Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Krix

    őstag

    válasz Robb202 #416 üzenetére

    Szia,

    A fájl szerverhez valami ilyet tudnék elképzelni: HP P2000

    3.5-es 2G-s lemezekkel ez ~20G RAID 6-ban. Persze lehet kevesebb lemezzel is indulni és később bővíteni. 12 lemezt én már biztos legalább RAID 6-ban használnám. Ezt a dobozt veheted SAS vagy fibre channel csatlakozóval is. A szerverbe raksz egy SA-P411 vezérlőt ami max. 100 lemezt kezel úgyhogy ha a 12 lemez kevés lesz, még bővitheted további P2000-esekkel.

    reder farmhoz nem értek azt majd valaki más.

    If it is not broken then don't fix it!

  • bambano

    titán

    válasz Robb202 #627 üzenetére

    szervernél, hogy kihez érdemes fordulni, nem tudom, eddig mindig ibm-et vettem, de most kicsit megrendült a bizalmam. bár lehet, hogy az újabb szériák már jók. A hp-ket is szidták mostanában.
    van még gyári intel, csak az annyiba is kerül.

    lehet, jobban jársz, ha veszel rendesebb asztali pc-ket, többet, és mindig van kéznél 2-3 melegtartalék. méretezni úgy érdemes, hogy kicsiben indul, ha felfut, gyorsan lehessen cserélni, ha meg bedöglik a buli, ne kerüljön sokba.

    vas egyszerű: annyi diszk, amennyivel biztonságosan el lehet indulni, annyi ram, amennyi belefér az alaplapba, meg valami rendesebb proc.

    szerintem ez hosszabb idő lesz megbeszélni :)

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • K6000

    tag

    válasz Robb202 #627 üzenetére

    bambano -val egyetértek!
    Én ugyan nem szoktam javasolni, de egy induló webáruházhoz első körben egy komolyabb asztali pc. 3-6 hónap alatt kiderül milyen a látogatottság, (némi reklám mindenképpen kell !!!) meg az is mennyi, és mekkora képeket töltenek fel. Ebben a felfutási időszakban a tárterület jól és dinamikusan bővíthető :K

    Ha megvan és már látszik az igény, akkor a bevétel és felmerülő igények komoly kompromisszumában kell kötni szerződést egy szerver farmmal. Ezután az igényeknek megfelelően dinamikusan lehet változtatni a szerződés függvényében az erőforrásokat.

    Szervert az esetek többségében készen jobb, hatékonyabb, gazdaságosabb vásárolni. Nagyon fontos a mindenre kiterjedő sok éves garancia. Ezek a gépek sokat és sok évig mennek, a nagyobb gyártók meg sok éven keresztül biztosítanak a szervereik elfáradt/tönkrement alkatrészekhez csere darabokat.

    Sajnos az IBM nálam is leszerepelt az elmúlt 6-7 évben botrány, hogy milyen gyalázatos a minőség. Sajnos a HP is kezdi, bár ott még 1-2 kis-kategóriás géptől eltekintve nagy vonalakban rendben vannak a dolgok. Dell régen átlagos (1-2 sikerszéria kivételével, amik tényleg jók) mára határozott javulást mutat, a Fujitsu kis kategóriában mára szintén jó és vállalható.

    Én toronyban, home (PC szintű) kis-kategóriában Dell-t (PowerEdge T sorozat) vagy Fujitsu (PRIMERGY TX sorozat). Bevállalósaknak, HP fanoknak PROLIANT (ML sorozat) de ezekre sok a panasz (az igazsághoz hozzá tartozik, hogy sokat el is adtak belőlük).
    Rack: DELL R510 (sok HDD), HP DL320, DL360, DL380, Intel SR2600URLX

    ASUS PSCH-L 3.2GHz HT Intel. 4db Corsair 1GB ECC DDR ram 400MHz dual channel, SCSI U320 Seagate 73GB 16mb 15000rpm 2db (raid 1) + 2x WD160 RE (sata raid 0) + HP SCSI Dat72

  • bambano

    titán

    válasz Robb202 #631 üzenetére

    a gond az, hogy két felől vagy beszorítva:
    1. minden puskagolyót egyszer lehet kilőni :) ez alatt azt kell érteni, hogyha elindulsz valamivel és az elsőre nem jó, másodjára már nem mennek vissza a látogatók. ez a kezdeti költségek emelésére biztat
    2. vagy bejön vagy nem. ez meg a költségek csökkentésére biztat.

    Ennek megfelelően két út van előtted:
    1. ráköltöd, amit kell, de az akkor annyiba fog kerülni, ráadásul a gépek elhelyezésére nem szeretnek csak úgy szerződni, úgyhogy hűséget kell vállalni és akkor egy-két évig nem tudsz kikecmeregni az egészből akkor sem, ha bukta. meg ha nem jön be, nyakadon marad három mázsa hardver.
    2. ócsóér' indulsz el, akkor esetleg sikeres leszel, de belerokkannak a vasak a kezdeti forgalomba és mire felbővítenéd, elmennek.

    azt, hogy mennyibe kerül mindez, nem tudom megmondani. azt meg tudom mondani, hogy milyen számok alatt nem érdemes gondolkodni.

    - egy asztali pc-t kb. 370k-ból lehet összerakni, ami nem szerver, de azért már számítógép, nem kacat.
    - ebből kettőnél kevesebbel nem indul el az ember akkor sem, ha nincs egy fillérje sem.
    - két gépet rendes hosztingban havi 25-30k-ért már le lehet tenni
    - ehhez veszel olyan internet kapcsolatot, ami külföldre is többet bír egy twitternél, az fél miller/hó alatt megáll szerintem indulásnak
    - mindezért elkötelezed magad egy évre minimum

    szóval nyitásból kell 7-8 misi, ez az olcsó megoldás, amikor relatíve gagyihosztingot csináltál. ehhez még vedd hozzá, hogy mennyiért fejlesztik ki neked azt a programot, amiért a gépeket hajtod. ha ezt a megoldást választod, akkor tervezz még be valamennyi hitéleti költséget is, ugyanis ez csak halványan redundáns, tehát sűrűn fogsz imádkozni a mindenhatóhoz, hogy ne rohadjon le a vas, ne csapjon villám, áram stb. stb.

    Egy rendes cucchoz 30 misi kezdőtőke alatt hozzá sem érdemes fogni. Ez nem jelenti azt, hogy ennyiből meg lehet csinálni, mert nincsenek friss áraim, de ennél kisebb összegből én nem fognék hozzá.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák