, ezzel szemben ott a szinte narancssárga színűről gondolják hogy a legjobb.

    ''1456. július 22-én Belgrád védői, élükön Hunyadi Jánossal ezen a helyen arattak döntő győzelmet a törökök felett'' meglehetősen furcsa érzés kerített hatalmába, amikor ezt olvastam a várban. 550 évvel ezelőtt még Magyarország volt, most meg még 4 órányi vonatozás a határtól. 550 éve magyar hősök védték azt a várat, nekem meg útlevél kell, hogy odamehessek...

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    az út Belgrádból Podgoricába:
    alapból 7 óra és 400km. intersziti vonat nincs, klimatizált vonat szintúgy. ilyen 6 személyes fülkés vonatok vannak, itthon is járnak olyanok, csak a kintiek 20 évvel régebbiek. a jegy átszámítva mintegy 2200 forint, 50% kedvezménnyel (a helyjegyre nincs kedvezmény). a vonat természetesen tele, ez a volt Jugoszlávia egyik fő vasútvonala a Beograd-Podgorica-Bar útvonal (Bar a tengerparton van, tudtommal az egyetlen vonattal is megközelíthető tengerparti település.)
    400 km-n egy alig 20-25 db alagút van. ami önmagában nem nagy dolog, viszont az hogy nagyjából a jobbról-balról hegy, jobbról hegy, balról hatalmas mélység és a balról hegy, jobbról hatalmas mélység váltogatják egymást, ami nekem meglehetősen szokatlan, viszont sokszor gyönyörű látvány volt, amikor pl. egy-egy felhő mintegy ''beleütközött'' egy-egy hegybe, szinte velünk egy magasságban, illetve a hegyek közt kanyargó folyók...
    az út során jöttem rá arra, hogy itthon azért tűnik olyan lassúnak a fonatozás, mert pl. Kaposvár-Bp. vonalon még az expressz vonat is megáll vagy 6-7 helyen. szóval mondjuk 20 percenként megállunk 5 percre. ha folyamatosan megy a vonat és kb. óránként egyszer állunk meg, sokkal gyorsabbnak tűnik, akkor is ha közben folyamatosan cirka 40-50km/órával haladunk.
    egyébként a 2 ország közt határ még nincs kiépítve, egyedül a telefonokra érkező welcome to Montenegro/Serbia stb. üzenetből lehet tudni, amket a mobilszolgáltatók küldenek.
    a vonat alig késett 2 óra 20 percet... de legalább épségben odaértünk.

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    a hét tanulsága:
    ha azt akarod, hogy valami meg legyen oldva, akkor ne olyan emberre bízd, aki nem tudja rendesen megcsinálni.

    a baj csak az, hogy erről általában csak utólag szerez tudomást az ember... :U

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • concret_hp

    addikt

    Montenegró:
    ami néhány nap alatt feltűnt (mondjuk Belgrádban is de itt sokkal durvább volt): az autók döntő többsége német. van nagyon sok régi ún. ''yugo'' márkájó autó, a legtöbbje kisautó. a kgst autók (trabant, kispolák, wartburg, skoda, lada) elég ritkák, egy két kispolszkit láttam csak. naszóval az újabb autókból kb. 100ból 95 német gyártmány, főleg volkswagenből van rengeteg. Egyáltalán nem szokatlan látvány, hogy mondjuk 4 vw golf parkoljon egymás mellett vagy hasonló. a vw-ken kívül audi, meg merci van sok, bmw valamiért nincs. egyéb autók (francia, olasz, japán gyártmányok) nagy nagy elvétve vannak csak. Azt mondták mindez azért van mert úgy gondolják, hogy a német autók a legjobbak, illetve a legtartósabbak.
    szinte minden nap láttam rendszám nélküli autót. állítólag simán van ilyen hogy ha vesz az ember egy autót, beviszi a papírokat a rendőrségre és adnak papírt, hogy amíg a rendszám kész nem lesz, addig is lehet használni. tehát ez egyrészt tök szabályos, másrészt meg úgy lehet autót venni, hogy nincs rajta rendszám. (gondolom ennek egyenes következménye hogy sokan lusták megcsináltatni a rendszámot.) apropó rendszámok: nincs standardizált formulájuk, hogy X betű Y szám. minden rendszám 2 betűvel kezdődik, ami a várost azonosítja. és utána gyakorlatilag sorban vannak számozva az autók, ebből következően lehet találkozni 2 betű + 4 szám, de 2 betű + 6 szám kombójú rendszámokkal is.
    ami az innivalókat illeti: a sör alapból 0,33l, de van 0,25 is, a legtöbb helyen 2-3 féle sör van amiből az egyik tuti hogy a ''Niksicko Pivo'' (pontosabban Nik' Gold), a másik népszerű sör a Becks. az üdítőkből a vendéglátó helyeken szinte kivétel nélkül csak 2dl-es kiszerelés van meg a 0,33-as fémdobozos kokakóla termékek.
    a víz a Montenegrói részen olyan tiszta, hogy nyugodtan lehet csapvizet inni, a boltokban kb. egy hűtőnyi ásványvíz szokott lenni. boltok szempontjából kb. a jópár évvel ezelőtti magyar helyzet a jellemző: a kb. 400-500 négyzetméteres market már nagyon nagynak számít, sehol egy tuskó vagy ósön. ami viszont azt eredményezi hogy bizony elég drága minden. egy orbit pl. 40-50 cent, (itthon 100-110 huf), egy snickers is hasonló árban van, 00g földimogyoró szintén ilyen 40-50 cent magassága (itthon 80-90 huf-ok ezek)
    de amitől hanyatt vágódtam: 430g nápolyi valami 2 euró 60 cent ami nagyjából 730 huf... mondjuk biztos valami jó ''márka'' nem tudom. mosópor kristálycukor meg ilyenek nagyjából ugyanannyi mint itthon.
    Ja igen: a fizetőeszköz Euro... 2002 óta. mondjuk hogy ezt hogyan zsyrozták le azt nemtom, de alapvetően asszem abból ered, hogy a háboró alatt meg után, márkában meg dollárban mértek mindent gyakorlatilag, mert az volt stabil fizetőeszköz.
    a vízre visszatérve: van egy folyó ami Podgoricában (a főváros, lakossága mintegy 150 000 (egész Montenegró 580 000 körül van)) a város közepén van egy folyó. van jó 60-70m széles is kb. de lehet hogy több, szóval nem olyan kicsi folyó. Namost ennek a folyónak a vize olyan tiszta, hogy simán le lehet látni az aljára!
    több helyen is láttam jó nagy farakásokat a lakótelepeken. jópár helyen nincs távfűtés, hanem a ház aljában levő kazánnal tüzelnek. mondjuk ez érthető is: a hegyekben annyira nem egyszerű vezetékeket vezetni.

    vagy fullba vagy sehogy :D

Aktív témák